از برخورد با احتکارکنندکان دارو تا تخلف ارجاع بیمار به بیرون بیمارستان برای داروی بیهوشی

 

وزیر بهداشت: قیمت دارو، 9 تا 12 درصد افزایش پیدا می­کند                               

وزیر بهداشت در خصوص قیمت داروهای خارجی در شرایط کنونی کشور، گفت: قیمت داروهای خارجی که مشابه داخل نداشته باشند، تغییر نمی‌کند.

سید حسن هاشمی، با بیان این خبر عنوان داشت: داروهای تولید داخلی به‌دلیل وابستگی به مواد اولیه و محصولات حوزه‌هایی مانند صنعت چاپ و صنایع پتروشیمی، دچار نوسان قیمت شده‌اند و دولت مصوب کرده که قیمت دارو، 9 تا 12 درصد افزایش پیدا کند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: برخی اوقات دیده‌ام که علیرغم مصاحبه‌های ما، برخی رسانه‌ها، قیمت یک دارو را که حاشیه سود بسیار پایینی داشته و باعث نابودی یا توقف تولید داخلی آن دارو شده، نشان می‌دهند و عنوان می‌کنند که 30 تا 40 درصد افزایش قیمت پیدا کرده است.

وزیر بهداشت یادآور شد: حدود 9 هزار قلم دارو در کشور وجود دارد که 1400 قلم از آن، تغییر قیمت داشته و اگر کل سبد دارویی کشور را در نظر بگیریم، قیمت دارو به‌طور متوسط، 9 درصد افزایش پیدا کرده اما اگر منصف باشیم و بخواهیم با سایر خدمات که قیمت آن‌ها افزایش قابل توجهی داشته، مقایسه کنیم در حوزه دارو، تولیدکنندگان و واردکنندگان دارو، عملکرد مناسبی داشته‌اند و دولت نیز با وجود سختی‌های فراوان، کمک و تلاش کرده که ارز را با همان نرخ 4200 تومان برای حوزه دارو، تامین کند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه دولت در حوزه تولید و واردات دارو هیچ ورود و دخالتی ندارد، گفت: 70 درصد از داروی مورد نیاز کشور برای یکسال آینده، خریداری شده و از بخش خصوصی حمایت شده و بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرکات کشور برای تسریع‌بخشی به خرید دارو و کاهش مشکلات مردم و نظام سلامت، کمک‌های زیادی کردند.

وزیر بهداشت در خصوص نگرانی تامین نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی کشور، گفت: خوشبختانه تاکنون مشکلی برای مراکز بهداشتی و درمانی کشور ایجاد نشده و ما هستیم و تلاش می‌کنیم که مشکلی به‌وجود نیاید.

مدیرکل تعزیرات استان تهران : با احتکارکنندگان دارو برخورد می­شود

برخی از انبارهای احتکار دارو در استان تهران شناسایی و با احتکارکنندگان برخورد قانونی شده است.

 محمدعلی اسفنایی، مدیرکل تعزیرات استان تهران، درباره برخورد با احتکارکنندگان دارو توسط سازمان تعزیرات حکومتی، گفت: هر نوع انبار و دپوی کالا لزوما احتکار نیست، زیرا برخی از تولیدکنندگان کالا گله‌مند هستند که شغل ما به نوعی است که می‌بایست انبارداری کالا را در دستور کار قرار بدهیم و سپس کالا را عرضه کنیم و این گله‌مندی تولیدکنندگان صحیح است.

وی ادامه داد: کالاهایی که به قصد گران فروشی در شرایطی که دولت ضرورت عرضه کالا مذکور را نیز اعلام کرده، اما عرضه نشود را در اصطلاح احتکار می‌نامند، بنابراین ما نیز بر این مبنا با احتکارکنندگان کالا برخورد قاطع می‌کنیم.

مدیرکل تعزیرات استان تهران افزود: دارو جزء ۲۱ قلمی است که باید تعزیرات حکومتی به‌طور حتم با احتکارکنندگان آن برخورد کند، زیرا دارو با سلامت جامعه در ارتباط است و این در حالی است که ما برخی از انبارهای داروی احتکار شده را در داخل و خارج استان تهران شناسایی کردیم و با متخلفان برخورد کردیم.

 اسفنانی افزود: قانون در زمینه احتکار کالا بسیار سختگیرانه عمل می‌کند و از ۱۰ تا ۷۰ درصد ارزش کالا را جریمه می‌کند و سپس بر طبق قانون الزام می‌کند که فرد احتکارکننده، کالا را به بازار عرضه کند اما در مرتبه دوم دستور عرضه کالا توسط شعبه تعزیرات صادر می‌شود.

