سندیکا در سال حمایت از تولید داخلی به حمایت دولتی نیاز دارد

 

 

 

 

 

پس از آنکه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا برجام را زیر پا گذاشت و کشور آمریکا را از این توافق بین‌المللی که بسیاری آن را یکی از سر ­منشاء­های صلح جهانی می‌دانستند، خارج شد، نگرانی‌های بسیاری برای مردم و به‌ویژه کسانی پیش آمد که در دوره تحریم‌­­­های قبلی در حوزه دارو، آسیب بسیار دیده بودند.

این درحالیست که تولیدکنندگان داخلی دارو و فعالین این عرصه با تایید مشکلات موجود در این زمینه همواره اذعان داشته‌اند که در صورت اتخاذ سیاست­های درست از طرف مسئولین در این حوزه می­توان بر این مشکلات فایق آمد. دکتر احمد شیبانی (رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران) یکی از این افراد است.

دکتر شیبانی بیستم تیرماه در آیین رونمایی از داروی نوربیون که توسط یکی از شرکت‌های دارویی استان البرز تولید شده بود؛ با اظهار امیدواری از اینکه سال 97، سال اصلاح وضعیت نظام دارویی کشور با حمایت مسئولین باشد؛ گفت: در ماه‌های اخیر با تعطیلی خط تولید برخی واحدهای داروسازی مواجه شده‌ایم، اما در صنعت دارو باور داریم که هم امکانات و هم توان دستیابی به موفقیت‌های بزرگ را داریم، امیدوارم که مسئولان عالی هم به این باور برسند و به فعالان این صنعت در کشور اعتماد کنند.

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، با بیان اینکه بسیاری از مسائل صنعت داروسازی برون سازمانی است، عنوان داشته: تا زمانی که مسئولان کشور متوجه شرایط نامطلوب داروی کشور نشوند، مشکلات فعالان این صنعت و مسئولان دارویی کشور برطرف نمی‌شود.

دکتر احمد شیبانی در نمایشگاه اصفهان فارما نیز که بهمن ماه سال گذشته در اصفهان برگزار شد؛ مشکلاتی را که در سال 96، گریبانگیر صنعت داروسازی کشور شد، مشکلاتی تجربه نشده حتی در دوران جنگ دانست. وی صنعت استراتژیک داروسازی را صنعتی دانست که در دوران 8 سال جنگ تحمیلی توانست استقلال و امنیت کشور را حفظ کند، با این حال به‌دلیل سیاست­های نادرست، در سال‌های اخیر با چنان بحرانی روبرو شد که گاهی باید این صنعت را به مرده‌ای رو به احتضار تشبیه کرد، که نیازمند معجزه است.

دکتر شیبانی صنعت استراتژیک داروسازی را نیازمند تلاش جمعی همه فعالان به‌ویژه مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو دانسته بود و اعلام آمادگی کرده بود: با افتخار و با یاری همکارانم برای حل مشکلات صنعت پشت به پشت این دو نهاد اجرایی کشور می‌ایستیم به این امید که صنعت داروسازی کشور را به جایگاه واقعی خود بازگردانیم.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26