هیچ وارداتی خارج از تولید صورت نگرفته است

 

در جریان یکسان‌سازی نرخ ارز، هیأت اقتصادی دولت مقرر کرد، ارز مورد نیاز برای واردات به نرخ رسمی و از طریق سامانه نیما تخصیص داده شود اما در ادامه ابهاماتی درمورد میزان ارز تخصیص داده شده و گیرندگان آن‌ها مطرح شد که در نهایت دستور رئیس جمهور برای انتشار اسامی گیرندگان ارز رسمی را در پی داشت. پس از آنکه بانک مرکزی اسامی واردکنندگانی که به آن‌ها ارز دولتی تخصیص داده شده را منتشر کرد، سر و صدای بسیاری از سوی فعالان بخش خصوصی به پا شد. در این میان اسامی برخی از شرکت‌های داروسازی دیده می‌شود که گفته شده با ارز دولتی، کالاهای غیرمتفرقه مانند بخارشور، وارد می‌کنند.

پس از یکسان‌سازی نرخ ارز در 21 فروردین سال جاری، هیأت اقتصادی دولت مقرر کرد ارز مورد نیاز برای تقاضاهای ارزی، از طریق سامانه نیما و با نرخ رسمی تخصیص داده شود، اما از همان ابتدا ابهاماتی در مورد میزان تخصیص‌ها و همچنین دریافت‌کنندگان ارز دولتی وجود داشت.

در این وضعیت، واردکنندگان بخش خصوصی ادعا داشتند سهمی از تخصیص ارز دولتی نداشته‌اند درحالی‌که دولت مدعی بود ارقام کلانی ارز را به واردات تخصیص داده است از این‌رو، انتشار اسامی گیرندگان ارز را خواستار شدند.

رئیس‌جمهور در همایش سراسری قوه قضاییه صراحتاً به وزرای صنعت، اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی دستور داد، اسامی مربوط به تخصیص ارز دولتی به واردات را منتشر کنند تا مردم بدانند چه مقدار ارز به چه کسانی و برای واردات چه کالایی اختصاص یافته است.

روز یکشنبه 10 تیر، این فهرست منتشر شد. بر اساس این فهرست در میان 1482 شرکت دریافت کننده ارز دولتی نشان می‌دهد که تعدادی از شرکت‌های داروسازی ارز 4200 تومانی را به‌منظور واردات بخارشور، دریافت کرده‌اند.

شرکت داروسازی جابرابن حیان سهامی عام 071/587 یورو ارز دولتی دریافت کرده تا بخارو شور وارد کشور کند. شرکت داروسازی رها اصفهان نیز 654/172 یورو گرفته و نامش در فهرست واردکنندگان بخارشور قرار گرفته است.

شرکت دارویی به بان شیمی 090/38 یورو از بانک مرکزی و 727/13 یورو از سامانه نیما ارز دریافت و بخارشور وارد کرده است.

بلافاصله پس از آنکه این فهرست موجب اعتراض برخی از فعالان شد، محمد نعیم امینی‌فرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: شرکت‌های دارویی نمی‌توانند با ارز دولتی اقلام غیردارویی وارد کنند.

وی همچنین در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های دارویی که در لیست سازمان غذا و دارو قرار دارند، موظف‌اند، فقط دارو با ارز دولتی وارد کنند و این شرکت‌ها نمی‌توانند با ارز دولتی اقلام غیردارویی وارد کنند. همچنین شرکت‌های واردکننده تجهیزات پزشکی نیز موظف هستند، فقط تجهیزات پزشکی وارد کنند.

شرکت­های دارویی که ارز دولتی گرفتند، پاسخگو باشند

منوچهر جمالی دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم شرکت‌های دارویی را ملزم به پاسخگویی دانست و اعلام کرد: هر شرکت، نهاد، سازمان، شخص حقیقی و حقوقی که بنا به رفع نیاز مردم، ارز دولتی دریافت کردند، موظف به پاسخگویی هستند که این ارز را صرف چه کالایی کرده‌اند. به‌عنوان مثال شرکت دارویی که با دریافت ارز دولتی مسئولیت رفع کمبودهای دارویی کشور را بر عهده داشته است، باید نوع دارو، تعداد و چگونگی تهیه دارو را ارائه کند.

از شفافیت در حوزه دریافت ارز استقبال می‌کنیم

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، به‌عنوان یکی از سازمان‌های تاثیرگذار در تدوین سیاست‌های دارویی و امور مربوط به صنایع داروسازی، در بیانیه‌ای اعلام کرد: از آنجا که سفارش ارز دارو از طریق این سازمان به بانک مرکزی اعلام می‌شود و تخصیص و تامین ارز و گشایش اعتبارها بر عهده بانک مرکزی است، قاعدتا اطلاعات دقیق و نهایی در این زمینه در اختیار بانک مرکزی خواهد بود و از انتشار شفاف نام شرکت‌های دریافت‌کننده ارز و میزان ارز تامین شده، قطعاً استقبال می‌کنیم.

جهانپور همچنین تأکید کرد، باید مراقب بود، از قضاوت‌های عجولانه و غیر فنی تا روشن شدن جزئیات خودداری کرد و به این موضوع خدای ناکرده، نگاه تأمین‌کننده تیترهای داغ در فضای مجازی نباید داشت، چراکه این امر می‌تواند مانع از تحقق شفافیت بیشتر و حصول منافع ناشی از آن شود.

اشتباه در سامانه بانک مرکزی

با ادامه گمانه‌زنی‌ها در خصوص تخلف شرکت‌های داروسازی، دو شرکت داروسازی جابرابن حیان و شرکت داروسازی رها در نامه‌ای خطاب به ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، نسبت به انتشار اسامی این شرکت‌ها با عناوین کالاهایی خارج از تولیدات این شرکت‌های داروسازی واکنش نشان دادند.

بر اساس مستندات ارائه شده از سوی این دو شرکت داروسازی، اسامی کالاهای واردشده به اشتباه در سامانه بانک مرکزی قید شده است و هیچ وارداتی که خارج از زنجیره تولید باشد، صورت نگرفته است.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26