 

رییس سازمان غذا و دارو : نباید در شرایط دشوار، دستگاه‌های آزمایشگاهی از کار بیفتند

دکتر غلامرضا اصغری در مراسم چهاردهمین گردهمایی روسای آزمایشگاه‌های کنترل غذا و دارو، با اشاره به شرایط جدیدی که کشور در آن قرار دارد، گفت : آمادگی لازم برای مدیریت فعالیت‌ها در حوزه غذا و دارو با برنامه‌ریزی‌های دقیق و لازم صورت می‌گیرد.

وی، برگزاری این گردهمایی سراسری دو روزه را فرصت مناسبی برای اولویت‌بندی فعالیت‌های آزمایشگاه‌ها دانست و افزود: بررسی شود که چه اقداماتی باید در شرایط فعلی انجام پذیرد که در شرایط عادی انجام نمی‌گرفته و چه اقداماتی، لزوما از ضرورت قبلی برخوردار نیست.

رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه رفتار حوزه‌های مختلف سلامت باید هماهنگ و متناسب با شرایط فعلی کشور باشد، اظهار کرد: باید اطمینان حاصل شود، محصولی که به دست مردم می‌رسد از ایمنی، سلامت و کیفیت لازم برخوردار است.

وی ادامه داد: در شرایط جدید که هر روز و شاید هر لحظه با اطلاعات و انتشار اخبار آن آشنا هستیم و با وضع مقررات ظالمانه از سوی آمریکا برای افزایش رنج و زحمت مردم در دسترسی به ملزومات، قطعاً تمام صنایع تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و در تامین مواد اولیه و یا ملزومات جنبی با مشکلاتی مواجه می‌شوند، همچنین بالطبع با شرایط ویژه‌ای چون تورم، گرانی و احتکار محصولات نیز مواجه هستیم. در این شرایط باید در این وضعیت نظارت بر محصولات سلامت محور را تضمین کنیم و در این زمینه به مردم اطمینان خاطر دهیم.

اصغری در پایان با اشاره به لزوم آرایش جدید خدمت‌دهی در حوزه آزمایشگاه‌های کنترل و تجهیزات آزمایشگاهی، عنوان کرد: قرار نیست در شرایط دشوار، دستگاه‌های آزمایشگاهی از کار بیفتند، باید با برنامه‌ریزی صحیح بتوانیم به مردم خدمات مورد نیاز آن‌ها را بجا و به موقع ارائه دهیم و این امر با استعداد و توان موجود در این حوزه شدنی است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز : وارفارین به داروخانه­ها تزریق شد

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: طبق اعلام سازمان غذا و دارو تا یک ماه آینده وضعیت دارو و کمبود آن در برندهای خارجی و خاص به حالت اولیه برمی‌گردد.

حسین نیک‌نهاد، با بیان اینکه اقلام دارویی بسیار زیاد است و برخی از آن‌ها توسط چندین شرکت تولید می‌شوند، خاطرنشان کرد: مشکل کمبود داروهای ما مربوط به داروهایی است که نمونه ایرانی آن‌ها هم وجود دارد اما بعضی از بیماران و پزشکان اصرار دارند که از برند خارجی آن‌ها استفاده کنند.

وی تاکید کرد: اگرچه با کمبود برخی از اقلام دارویی روبه‌رو ‍‌هستیم اما با برنامه‌ریزی این داروها وارد می‌شوند. به‌عنوان مثال با کمبود داروی وارفارین (انعقاد خون) مواجه بودیم اما حدود 500 تا 600 قلم از این دارو را بین داروخانه‌ها توزیع کردیم.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در صورت کمبود دارو یکسری داروخانه‌های خاص مثل داروخانه ویژه و هلال‌احمر را پشتیبانی می‌کنیم و با اطلاع‌رسانی تلاش کرده‌ایم که مشکل برخی اقلام دارویی، حل شوند.

وی به کمبود مکمل‌های غذایی هم اشاره کرد و با بیان اینکه مکمل‌ها، داروهای حیاتی محسوب نمی‌شوند بلکه داروهای کمکی هستند که برخی تمایل به استفاده از آن‌ها را دارند، گفت: این نوع مکمل‌ها با ارز آزاد وارد بازار دارو می‌شوند و زمانی که یک داروخانه افزایش قیمت آن را ببیند، ممکن است به‌دلیل عدم صرفه اقتصادی از خرید آن صرف‌نظر کند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین اظهار کرد: داروهای شیمی درمانی نیز جزء داروهایی است که برخی از انواع آن‌ها همیشه با کمبود روبه‌رو ‌بوده و برخی دیگر در شرایط فعلی کمیاب شده‌اند.

