دوره تخصصی آموزش مکمل‌های ورزشی ویژه داروسازان

 

 به‌تازگی پژوهشی در مجله پژوهش در حرفه ‌داروسازی (JRPP: Journal of Research in Pharmacy Practice)منتشر شد‌ه‌است که از دانش ناکافی داروسازان داروخانه‌ها، در خصوص مکمل‌های ورزشی پرده بر‌می‌دارد. جمعی از پژوهشگران، با بررسی‌های به عمل‌آمده که در قالب یک تحلیل پرسشنامه‌ای انجام گرفته ‌است، به این نتیجه دست یافته­اند که دانش داروسازان در خصوص مکمل‌های ورزشی در دنیا از حد مورد انتظار پایین‌تر بوده ‌است. این درحالی است که به اقتضای شرایط و نیازهای جدید جوامع، خصوصاً کشورهایی چون ایران که با گرایش فزاینده عامه مردم به استفاده از مکمل‌های ورزشی روبرو هستیم؛ ارتقاء و اصلاح دوره‌های آموزش داروسازی ضرورت بسیار پیدا کرده است. ضرورتی که موجب شکل‌گیری «دوره تخصصی آموزش مکمل‌های ورزشی ویژه داروسازان» شده است؛ که در ادامه به آن می­پردازیم.

***

پژوهشگران مطالعه­ای که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد، در توجیه نتایج به‌دست‌آمده، بر ضعف منابع مطالعاتی معتبر در خصوص آخرین فرآورده‌های ورزشی و عدم توجه جدی داروسازان به ارائه مشاوره‌های لازم در خصوص تجویز و نحوه صحیح مصرف مکمل‌های ورزشی، اشاره داشته‌اند.

به‌همین دلیل و بر مبنای این نیاز مهم،" اولین دوره تخصصی آموزش مکمل‌های ورزشی" به همت سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی و غذایی ایران، مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری اداره کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو و معاونت غذا و دارو دانشگاه تهران، ویژه داروسازان و متخصصان دارویی کشور، برگزار خواهد شد.

این دوره آموزشی به متخصصین داروسازی و پزشکی ورزشی این امکان را می­دهد تا آگاهی‌های لازم را به مربیان و ورزشکاران حرفه‌ای، جهت انتخاب و استفاده صحیح از مکمل‌های مناسب، ارائه نمایند. دانش‌آموختگان پس از طی این دوره، قادر خواهند بود برنامه‌هایی اختصاصی برای رشته‌های مختلف ورزشی و به تبع آن ارگونومی ویژه برای هر ورزشکار را طراحی نمایند.

مهمترین رسالت داروسازان، اطمینان از سلامت دارو و مکمل‌

دکتر عباس کبریایی‌زاده (رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی و غذایی ایران) با عنوان این مطلب که یکی از مهمترین رسالت داروسازان طبق قانون، اطمینان حاصل کردن از سلامت و کارایی داروها و مکمل‌ها است؛ گفت: سلامت مکمل‌ها اعم از مکمل‌هایی که گروه‌های مختلفی چون سالمندان، کودکان و یا ورزشکاران مصرف می‌کنند با اینکه از اهمیت شایان توجهی برخوردار است، اما در ایران با بزرگترین مشکلات روبرو است.

وی ادامه داد: متأسفانه یکی از مشکلاتی که در ایران در خصوص مکمل‌های ورزشی وجود دارد، محل توزیع این فرآورده‌ها است که عمدتاً مسیرهای نامطمئنی چون توزیع وانتی و زیرپله‌ای است و داروخانه‌ها، نقش کمی در فرآیند توزیع دارند.

دکتر کبریایی‌زاده یک دلیل عمده این اتفاق را عدم آموزش کافی داروسازان در این زمینه دانست و اظهار داشت: هدف دوره آموزشی رسابرد، بالا بردن اطلاعات داروسازان در زمینه ترکیبات، ساز و کار، کاربردها، سلامت و احراز کیفیت مکمل­ها و به‌طور کلی هر آن چیزی است که در خصوص مکمل‌های ورزشی لازم است مورد توجه قرار گیرد.

رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی و غذایی ایران، این دوره را حاصل یک کار مشترک و گروهی میان دانشگاه علوم پزشکی تهران در قالب مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد دارو، معاونت غذا و دارو دانشگاه تهران، اساتید دانشکده‌های تغذیه و رژیم‌شناسی برشمرد و توضیح داد: حامی اصلی و مرتبط این دوره، سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی و غذایی ایران است. همچنین طبق توافقات صورت گرفته، مؤسسه رسایش با توجه به سابقه برگزاری همایش و سمینارهای تخصصی، اجرای این رویداد را عهده‌دار خواهد بود.

وی درباره زمان آغاز جلسات آموزشی گفت: این دوره از اواخر امرداد ماه 1397 به‌صورت هفتگی آغاز می‌شود و 60 ساعت آموزشی در قالب 20 هفته را شامل می­شود.

در پایان دکتر کبریایی‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا دانشجویان داروسازی نیز امکان شرکت در این برنامه را دارند؛ اظهار داشت: مخاطبان این دوره متخصصان علوم دارویی هستند و دانشجویان داروسازی نیز در صورتی که بیش از 180 واحد را گذرانده باشند؛ می‌توانند از مزایای حضور در این دوره آموزشی، بهره‌مند شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26