نگاهمان به ایران فارما از ابتدا جهانی بوده است

چهارمین دوره نمایشگاه ایران فارما، دارو و صنایع وابسته 2018، 24 تا 26 سپتامبر(دوم تا چهارم مهرماه) برگزار می‌شود. همزمان با این نمایشگاه مانند سال گذشته، نمایشگاه کتب تخصصی علوم پزشکی، دارویی (دانشگاهی) و نمایشگاه رسانه‌های سلامت ‌محور هم برگزار خواهد شد. نمایشگاه ایران فارما در چشم اندازی که برای آن دیده شده به زودی یکی از مهمترین قطب­های نمایشگاه دارویی و صنایع وابسته خاورمیانه در جهان خواهد شد. در این زمینه با لیلا چگینی مدیر نمایشگاه ایران فارما؛ گفت و گویی داشته­ایم که می­خوانید:

 

نمایشگاه ایران فارمای امسال چه تفاوت‌هایی با نمایشگاه­‌های سال گذشته دارد؟

یکی از تفاوت‌های نمایشگاه امسال با سال­های گذشته، وجود اپلیکیشن ام‌-فارما است. راه‌اندازی این اپلیکیشن، ابتدا توسط یک کارگروه متشکل از متخصصان حوزه IT با مدیران موسسه رسایش در اسفند 1396 شروع شد. هدف ما از تولید این اپلیکیشن، سرویس‌دهی بیشتر و بهتر برای شرکت‌کنندگان در نمایشگاه ایران فارما بود. اپلیکشن ام-‌فارما، خدمات نمایشگاهی را به شرکت‌کنندگان ارائه می‌دهد، باعث نظم بیشتر می‌شود و شرایط برگزاری میتینگ بین شرکت‌کنندگان خارجی و داخلی را فراهم می‌آورد. همچنین این اپلیکیشن به معرفی خدماتی که شرکت‌های دارویی و حوزه‌های وابسته دارند نیز می‌پردازد و درواقع یک راهنمای بزرگ از محصولات، فعالیت‌ها و وجوه تمایز شرکت‌های دارویی نسبت به یکدیگر، فراهم می‌کند. در این اپلیکیشن، حتی فضایی برای دانشجوهای مرتبط با حوزه صنعت دارو، در نظر گرفته شده است تا بتوانند برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود به این اپلیکیشن مراجعه کنند و برای شرکت‌هایی که درخواست استخدام نیرو دارند، رزومه بفرستند.

تا کنون چنین سیستمی را در بخش نمایشگاهی ایران داشته‌ایم؟

به جد می‌توانم بگویم در هیچ‌کدام از نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی، حتی در کشورهای توسعه‌یافته، چنین اپلیکیشنی با این میزان از خدمات وجود نداشته است. نمایشگاه‌های دارویی یا حوزه تجهیزات پزشکی گاهی اپلیکیشن‌هایی با خدمات بسیار محدودتر از اپلیکیشن ام‌-فارما داشته‌اند، اما اصلا قابل قیاس با این اپلیکیشن نیستند.

بخشی هم به نام ادد- فارما در این نمایشگاه دارید. درباره این بخش هم توضیح می­دهید؟

ادد- فارما در واقع در حوزه تبلیغات دارویی فعالیت می‌کند و سعی دارد در حوزه بسته‌بندی و تبلیغات حوزه سلامت و غیره که خلأ آن در صنعت داروسازی حس می‌شود، کمک‌کننده باشد. نمایشگاه به‌طور عموم فضایی است که شرکت‌ها در آن مشارکت می‌کنند و در واقع تنها بخشی از آن به حوزه مارکتینگ اختصاص می‌یابد، اما بخش بزرگ‌تر آن بحث برندینگ و فراتر از آن، اهداف بلندمدت چندساله برای کمپانی‌های مختلفی است که در آن حضور دارند. یکی از مهمترین اهدافی که افراد در نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنند، توسعه فعالیت‌های خود در صنعت مرتبط با حوزه فعالیت‌شان است. مثلا شرکتی که صرفا در بخش مواد اولیهکار می‌کند، ممکن است بعد از مدتی تصمیم بگیرد که در بخش تجهیزات فعالیت داشته باشد یا تصمیم به تولید محصول نهایی بگیرد. همین‌طور شرکت‌های ایرانی و خارجی که در این برنامه مشارکت می‌کنند، به افق‌ها و چشم‌اندازهای چند ساله فکر می‌کنند که چطور می‌توانند یک طراحی شراکت در این‌جا داشته باشند تا بتوانند بر اساس این طراحی شراکت، فعالیت گسترده واردات و صادرات را انجام بدهند. به عقیده بنده، نمایشگاه مهمترین فضا و بستری است که ما بتوانیم برند خود را ماندگار کنیم و محال ممکن است که شما بتوانید در صنعتی پابرجا بمانید ولی در حوزه نمایشگاهی آن شرکت نکنید.

