اگر شرکت تولیدکننده دارو به هر دلیل تولید نکند؛ وارد می‌کنیم

 

رییس سازمان غذا و دارو به پرسش‌هایی درباره تحریم‌های دارویی، کمبود دارو، مشکلات داروهای بیماران خاص، وضعیت بازار دارویی در کشور، در نشستی که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شده بود، پاسخ داد.

 

دکتر غلامرضا اصغری با اظهار امیدواری از اینکه با کمک خبرنگاران روزهای سخت کشور را بگذارنند و شرایطی را ایجاد کنند که مردم با مشکلات کمتر و آرامش بیشتر بتوانند این روزها را پشت سر بگذارند؛ گفت: یکی از مواردی که می‌تواند در تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی تاثیرگذار باشد، وضعیت اجتماعی و روانی جامعه است و همه تلاش‌ما این است که تا جای ممکن با تلاش و کار شبانه‌روزی شرایطی را فراهم کنیم که نیازهای مردم در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تامین شود و شاهد مشکلات کمتری در این حوزه‌ها باشیم.

وی ادامه داد: متاسفانه امروز کاری که به‌ویژه در فضای مجازی انجام می‌شود، ایجاد جنگ روانی در حوزه‌های مختلف است. در این شرایط رسانه‌ها باید، برای مقابله با این فضاسازی دشمن، اطلاعات درست به مردم ارائه دهند. بر همین اساس امیدواریم همه ما با تلاش و کوشش بتوانیم نقش و وظیفه‌مان را در سطح ملی و سازمانی انجام دهیم.

در جست و جوی اسامی دریافت‌کنندگان ارز دولتی

رییس سازمان غذا و دارو درباره تاخیر در انتشار فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی گفت: من مشتاقم که بتوانیم اطلاعات شرکت‌هایی را که در بخش دارو و تجهیزات پزشکی، ارز دولتی دریافت کرده‌اند، داشته باشیم و بدانیم که این شرکت‌ها چه میزان ارز دریافت کرده‌اند و آیا محصولات‌شان را وارد و تولید کرده‌اند یا خیر؟ بر همین اساس منتظر این اطلاعات هستیم و با بانک مرکزی هم مکاتباتی را انجام داده‌ایم. بانک مرکزی اعلام کرد که این اطلاعات را به وزارت اقتصاد داده و وزارت اقتصاد هم اطلاعات این شرکت‌ها را به گمرک داده است تا گمرک بررسی کند که کدامیک از آن‌ها ارز گرفته و کالاها را وارد کرده‌اند. در این رابطه شخصا با رییس گمرک صحبت کردم تا هر چه سریع‌تر این اطلاعات را به ما ارائه دهند و امیدواریم زودتر این اطلاعات منتشر شود.

دکتر اصغری همچنین درباره سهم عوامل داخلی در مشکلات ایجاد شده، اظهارکرد: عمده کاری که دشمن تاکنون انجام داده این است که، قبل از آغاز تحریم‌ها آن‌ها را اعلام کرده و گفته‌اند که ما چنین و چنان می‌کنیم. این بحث‌ها به نوعی شروع جنگ روانی بود بنابراین تحریم‌ها فقط اقتصادی نیستند، بلکه جنبه روانی هم دارند. عمده مشکلات ما تاثیر همین جنگ روانی بود. از طرفی آمریکایی‌ها با تک تک شرکت‌های طرف قرارداد ما به‌صورت حضوری یا تلفنی تماس گرفتند. به‌عنوان مثال یک شرکت هندی را تهدید کردند که اگر به ایران دارو دهید، با شما معامله نمی‌کنیم، بنابراین عملا جنگ روانی پیش از این شروع شده بود و از طرفی مذاکرات آمریکایی‌ها با شرکت‌های دارویی و تجهیزاتی نیز وجود داشت. به‌طوری‌که برخی اعلام کردند که ما نمی‌توانیم مستقیما با شما کار کنیم و باید راه‌های واسطه‌ای ایجاد شود.

اصغری با بیان اینکه البته ما مرتبا مذاکراتی را با کشورهای طرف قرارداد اعم از ترک‌ها، چینی‌ها، فرانسوی‌ها، هندی‌ها، آلمانی‌ها و ... داشتیم؛ گفت: هم ما به این مناطق سفر کردیم و هم آن‌ها به ایران آمدند تا از بروز مشکلات پیشگیری شود. بر همین اساس تفاهمات و تمهیدات لازم حتی برای تحریم‌های پیش رو که در آبان ماه قرار است اجرا شود، انجام شده است. باید بدانیم که جنگ تحریم، مجروح، انفجار و شهید ندارد اما مشکلات دیگری به دنبال دارد. به هر حال جنگ هزینه دارد و هزینه‌های جنگ اقتصادی هم متفاوت است.

برخورد با عدم توزیع داروی بیماران خاص

رییس سازمان غذا و دارو، درباره عدم توزیع داروی برخی بیماران خاص مانند هموفیلی‌ها در برخی استان‌های کشور از سوی شرکت‌های توزیع کننده دارو، اظهارکرد: ما هم این گزارش‌ها را دریافت کرده‌ایم. بخشی از این کمبودها به این دلیل است که داروخانه نمی‌تواند اقلام را نقدی بخرد و شرکت‌های پخش می‌گویند ما دارو را نقدی می‌فروشیم. این در حالیست که روال معمول این است که برای خرید دارو از شرکت‌های پخش چک سه ماهه و حتی شش ماهه به شرکت‌ها ارائه شود.

