مسائل دارویی امروز، ریشه در سیاست خارجی و تحریم­ ها ندارد

 

روز یکشنبه 14 امردادماه، در محل شرکت داروپخش، اعضای سندیکای صاحبان صنایع دارویی ایران با معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان غذا و دارو،مدیرکل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو و همچنین نمایندگانی از بانک­ها دیدار داشتند و به طرح و تبادل نظر درباره مسائل دارویی، سیاست­گذاری­ها و برنامه­های پیش رو پرداختند.

 

در ابتدای این جلسه دکتر مرتضی خیرآبادی، عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با بیان اینکه با برگزاری چنین جلساتی همواره سندیکا سعی داشته به مسائل حقوقی، مادی و معنوی شرکت­های داروسازی، در عرصه­های مختلف بپردازد و زمینه‌ساز رفع موانع باشد؛ گفت: پاستور جمله­ای دارد مبنی براینکه در مسیر هدفت از مشکلات نهراس! این جمله می­تواند امروز که در آستانه آزمایشی دیگر قرار گرفته­ایم، سرلوحه ما باشد. درست است که مشکلات زیاد است اما در این راه، نباید نشاط دائمی در زندگی را از یاد ببریم و به‌جای پیدا کردن راه حل با سخنان نیش­دار زبان به حرف باز کنیم.

دکتر خیرآبادی در ادامه از دکتر احمد شیبانی، رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران خواست تا به‌عنوان اولین سخنران و کسی که مدیریت این جلسه را برعهده دارد؛ در جایگاه حاضر شود.

بدترین شرایط دارویی را تجربه می­کنیم

دکتر شیبانی با بیان اینکه در طی ماه گذشته به‌دلیل معضلات و مشکلاتی که در صنعت دارو با آن‌ها روبرو شدیم، نزدیک به سه دیدار با وزیر بهداشت داشتیم و مسائل را با ایشان مطرح کردیم؛ گفت: دوستان وزارت بهداشت به این باور رسیده­اند که وضعیت واقعی دارو چیست، عنوان داشت: در جلسه آخری که با شخص وزیر داشتیم؛ خوشبختانه ایشان به صراحت اعلام کردند؛ یکی از اصلی­ترین مشکلات حوزه بهداشت؛ مسائل مربوط به دارو است.

این مقام مسئول همچنین به جلسه­ها و دیدارهای هفتگی و روزانه با دکتر اصغری اشاره و ادامه داد: بحث­ها و نتایج گرفته شده این دیدارها به کمیته­های مختلف انتقال داده شده­اند و درحالی‌که سندیکا در اصل یک نهاد مردم نهاد(NGO) به حساب می­آید، اما در این برهه نیز همچون برهه­های حساس دیگر، تمام تلاش و همکاری خود را با وزارت بهداشت در رفع مشکلات دارد.

دکتر شیبانی با تاکید بر این موضوع که در حال حاضر صنعت دارویی کشور با مشکلات زیادی روبرو است؛ اظهار داشت: من از همه مشکلات با اطلاع هستم اما باید خویشتندار و به فکر حل مسائل باشیم و این حرف من از تجربه 43 سال کار در حوزه­های مختلف وزارت بهداشت و درمان است؛ هرچند قبول دارم وضعیتی که در آن هستیم یکی از بدترین شرایط است.

بیشتر مسائل دارویی، ریشه در سیاست خارجی ندارد

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، مسائل مالی و اقتصادی، گردش مالی و مسائل مربوط به نقدینگی را از جمله مسائلی دانست که ربطی به تحریم­ها و سیاست خارجی ندارند و به‌واسطه تصحیح قیمت و بیمه قابل حل هستند.

وی قیمت دارو را ناتوان در پاسخگویی به مسائل صنعت برشمرد و گفت: دارو با تمام کالاهای دیگر حتی کالاهای اساسی فرق دارد؛ دارو یک کالای حیاتی است که برخلاف کالاهای دیگر قابل جایگزینی نیست. ما می‌توانیم به‌جای برنج به مردم بگوییم قوت دیگری داشته باشند اما به‌جای مثلا داروی آنتی بیوتیک، جایگزینی ندرایم.

دکتر شیبانی صنعت دارو را پس از انقلاب اسلامی، صنعتی باورمند به توانایی­های خود دانست تا جایی‌که در زمان جنگ 10 کارخانه جدید هم در همان دوران تاسیس شد.

