آنچه که باید درباره واکسن زگیل تناسلی گارداسیل بدانید

 

گارداسیل واکسنی برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم، توسط ویروس HPV است !

گارداسیل (Gardasil)

ساخت شرکت دارویی مرک اند کو، اولین واکسن مورد تأیید اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا، برای پیشگیری از سرطان گردن رحم است. ویروس پاپیلوم انسانی، عامل ایجاد سرطان گردن رحم است. واکسن گارداسیل، از آلوده شدن فرد به ویروس پاپیلومای انسانی و در نتیجه ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند.

واکسن گارداسیل به‌منظور پیشگیری از بیماری‌های زیر که توسط انواع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود، در خانم‌ها و آقایان توصیه می‌گردد :

ضایعات پیش سرطانی و سرطان‌های دهانه رحم، مقعد، واژن، فرج و زگیل‌های تناسلی

سن تزریق واکسن در خانم‌ها ۹ الی ۴۵ سال می‌باشد.

سن تزریق واکسن در آقایان ۹ الی ۲۶ سال می‌باشد.

واکسن گارداسیل به‌منظور پیشگیری از عفونت HPV علیه ۴ نوع شایع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸می‌باشد و عفونت موجود را درمان نمی‌کند.

ویروس HPV چیست؟

HPV یک عفونت منتقله جنسی است که می‌تواند باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی و سرطان دهانه رحم شود. مردان و زنان می‌توانند این ویروس را در رابطه جنسی منتقل کنند . این ویروس نقش مهمی در ابتلا به سرطان‌های دیگر از جمله سرطان‌های ولو، واژن، آلت تناسلی مرد، مقعد و گلو دارد.

دو واکسن برای زگیل تناسلی وجود دارد Gardasil : و Cervarix ، این واکسن‌ها بدن را از 4 نوع HPV (6، 11، 16 و 18) محافظت می‌کند.

از این ویروس بیش از ۲۰۰ گونه در دنیا کشف شده است، که بیش از ۳۰ نوع آن از طریق رابطه جنسی و از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می‌شود.بعضی از نوع ویروس زگیل تناسلی یا HPV از جمله نوع ۱۶ و ۱۸ نوع پرخطر شناخته شده‌اند و عامل ۷۵ درصد سرطان‌های دهانه رحم خانم‌‌ها می‌باشند. از نظر شدت شیوع بیماری‌های جنسی: زگیل تناسلی شایع‌ترین بیماری منتقله جنسی در دنیا است.

ویروس HPV هم برای زنان و هم مردان قابل انتقال است.

زگیل‌های تناسلی متأسفانه با سرطان گردن رحم در خانم‌ها ارتباط شناخته شده‌ای دارد؛ حتی در بدخیمی‌های ناحیه تناسلی مردانه نیز ردپای ویروس‌های عامل زگیل تناسلی یافته شده است. ویروس عامل زگیل تناسلی از دسته HPV می‌باشد. خوشبختانه مطالعات مستمر محققان منجر به تولید واکسن‌های مؤثری علیه زگیل تناسلی شده است. فعلا دو نوع واکسن مؤثر شناخته شده است که در مطالعات اولیه مؤثر بوده‌اند.

واکسن گارداسیل باید در سه دز تزریق شود. دز دوم به فاصله 2 ماه و دز سوم به فاصله 6 ماه از واکسن اول تزریق می‌شود . تزریق در عضله بازو انجام می‌شود و بهتر است توسط پزشک انجام شود. سرگیجه، غش، درد و تورم در محل تزریق گاهی دیده می‌شود که مشکلی ایجاد نمی‌کند.

واکسن گارداسیل، آیا توانائی جلوگیری برای همه انواع زگیل تناسلی را دارد؟

خیر، واکسن گارداسیل بیشترین نقش را در جلوگیری از نوع ۱۶ و ۱۸ زگیل تناسلی که عامل ۷۵ درصد سرطان‌های گردن رحم هستند و همچنین نوع ۶ و ۱۱ که عامل ۹۰ درصد زگیل‌های تناسلی هستند، دارد.

آیا زدن واکسن گارداسیل، برای افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند مفید است؟

خیر، زدن واکسن تنها برای زنان سالم و کسانی که هنوز به این زگیل‌ها مبتلا نشده‌اند، مفید است.