اصغری اضافه کرد: داروهای بیماران خاص داروهای گران قیمتی است و دولت هم به آن‌ها سوبسید زیادی می‌دهد. به‌عنوان مثال یک داروی چند میلیونی برای بیماران خاص چند هزار تومان در می‌آید اما داروخانه باید این چند میلیون را از بیمه بگیرد و پولش را به شرکت پخش بپردازد. در عین حال این داروها حاشیه سودشان هم کم و در حدود پنج درصد است. حال به‌دلیل تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها، داروخانه بدهکار و پولش بلوکه می‌شود چراکه بیمه پول را دیر می‌پردازد و قدرت خرید داروخانه کاهش می‌یابد و می‌تواند دارو را با چک از توزیع‌کنندگان بخرد، این در حالیست که اکنون برخی شرکت‌های توزیع کننده می‌گویند ما دارو را نقدی می‌فروشیم. این موضوع به ما گزارش شد و با آن برخورد کردیم. همچنین داروهایی را که در شرکت‌های پخش با شرایط نامناسب بودند، گرفتیم و آن‌ها را به شرکت پخشی دادیم که شرایط مناسب‌تری داشت.

وی تاکید کرد:‌ هیچ‌کدام از این مسائل منجر به این نشد که دارو به دست بیمار نرسد، البته در بخش‌هایی به شکل کمبود ظاهر شد اما بعد از دریافت گزارشات آن، سازمان غذا و دارو مداخله کرد و مشکل برطرف شد.

۴۰ قلم کمبود دارویی داشتیم؛ الان 60 قلم

وی درباره میزان کمبودهای دارویی و وضعیت ذخایر دارویی کشور اذعان داشت: به شکل معمول همیشه بین ۳۰ تا ۴۰ قلم کمبود دارویی وجود دارد، ذخیره دارویی کشور نیز به صورت نرمال، هشت ماهه است. حال اگر این میزان ذخیره به چهار ماه برسد ما علت آن را بررسی می‌کنیم. برای حل این مشکل نیز به شکل عام داروهایی که میزان ذخایرشان به چهار ماه برسد به‌صورت عمومی توزیع نمی‌شود بلکه به‌صورت خاص در داروخانه‌های دولتی و منتخب توزیع می‌شوند چراکه در این داروخانه‌ها می‌توان آن‌ها را به‌صورت کنترل شده، توزیع کرد تا دارو به دست بیمار واقعی برسد، چراکه وقتی دارویی دچار کمبود می‌شود اگر آن را مانند گذشته به‌طور عام توزیع کنیم، ممکن است به دست دیگرانی برسد که می‌خواهند دارو را گران‌تر بفروشند.

دکتر اصغری با اشاره به اینکه اگر ذخایر دارویی به زیر دو ماه برسند، وضعیت خطرناک‌تر می‌شود و باید سریعا آن را جبران کنیم تا مجددا میزان ذخایر به هشت ماه برسد؛ گفت: در حال حاضر میزان کمبودهای دارویی در کشور از ۳۰ تا ۴۰ قلم به ۵۰ تا ۶۰ قلم کمبود رسیده، البته از آنجایی که برخی از این داروها حیاتی هستند کمبود، بیشتر خودش را نشان می‌دهد. بخشی از نگرانی‌ها هم به‌دلیل بحث‌های روانی و التهابی است که در جامعه ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه از طرفی برخی بیماران مزمن به‌دلیل همین نگرانی‌ها، بیش از حد نیاز ماهانه خود دارو می‌گیرند، گفت: این اقدام نیز منجر به ایجاد کمبود در برخی داروها می‌شود و ما مجبوریم توزیع آن داروها را محدود کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو درباره افزایش مدت زمان ذخایر دارویی کشور، گفت: این اقدام در سازمان غذا و دارو برای همه داروها به ویژه داروهای تولید داخل، آغاز شده تا میزان ذخیره دارویی کشور را از هشت ماه به یک و نیم تا دو سال برسانیم. بخشی از شرکت‌ها این کار را آغاز کرده‌اند. در داروهای وارداتی هم سهمیه‌های سفارشی بیشتر شده است تا ذخایر کشور را برای نیمه دوم سال افزایش دهیم.

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه، چرا به محض ایجاد کمبود دارویی، به سمت واردات می‌روید، گفت:‌ اولویت اول ما در کشور، تامین بازار دارویی است. اگر شرکت تولیدکننده دارویی، به هر دلیل تولید نکند و موجودی دارو به زیر چهار ماه برسد، برای تامین بازار به سمت واردات می‌رویم و بعد مشکل شرکت تولیدکننده را حل می‌کنیم. شرکت‌های تولیدکننده داخلی باید برنامه تولیدشان را در یک سامانه وارد کنند و اگر مشکلی داشته باشند و آن را در سامانه ذکر نکنند، بی‌تردید تصور ما بر آن خواهد بود که آن‌ها تولید را ادامه می‌دهند و در این‌صورت دستمان را در پوست گردو می‌گذارند و با کمبود دارو در بازار مواجه می‌شویم.

اصغری ادامه داد: به هر حال در این کشور وزارت صنعت وجود دارد که متولی صنایع است، اما ما متولی صنعت داروسازی نیستیم؛ بلکه متولی تامین دارو و سلامت مردم هستیم. البته در جایی که بتوانیم به صنایع دارویی هم کمک می‌کنیم. در شرایط موجود آرایش جنگی گرفتن به این معنی نیست که چفیه بندازیم و حرکات نمایشی انجام دهیم. بلکه باید در عمل برنامه‌ریزی کرده و با حفظ آرامش‌مان به مردم هم آرامش دهیم.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26