جامعه امروز دچار سیری شکمی شده!

پنل تخصصی شیوه­ های صحیح مصرف و اثربخشی مکمل ­های غذایی و رژیمی، عصر چهارشنبه با حضور دکتر سیدعلی کشاورز (مدیرگروه تغذیه بالینی دانشکده تغذیه و رژیم‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی) و همچنین دکتر فواًد عسجدی، برگزار شد.

در این پنل دکتر کشاورز با بیان اینکه فرد سالم نیازی به مصرف مکمل ندارد اما اگر به دلایلی شرایط بدنی او مختل شده باشد، می­توان مکمل تجویز کرد؛ گفت: همه گروه‌های سنی در ایران کمبود ویتامین D دارند و این موضوع برخلاف صحبت­هایی که می­شود ربطی به نوع پوشش و داشتن حجاب در ایران ندارد چراکه آزمایش­ها نشان­داده، مردان ایرانی هم کمبود ویتامین D دارند.

دکتر سیدعلی کشاورز، مدیرگروه تغذیه بالینی دانشکده تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین با اشاره به تغییر رژیم تغذیه­ای و سبک زندگی ایرانیان عنوان کرد: ما نان و پنیر و گردو و کشمش که انواع مواد غذایی را به بدنمان می­رساندند فراموش کرده­ایم و به‌جای آن چیپس و پفک می­خوریم؛ غذایی چون آبگوشت که انواع حبوبات را داشت؛ کنار گذاشته و پیتزا را جانشین آن کرده­ایم و این الگوی مصرف، ما را به کمبودهای بسیاری دچار کرده است.

وی با بیان اینکه حدود 75 تا 80 درصد افراد چاق، دارای کبد چرب هستند؛ گفت: حتی رژیم غذایی نادرست ما بیماری­های افرادی را که دارای اضافه وزن هستند تغییر داده و همه این موارد به علت سبک اشتباه زندگی و تغذیه­ای است.

این متخصص باتجربه تغذیه، مصرف مکمل در میان مردم و حتی برخی متخصصین را آلوده به باورهای اشتباه دانست تا جایی‌که بسیاری فکر می­کنند مصرف مکمل برای همه مجاز است و می­تواند اثرات مثبتی داشته باشد، درحالی‌که تجویز و مصرف مکمل باید با درک ضرورت انجام بگیرد.

دکتر سیدعلی کشاورز توضیحاتی درباره نوع تغذیه زنان در زمان بارداری و شیردهی داد و اضافه کرد: شیر بسیاری از مادران، ویتامین D کافی ندارد و به‌همین علت از روز پانزدهم به نوازدان باید این ویتامین داده شود.

این عضو شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، 85 درصد از کودکان و نوجوانان و 80 درصد از بزرگسالان را دارای کمبود ویتامین دانست و به‌همین علت چکاپ فردی را ضروری قلمداد کرد.

وی با بیان اینکه در برخی موارد می­شنویم حجاب خانم­ها در ایران باعث شده تا آن‌ها کمبود ویتامین D پیدا کنند در حالی‌که کمبود این ویتامین در مردان ایرانی باعث رد این اظهار نظر می­شود؛ گفت: شهرنشینی و آپارتمان‌نشینی و کم­تحرکی باعث شده مردم ما چاق شوند تا جایی‌که 40 سال پیش به این حد، مرضی به نام چاقی نداشتیم- یا بسیار کم داشتیم- و خبری از دیابت و سرطان نبود؛ اما امروز می­بینیم بسیاری از افراد در سنین مختلف دچار چنین مواردی شده‌اند.

دکتر کشاورز تغذیه نامتعادل را عامل بسیاری از بیماری­ها برشمرد و گفت: تا زمانی‌که به اصول تغذیه­ای درست باز نگردیم، با همین مشکلات درگیر هستیم و به بیماری­های بیشتری دچار می­شویم.

وی جامعه امروز را دچار سیری شکمی دانست درحالی‌که به‌دلیل تغذیه نامناسب دچار گرسنگی سلولی شده­ایم و نیازمندیم تا از مکمل برای کاهش این کمبود استفاده کنیم.

در ادامه این پنل دکتر کشاورز به موضوع مکمل­ها در ارتباط با ورزشکاران پرداخت و اظهار داشت: همه ورزشکاران دارای یک وضعیت جسمی و روحی نیستند و برای همین هم نمی­توان یک مکمل به آن‌ها تجویز کرد؛ به‌طور مثال کسی که دونده است حدود 4 برابر بیشتر از ما انرژی مصرف می­کند و به‌همین علت احتیاج به ویتامین بیشتری حتی نسبت به دیگر ورزشکاران دارد. همچنین برخلاف باور عام، ورزشکاران در زمان کاهش وزن نیز به‌طور قطع احتیاج به مکمل دارند تا بتوانند رژیم خود را حفظ و کاهش وزن پیدا کنند. این موضوع در طول مسابقات هم به خاطر فشار زیاد جسمی و روانی که به آن‌ها وارد می­شود، وجود دارد.

دکتر کشاورز با بیان اینکه مدت طولانی درباره تغذیه ورزشکاران حرفه‌ای کار کرده ­است؛ گفت: تجربه­هایم من را به این نتیجه رساند که حتما در زمان تمرین­های سنگین، ویتامین‌ها و خصوصا Bکمپلکس و مولتی ویتامین به ورزشکار داده شود و مصرف مکمل از 48 ساعت تا یک هفته بعد از پایان مسابقات، ادامه پیدا کند.

عضو شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی همچنین مکمل­های غذایی و رژیمی را برای برخی بیماران بسیار ضروری و در حکم یک داروی حیاتی دانست و گفت: این انتظار را داریم که مسئولین امر، شرایط بیمار را در نظر بگیرند و برخی از مکمل­های ضروری را زیر پوشش بیمه بیاورند.

در ادامه دکتر فواًد عسجدی نیز مصرف مکمل را به شرط رعایت میزان و در زمان لازم، مفید معرفی کرد و گفت: وقتی توصیه رژیمی به هر فرد و خصوصا ورزشکاران می­کنیم، مهمترین فاکتور، بالانس انرژی است که باید در نظر گرفته و رعایت شود.

وی به اهمیت و مصرف میزان آب لازم در بدن ورزشکاران اشاره و مهمترین شناسه برای اندازه‌گیری را رنگ ادرار عنوان کرد و گفت: شما می‌توانید خودتان را با رنگ ادرارتان مانیتور کنید و هرچه این رنگ به سمت زرد برود؛ مشخص می­شود که میزان مصرف آب در بدن شما کم بوده است.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26