مهمترین دغدغه فعالان صنعت داروسازی: قیمت نه نقدینگی!

 

 

نمایندگان تشکل‌های فعال در حوزه دارو، سه‌شنبه 25 اردیبهشت در نشستی با دکتر علی نوبخت حقیقی (رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی)، دیدار و به بیان مهمترین مشکلات فعلی صنعت داروسازی در کشور پرداختند.

در این دیدار علاوه بر ریاست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، دکتر غلامرضا اصغری (رییس سازمان غذا و دارو)، دکتر ایرج حریرچی (سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) و همچنین نمایندگان کمیسیون‌های ویژه مجلس شورای اسلامی از جمله کارگروه حمایت از تولید ملی حاضر بودند.

« صنعت داروسازی کشور در حال زمین‌گیر شدن است »؛ جمله‌ای که به‌کرات در چند سال‌ گذشته از سوی فعالان و مسئولین صنعت داروسازی کشور، شنیده می‌شود. صنعت استراتژیک داروسازی که تأمین‌کننده بیش از 97 درصد از نیاز مصرفی مردم است، امروز به دلیل حجم سنگین مطالبات تولیدکنندگان و عدم‌ حمایت دولت، به بحرانی گرفتار شده است که به گفته فعالان این صنعت حتی در زمان جنگ هم تجربه نشده بود. بنابراین اگر اقدامی جدی برای این وضعیت صورت نگیرد، باید منتظر آسیب‌های جبران‌ناپذیری باشیم که با متضرر شدن مردم و تحمیل هزینه‌های سنگین برای دولت همراه است.

از زمان روی کار آمدن هیئت‌مدیره دوره ششم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، دیدار حضوری با مسئولین و تصمیم­گیران در حوزه سلامت با هدف بیان دغدغه‌ها و مشکلات به‌عنوان یک سیاست، موردتوجه اعضا قرار گرفته است. با همین هدف، جلسات داخلی متعددی با حضور مدیران عامل شرکت‌های داروسازی عضو سندیکا، رئیس و معاونان سازمان غذا و دارو، برگزار شد.

 کمیته ویژه‌ با حضور تشکل‌های فعال حوزه دارو

به اعتقاد پیشکسوتان صنعت داروسازی کشور و همان‌طور که دکتر محمود نجفی عرب در دیدار نوروزی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در سال 96 خاطرنشان کرده بود، صنعت داروسازی امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند وفاق و همدلی است.

بنابر این توصیه، به همت سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، کمیته ویژه‌ای با حضور تشکل‌های فعال در حوزه دارو         از جمله اتحادیه واردکنندگان دارو، سندیکای توليدکنندگان مواد دارويی، شيميايی و بسته‌بندی دارویی، انجمن صنعت پخش ایران، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی و سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران، تشکیل شد.

علاوه بر جلسات این کمیته که به‌صورت فصلی به میزبانی یکی از تشکل‌های فعال، برگزار می‌شود، از سال گذشته شاهد برگزاری جلسات حضوری با مسئولین رده‌بالای حوزه بهداشت و درمان هستیم. اسفندماه سال 1396، با پیگیری‌های سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، تشکل‌های فعال در حوزه دارو با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیدار کردند و پس از گذشت یک ماه از آغاز سال جدید، نمایندگان تشکل‌های فعال در حوزه دارو در دیداری حضوری با دکتر علی نوبخت حقیقی (رئیس گروه بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی)، به بیان مهم‌ترین مشکلات فعلی صنعت داروسازی کشور پرداختند. دیداری که علاوه بر ریاست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، دکتر غلامرضا اصغری (رییس سازمان غذا)، دکتر ایرج حریرچی (سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) و همچنین نمایندگان کمیسیون‌های ویژه مجلس شورای اسلامی از جمله کارگروه حمایت از تولید ملی حاضر بودند.

سخت‌تر از این سال‌ها را پشت سر گذرانده‌ایم

دکتر غلامرضا اصغری (رییس سازمان غذا و دارو) با تشکر از همه فعالان در صنعت داروسازی، مواد اولیه، بهداشتی و آرایشی، مکمل و تجهیزات پزشکی که در این جلسه حضور داشتند، گفت: صبوری این فعالان، هم به ما و هم به مردم، کمک کرده است تا بتوانیم علی‌رغم اوضاع سخت اقتصادی که وجود دارد، به فعالیت ادامه دهیم و من معتقد هستم صنعت داروسازی، سخت‌تر از این شرایط را پشت سر گذاشته است و قطعاً می‌توانیم با مدیریت، کاری کنیم تا مردم کمتر آسیب ببینند.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این موضوع که مهمترین دغدغه فعالان صنعت داروسازی کشور، نه موضوع قیمت، بلکه بحث نقدینگی است، توضیح داد: امروز نقدینگی بیشترین فشار را به سیستم داروسازی کشور وارد کرده است. همان‌طور که اطلاع دارید، هیئت ‌وزیران مقرر کرده بود قیمت دارو و تجهیزات پزشکی 5 درصد ( بر اساس نرخ تورم) افزایش یابد، که با همراهی وزارت بهداشت، این رقم به 9 درصد، افزایش یافت.

رییس سازمان غذا و دارو، در ادامه صحبت‌های خود عنوان داشت: مشکلی برای تأمین دارو با نرخ ارز 4200 تومانی وجود ندارد.

