ایران فارما برند نمایشگاه دارویی معتبر ایران

 

 نشست خبری چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، روز یکشنبه چهارم شهریور با حضور رییس و اعضای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران؛ مدیرکل روابط عمومی و سخنگوی سازمان غذا و دارو؛ معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران؛ مدیرکل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو و همچنین جمعی از اصحاب رسانه و فعالین حوزه دارو، در دانشکاه شهید بهشتی تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر احمد شیبانی، رییس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، ضمن گرامیداشت روز داروساز، از همکاران دست‌اندرکار در برگزاری دوره‌های پیشین نمایشگاه ایران فارما تشکر و اظهار امیدواری کرد، این دوره نیز مانند دوره‌های پیشین نمایشگاه، به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

رییس سندیکا : با وجود همه مشکلات، ایران فارما 2018 برگزار می­شود

دکتر شیبانی با تاکید بر مشکلات موجود در حوزه صنعت دارو گفت: امید است با وجود مشکلات موجود بتوانیم توانایی‌های خود در صنعت داروسازی را نشان دهیم و مسئولین را به این باور برسانیم که ظرفیت‌های بالایی در عرصه صنعت دارو وجود دارد که ما می‌توانیم از این ظرفیت­ها استفاده کنیم.

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران؛ برپایی هر چه بهتر نمایشگاه ایران فارما را امری ضروری برشمرد و عنوان داشت: صنعت دارویی ایران، صنعتی با بیش از 700 سال سابقه است اما همان طور که می‌دانیم قبل از انقلاب صنعت دارویی ایران رونقی نداشت و بحث دارو بیشتر به‌صورت واردات مطرح و توان تولید دارو تنها 25 درصد بود، در حالی‌که بعد از انقلاب صنعت دارو توانست توانمندی­های بیشتری پیدا کند و تولید داخلی به حدود 97 درصد ارتقاء یابد.

شیبانی اذعان کرد: اما در سال‌های اخیر با مشکلاتی که دامنگیر صنعت شده، خصوصا مشکلات ارزی و پروسه‌های اداری متاسفانه دیگر شاهد توسعه صنعت نیستیم و این در حالی است که صنعتی که توسعه نداشته باشد؛ موفق نخواهد بود.

رییس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با تاکید بر این موضوع که دارو کالایی استراتژیک و حتی با اهمیت‌تر از آن است، گفت: هر دارویی در جایگاه خود مهم است و امیدواریم مسئولین به این باور برسند که دارو کالایی حیاتی است و باید کمک کرد از این بحران خلاص شود.

شیبانی همچنین درخصوص برگزاری نمایشگاه ایران فارما توضیح داد: با وجود همه مشکلات موجود در این حوزه با قدرت تمام در حال مقدمات برگزاری چهارمین نمایشگاه ایران فارما هستیم که تاکنون استقبال خوبی در این خصوص صورت گرفته است.

نایب رییس سندیکا: ایران فارما رخداد بزرگ دارویی کشور

در ادامه این نشست دکتر عباس کبریایی‌زاده، نایب رییس اول سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران ضمن تاکید بر حال بد صنعت دارویی کشور گفت: حال و روز صنعت دارو خوب نیست اما بیش از اینکه نگران تحریم‌های خارجی باشیم، نگران تصمیم‌ها و بی تدبیری‌های داخلی هستیم.

وی در توضیح بیشتر گفت: اقدامات نسنجیده و ناپخته‌ای که از طرف دولتصورت گرفته است، حال و روز صنعت دارویی کشور را خراب کرده است.

کبریایی‌زاده ضمن گلایه از اجرای طرح تحول سلامت گفت: دولت با اجرای طرح تحول سلامت، ضربه بزرگی به صنعت دارویی کشور وارد کرد. صنعتی که کالای استراتژیک را تولید می‌کند و در اختیار بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها قرار می‌دهد، اگر مدت زمان بازگشت پول مناسب و برنامه‌ریزی شده‌ای نداشته باشد، کار صنعت را خراب می‌کند. اجرای طرح تحول سلامت این مشکل را پررنگ کرد.

