مکمل تیغی با دو لبه؛ سلامت یا آسیب؟!

 

 دکتر عباس کبریایی‌زاده رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی و غذایی ایران، در اولین روز از برگزاری ششمین همایش مکمل­های غذایی و رژیمی، سخنرانی تحت عنوان «­بازار جهانی مکمل و رویکردهای تنظیم مقررات در حوزه تولید و مصرف مکمل­ها» داشتند.

دکتر عباس کبریایی‌زاده با بیان اینکه بازار جهانی مکمل و رویکردهای تنظیم مقررات در حوزه تولید و مصرف مکمل متحول شده و امروزه شکلی بسیار علمی به خود گرفته است؛ گفت: نیاز جامعه امروز انسانی به مکمل موجب شده است تا در دنیا و به‌ویژه کشورهای پیشرفته به تکنولوژی تولید مکمل­ها، اهمیت شایانی داده شود.

رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی و غذایی ایران، به دغدغه­های علمی موجود در حوزه مکمل اشاره کرد و گفت: تاثیر مکمل‌ها در تقویت ارگان­های بدن به تایید رسیده است و به‌همین علت مولتی ویتامین­های جنرالی (عمومی) برای افراد عادی تولید می­شود، اما با همه این موارد نمی­توان گفت همه افراد باید و ضروری است که مکمل مصرف کنند و باید در مصرف مکمل رویکردی علمی و درست وجود داشته باشد و برای همین است که مکمل­های مختلف و براساس دسته­بندی­های گوناگون تولید و مورد تجویز قرار می­گیرند.

دکتر عباس کبریایی‌زاده، مصرف مکمل را در عین حال که می­تواند آسیب‌زا باشد؛ سلامتی‌بخش هم دانست و ادامه داد: مکمل باید بر اساس نوع نیاز افراد مختلف ساخته و تجویز شود.

وی نظام تولید و عرضه مکمل را در ایران نیازمند ساماندهی و تدوین مقررات دانست، درحالی‌که این نظم در دنیا دارای تاریخچه بسیار طولانی است.

دکتر عباس کبریایی‌زاده، رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی و غذایی ایران، بحث علمی و تکنولوژیک را در تولید و عرضه مکمل بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: متوسط رشد دارو در بازار بین‌المللی، عددی بین 3 تا 4 درصد است اما در بازار جهانی مکمل این عدد به دو برابر می­رسد تا جایی‌که رشد آن 2/6 درصد تا 7 درصد، اعلام می‌شود.

رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل­های رژیمی و غذایی ایران، سهم ایران در بازار جهانی دارو را، دارای تفاوت زیاد با دیگر کشورها دانست درحالی‌که در صورت پیشرفت صنعت مکمل­ها می­توان در بازار جهانی فضای مناسبی برای بازار مکمل ایرانی به وجود آورد.

وی به رابطه مستقیم بین مصرف مکمل‌ها و رشد اقتصادی اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر مصرف مکمل، روند رو به رشدی داشته است، چراکه تمایل به مصرف مکمل در افراد مختلف بسیار دیده می­شود؛ به‌ویژه اینکه جمعیت دنیا به سمت پیر شدن می­رود و نیاز به مصرف مکمل در این گروه ضروری است.

دکتر کبریایی­زاده در پایان، بیشترین میزان مصرف مکمل در ایران را مختص گروه­های آسیب­پذیر، جوانان و نوجوانان، زنان باردار و شیرده و همچنین ورزشکاران دانست و گفت: بین سطح مصرف مکمل و میزان آموزش، رابطه مستقیمی وجود دارد تا جایی‌که اعلام شده است، کسانی که بیشتر از 12 سال تحصیلات داشته‌اند، 9/46 درصد مصرف مکمل در آن‌ها از دیگران بیشتر بوده است.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26