بیش از ۱۵۹ تایپ ویروس اچ پی وی وجود دارد و فقط ویروس‌هایی که پرخطر هستند نیاز به بررسی دارند و می‌توانند باعث ایجاد سرطان تناسلی شوند. توصیه می‌شود دختران قبل از ازدواج یا در دوره دبیرستان این واکسن را تزریق کنند. حتی اگر کسی مبتلا به زگیل باشد باز هم از تزریق واکسن سود خواهد برد. واکسن باید در ماه‌های صفر، یک و شش تزریق شود. می‌توانید اولین دوره را تزریق کنید و دوتای بعد را به پس از زایمان موکول کنید.

آیا واکسن گارداسیل مورد تایید است؟

این واکسن توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای استفاده در زنان 9-26 ساله برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم، واژن و ولو زگیل تناسلی و سرطان مقعد و همچنین برای مردان 9 تا 26 ساله، برای پیشگیری از زگیل‌های تناسلی و سرطان مقعد مورد تایید قرار گرفته است .

واکسن گارداسیل معمولا قبل از سنین نوجوانی و قبل از شروع فعالیت جنسی توصیه می‌شود، این واکسن در سال1980 کشف شد. به‌علاوه محافظت این واکسن از ویروس HPV6-11که مسبب 90% زگیل‌های تناسلی هستند، فرد را از زگیل‌های تناسلی شایع نیز محافظت می‌کند. در سال 2012 گارداسیل توسط FDAتائید شد .

HPV مخصوصا تیپ 16، در بعضی سرطان‌های سر و گردن رحم نیز دخالت دارد. واکسن گارداسیل در زنان 27-45 ساله هم بی خطر است و ممکن است در پیشگیری از زگیل تناسلی موثر باشد اما در پیشگیری از سرطان دهانه رحم در این گروه سنی موثر نیست .

طرز استفاده از واکسن گارداسیل چگونه است؟

واکسن گارداسیل

این واکسن به‌صورت عضلانی و در سه نوبت و در هر ۲ ماه یک بار باید با تجویز پزشک تزریق گردد.

بهترین زمان استفاده از واکسن گارداسیل برای خانم‌ها چه زمانی است؟

بهترین زمان برای شروع واکسن در خانم‌ها قبل از شروع تماس جنسی و در فواصل سنی بین ۹ – ۲۷ سالگی می‌باشد.

آیا بیمه هزینه واکسن گارداسیل را پرداخت می‌کند؟

خیر. هزینه این واکسن در تعهد شرکت‌های بیمه نمی‌باشد.

عوارض واکسن گارداسیل کدامند؟

تب و لرز، التهاب محل تزریق و حساسیت عمومی در بدن که در موارد نادر اتفاق می‌افتد. عوارض :شایعترین عارضه سردرد است . تب، تهوع، سرگیجه، درد در ناحیه تزریق، تورم، خارش، غش کردن و آسیب به خود در ربع ساعت اولیه وجود دارد. معمولا 15 دقیقه پس از انجام واکسن، فرد را نگه می‌دارند چون امکان حساسیت به مخمر موجود در واکسن ممکن است سبب آلرژی شدید شود. در خانم‌های باردار تزریق ممنوع است. همچنین کودکان زیر 9سال و افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند ممنوعیت دارد .

تداوم اثر این واکسن و مدت زمانی که فرد را حفاظت می‌کند هنوز کاملا مشخص نیست. گارداسیل از همه انواع سرطان‌های دهانه رحم پیشگیری نمی‌کند. بنابراین مهم است بدانیم که زنان باید چک آپ (پاپ اسمیر) و غربالگری از نظر سرطان رحم را انجام دهند. گارداسیل به‌عنوان درمان سرطان‌های رحم، مقعد و.... کاربرد ندارد .


آیا زدن واکسن با توجه به اینکه از پروتئین HPV درست شده است، باعث آلودگی می‌شود؟

خیر، چون واکسن تنها از پروتئین ویروس ساخته شده و هسته آن را ندارد باعث آلودگی نمی‌شود.


چه کسانی نباید از واکسن گارداسیل استفاده کنند؟

۱- زنان شیرده
۲- زنان حامله
۳- افراد دارای ضعف سیستم ایمنی

 

و اما توصیه‌ها در رابطه با تزریق واکسن گارداسیل

۱- بهترین موقع تزریق واکسن برای زنان بین ۹ – ۲۴ سال و قبل از تماس جنسی است.

2- تنها اثر واکسن، تحریک سیستم ایمنی زنان غیر آلوده و جلوگیری از ایجاد سرطان دهانه رحم است نه جلوگیری کننده از آلودگی به ویروس

3- واکسن باید حتماً با نظر پزشک تجویز شود.

4- پس از تزریق واکسن در صورت حساسیت شدید و تورم غیر طبیعی محل، به بیمارستان مراجعه نمایید.

گردآوری : مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26