وی تاکید کرد: زمانی که دولت طرح تحول را شروع کرد؛ این هشدار را دادیم که اگر به فکر نقدینگی نباشید، طرح شکست خواهد خورد.

کبریایی‌زاده در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در این خصوص که چه افرادی در این حوزه ارز دولتی گرفته‌اند، گفت: ما هم نمی‌دانیم که به چه افراد و شرکت‌هایی ارز داده شده و این مورد یکی از گلایه‌های بزرگ صنعت دارویی است.

وی همچنین در خصوص برگزاری نمایشگاه‌های جانبی نیز گفت: بعد از اینکه نمایشگاه ایران فارما به‌عنوان یک رخداد و اتفاق بزرگ دارویی در کشور جا افتاد بر آن شدیم که کنار این نمایشگاه اقدام به برگزاری نمایشگاه کتاب کنیم؛ همچنین در سال‌های قبل، دوره‌های متعدد آموزشی برگزار شد. وی اضافه کرد: در دوره قبل حدود 72 دوره آموزشی برگزار شد و بسیار مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت.

 

 

سخنگوی سازمان غذا و دارو: ایران فارما موفق‌ترین نمایشگاه در حوزه دارویی

در ادامه نشست خبری، کیانوش جهانپور مدیرکل روابط عمومی و سخنگوی سازمان غذا و دارو، ضمن تاکید بر افتخارآمیز بودن صنعت دارویی کشور گفت: صنعت دارویی کشور سرعت رشد بالایی دارد و پیشتاز تمامی صنایع است و در طی این 40 سال بسیار افتخار آمیز عمل کرده است.

جهانپور با بیان اینکه سازمان غذا و دارو حامی معنوی ایران فارماست؛ گفت: ما سعی داریم با یک برند مورد قبول نمایشگاهی در هر حوزه همکاری کنیم، که در زمینه دارو ایران فارما انتخاب ما است.

کیانوش جهانپور درخصوص چهارمین نمایشگاه ایران فارما هم گفت: ایران فارما موفق‌ترین نمایشگاه در حوزه دارویی بوده و امید است در مسیری که در پیش می‌گیرد بتواند روابط را بین سازمان‌ها، ارگان‌ها و بین‌الملل به خوبی ایجاد کند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو عنوان داشت: ما امیدواریم نمایشگاه ایران فارما در طول سال هم به‌طور مجازی به کار خود ادامه دهد و تنها منوط به یک زمان نباشد.

وی ضمن دفاع از طرح تحول سلامت، این طرح را بزرگ‌ترین دستاورد کشور خصوصا در نظام سلامت دانست و گفت: قطعا طرح تحول سلامت جزء بزرگترین افتخارات است و هیچ طرحی، حداقل در حوزه اجتماعی، به بزرگی و موفقیت این طرح نبوده است. هر چند که نشد و نخواستند به هر دلیلی در کشور با این طرح همکاری و پشتیبانی کنند که آن موضوع دیگری است که نیاز به بحث در جای مناسب‌تری دارد.

جهانپور اضافه کرد: قطعا صنعت دارویی ما وضعیت خوبی ندارد و در کل اقتصاد ایران به نوعی بیمار است. چالش عمده هم بحث نقدینگی در حوزه دارو و تمام حلقه‌های زنجیره دارویی است. امروز شرایط سخت‌تری داریم و قطعا اگر باز هم پیگیری و برنامه‌ریزی نشود، مشکلات بیشتر خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که نقدینگی و بازگشت پول در این صنعت بسیار به تعویق افتاده، البته نه آن مقداری که سرزبان‌ها است و همه جا گفته می‌شود، گفت: مشکل اساسی، تعدد مراکز تصمیم‌گیرنده در این حوزه است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاکید بر این موضوع که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تامین‌کننده دارو هستند، وزارت صنعت معدن و تجارت را مکلف به انجام وظیفه در حوزه دارو دانست.