نمایندگان مسئول حمایت از کالای ایرانی

دکتر اصغری همچنین با اشاره به شعار امسال، تأکید کرد: بدون شک در سال "حمایت از کالای ایرانی" ، سیاست ما با دیگر سال‌ها فرق خواهد داشت. به همین دلیل گله‌های بسیاری در بحث واردات، مکمل‌ها و ... وجود دارد. اما من می‌پرسم و پاسخ می‌دهم که مسئولیت حمایت از شعار و اهداف این سال بر دوش شما نمایندگان است که امروز اینجا حضور دارید.

او همچنین اظهار کرد: می‌دانیم که به دلیل شرایط اقتصادی، سود بسیاری از شرکت‌‌ها کم شده است. اما شرایط کنونی کشور ایجاب می‌کند که همه در این وضعیت، با یکدیگر همراهی کنیم.

گردش مالی و اقتصادی دارو مختل شده

دکتر احمد شیبانی (رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران) با اشاره به مشکلاتی که درحال­حاضر فعالان صنعت داروسازی کشور با آن مواجه هستند، ایجاد خلل در گردش مالی و اقتصاد صنعت داروسازی را در صدر این مشکلات دانست و نسبت به خطر تعدیل منابع انسانی در صنعت، هشدار داد.

به اعتقاد رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، معوقات معوق صنعت داروسازی از ده سال پیش تا کنون از 60 روز به 400 روز رسیده و همین موضوع مشکلات بسیاری را برای فعالان صنعت ایجاد کرده است.

وی پیش ‌از این گفته بود "در این شرایط، صنعت استراتژیک داروسازی نیازمند تلاش جمعی همه فعالان به‌ویژه مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و داروست. سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران نیز در همه شرایط با تأکید این دو نهاد بر نقش سندیکا به‌عنوان بازوی اجرایی سازمان غذا و دارو در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با صنعت دارو، اعلام آمادگی کرده است و با افتخار برای حل مشکلات صنعت، پشت‌به‌پشت این دو نهاد اجرایی کشور، می‌ایستد. به این امید که صنعت داروسازی کشور را به جایگاه واقعی خود بازگرداند. اما نباید فراموش کرد که اصلاح این وضعیت و توسعه بازارهای صادراتی با حمایت مسئولین، به‌ویژه مسئولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مقدور است."

همچنین افزایش قیمت مواد اولیه، غیرواقعی بودن قیمت‌ها و ارزش افزوده در صنعت داروسازی از جمله مواردی بود که توسط سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در نشست با رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، مطرح شد.

فشار آسیب‌های داخلی بیشتر از تحریم‌های خارجی

دکتر محمود نجفی عرب (رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران) نیز که در این جلسه حضور داشت، بیان کرد: آنقدر که آسیب‌ها در داخل کشور زیاد است، تحریم‌ها فشار نمی‌آورد. متأسفانه بیشترین آسیب را از پیچیدگی‌هایی که در داخل کشور وجود دارد، می‌بینیم.

به اعتقاد رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ابتدا باید مشکلات داخلی را حل کنیم و بعد به فکر حل مشکلات بیرونی باشیم. وی همچنین پیشنهاد کرد تا مابه‌تفاوت‌ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، جبران شود.

اوراق حوزه بهداشت و درمان، فاجعه است

سید ابراهیم هاشمی به نمایندگی از هیئت مدیره انجمن صنعت پخش ایران بیان کرد: به یقین، اگر امروز برای صنعت داروسازی کشور فکری نکنیم، روزی افسوس خواهیم خورد که چرا می‌توانستیم کاری کنیم اما نکردیم.

هاشمی ادامه داد: در حال حاضر مطالبات شرکت‌های پخش، تنها از دانشگاه‌های علوم پزشکی، 2475 میلیارد تومان است که در مقایسه با اسفند سال گذشته،300 میلیارد تومان به‌صورت اوراق پرداخت ‌شده است؛ در حال حاضر رقم بدهی معادل شهریورماه سال گذشته است.

وی تأکید کرد: اوراق برای حوزه بهداشت و درمان فاجعه است. چون به‌صورت میانگین باید 25 درصد زیر قیمت در بازار نقد کنیم و هیچ‌کس از مشتریان اوراق را نمی‌پذیرند. علاوه بر این امروز می‌بینیم خیلی از شرکت‌ها فقط برای اینکه امورات خود را بگذرانند و ضرر بیشتری نکنند، اقدام به‌ نقد اوراق پرداختی می‌کنند.

با فروش املاک، اموراتمان را می‌گذرانیم

ناصر ریاحی (رییس اتحادیه واردکنندگان دارو) نیز در این نشست گفت: همه دردمان این است که نمی‌دانیم چه کسی باید این درد را درمان کند و متأسفانه فعالان داروسازی همیشه از سوی مسئولین تنها گذاشته ‌شده‌اند. در نظر بگیرید، با توجه به تغییرات نرخ ارز و حجم سنگین بدهی‌ها، چگونه می‌توانیم بدهی‌های خود را بپردازیم و کار به‌جایی رسیده است که با فروش املاک اموراتمان را می‌گذرانیم.

متحد باشیم تا بازنده نباشیم

در پایان، دکتر ایرج حریرچی (سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) با تشبیه صنعت داروسازی به کشتی در حال حرکت با جمعیت 80 میلیونی، گفت: هر حرکتی که برای سوراخ کردن این کشتی انجام شود، به ضرر همه خواهد بود. اگر قرار است که از این برهه گذر کنیم، باید همه با هم متحد باشیم. در غیر این‌صورت اگر پزشک، تولیدکننده، واردکننده یا صادرکننده، بخواهد به فکر خود باشد، قطعاً شکست خواهیم خورد. به‌ویژه اینکه عزم جدی در دولت برای حل مشکلات فعلی، وجود دارد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26