مکملی که به فوتبالیست می­‌دهید با والیبالیست فرق دارد!

 پنل تخصصی تجویز منطقی و صحیح مکمل­‌های ورزشی، دومین پنل روز چهارشنبه بود که با حضور دکتر زهرا علیزاده (عضو هیئت علمی گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران)، دکتر هاله دادگستر(عضو هیئت علمی گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران) و دکتر توحید سیف برقی (عضو هیئت علمی گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال) برگزار شد.

***

دکتر زهرا علیزاده که ریاست پنل را برعهده داشت؛ با بیان اینکه به‌عنوان کادر پزشکی باید مکمل­‌هایی را توصیه کنیم که بیس(زمینه) آن‌ها مناسب برای ورزشکاران باشد؛ گفت: پیش از هر چیز باید بدانیم، مکمل­‌های تاثیرگذار چه مکمل‌هایی هستند و اصلا ما به‌عنوان شخص تجویزکننده؛ چه تاثیراتی را از مکمل­ها انتظار داریم.

دکتر علیزاده مکمل­های تجویز شده برای یک فرد فوتبالیست را با فردی که والیبال بازی می­کند، متفاوت از هم دانست و خاطر نشان کرد: حتی در این مورد لازم است اطلاعات کافی داشته باشیم که آیا یک بدنساز حتما به مکمل ورزشی نیاز دارد و یا نیازی ندارد.

عضو هیئت علمی گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، همچنین تحقیق درباره گروه­بندی مکمل­ها قبل از تجویز را امری مهم برشمرد و ادامه داد: نمی­توان با اتکا به اطلاعات قبلی و تنها در عرض چند دقیقه درباره مکمل­ها و تاثیرگذاری­شان به اطمینان رسید و حتما نیاز به کسب اطلاعات جدید و به­روز داریم.

دکتر هاله دادگستر (عضو هیئت علمی گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران) از دیگر اعضای شرکت­کننده در پنل با بیان اینکه مکمل معجره نمی­کند و تنها بر صدم­های آخر عملکرد افراد و ورزشکاران می­تواند تاثیر بگذارد؛ گفت: این واقعیت درحالی وجود دارد که بسیاری فکر می­کنند، می‌توانند انتظار معجزه از مکمل­ها داشته باشند و به واسطه آن‌ها موفقیت بدست آورند.

در ادامه دکتر دادگستر درباره اثرات مکمل­های مختلف به بحث و تبادل نظر با حاضران پرداخت. وی مکمل کافیین را باعث از بین بردن حس خستگی در بدن ورزشکار دانست و مکمل کراتین را برای ورزشکارانی مناسب دانست که در ورزش­های رزمی و ورزش­های چند راندی مثل کشتی، فعالیت دارند.

وی توصیه کرد: مکمل بتا آلانین برای افراد زیر 18 سال استفاده نشود و تجویز آن حدود 25 تا 30 گرم در مدت زمان 5 روز باشد چراکه در صورت استفاده بیشتر، به کلیه آسیب می­رساند.

دکتر دادگستر همچنین از نگرانی­های موجود بر اثر استفاده نادرست از مکمل­هایی خبر داد، که بر کلیه و قلب افراد اثرات بسیار مخربی می­گذارند.

وی همچنین آب لبوی خام را باعث افزایش قطر مویرگ‌ها و مناسب برای عملکرد استقامتی ورزشکاران دانست و بی­کربنات را از جمله مواردی معرفی کرد که می­تواند احساس خستگی را کم کند. دکتر دادگستر هشدار داد: ال کارنیتین برخلاف تبلیغات و توصیه افراد غیر متخصص یک چربی‌سوز نیست و می‌تواند در صورت مصرف اشتباه اثرات مخربی بر بدن داشته باشد.

زمان، مکان و علایق ورزشکار را در تجویز مکمل در نظر بگیرید

دکتر توحید سیف برقی (عضو هیئت علمی گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال) از دیگر اعضای این پنل؛ زمان، مکان و علایق ورزشکار را از مهمترین فاکتورهایی دانست که در تجویز و توصیه مکمل باید در نظر گرفته شود.

دکتر سیف برقی گفت: مهم است که مسابقه ورزشی که تیم شما دارد در وسط روز باشد و یا عصر و بنابر زمان باید برنامه­ریزی کنید و نه تنها وعده­های غذایی را تنظیم کنید که مکمل را در صورت نیاز از نظر نوع و زمان و دوز تغییر دهید.

وی ادامه داد: اینکه محل ورزش و مسابقات چه آب و هوایی دارد مهم است و اگر در نظر گرفته نشود، آسیب­هایش در حد آسیب­های فیزیکی و روانی است.

رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال، از بررسی تغذیه و مکمل­های مورد نیاز فوتبالیست­ها قبل از ورود به روسیه و جام جهانی 2018 در کارگروهی تخصصی خبر داد و اضافه کرد: ما همیشه اکیدا توصیه کرده­ایم مکمل­های کربوهیدراتی در حین مسابقه استفاده شود؛ چراکه نه تنها از عفونت­های ویروسی جلوگیری می­کند، بلکه باعث کاهش احساس خستگی، گرسنگی و ضعف شده و برای زمان ریکاوری بعد از مسابقه نیز مفید است.

دکتر سیف برقی، میزان اهمیت مکمل­ و مواد غذایی و نوشیدنی را که بین دو نیمه به بازیکن­ها داده می­شود، در حد توصیه­­ها و تاکتیک­های مربی در این زمان، طلایی دانست.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26