وی از مسئولین پرسید: چگونه می­توانیم نسبت به تعطیلی کارخانجات دارویی و بیکار شدن نیروها، بی­تفاوت باشیم در حالی‌که برای صنعت دارو زحمت­های بسیاری کشیده شده است.

صنعت دارو تنها 2 میلیارد دلار، ارز لازم دارد

وی میزان ارز لازم برای این صنعت را حدود 2 میلیارد دلار اعلام کرد که رقم چنان بزرگی نیست که دولت از عهده آن برنیاد و توضیح داد: یکی از مشکلات جدیدی که با آن روبرو شده­ایم؛ بروکراسی­های اداری و بدتر از آن دخالت وزارت صنایع در این حوزه است که واقعا جای تعجب دارد که اولا این اجازه به این وزارتخانه داده شده و دوما این وزارتخانه تعیین می­کند چه ماده­ دارویی نیاز است و یا نه؟! روندی که تا به‌حال من در هیچ دوره‌ای با آن مواجهه نشده بودم.

دکتر شیبانی تفاوت میزان ارز را که چهار هزار و دویست اعلام می­شود اما چهار هزار و چهارصد است، از دیگر مشکلات فعالان این صنعت در این روزها برشمرد.

شیبانی با بیان اینکه تصمیم­گیری­های فوری می­تواند به صنعت دارو ضربه­های مهلکی را وارد کند؛ اظهار داشت: با همه این احوال مشکلات قابل حل است اگر همه بر این باور باشیم و با همفکری تصمیم­گیری­های درست داشته باشیم.

 

مشکلات امروز نتیجه بی­توجهی هاست نه تحریم ها!

دکتر مهدی پیرصالحی، مدیرعامل شرکت کارخانجات داروپخش هم در این جلسه با بیان اینکه صحبت از مسائل دارویی امروز بسیار سخت است و خبرهایی که منتشر می­شود همه اهالی صنعت دارو خصوصا تولیدکنندگان را جان به لب کرده است؛ گفت: آنقدر مسئله داریم؛ که نمی­دانم از کجا باید درباره آن‌ها حرف بزنم. همه می­گویند وضعیت امروز کشور در حالت جنگی قرار دارد، درحالی‌که چنین آرایشی در سیاست­گذاری­ها و برخوردها دیده نمی­شود، هیچ کاری با فوریت انجام نمی­شود و هنوز در انتظار دستور و رفع مشکلاتی هستیم که امروز به نقطه بحران رسیده­اند، اما دو سال است که ما، دادمان بلند است.

مدیرعامل شرکت کارخانجات داروپخش اضافه کرد: امروز می­گویند به‌دلیل تحریم­ها با بحران روبرو هستیم اما مشکلات امروز ما به دو سال قبل باز می­گردد که تحریمی نبود.

وی قیمت بسیار کم داروی داخلی را زمین‌زننده این صنعت و تولیدکنندگان دانست و گفت: چرا دارویی را که تولید می­کنیم در لیست داروهای وارداتی قرار می­دهید و تولید­کننده داخلی را به زمین می­زنید؟

دکتر پیرصالحی از سندیکا خواست تا در انتظار تصمیم­گیری سازمان غذا و دارو درباره قیمت­ها نباشد و قیمت­ها را مشخص کند.

وی درباره عدم اطلاع‌رسانی درست و کم کردن یک‌باره قیمت داروهای OTC گفت: چرا بدون اینکه به تولید­کننده اعلام شود و بدون هیچ دلیلی قیمت این داروها را کم می­کنید و تولیدکننده ملی را با مشکلات دوچندان روبرو می­سازید؟

مدیرعامل شرکت کارخانجات داروپخش عنوان داشت: داروهای بی کیفیت هندی را وارد می­کنیم اما داروی ایرانی را حمایت نمی­کنیم. قیمت­ها غیرمنطقی است و این باور را نداریم که در بحران نمی‌توان دارو تولید کرد؛ اگر می‌خواهیم دارویی را تولید کنیم باید درباره وضعیت آینده پیشنگری داشته باشیم و از کارخانجات بخواهیم تولید این داروها را در دستور کار خود قرار دهند.

