کارگروه مشترک سندیکا و دانشجویان

 

 

سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با هدف تقویت ارتباط میان صنعت و دانشجویان، هم‌زمان با برگزاری چهارمین دوره از نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته اقدام به تشکیل کارگروه مشترک میان این سندیکا و دانشجویان رشته داروسازی سراسر کشور کرده است.

ارتباط دانشگاه و صنعت در کشور دارای سابقه‌ای برابر با عمر دانشگاه در ایران دارد. اما به‌رغم توافق عمومی بر ضرورت و اهمیت این مهم، هنوز رابطه سیستماتیک و منسجمی وجود ندارد.

دانشجویان گله‌مند از فضای صنعت، معتقدند به مطالعه مباحثی در دانشگاه‌ها مشغول هستند که چندان ربطی به آینده شغلی آنان ندارد. از طرف دیگر، فعالان صنعت با توجه به نیاز ضروری به آموزش و تحقیقات، چنین اظهار می‌کنند که فضای دانشگاهی، مستقل از نیازهای صنعت عمل می­کند.

در چنین فضایی اما دانشجویان به‌عنوان مهمترین گروه‌های هدف شناسایی‌شده در سه دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، این فرصت را پیدا کردند تا در قالب تورهای دانشجویی از آخرین دستاوردهای صنعت داروسازی کشور بازدید کرده و در مورد آینده شغلی خود، به دورنمایی واقعی دست پیدا کنند.

در همین راستا، سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با این باور که تقویت ارتباط میان فضای دانشگاهی و صنعت و تبادل تجربیات، باعث ارتقای صنعت داروسازی خواهد شد، توجه ویژه‌ای به مشارکت دانشجویان در مهمترین رویداد دارویی کشور داشته است.

این موضوع درحالی است که در سند چشم‌انداز 1404، بر توسعه دانش‌بنیان ایران، با رعایت مشخصاتی چون استفاده بهینه از علم و نوآوری و نیز تعامل سازنده میان تمام نهادهای موجود در حوزه‌های علوم پایه، علوم ارزشی و معرفتی و علوم کاربردی تأکید شده است.

علاوه بر این، در سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه، در سرفصل امور علمی – فناوری این سیاست‌ها « بند7»، تحول در نظام آموزش عالی و پژوهشی تایید و بر ارتباط مؤثر بین دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با صنعت و بخش‌های مربوط به جامعه و دستیابی به فناوری‌های پیشرفته مورد نیاز تأکید شده است.

در حالی‌که حدود سه ماه به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 2018 باقی‌مانده است، سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران به همت کمیته علمی-پژوهشی این سندیکا اقدام به تشکیل کارگروه مشترک میان این سندیکا و دانشجویان رشته داروسازی با این رویکرد کرده است که از ظرفیت‌های دانشجویی در راه پیشبرد اهداف صنعتی استفاده شود.

نمایشگاه ایران فارما، رویداد علمی و صنعتی

اولین جلسه کارگروه سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و دانشجویان داروسازی سراسر کشور، شنبه، 5 خرداد با حضور دکتر عباس کبریایی‌زاده (رییس کمیته علمی – پژوهشی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران) در ساختمان جدید دانشکده داروسازی تهران برگزار شد.

دکتر کبریایی‌زاده در ابتدای این جلسه با تأکید بر نقش دانشجویان در پیشبرد اهداف صنعت داروسازی بیان کرد: زمانی که مقرر شد نمایشگاه ایران فارما2016 بعد از یک سال وقفه مجدداً برگزار شود، یکی از مهمترین اهداف برگزارکنندگان و مجری این نمایشگاه، نه‌ فقط برپایی نمایشگاهی سنتی با تعدادی غرفه بود که بلکه رویدادی همه‌جانبه بود تا تمامی ذی‌نفعان صنعت داروسازی کشور در این نمایشگاه گردهم‌ آیند و از تبادل دانش و تجربیات منتفع شوند.

وی همچنین تأکید کرد: دانشجویان امروز این پتانسیل را دارند تا خود در سال‌های آینده از برگزارکنندگان نمایشگاه ایران فارما باشند و سیاست‌های این نمایشگاه را تدوین کنند.

حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی؛ مهمترین تقاضای دانشجویان

در ادامه دانشجویان حاضر در این جلسه با بیان این مطلب که مهمترین خواسته آنان از فعالان صنعت، حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی و مقالات علمی آنان است تا فرصتی برای ارائه نتایج در محافل علمی فراهم شود، مهمترین دلیل حضور خود را در نمایشگاه ایران فارما و دیدار با نمایندگان صنعت، تبادل تجربه دانستند تا به این واسطه بتوانند هم به فعالان صنعت ایده‌های تازه را منتقل کنند و هم از تجربیات و ایده‌های آن‌ها استفاده کنند.

ایجاد اتاق‌هایفکر دانشجویی در خصوص برگزاری دوره‌های آموزشی هم‌زمان با نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما و ضرورت سنجی در خصوص برگزاری این رویدادها از دیگر مباحثی بود که با حضور رییس کمیته علمی پژوهشی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، به آن پرداخته و مقرر شد تا دانشجویان در تعیین سرفصل‌های این دوره‌های آموزشی نقش فعالی داشته باشند.

نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 2018 از 2 تا 4 مهرماه سال جاری، در مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26