چرا؟ خصوصا در شرایط اقتصادی امروز باز هم فکر می­کنید این بحث ضرورت دارد؟

چون این موضوع 3 دلیل اصلی دارد. اولین دلیل این‌ است که اگر شما در نمایشگاه شرکت نکنید، رقبا شما را فراموش می‌کنند. دلیل دوم این است که، ویزیتوری که به نمایشگاه تخصصی می‌آید، گروه هدف مشخص ما محسوب می‌شود که درصورت عدم شرکت‌ در نمایشگاه، ما این گروه هدف را از دست می‌دهیم. از طرفی نمایشگاه ایران فارما، بزرگترین رخداد دارویی است که در خاورمیانه برگزار می‌شود. در این نمایشگاه، متخصصان، پزشکان و داروسازان شرکت می‌کنند و اگر کمپانی‌هایی که در این حوزه فعالیت دارند، در چنین نمایشگاهی شرکت نکنند، حتما بخشی از گروه هدف خود را از دست می‌دهند و در واقع هم بین رقبا و هم در میان بازار هدف نادیده گرفته می‌شوند. سومین دلیل هم این‌که عدم حضور در نمایشگاه‌های تخصصی نمی‌تواند بازخوردهای لازم را به ما بدهد. وقتی که شما در نمایشگاه حضور داشته باشید، می‌توانید از یک صنعت بازخورد مناسب خود را بگیرید. معمولا در چنین نمایشگاه‌هایی دولت، دانشگاه و صنعت در کنار هم قرار می‌گیرند که شما نمی‌توانید جای دیگری این سه قطب مهم و قدرتمند را در کنار یکدیگر و در این سطح ببینید. به اعتقاد بنده، ما در نمایشگاه با ارزان‌ترین مدل ممکن، تثبیت حضورمان را داریم. بنابراین، شرکت‌هایی که چنین نمایشگاه‌هایی را به‌دلیل هزینه‌های آن نادیده می‌گیرند، اشتباه بزرگی مرتکب می‌شوند و شانس‌های بزرگی را از دست می‌دهند و در نهایت ضرر این عدم حضور برای آن‌ها، بیشتر از سودش خواهد بود. ما در هر نوع از مدل‌های تبلیغاتی شهری، تلویزیونی، زیرزمینی، کاغذی و مجازی مجبور هستیم که هزینه­های سرسام­آوری را نسبت به حضور در نمایشگاه پرداخت کنیم و در نهایت مطمئن هم نمی‌شویم که آیا گروه هدف مشخص ما این تبلیغ ما را می‌بینند یا نه! این در حالی است که در مدل‌های تخصصی نمایشگاهی، شرکت‌ها می‌توانند با کمترین هزینه، بیشترین میزان گروه هدف خود را مشاهده کنند.            

همزمان با این نمایشگاه، هفتمین همایش ملی طلای سبز هم برگزار می‌شود که سال گذشته با اصفهان فارما برگزار شد؛ در این مورد هم توضیح می­دهید؟

هفتمین همایش ملی طلای سبز اتفاق مهمی است. همانطور که گفتید؛ سال گذشته، این رخداد همزمان با برگزاری اصفهان‌فارما در اصفهان انجام گرفت اما هفتمین دوره آن برای اولین بار است که همزمان با ایران فارما برگزار می‌شود. ما در سالی که مشکلات اقتصادی فراوانی دامن‌گیر جامعه شده است و صنعت دارو هم به‌طور حتم از آن مبرا نبوده، به این نتیجه رسیدیم که با توجه به استقبالی که همیشه از طلای سبز وجود داشته، هفتمین دوره طلای سبز را همزمان و یکپارچه با ایران فارما برگزار کنیم تا شرکت­های تولیدکننده داروهای گیاهی مجبور نشوند در هر دو برنامه شرکت کنند. از طرف دیگر،‌ ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم این میزان از شرکت‌کننده که حدود 30 هزار بازدیدکننده تخصصی هستند را در یک همایش داشته باشیم. در نتیجه، ما این فرصت را مغتنم شمردیم تا این فرصت بازدید 30 هزار نفری را برای صنعت داروی گیاهی که بسیار صنعت مهم و البته گاها مغفولی در جامعه است هم، فراهم کنیم، زیرا بخشی از خودکفایی ملی در صنعت داروی گیاهی ما متبلور می‌شود.