نیک‌نهاد با تصریح بر اینکه بارها به پزشکان تذکر داده‌ایم که از تجویز داروهای خارجی غیرضروری پرهیز کنند، اما بی‌توجهی پزشک و یا اصرار بیمار موجب افزایش تقاضا شده، گفت: بعضی از پزشکان نیز بدون دلیل علمی برند خارجی یک دارو را به بیمار تجویز می‌کنند.

نماینده مردم خدابنده: دارو درمان نباید تحریم شود!

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق معاهدات بین‌المللی، دارو و درمان نباید جزء تحریم‌ها قرار گیرد، گفت: باید شرایطی فراهم شود تا در تامین دارو با مشکل مواجه نشویم.

احمد بیگدلی، با اشاره به موارد مطرح شده در رابطه با کمبود دارو در کشور، اظهار کرد: یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد، این است که بخش اعظمی از داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و برای دوری از مشکل باید تلاش کرد نیازها تا حد زیاد در داخل تامین شود. همچنین باید نظارت‌ها را در این زمینه افزایش داد. 

وی تصریح‌ کرد: عده‌ای نیز با سوء‌استفاده از شرایط، فضایی را به وجود آورده‌اند که دارو احتکار شود که این امر به هیچ ‌عنوان قابل قبول نیست و باید دقت لازم را در این رابطه داشته باشیم تا هیچ‌کس با مشکل کمبود دارو مواجه نشود. 

نماینده مردم خدابنده در خانه ملت با تاکید بر اینکه همه مشکلات جامعه قطعا از کم‌کاری مسئولان نشات می‌گیرد، افزود: باید از قبل فکری برای این روزها از سوی مسئولان می‌شد تا در این شرایط با حجم مشکلات روبه‌رو نشویم و نباید همه مشکلات را بر گردن مردم انداخت. 

وی ادامه داد: البته به این نکته نیز باید توجه داشت که نمایندگان نیز وظیفه نظارتی داشته و باید به این حوزه توجه لازم را داشته باشند، ولی متاسفانه مصوبات در خانه ملت زیاد بوده و نظارت‌ها ضعیف است و این ایراد را نیز باید به خود بگیریم. 

سخنگوی سازمان غذا و دارو : ارجاع بیمار برای تهیه داروی بیهوشی به خارج بیمارستان تخلف است!

دكتر كيانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه اگر در بیمارستانی کمبود داروهای بیهوشی وجود داشت یا داروی مورد نظر وجود نداشت عمل‌های غیر ضروری را متوقف و به وقت دیگری موکول کنند.

دكتر كيانوش جهانپور درباره كمبود داروهاي بيهوشي و خطرات خريد داروهاي بيهوشي توسط مردم از طريق بازار قاچاق و بيرون از بيمارستان‌ اظهار داشت: آن طور نيست كه در زمینه داروهاي بيهوشي كاملا كمبود داشته باشیم، در برخي از موارد و در مورد دو يا سه داروي بيهوشي، آن هم در برخي از بيمارستان‌ها، كمبود نسبي گزارش شده است.

جهانپور خاطر نشان كرد: اگر بيمارستاني به‌دليل آنكه داروي بيهوشي ندارد بيمار را حتي به اصرار به بيرون از بيمارستان براي خريد دارو ارجاع دهد، تخلف كرده است.

سخنگوي سازمان غذا و دارو گفت: مردم بدانند كه داروهاي قاچاق علاوه بر اينكه اصالت ندارند، قطعا در شرايط مناسب و بهداشتي هم نگهداري نمي‌شوند و توزيع مناسبی ندارند، بنابراين به هيچ عنوان نبايد براي به دست آوردن دارو، متوسل به داروهاي قاچاق شوند و جان بيمار را به خطر بيندازند.

جهانپور افزود: قاچاق دارو پديده‌اي است كه همواره وجود داشته، دارد و خواهد داشت و سازمان غذا و دارو هم براي مقابله با اين پديده، تمام تلاش خود را كرده و مي‌كند اما مبارزه با قاچاق به همكاري‌هاي بين‌بخشي نياز دارد.

سخنگوي سازمان غذا و دارو تاكيد كرد: براي مقابله با قاچاق داروهايي كه از مبادي غير رسمي و غير قانوني وارد كشور مي‌شوند، اقدامات امنيتي توسط دستگاه‌هاي مربوطه انجام مي‌شود اما به اعتقاد من، باز هم نياز به نظارت‌هاي پيگيرانه و مستمر به شدت احساس مي‌شود.

سخنگوي سازمان غذا و دارو، همچنین افزايش قيمت داروهاي بيهوشي را تکذیب کرد.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26