دکتر پیرصالحی گفت: چرا سهم واردات را روی سایت نمی­گذارید تا همه شرکت­ها آن را ببیند و تنها و به‌طور خصوصی به شرکت­های وارد­کننده سهمشان را اعلام می­کنید؟ چرا شفاف‌سازی ندارید و اهالی این صنعت را درباره آینده و برنامه­ریزی­ها بی‌اطلاع می­گذارید؟ مگر نمی­گویید با آمریکا در جنگ هستیم پس چرا هنوز مکمل آمریکایی وارد کشور می­شود؟

در ادامه این نشست دکتر عباس کبریایی­زاده، نایب رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران درباره مشکلات دارویی کشور گفت: شرایط حساس است اما در سازمان غذا و دارو آرایش شرایط اضطرار دیده نمی­شود. در اداره­ها میز خفت به جای عزت گذاشته شده و مدل مدیریتی اشکال دارد. سرعت انجام کارها بسیار طولانی است.

داروها در گمرک مانده­اند

دكتر محمدرضا زرگرزاده، رییس کمیته قوانین و مقررات سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران هم از دیگر کسانی بود که به طرح مسائل و مشکلات دارویی پرداخت.

دکتر زرگرزاده گفت: مسئله امروز ما تامین دارو است و درحالی‌که مدام حرف از اطمینان و اعتماد زده می­شود اما اهتمامی برای تولید وجود ندارد.

رییس کمیته قوانین و مقررات سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، از حاضرین در این جلسه خواست اگر مسئولی از شما دارویی را خواست که در بازار نبود؛ این موضوع را صریحا بگویید و دارو را برای آن فرد پیدا نکنید تا مشکلات مردم را لمس کنند.

وی همچنین با بیان این مطلب که شرایط جنگی است اما اتاق عملیات و بحران ساخته نشده است؛ ادامه داد: متاسفانه ستاد بحرانی داریم که کسانی در آن عضو هستند که خود بحران‌ساز مسائل امروز ما در صنعت دارو هستند.

زرگرزاده همچنین به داروهایی اشاره کرد که امروز دچار کمبودشان هستیم درحالی‌که 4 ماه است مواد اولیه­شان در گمرک مانده­اند.

عدم تخصیص ارز، جلوگیری از تولید دارو و به‌جای آن وارد کردن همان دارو، عدم تخصیص ارز و نبود کاغذ از دیگر مشکلاتی بود که دکتر زرگرزاده به آن اشاره داشت.

دکتر علی مهرآمیزی مدیرعامل داروسازی تهران شیمی هم با انتقاد از نحوه افزایش قیمت­دارو و اینکه نمی­توانند پاسخگوی هزینه­ها باشند؛ گفت: اگر نتوانیم بر روی قیمت، توافق درست داشته باشیم و با شجاعت در این زمینه اعمال نظر کنیم، در طی سه یا چهار ماه آینده با کمبود دارو مواجه می­شویم و نمی‌توانیم حتی 20 درصد از داروها را تولید کنیم.

نگرانی تامین ارز برای دارو را نداریم

در این نشست نماینده ­هایی از بانک­ ها هم حضور داشتند و به سوالات ارزی حاضرین پاسخ دادند. علایی، مدیر امور بین‌الملل بانک پارسیان با اشاره به این مطلب که چندین برابر گله­های شرکت­های دارویی را بانک­ها، از بانک مرکزی دارند و بخشنامه صادر کردن، راه حل مشکلات نیست؛ گفت: در بانک­ها ستاد بحران تشکیل شده است و با اینکه هنوز دقیقا نمی­دانیم چه موارد تحریمی شامل حال ما می­شود و آیا سوئیفت قطع می­شود یا نه؛ اما برای مسئله دارو چاره‌ای اندیشیده شده که منابع ارزی از فروش گاز به ترکیه تامین شود که کمترین تهدید در موردش وجود دارد و احتمال قطع شدن آن بسیار کم است.

علایی، مدیر امور بین‌الملل بانک پارسیان همچنین گفت: همیشه بزرگترین مشکل صنعت دارو؛ نقدینگی بوده است و ما بانک‌ها، منابعی اندک در خارج از کشور داریم که به بانک مرکزی پیشنهاد داده‌‌ایم از طریق هالک (منابع مالی) را گرفته به ایتالیا ببریم و بعد از ۴ نوامبر – زمان اجرایی شدن تحریم ها- آن­ها را به کشورهایی ببریم که با ما کار می­کنند و این ارز را به دارو اختصاص بدهیم.