دکتر زرگر زاده: مصاحبه کمبود دارو را حل نمی­کند

دکتر محمدرضا زرگرزاده، یکی دیگر از اعضای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در این نشست گفت: بیماری دارو چیزی نیست که با گفتار درمانی یا دارو نماها، حل شود. اگر هزاران مصاحبه کنیم و بگوییم کمبود دارویی نداریم، کمبود را مردم در داروخانه‌ها و دفترچه به دست، احساس خواهند کرد. اگر نظام عرضه و تقاضای دارو به هم بریزد حداقل دو سال طول می‌کشد که به حالت اولیه بازگردد.

دکترعلیمیان: ما به روسیه داروی هایتک می‌فروشیم

دکتر مهرداد علیمیان، دیگر عضو سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران نیز یکی از ویژگی‌های نمایشگاه را مذاکره با همکاران خارجی این حوزه دانست و گفت: این واقعیت را باید پذیرفت که به خاطر شرکت‌های چند ملیتی نمی‌توان در همه حوزه‌های صادرات وارد شد.

وی توضیح داد: ما از نظر بازارهای مختلف منحصر به عراق و افغانستان نیستیم و صنعت دارویی ایران در روسیه داروی هایتک می‌فروشد و بازاری بسیار خوب دارد.

علیمیان همچنین گفت: به روز شدن این صنعت کمک بسیاری در توسعه صادرات خواهد داشت و ما باید ارتباط با شرکت‌های خارجی را حفظ کنیم تا به این طریق بتوانیم صادرات را توسعه دهیم.

مدیرکل امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو : هفتمین همایش ملی طلای سبز حامی تولیدکنندگان داخلی

در ادامه این نشست، دکتر مهناز خانوی، مدیرکل امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو و دبیر علمی هفتمین همایش ملی طلای سبز؛ با بیان این مطلب که هفتمین همایش طلای سبز همزمان با چهارمین نمایشگاه ایران فارما برگزار خواهد شد توضیح داد: یکسال است که بحث واردات داروهای طبیعی دچار محدودیت شده است و ما در اولین نشستی که به‌منظور مشخص کردن اهداف برگزاری این دوره همایش طلای سبز داشتیم، اولین چالشی که به آن پرداختیم همین موضوع بود که در شرایط موجود واردات داروهای طبیعی را ممنوع کنیم.

وی افزود: شرایط ارزی جدیدی به وجود آمده است و شرایط تولید تغییر پیدا کرده است؛ به همین دلیل نگاه به تهدیدها و فرصت‌هایی که در حال حاضر وجود دارد، شعار مورد توجه این دوره از همایش طلای سبز است.

دکتر خانوی تصریح کرد: ما اعتقاد داریم تهدیدی که در حال حاضر وجود دارد و مسائلی که در زمینه واردات ماده اولیه داروهای گیاهی بوجود آمده است، برای تولیدکنندگان تبدیل به یک فرصت شده است و برای ارتقاء ظرفیت تولیدات و برای شناخت پتانسیل‌های موجود برای تامین ماده اولیه داروهای طبیعی -که همان گیاهان دارویی می‌شود- وزارتخانه به کمک وزارت کشاورزی، منابع طبیعی، معاونت‌های دارویی در سطح کشور، عملا جلسات و سیاست‌گذاری­هایی کرده‌اند که بنده به شخصه درباره آن‌ها بسیار خوشبین هستم.

