25 درصد مردم از مکمل استفاده می­کنند

 

دکتر فرزین حلب‌چی (مدیرگروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران) یکی از سخنرانان دومین روز از ششمین همایش مکمل­های غذایی و رژیمی بود که به موضوع «مکمل­های ورزشی غیرمجاز، عوارض و خطر دوپینگ ناخواسته» پرداخت.

دکتر حلب­چی در ابتدا با بیان اینکه پیش­بینی می­شود در سال 2022 میزان مصرف مکمل به عدد 45 میلیارد دلار برسد؛ گفت: درحالیکه با داشتن یک رژیم و تغذیه صحیح امکان رسیدن به پرفورمنس (اجرا) مطلوب، وجود دارد اما آمار نشان می‌دهد این تفکر نه تنها در میان جوانان و مردم معمولی که در میان ورزشکاران و عده زیادی از مربیان وجود ندارد تا جایی‌که 40 تا 80 درصد از ورزشکاران حرفه‌ای و حدود 25 درصد از عامه مردم از مکمل استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: این فرهنگ استفاده از مکمل در صورتی وجود دارد که در ورزش حرفه­ای و غیر حرفه­ای با تغذیه و رعایت رژیم صحیح، می­توان به حد مطلوبی از عملکرد و پرفورمنس دست پیدا کرد اما فقط موضوع مصرف مکمل نیست بلکه میزان و نحوه استفاده مکمل­هاست تا جایی‌که شاهد هستیم، حدود 10 مکمل را ورزشکاران به‌طور همزمان مصرف می­کنند.

تجویز مکمل باید بنا به ضرورت صورت بگیرد

دکتر حلب­چی در ادامه ضمن طبقه‌بندی مکمل­ها و اشاره به گروه­های مکمل که مورد تایید و توجه متخصصان است، گفت: تجویز مکمل باید با دقت و بنا به ضرورت صورت گیرد چراکه عوارض کبدی، قلب و عروقی که این مکمل­ها می­توانند ایجاد کنند؛ قابل چشم‌پوشی نیست.

مدیرگروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به تغییرات نامناسب در چربی­ها و مرگ ناگهانی بر اثر مصرف اشتباه مکمل اشاره و اظهار داشت : عوارض برخی از مکمل‌ها بهبود پیدا نمی­کند و استفاده از گروهی از آن‌ها با دوزهای بالا و غیر متعارف در رده­های سنی رشد، می­تواند مشکلات استخوانی شدید، پرخاشگری، اعتیاد و ... ایجاد کند.

مکمل سالم، دوز مصرف اشتباه و صدمه جبران‌ناپذیر

وی همچنین از مثبت شدن تست دوپینگ برخی از ورزشکاران در سال­های اخیر بر اثر استفاده از مکمل آلوده خبر داد و اضافه کرد: در بسیاری از موارد، ترکیب مکمل نیست که باعث عوارض شدید می‌شود؛ بلکه دوزی که توسط فرد استفاده می‌شود، سلامت او را تا حد مرگ، تهدید می­کند.

دکتر حلب­چی یکی از راه­های تشخیص مکمل تقلبی از غیرتقلبی را داشتن لیبل انگلیسی عنوان کرد و گفت: خیلی از مکمل­های قاچاق لیبل انگلیسی ندارند و خیلی از مکمل­هایی هم که سفارش می­دهید تا از خارج کشور برای شما بیاورند؛ سلامتشان تایید شده نیست چراکه مثلا مکمل روسی است و شما اصلا نمی­دانید محتویات مکمل چیست و برگه راهنمایی هم به زبانی که قابل فهم باشد؛ وجود ندارد. وی تاکید کرد:تنها باید از مکمل­هایی استفاده کرد که مورد تایید سازمان غذا و دارو باشند و فریب تبلیغات مکمل­هایی را نخوردکه قیمت ارزانی دارند؛ چراکه ریسک تقلبی بودن در آن‌ها بالاست.

رقابت منفی شرکت‌ها؛ دوپینگ ورزشکارها

دکتر حلب­­چی وجود رقابت منفی بین برخی از شرکت­ها را موجب اضافه کردن موادی به مکمل دانست که در کوتاه مدت اثربخشی را زیاد می­کنند اما در طولانی مدت، آسیب­زا هستند.

مدیرگروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این مطلب که هیچ مکمل ورزشی FDA اپرووی( تایید شده) نداریم؛ گفت :آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ(WADA)به‌طور کامل خود ورزشکار را مسئول اتفاق­هایی می­داند که برای او در زمینه استفاده از مکمل و دوپینگ رخ می­دهد. وی اضافه کرد: برخی از ورزشکاران فکر می­کنند در مکمل ترکیب دارویی وجود ندارد درحالی‌که در همه مکمل­ها چنین ترکیباتی موجود است که گاهی روی برچسب­ها عنوان نمی‌شود و برای همین می­تواند یک ورزشکار را دوپینگی کند.

دکتر حلب­­چی همچنین به دو واژه نچرال و هربال اشاره کرد که از جمله شعارهای تبلیغی برای مکمل­هاست و در بسیاری از موارد مورد تایید نیست. وی در پایان با اشاره به این موضوع که حتما مکمل­ها باید از داروخانه و شرکت­هایی تهیه شوند که کنترل کیفی دارند؛ گفت : مطالعه­ای که روی گروهی از فوتبالیست­ها و کشتی­گیرها انجام گرفته، نشان داده است، تنها 10درصد از این افراد با مشاوره پزشک و متخصص اقدام به مصرف مکمل می­کنند و باقی موارد از دوستان و مربیان و افرادی که با آن‌ها به باشگاه می­روند، مشورت می­گیرند.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26