تولید ملی، نگاه جهانی و توسعه پایدار

 

لیلا چگینی/ مدیر نمایشگاه ایران فارما

بهره‌مندی از غذا و دارو یکی از حقوق اولیه همه مردم دنیا است که به هیچ وجه نباید وارد بازی‌های سیاسی شود، اما متاسفانه این حق در بیشتر مواقع نادیده گرفته می‌شود و علی‌رغم آنچه گفته و تعهداتی که نوشته می‌شود، جزء اولین مواردی است که نقض می‌شود.

چنانچه شاهد هستیم امروز برخلاف گفته‌های رییس جمهور آمریکا که ادعا می‌کند؛ ایران مورد تحریم غذایی و دارویی نیست، این تحریم‌ها در حوزه سلامت مردم ایران، وجود دارد. یکی از شواهد این امر مشکلاتی است که تحریم‌ها برای حضور شرکت‌های دارویی در نمایشگاه ایران فارما 2018 بوجود آوردند و با اینکه سال گذشته بسیاری از شرکت‌های خارجی در نظرسنجی که از آن‌ها انجام شد، اعلام رضایت و علاقمندی برای حضور دوباره و قوی‌تر در نمایشگاه را داشتند، اما امسال به لحاظ تحریم‌ها و ترس از مشکلات احتمالی، نتوانستند در حد و اندازه برنامه‌ریزی شده‌شان در این رویداد مهم شرکت کنند.

این مورد به تنهایی نشان می‌دهد که تحریم غذایی و دارویی نه یک احتمال که یک واقعیت است، هرچند امسال با تلاش بسیار زیاد سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و درایت اعضای هیئت مدیره، نه تنها شاهد افت مشارکت داخلی و خارجی نمایشگاه نبودیم، که می‌توانیم اعلام کنیم در نمایشگاه ایران فارما 2018 بیش از 350 شرکت داخلی، 130 شرکت خارجی از 24 کشور در این نمایشگاه مشارکت داشته‌اند و تاکنون حدود 30 هزار ویزیتور متخصص (که دو هزار نفر از آن‌ها از دیگر کشورها هستند) در سایت نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند.

این مهم؛ نشان از چشم‌اندازی دارد که سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران تعریف کرده است: حمایت از صنف و صنعت در راستای تولید دارو با کیفیت عالی برای هموطنان.

برگزاری نمایشگاه ایران فارما در شرایط حاضر، در درجه اول مانور قدرت داروسازی ایران است و در مرحله بعد با اضافه شدن هفتمین همایش طلای سبز به این رویداد؛ نمودی از توانمندی همه جانبه دارویی ایران در هر دو وجه شیمیایی و گیاهی است.

همزمانی این دو رویداد نشان می‌دهد که در ایران چه پتانسیل‌های نهفته‌ای وجود دارد که می‌توان با فعال کردن آن‌ها در بسیاری از حوزه‌ها، خصوصا معرفی داروها و فرآورده‌های گیاهی و صادرات فعال بود، ظرفیتی که متاسفانه تا به‌حال جدی گرفته نشده است، در حالی‌که توانمندی جهانی شدن را داد.

ایران فارما علاوه بر این موارد، محلی است برای فعالان صنعت، دانشگاهیان، دولت، بازدیدکنندگان، اصحاب فرهنگ و رسانه و همچنین مردم تا بدون واسطه بتوانند مسائل‌شان را مطرح و با یکدیگر گفت‌و‌گو داشته باشند.

همچنین به کمک ایران فارما می‌خواهیم تحریم علیه ایران را محکوم و اعلام کنیم؛ درست است که بیش از 96 درصد از داروهای مورد نیاز در داخل تولید می‌شود، اما برخی از مواد اولیه و خصوصا تجهیزات باید از خارج از کشور وارد شود؛ همان‌طور که ما صادر کننده دارو و تجهیزات به کشورهای دیگر هستیم و به‌وجود آوردن این بن بست همه را متضرر خواهد کرد.

از این رو با توجه به سیاست‌گذاری­های انجام شده، اهمیت تولید ملی، با رویکرد و ارتقاء کیفی و گسترش در امر صادرات که از اولین دوره ایران فارما آغاز شده و در هر شرایطی حتی بحران تحریم­های اخیر آمریکا، باید با تداوم بیشتری ادامه یابد.

پیشرفت در صنعت دارو و بقاء در عرصه تجارت جهانی، میسر نمی­شود مگر با شعار حمایت از تولید ملی، اتخاذ نگاه جهانی تا دست‌یابی به توسعه پایدار صنعتی، که کلید واژه‌های تشکیل دهنده شعار ایران فارما 2018 از همین استراتژی انتخاب شده است.

در پایان امید داریم که چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما بتواند، انعکاس‌دهنده این شعار باشد که سیاست نباید موجب به خطر انداختن جان و سلامت انسان‌ها باشد و کرامت انسانی باید به دور از تفنگ و جنگ و تحریم حفظ شود.

 

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26