خانوی عنوان کرد: همایش طلای سبز در این دوره به شدت از شرکت­هایی استقبال می‌کند که بتواند برای تولید راه­گشا باشند و ما از آن‌ها حمایت می­کنیم.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره ارشاد: قیمت کتاب­ در نمایشگاه ایران فارما برای دانشجویان نیم بهاء می­شود

یکی دیگر از نمایشگاه‌های جانبی که در کنار چهارمین نمایشگاه ایران فارما قرار است برگزار شود، سومین نمایشگاه کتب علوم پزشکی، دارویی(دانشگاهی) و همچنین دومین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور است.

مهرشاد کاظمی، معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و دبیر نمایشگاه کتاب ایران فارما، در ادامه این نشست خبری با بیان این مطلب که خوشبختانه وضعیت کتاب و نشر به بدی وضعیت حوزه دارو نیست، گفت: هر چند مشکلاتی وجود دارد، اما ناشران همچنان فعال هستند و امسال سومین نمایشگاه کتب علوم پزشکی، دارویی(دانشگاهی) را داریم.

وی توضیح داد: دو سال پیش پیشنهاد برگزاری نمایشگاه کتاب در کنار ایران فارما داده شد و به کمک دوستان این کار میسر شد و در دو سال گذشته این نمایشگاه را در کنار ایران فراما برگزار کردیم که هم از لحاظ بازدید و هم از لحاظ حضور ناشران بسیار موفق بود.

دبیر نمایشگاه کتاب ایران فارما گفت: سال گذشته هم اولین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور با هدف حضور رسانه‌ها و نشریات سلامت محور برگزار شد. البته در این حوزه مشکلاتی داریم و تیراژ نشریات به شدت پایین آمده است. البته بخشی از این مشکل جهانی است و به‌دلیلوجود فضاهای مجازی است و برخی نیز به‌دلیل مشکلات صنعت چاپ و گرانی کاغذ در کشور است.

دکتر مهرشاد کاظمی تصریح کرد:‌ هدف از برگزاری این نمایشگاه‌های جانبی، پیوند صنعت نشریات و دانشگاه بود که خوشبختانه در این هدف موفق بودیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سال اول 50 میلیون و سال گذشته 100 میلیون در این زمینه کمک کردند و امسال سعی داریم رقم را بیشتر کنیم، زیرا با توجه به مشکلات صنعت کاغذ و چاپ، قیمت کتاب‌ها نیز بالا رفته است.

کاظمی اظهار داشت: یارانه‌ای که امسال برای دانشجویان در نظر گرفته شده است، حدود30 درصد است و ناشران نیز حدود 20 درصد تخفیف در نظر گرفته‌اند. با این تفاصیل کتاب حدودا نیم بهاء به دانشجویان عرضه می‌شود و از آنجا که همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید است زمان مناسبی برای دانشجویان و حضورشان در این رویداد چند جانبه خواهد بود.

وی همچنین در خصوص نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور نیز گفت: سال گذشته حدود 40 نشریه حضور داشتند که امید است با توجه به زمان باقی مانده برای ثبت نام، امسال شاهد استقبال بیشتری از طرف نشریات سلامت محور باشیم.

کاظمی در خصوص نحوه دریافت یارانه‌ها افزود: همچون سال گذشته مبلغی که - به بن کتاب- اختصاص پیدا می‌کند در بانک شهر و در محل نمایشگاه تحویل داده می­شود و ما لیست را از قبل از دانشگاه‌ها گرفته­ایم و با نشان دادن کارت دانشجویی تا مبلغ سیصد هزارتومان می‌توانیم یارانه اختصاص دهیم.

وی همچنین از برگزاری کارگاه‌های خبرنویسی و آموزش خبرنویسی مانند سال گذشته در حین برگزاری نمایشگاه خبر داد و یکی از اتفاقات خوب دیگر را که نمایشگاه ایران فارمای سال گذشته زمینه ساز آن بوده؛ تجمع انجمن ناشران پزشکی و دارویی دانست که در حال فعالیت هستند.

این نشست با سوال­های بسیاری از طرف خبرنگاران و اهالی مطبوعات در مورد مسائل دارویی کشور، همراه بود.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26