سیدمجید هدایت‌زاده رضوی،مشاور تام‌الختیار وزیر، در حوزه ارزی کشور هم تصریح کرد: برای تامین ارز دارو؛ ارز حاصل از فروش گاز به ترکیه در نظر گرفته شده که احتمال قطع شدن آن بسیار کم است و میزان آن ۳ و نیم میلیارد دلار است، که پاسخگوی نیازها است.

راه برون رفت از مشکلات حمایت از تولیدکننده داخلی

در ادامه این نشست، دکتر اکبر برندگی، که در آن زمان مدیرکل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو بود؛ به همراه همکاران خود برای پاسخگویی به اعضای سندیکا در جایگاه حاضر شدند.

وی با بیان اینکه از خداوند کمک می­خواهیم که از این جنگ نابرابر، رو سفید بیرون بیاییم؛ گفت: شخصا بر این باور و اعتقاد هستم که برای برون رفت از مشکل تحریم هیچ راهی به‌جز این نیست که در عرصه تولید داخلی فعال باشیم و از تولیدکنندگان حمایت کنیم، برای همین اگر در کنار صنعت­گرانمان نباشیم، واقعا جایگاه ما کجاست؟!

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان؛ با بیان اینکه شش ماه طی شده ابتدای سال را بسیار پرکار برای این سازمان دانست که حتی یک روز تعطیل هم در روزهای کاری خود نداشته؛ گفت: عدم تثبیت نرخ ارز، مشکلات بسیاری را ایجاد کرد و از طرفی اجازه ندادند که به یک‌باره افزایش قیمت 12 درصدی را اعمال کنیم؛ برای همین در مرحله اول افزایش قیمت 9 درصدی را داشتیم و بعد افزایش قیمت اصلی اعمال شد که این مسئله برای صنعت مشکلاتی را بوجود آورد، که به آن آگاهی داریم.

دکتر اکبر برندگی از تولیدکنندگان دارو خواست تا حتما بحث رولینگ را جدی بگیرند و عنوان داشت: ما تمام سعی­مان را ­می­کنیم تا پیش­بینی­های سه ماه آینده درباره دارو را داشته باشیم و اعلام کنیم که چه موادی نیاز است زودتر وارد شود و چه داروهایی در چرخه تولید قرار بگیرد.

مدیرکل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو؛ همچنین از تسریع در روند پیگیری نامه­ها و درخواست­های رسیده به این بخش، خبر داد و درباره برچسب­های " تی­تک و شناسنامه اصالت" اظهار داشت: من در این زمینه تصمیم گیرنده نیستم اما با اینکه می­دانم مشکلاتی وجود دارد، به مزایای این برچسب­ها که مهمترین­شان جلوگیری از قاچاق است، واقف هستم.

دکتر اکبر برندگی از سندیکا خواست تا با برگزاری جلسات درباره چگونگی افزایش قیمت­ها تصمیم­گیری و این سازمان را در جریان قرار دهد.

وی در پایان ضمن اینکه از همکاران حاضر در جلسه خود خواست تا به سوال­های همه افراد حاضر در جلسه پاسخ دهند؛ گفت: اگر این جنگ واقعا یک جنگ است ما نمی­توانیم پنجه به‌صورت هم بکشیم و باید با تمام توان زیر بال هم را بگیریم و همه ما باید این باور را داشته باشیم که هیچ سازمانی نمی­تواند به تنهایی و در انزوا، عملکرد درستی داشته باشد.

گفتنی است اعلام شده است که جلسات سندیکای صاحبان صنایع دارویی ایران، به‌صورت ماهیانه و یا حداکثر دو ماه یک‌بار و مرتب، به‌دلیل شرایط حساس کنونی، برگزار خواهد شد.

 

 

معاون وزیر بهداشت خبر داد:

 

شرکت‌ها بدون تخصیص ارز، 80 درصد از موجودی گمرک را ترخیص کنند

 

دکتر غلامرضا اصغری، معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو، طی نامه‌ای از کلیه شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده ملزومات دارویی خواست تا در خصوص ترخیص اقلام از گمرکات، تسریع کنند.

