صنعت مکمل در ایران، ضعف شدید آماری و اطلاعاتی دارد

 

پنل تخصصی «بررسی چالش‌های موجود در زمینه تولید و واردات مکمل­های غذایی و رژیمی» با حضور دکتر مهدی احمدی نیا(نایب رییس اتحادیه واردکنندگان مکمل­های غذایی ­رژیمی و ویتامینی) به‌عنوان رییس پنل و دکتر جعفر میرفخرایی (دبیر اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی، رژیمی و ویتامینی و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش)، دکتر سید محمد ناصری (دبیر سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران، عضو شورای سیاست‌گذاری همایش) و مهندس امیر قلن­بر (­رییس هیئت مدیره شرکت لیوار) به‌عنوان اعضای پنل، در اولین روز از همایش در ساعت 15 در سالن همایش هتل المپیک برگزار شد.

دکتر جعفر میرفخرایی (دبیر اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی، رژیمی و ویتامینی و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش) در ابتدای این پنل با بیان اینکه خدمت‌گذاری مهمترین اصل برای کسانی است که عاشق سرزمین خود هستند و این روشی بوده که وی در طی همه این سال­ها مدنظر داشته است؛ گفت: برای هر داروسازی افتخار است که در زمینه ورزشی هم فعالیت کند و من هم این افتخار را داشته­ام که تنها پشت میزنشین، نباشم و به شما هم توصیه می­کنم به پشت میزنشینی عادت نکنید و همواره گره­گشای کار مردم باشید.

ارگان­‌های دولتی، تشکل­‌ها را جدی نمی‌گیرند

در ادامه دکتر سیدمحمد ناصری (دبیر سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران، عضو شورای سیاست‌گذاری همایش) با بیان اینکه هر زمان که می‌خواهیم از مشکلات صحبت کنیم، باعث اعتراض ارگان‌های مختلف می‌شود، در حالی‌که تنها هدف ما سعی در بهبود روندی است که در حال طی شدن است؛ گفت: جایگاه مکمل تا چند سال پیش در دنیا و ایران از هیچ ثباتی برخوردار نبود اما بعد از گذشت این سال­ها شاهد هستیم که مکمل­ها در دنیای امروز حدود 90 درصد به ثبات جایگاه دست پیدا کرده­اند اما این آمار در مورد ایران تنها به 65 درصد می­رسد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش عدم ثبات جایگاه مکمل در ایران را موجب ایجاد مشکلات بسیار در زمینه تولید و عرضه مکمل دانست و عنوان کرد : بخشی از ضوابط و تقسیم­بندی مکمل­ها در سازمان غذا و دارو ابهام دارد که از دکتر مهناز خانوی، مدیرکل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، خواسته­ایم ضوابط مکمل‌ها را شفاف­سازی و در اختیار شرکت‌ها قرار بدهند.

وی با بیان اینکه به نظر می­رسد برخی از ضوابط برای سازمان غذا و دارو شفاف است اما برای ما –تولید­کننده- شفاف نیست و نیاز به توضیح دارد؛ اظهار داشت: فرهنگ مصرف کالای خارجی در کشور باعث شده که مردم اعتمادی به کالای داخلی نداشته باشند تا جایی‌که مکمل غیرقانونی خارجی را به مکمل استاندارد و شناسنامه‌دار ایرانی ترجیح می‌دهند.

دکتر سیدمحمد ناصری با اظهار امیدواری از اینکه کارخانه­های تولید مکمل در کشور زیاد شوند و اختصاصا در این حوزه فعالیت کنند؛ گفت: حوزه­های دولتی، تشکل‌ها را وارد بازی و فعالیت­هایشان نمی‌کنند اما وزارت بهداست از زمان دکتر جمشیدی و خانم دکتر خانوی بسیار همکاری خوبی را با ما داشته­اند و کمک گرفتن از ظرفیت تشکل­ها باعث شده، هم وضعیت در این تشکل­ها بهبود پیدا کند و هم بار وظایف سازمان و حوزه‌های دولتی، کم شود.

این عضو شورای سیاست‌گذاری همایش با بیان اینکه نیاز به تغییر نگاه نظارتی موجود داریم؛ گفت: در حال حاضر حیطه نظارت بر مستندات سطح عرضه و توزیع کالا در بازار محدود شده است و اگر کیفیت محصولات خوب نباشند؛ جمع­آوری می‌شوند؛ در حالی‌که لازم است این دایره نظارتی از زمان تولید مکمل، نظارت خود را بر محصولات انجام بدهد.

نادیده گرفتن فعالین در زمان سیاست­‌گذاری

مهندس امیر قلن‌بر، رییس هیئت مدیره شرکت لیوار که به‌عنوان سومین سخنران این پانل حاضر شده بود؛ نادیده گرفتن فعالین حوزه­های مختلف در زمان سیاست­گذاری را صدمه زننده­ترین عامل به شرکت­های تولیدکننده دانست.

وی با اشاره به این مطلب که توجه مسئولین و صاحبان کسب و کار به اشتغال جوانان و زندگی سالم منتهی می‌شود؛ عنوان کرد: شفاف‌سازی لوایح و قوانین و تشویق شرکت­های تولیدکننده، می‌تواند نجات‌بخش شرایط کنونی باشد.