ایران فارما تنها حوزه داروهای شیمیایی را شامل نمی‌شود؟

خیر؛ ایران فارما، هم حوزه شیمیایی و هم حوزه گیاهی را دارد، بنابراین تمامی شرکت‌های تولیدکننده دارو در داخل کشور می‌توانند در آن شرکت کنند. در واقع، ایران فارما مادر تمام رویدادهایی است که در حوزه دارویی در کشور برگزار می‌شود. بنابراین، رویدادهای تخصصی هم می‌توانند در آن شرکت کنند. ایران فارما بستری است که صنعت می‌تواند از بالاترین پتانسیل ممکن، با کمترین هزینه استفاده کند. همچنین سندیکای صاحبان صنایع دارویی که برگزار کننده ایران فارما است و حمایت­ها و تلاش­های بی شائبه­ای را با دبیرخانه ایران فارما داشته؛ یک کارگروه آموزشی دارد که در این کارگروه بحث‌های علمی دنبال می­شود و از رویدادهای حوزه دارو یا برگزاری همایش‌های حوزه سلامت در ایران فارما، به شدت استقبال می‌شود.

تور بازدید دانشجویی هم مانند سال­های قبل برگزار می­شود؟

بله و تور بازدید از کمپانی‌های دارویی را هم داریم تا دانشجویان بتوانند این صنعت را از نزدیک لمس کنند چراکه، تا علم با صنعت گره نخورد، خروجی مناسبی نخواهد داشت.

میزان استقبال کشورهای خارجی با توجه به تحریم­ها و وضعیت سیاست خارجی چگونه بوده است؟

امسال، استقبال گسترده‌ای از کشورهای خارجی داریم و امیدواریم با توجه به برنامه‌های جانبی‌ای که داریم، نمایشگاه پربارتری نسبت به سال گذشته داشته باشیم. ما با اعتماد به نفس کاملی که برگرفته از صنعت داروی کشورمان است می‌گوییم که در شرایط فعلی که نمایشگاه‌های مختلف با کمترین توان به‌دلیل وضعیت اقتصادی و اشکالات موجود برگزار می‌شوند، نمایشگاه ایران فارما تنها نمایشگاهی است که اقتدار خود را نسبت به سال گذشته، کاملا حفظ کرده است و دلیل عمده آن به تلاش مضاعف تولیدکنندگان دارو در کشور برمی‌گردد که بیش از پیش در شرایط کنونی تلاش می­کنند تا این صنعت را به خودکفایی کامل برسانند و همچنین فعالیت شبانه روزی دبیرخانه هم تاثیرگذار بوده که در نمایشگاه‌های مختلف خارج و داخل ایران حضور فعال داشته است.

درصد مشارکت خارجی در این نمایشگاه را تا چه میزانی تخمین می‌زنید؟

با توجه به مشکلاتی که در اثر تحریم‌های آمریکا داشتیم، وضعیت برخی از کشورهایی که تاکنون با ما همکاری می‌کردند، یا به‌صورت استندبای مانده است و یا آن‌ها ترجیح داده‌اند که مشارکت خود را محدودتر و در مواردی، قطع کنند. با این حال، ما با بازاریابی و اطلاع‌رسانی‌ای که در سطح بین‌المللی انجام داده‌ایم، توانستیم نه تنها مشارکت کشورهای خارجی را کمتر از سال گذشته نداشته باشیم، بلکه تاکنون، شاهد حداقل 15 درصد افزایش مشارکت بوده‌ایم.