 

به گزارش روابط عمومی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در متن این نامه آمده است «با توجه به اینکه اقلام زیادی از داروها و مواد اولیه انسانی و یا تجهیزات پزشکی در گمرک منتظر تخصیص ارز می‌باشند و از طرفی این اقلام در کشور کمیاب شده، با توجه به هماهنگی به‌عمل آمده ما بین گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان غذا و دارو و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت‌ها می‌توانند بدون نیاز به تخصیص ارز، میزان 80 درصد از موجودی گمرک را ترخیص و مابقی اقلام در گمرک را بعد از طی مراحل تخصیص و تامین ارز، ترخیص نمایند."

 

در بخشی از این نامه تاکید شده «کماکان ترخیص با حداقل اسناد از تسهیلات جاری در گمرک و قابل استفاده توسط صنایع دارویی است.»

 

 

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران

 

تولید دارو، مشکل مالی و ارزی دارد

 

دکتر احمد شیبانی رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، طی نامه‌ای به دکتر غلامرضا اصغری معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو، خواستار تسهیل در امور اجرایی و مراجعات و پشتیبانی تامین کنندگان دارو شد.

 

دکتر شیبانی عنوان داشته: علیرغم تلاش و زحمات و پیگیری‌های مجدانه شما و همکاران جهت حل و رفع مشکلات تدارکات دارو به‌ویژه در عرصه صنعت و تولید، متاسفانه تامین و عرضه دارو کماکان با مشکلات مالی، اقتصادی و ارزی مواجه است و روزهای سخت‌تری نیز در پیش خواهد داشت.

 

وی در ادامه آورده است: جهت عبور از این مشکلات نیاز مبرم به همکاری، تلاش، هماهنگی و انسجام مضاعف بین دست اندرکاران حوزه دارو به‌ویژه تسهیل در امور اجرایی و مراجعات و پشتیبانی تامین‌کنندگان دارو، الزامی است و طبق اطلاع و انعکاس مدیران عامل شرکت‌های داروسازی به این سندیکا، با استقرار میز خدمت و جلوگیری از حضور مدیران و مراجعین شرکت‌های داروسازی در سازمان، موجب تاخیر در انجام درخواست‌ها و نیازهای شرکت‌های داروسازی شده و مشکلاتی را ایجاد نموده است.

 

دکتر شیبانی این موضوع را موجب نارضایتی شرکت‌های داروسازی دانسته و اضافه کرده است: از شما خواهشمندیم؛ دستور فرمایید در تصمیم اتخاذ شده تجدید نظر و تسهیلات لازم در خصوص انجام نیازها و درخواست شرکت‌های داروسازی با عنایت به مشکلات موجود فراهم گردد.

 

 

دکتر غلامرضا اخوان فرید:

 

صدا و سیما لیست واردات را اصلاح کند

 

شرکت داروسازی «رها»، در نامه‌ای خطاب به ریاست سازمان صدا و سیما، خواستار اصلاح لیست واردات این شرکت شد، که پیش‌تر از جانب بانک مرکزی منتشر و در بخش‌های خبری صدا و سیما مورد اطلاع‌رسانی قرار گرفت.

 

به گزارش روابط عمومی سندیکا، دکتر غلامرضا اخوان فرید، مدیرعامل شرکت داروسازی «رها»، پس از انتشار لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی از جانب بانک مرکزی و اطلاع‌رسانی لیست واردات شرکت‌های مذکور از جانب بخش‌های خبری سازمان صدا و سیما، در نامه‌ای خطاب به دکتر عبدالعلی علی عسگری، ریاست سازمان صدا و سیما، خواستار اصلاح این لیست در بخش‌های خبری شد.

 

در متن نامه وی گفته ‌شده: «این شرکت داروسازی، جزء واحدهای مصرف‌کننده ارز دولتی است، اما محل مصرف این واحد به اشتباه ورود دستگاه بخارشوی، عنوان شده است. این در حالیست که این شرکت صرفاً یک واحد داروسازی تولیدی است و ارز اخذ شده به منظور تأمین بسته‌بندی فرآورده‌های داروئی مورد مصرف در درمان بیماری‌های تنفسی و ضد آلرژیک، استفاده می‌شود

 

 

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26