مهندس امیر قلن‌بر، درباره مشکلات موجود در بخش گمرک کالا هم اظهار داشت: گمرک داروها خارج از حیطه فعالیت و نظارت غذا و دارو است و متاسفانه اولین جایی است که صاحب کسب و کار مورد اتهام قرار می‌گیرد، چراکه سیاست­گذاری‌های گمرگ با سازمان غذا و دارو، فاصله بسیار زیادی دارد و گمرک بی­توجه به شرایط کشور، حداکثر مالیات را از واردکننده می­خواهد.

وی با بیان این مطلب که اداره گمرک حسی نسبت به کسب و کار ندارد؛ گفت: بررسی بسیاری از پرونده­های ما در گمرک، بیش از یک سال زمان می­برد و این وضعیت درباره کالاهایی چون دارو و مکمل منطقی نیست و در هیچ کجای دنیا وجود ندارد.

زمانی که آمار دادیم، یعنی کیفیت داریم

رییس هیئت مدیره شرکت لیوار، واردات و تولید را دو بال صنعت داروسازی دانست و هر نوع انحصاری را که در این دو حیطه صورت بگیرد، نادرست و موجب ساخت محصولی بی­کیفیت چون پراید دانست که تنها اسمش تغییر می­کند و به‌طور مثال می­گویند: پراید 2018، درحالی‌که هیچ تفاوتی با پراید­های دیگر ندارد!

مهندس قلن­بر گفت: زمانی می­توانیم ادعای داشتن کیفیت در مورد مکمل­های تولید داخل را داشته باشیم که در این زمینه آمار ارائه بدهیم و پیام روشن من به سازمان غذا و دارو این است که ما قطعا آمادگی این موضوع را داریم تا کارگزار سیاست­های شما باشیم و دستانمان به سمت شماست، به شرطی که ما را دریابید و اجازه حضور بدهید.

تا سال 80 شناختی نسبت به مکمل نبود

در این جلسه، دکتر مهدی احمدی‌نیا، نایب رییس اتحادیه واردکنندگان مکمل­های غذایی ­رژیمی و ویتامینی که ریاست پنل را برعهده داشت درباره شکل­گیری صنعت مکمل­های تغذیه­ای در ایران و جهان گفت : تا قبل از سال80 شناختی نسبت به حوزه مکمل وجود نداشت اما با تلاش­های انجام گرفته در طی زمان کوتاهی، این حوزه شناخته شد و توسعه پیدا کرد.

احمدی‌نیا واردات مکمل­ها را یکی دیگر از گام­هایی دانست که در مراحل اولیه باعث شناخت مکمل­ها در داخل کشور و در مرحله بعد تولید مکمل‌های مشابه و با کیفیت شد.

وی سرعت رشد حجم بازار مکمل در جهان را 8 درصد اعلام و اظهار داشت : متاسفانه درباره صنعت مکمل در ایران با ضعف شدید آماری و اطلاعاتی روبرو هستیم.

سیاست­‌های انقباضی، ضررهای انبساطی

نایب رییس اتحادیه واردکنندگان مکمل­های غذایی ­رژیمی و ویتامینی همچنین واردات مکمل در سال 2013 را در حدود 120 تا 140 میلیون دلار دانست و گفت: سرعت رشد مکمل­ها در جهان 8 درصد بوده است اما این میزان در ایران رقمی منفی دارد               در حالی‌که ما یک درصد جمعیت جهان را داریم و حداکثر ظرفیت بازارمان یک و نیم میلیارد دلار مصرف داخلی است.

دکتر مهدی احمدی­نیا با بیان اینکه توجه به اهمیت مکمل­ها در ارتقاء سلامت مردم کاملا مشهود است؛ گفت : تنها بیماران نیازمند مصرف مکمل نیستند و ایجاد سیاست­های انقباضی موجب زیان‌های فراوانی است که هم به مردم و هم به صنعت مکمل وارد شده و می­شود؛ بنابراین همه اجزای صنعت نیازمند حمایت و برنامه‌ریزی است.

نایب رییس اتحادیه واردکنندگان مکمل­های غذایی ­رژیمی و ویتامینی، اهمیت واردات را پایه­ای دانست و اظهار داشت : همواره نیاز به واردات محصولات مختلف داریم و اینکه یک قسمت از صنعت را برای قوت بخشیدن به بخش دیگر تضعیف کنیم، راهکاری هوشمندانه نیست.

وی بازار مکمل داخلی را با توجه به گروه مصرف‌کننده­، بسیار کم و محدود برشمرد و ادامه داد : با ایجاد ممنوعیت در بازار واردات نمی‌توان بخش تولید داخلی را حمایت کرد چراکه هیچ‌گاه حذف بخشی از بازار به بخش دیگر کمک نکرده است.

دکتر مهدی احمدی­نیا همچنین ممنوعیت واردات50 قلم کالا را که گفته می­شود با هدایت سندیکای واردکنندگان، صورت گرفته؛ اقدامی مفید ندانست و توضیح داد : اینکه چنین سیاستی در مورد کالایی چون مکمل اعمال می‌شود که هنوز نیاز به ارتقاء کیفیت دارد تا بتواند از بازار سهم‌خواهی کند، تصمیم درستی نیست، چراکه مردم هم مثل ما اگر محصولی تحت لیسانس باشد آن را خریداری می­کنند و اگر تحت لیسانس نباشد؛ استقبالی از آن نمی­کنند.

وی در پایان، شرکت­های واردکننده مکمل را در حال ورشکستگی دانست و تاکید کرد : واردات جزئی از صنعت است و نبودش در طولانی مدت، به بازار تولید ضربه می‌زند و اگر می­خواهیم مشکلی را حل کنیم، نباید صورت مسئله را پاک کنیم.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26