دورنمای شما از نمایشگاه ایران فارما چیست؟

باید یک توضیح بدهم. یک نمایشگاه تخصصی خیلی معروف در حوزه دارویی باعنوان CPHI در جهان وجود دارد که در طول سال، چندین نوبت در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود. متاسفانه صاحبان شرکتUBMکه برگزارکننده CPHI هستند با مشارکت ایرانی‌ها در این نمایشگاه مخالف هستند و اجازه حضور ایرانی‌ها در این نمایشگاه را نمی‌دهند و این، بزرگترین انگیزه‌ای بود که برگزاری هرچه قوی‌تر نمایشگاهی مانند CPHI را در ایران داشته باشیم. از این رو، حدود 1 سال و نیم مطالعات تطبیقی در حوزه CPHI انجام دادیم، در CPHI های مختلف دنیا به‌عنوان ویزیتور شرکت کردیم و سعی کردیم که نقاط قوت آن‌ها را شناسایی کنیم. هر سال هم که نمایشگاه ایران فارما را برگزار می‌کنیم، سعی داریم تا این نمایشگاه با روند بهتری نسبت به سال گذشته برگزار شود. سال اول، نمایشگاه ایران فارما، بین‌المللی نبود اما از سال دوم که موسسه رسایش برگزاری این نمایشگاه را برعهده گرفت، نگاهی کاملا بین‌المللی به ایران فارما داشت و در سال اول فعالیت خود حدود 94 و در سال دوم هم حدود 196 کمپانی خارجی را به این نمایشگاه آوردیم. امسال هم موسسه رسایش امیدوار است که بیش از 200 کمپانی خارجی را در ایران فارما داشته باشد. سال گذشته حدود 35 کشور جهان در ایران فارما مشارکت داشتند و امیدواریم تا این رقم، هر سال افزایش پیدا کند. نگاه و چشم‌انداز ما به آینده ایران فارما این است که این نمایشگاه، بزرگترین اتفاق در آسیا باشد. تاکنون ایران فارما بزرگترین ایونت در حوزه دارو در خاورمیانه بوده است و حتی CPHI هم دیگر در ترکیه برگزار نمی‌شود. هرچند که در زمان برگزاری CPHI در ترکیه هم، CPHI ترکیه بسیار کوچکتر از ایران فارما بود. ما امیدواریم که بتوانیم در آینده، جذب مشارکت بیشتری از کشورهای مختلف در سراسر جهان داشته باشیم و خارجی‌ها را با توان صنعت ملی‌مان در حوزه داروسازی آشنا کنیم. زیرا صنعت داروسازی، یکی از توانمندترین صنایع در کشور است و امروز و در سال خودکفایی ملی، مهمترین نمود این خودکفایی ملی، همین صنعت داروسازی و نمایشگاه ایران فارما است که مشابه آن در صنایع دیگر دیده نمی‌شود. جالب است بدانید که بیش از 96 تا 97 درصد از میزان داروی مصرفی کشور در داخل ایران تامین می‌شود. با این حساب، می‌توان خودکفایی نزدیک به 100درصدی صنعت داروسازی را از اهداف این برنامه دانست.

فکر می­کنید برگزاری این نمایشگاه چه تغییری در دیدگاه کشورهای دیگر، در حوزه دارو و صنعت دارد؟

ما می­خواهیم ایران را به‌عنوان یک کشور توانمند در حوزه داروسازی به تمام دنیا معرفی کنیم. همان‌طور که می‌دانید، یکی از اهداف ایران فارما، افزایش صادرات به کشورهای مختلفی است که نیاز به محصولات ما دارند.

در زمینه انتقال تکنولوژی، ایران فارما چه میزان تاثیرگذار است؟

یکی از دیگر اهداف نمایشگاه ایران فارما این است که هرسال، بهتر از سال گذشته بتواند انتقال تکنولوژی از خارج به داخل ایران را داشته باشد. این نمایشگاه، نمایشگاهی است که شرکت‌های خارجی فقط به شرط اینکه بتوانند مواد اولیه یا تجهیزات داروسازی برای ما بیاورند، می‌توانند در آن شرکت کنند و هیچ شرکت خارجی که محصول تمام‌شده دارد، اجازه ورود به ایران فارما را ندارد.

به عنوان سوال آخر؛ همکاری دولت با ایران فارما که می­تواند یکی از نمودهای قدرت در زمینه صنعت و دارو باشد به چه صورتی بوده است؟

وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو از دور دوم ایران فارما که موسسه رسایش برگزاری آن را برعهده گرفت،‌ با برگزاری این نمایشگاه همکاری داشته و به‌عنوان حامی معنوی در کنار ما بوده است. اما یک نقدی که به بخش بین‌الملل وزارت بهداشت وارد می‌دانیم، این است که همچین نمایشگاهی با این پتانسیل و عظمت در حال برگزاری سالیانه در هفته آخر سپتامبر در مصلی تهران است و باید مشارکت دولت در این نمایشگاه به‌صورت بسیار گسترده‌تری باشد؛ یعنی در این تاریخ، اتاق‌های بازرگانی، سازمان توسعه صنایع تجارت، ‌سازمان صنعت معدن تجارت، دفاتر مشترک ایران با کشورهای دیگر، وزارت امور خارجه، بخش بین‌الملل وزارت بهداشت و بخش بین‌الملل سازمان غذا و دارو، برنامه‌ای برای دعوت و حضور هیئت‌های تجاری و مقامات خارجی داشته باشند، زیرا ایران فارما می‌تواند به مناسبات گسترده اقتصادی –تجاری در سطح بین­المللی کمک شایانی نماید.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26