چاپ سه‌بعدی، امکان ویژه برای تجهیزات پزشکی

 

پرینت سه‌بعدی (3DP) فناوری نوینی است که امکانات بسیاری برای تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی فراهم کرده است. 3DP پروسه افزایش تولیدی است که امکان ساخت اشیاء سخت سه بعدی را تقریباً به هر شکل و اندازه‌ای فراهم می‌کند. از میان شیوه‌های مختلف پرینت 3D، شیوه مدل‌سازی با استفاده از رسوب ذوب شده (FDM) به دلیل سادگی، مقرون به صرفه بودن و استفاده از رشته‌های برون رانده شده پلیمری، تاکنون بیشترین کاربرد را در تجهیزات پزشکی داشته است. مواد اولیه مصرفی پرینتر رشته‌ای از جنس ترموپلاستیک است که تا دمای خم شدگی، حرارت داده می‌شود، و سپس به صورت لایه لایه روی یک صفحه تعبیه شده، از دهانه پرینتر بیرون رانده می‌شود (توسط یک سیستم جهت‌گیری بر مدارهای X-Y). سپس صفحه تعبیه شده تا سطحی که از پیش تعیین شده، پایین آورده می‌شود و این پروسه تا زمان ساخته شدن شیء سه‌بعدی مورد نظر ادامه می‌یابد. 3DP به شیوه FDM در زمینه‌های مختلفی چون مهندسی بافت، ساخت داربست و ساخت فرمولاسیون‌های تزریق دهانی دارو مورد استفاده قرار گرفته است. نرم‌افزار پرینتر، فایل دیجیتال ورودی را به لایه‌های مختلف تقسیم می‌کند، که بعد از آن، تبدیل به دستورالعمل‌هایی برای ساخت اشیاء، توسط پرینتر سه‌بعدی می‌شوند. برای تولید یک شی سه‌بعدی جدید، فایل دیجیتال را می‌توان از طریق نرم‌افزارهای طراحی کامپیوتری ساخت همچنین برای کپی کردن از شی موجود، از اسکن سه‌بعدی استفاده می‌شود. اسکن سه‌بعدی یک فناوری غیرلمسی و بی‌نیاز به تخریب است که به‌صورت دیجیتال، شکل اشیاء را به‌وسیله یک اسکنر سه‌بعدی و نور لیزری که اطلاعات فواصل را از سطوح مختلف دریافت کرده، ثبت می‌کند. سپس این اطلاعات برای ایجاد ابرهایی از دیتای نقاطی از سطح شی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، اسکن لیزری سه‌بعدی راهی برای ثبت اندازه و شکل دقیق اشیاء برای ساخت مدل سه‌بعدی آن‌ها است. اثرگذاری ترکیب پرینت سه‌بعدی و اسکن سه‌بعدی برای تولید ماسک‌ و بخیه‌ ضدآکنه، پیش از این نیز گزارش شده است، در حالی‌که استفاده از شیوه پرینت FDM، به‌دلیل پروسه گرمادهی هنگام پرینت کردن، کاهش قابل‌توجه اثرگذاری میان داروها را در پی داشته است.

ترکیب پرینت سه‌بعدی و اسکن سه‌بعدی، با استفاده از تولید تجهیزات مختص هر بیمار، و گسترش این امکان از طریق اعمال به‌صورت خاص برای پوشش زخم‌ها، که تمرکز اصلی این فناوری است، می‌تواند انقلابی در درمان پدید آورد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26