اخلاق مداری، ترمز فعالیت اقتصادی نیست

 

دکتر حمیدرضا نمازی عضو هیئت علمی گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سخنرانی با موضوع «اخلاق در تجویز و مصرف منطقی مکمل­ها» در ششمین همایش مکمل­های غذایی و رژیمی، رعایت اصول اخلاقی را یکی از عامل­های اصلی برای موفقیت در بازار اقتصادی عنوان کرد.

دکتر نمازی با بیان اینکه برخلاف تصور برخی، اخلاق نه تنها ترمز فعالیت اقتصادی نیست بلکه موجب ایجاد رقابت سالم و پیشرفت هم می­شود؛ گفت: امروزه در دنیا صاحبان صنایع توانسته­اند با متعهد بودن به امر اخلاق بازارهای خوبی را به‌دست آوردند.

عضو هیئت علمی گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن اشاره به این مطلب که اخلاق در زمان­ بحران­های بزرگ توانسته بازار اقتصادی کشورهای اروپایی و آمریکا را نجات دهد؛ گفت: اخلاق و اخلاق مداری در دنیای امروز اقتصادی و ارتباطی تبدیل به مزیت رقابتی برای فروش بیشتر شده است تا جایی‌که می­بینیم شرکت­های بزرگی هستند که روی محصولات خود آرم­هایی چون نشان یونیسف را می­زنند که نشان از حمایت آن‌ها از سازمان­هایی است که در دنیا به دنبال صلح و آرامش هستند و به این طریق تمرکز و حساسیت خود را بر اصول اخلاقی و انسانی نشان می­دهند.

دکتر نمازی در عین حال که دارا بودن چنین نشان و پیش‌زمینه ذهنی برای مخاطب و مشتری را مفید جهت حضور در بازار اقتصادی دانست؛ از آن به‌عنوان شمشیری دولبه­ نیز نام برد و اضافه کرد: سوار شدن بر موضوعاتی که برای مردم حساسیت اخلاقی ایجاد می­کند و به واسطه آن شرکت­ها می‌توانند تبلیغات موثرتری داشته باشند، در صورت ایجاد خطا، ضرری چندین برابر به بار خواهد آورد و نه تنها یک شرکت که بسیاری را زیر سوال می­برد و برای گروه گسترده­ای ایجاد شک و تردید می­کند.

اعتماد مهمتر از محصول

دکتر حمیدرضا نمازی عضو هیئت علمی گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بزرگترین دستاورد یک شرکت دارویی را به‌دست آوردن «اعتماد» برشمرد و گفت: اگر درست عمل نکنیم، چیزی که در کل تخریب می‌شود؛ اعتماد است که بزرگترین دستاورد یک شرکت دارویی است و باید بدانیم اصلی‌ترین سرمایه ما، محصول نیست بلکه اعتمادی است که طی سال­ها به دست آورده­ایم و اگر به هر علتی از دست برود، دیگر بازگرداندن آن آسان نیست.

در علم تبلیغات و بازاریابی عقب افتاده‌ایم

عضو هیئت علمی گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با انتقاد از اینکه امر مهم بازاریابی به موضوعی پیش­پا افتاده تبدیل شده است، گفت: درباره نحوه تبلیغات و بازاریابی که یکی از علوم مهم امروز در دنیا است، نه تنها پیشرفتی نداشته­ایم که بسیار هم عقب افتاده­ایم و در راستای استفاده از ظرفیت­های این علم، نه فقط توانمندسازی نیرویی و مهارتی نکرده‌ایم، که هر کسی در هر رشته‌ای تحصیل کرده، به‌علت پیدا نکردن شغل و یا در برخی موارد علاقمندی، جذب بازاریابی شده و تنها در این حد علم داشته که بروشوری را به دیگران داده و از آن‌ها بخواهد، آن را بخوانند و با شرکت مورد نظر ارتباط برقرار کنند.

دکتر نمازی تقویت و تربیت افراد متخصصی را که بتوانند از علم تبلیغات درست استفاده کنند، موضوعی بسیار مهم دانست و ادامه داد: بسیاری موارد پیش‌آمده که از من برای آموزش در این بخش در شرکت­های مختلف دعوت شده و جمعیتی که در مقابل من قرار گرفته­اند نه تنها تحصیلات مرتبط نداشته­اند، که اصلا تحصیلاتی نداشته و سوادشان در حد سواد سیکل بوده است.

همواره باید حرفه­ای­گری را انتخاب کنیم

عضو هیئت علمی گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، احترام به اتونومی بیمار؛ سودرسانی و عدالت را، از مهمترین فاکتورهایی دانست که رعایت آن‌ها از سوی همه کسانی که به نوعی با موضوع سلامت درگیر هستند؛ الزامی است.

حمیدرضا نمازی گفت: اگر به مکملی که تولید می‌کنیم و اثربخشی آن اطمینان نداشته باشیم و آن را تبلیغ و اشاعه دهیم باید بدانیم صد در صد کاری غیراخلاقی انجام داده‌ایم. اگر هم محصولی تولید می‌کنیم که پیش خودمان می­گوییم سود ندارد اما ضرر هم ندارد، باید بدانیم باز هم اصول اخلاقی را زیر پا گذاشته‌ایم، چراکه شاًن و نیاز بیمار را در نظر نگرفته­ایم.

دکتر نمازی در پایان با بیان این مطلب که اگر مدیکالیزیشن را جدی نگیرید؛ حوزه مکمل ضرر می­بیند؛ گفت: بین خواست و مصلحت و حرفه­ای‌گری؛ همواره باید حرفه­ای­گری را انتخاب کنیم همچنان که در دنیا در تولید مکمل‌ها سود­رسانی اصل است و نه قناعت کردن به این موضوع که این محصول به دیگران ضرری نمی­رساند.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26