ایران فارما باور دوباره به صنعت دارویی که می‌تواند جهانی شود

 

نشست هماهنگی شرکت­های حاضر در نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 2018، روز یکشنبه چهارم شهریور با حضور دکتر احمد شیبانی، رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و رییس نمایشگاه ایران فارما، مدیرکل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، مدیر نمایشگاه ایران فارما و اعضای دیگر سندیکا در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

در این مراسم که مدیریت آن را دکتر مرتضی خیرآبادی برعهده داشت؛ رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، با بیان این مطلب که برگزاری نمایشگاه ایران فارما نشانی از توانمندی صنعت داروسازی ایران است؛ گفت:علیرغم همه مشکلاتی که صنعت داروسازی با آن روبرو است و حال خوشی ندارد؛ نمایشگاه ایران فارما در شرف برگزاری چهارمین دوره خود قرار گرفته است و این موضوع نشانگر توانمندی صنعت 70 ساله داروسازی در ایران است.

ایران فارما و باور مسئولین به توانمندی صنعت دارو

دکتر احمد شیبانی، توانمندی در دانش فنی و تجهیزات را حاصل تلاش داروسازان دانست و اضافه کرد: نمایشگاه ایران فارما روح تازه­ای را در صنعت داروسازی دمیده است و ما امیدواریم با ارائه ظرفیت­ها و پتانسیل­های موجود در این صنعت؛ در درجه اول مسئولان به این نتیجه برسند که صنعت داروسازی توانمند است، چراکه اگر این باور وجود نداشته باشد، مشکلات بسیار بیشتر از آنچه گریبانگیر ماست، در این شرایط جدید بوجود می­آید.

دکتر شیبانی ضمن تقدیر از موسسه رسایش در تداوم و پشتکار در برگزاری همایش طلای سبز و اجرای بسیار مناسب این همایش، درباره برگزاری همزمان هفتمین همایش طلای سبز با نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما گفت: همایش طلای سبز که شاهد هفتمین دوره آن هستیم و برگزاری آن در کنار نمایشگاه ایران فارما که یک رویداد در ارتباط با داروهای شیمیایی است، نشان می­دهد در زمینه داروهای گیاهی و تولید و صادرات آن‌ها هم توانمندی بسیاری داریم و در آینده با اتکای به این دو زمینه می‌توانیم بر کمبودهای احتمالی فائق بیاییم.

رییس نمایشگاه ایران فارما پیشرفت صنعت داروسازی در این 40 ساله را موجب قطع وابستگی به کشورهای بیگانه دانست و اضافه کرد: اگر همکاری مسئولان، همپای صنعتگران شود؛ آن روز دور نیست که کاملا در حوزه دارو مستقل شویم و هیچ نیازی به واردات دارو نداشته باشیم.

بیش از 40 رویداد در ایران فارما

در ادامه این نشست لیلا چگینی، مدیر نمایشگاه ایران فارما؛ ضمن ارائه توضیحات کاملی در ارتباط با چگونگی برگزاری نمایشگاه و پلانی که برای آن در نظر گرفته شده است؛ عنوان کرد: در نمایشگاه ایران فارما در راستای حمایت از کالای ایرانی و تولیدکننده داخلی، هیچ شرکتی با محصول فینیش پروداکت (تولید کامل شده) نداریم و تنها در حوزه تجهیزات است که برخی از شرکت­های خارجی با محصولاتشان در نمایشگاه حاضر می­شوند.

مدیر نمایشگاه ایران فارما ضمن تشکر و قدردانی از سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و تلاش همه جانبه و بی‌شائبه­ آن‌ها برای برگزاری نمایشگاه بزرگ ایران فارما 2018 و سازمان غذا و دارو گفت: برای ما باعث خوشحالی است که سازمان غذا و دارو، نمایشگاه ایران فارما را یکی از برنامه­های اصلی خود می­داند و از آن حمایت همه جانبه انجام می­دهد.

لیلا چگینی، ضمن اشاره به این مطلب که از ابتدا قرار بود نمایشگاه ایران فارما به‌صورت دوسالانه برگزار شود اما میزان استقبال داخلی و خارجی به حدی بود که آن را تبدیل به رویدادی هر ساله کرد؛ گفت: پیش‌بینی امسال ما این است که بیش از سال گذشته بازدیدکننده خواهد داشت.    

وی همچنین با توضیحی درباره بخش­های مختلف نمایشگاه ایران فارما از اضافه شدن بخش فرهنگی و هنری به این رویداد بزرگ دارویی خبر داد.

ایران فارما بر فراز ابوظبی و استانبول

در ادامه این نشست دکتر محمدرضا زرگرزاده، عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اشاره به نمایشگاهcpHi ابوظبی و استانبول و عدم موفقیتی که داشته­اند؛ اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه ایران فارما 2018 در این شرایط، هم نشانگر توانمندی ماست و نیز می­تواند دستاوردهای جدی در حوزه داخلی و صادرات برای ما به همراه داشته باشد.

وی اضافه کرد: فعالان عرصه داروسازی ما از این طریق می­توانند به دولت‌مردانمان نشان دهند، صنعت ما تا چه حد قوی است و این موضوع را به‌صورت عملی اثبات کنند.

نمایشگاه کتاب ایران فارما فرصت بسیار خوبی برای دانشجویان

دکتر مهرشاد کاظمی، معاون امور فرهنگی و رسانه­ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، رییس شورای سیاست­گذاری سومین نمایشگاه کتاب­های تخصصی علوم دارویی، پزشکی و دانشگاهی و رییس دومین نمایشگاه رسانه­های تخصصی سلامت محور، که در این نشست حضور داشت؛ ضمن توضیحی درباره فضای نمایشگاهی که در نظر گرفته‌اند برای بخش کتاب و رسانه، گفت: این نمایشگاه از نظر زمانی فرصت بسیار خوبی است برای دانشجویان، زیرا با یارانه­ای که در نظر گرفته‌ شده، می­توانند کتاب‌های خود را با قیمت بسیار پایین تهیه کنند؛ خصوصا در این زمان که به‌دلیل تحریم­های موجود، قیمت کاغذ بسیار بالا رفته و قیمت کتاب­های مرجع، چند برابر شده است.

معاون امور فرهنگی و رسانه­ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، همچنین از ارائه کتاب‌های به روز در این نمایشگاه خبر داد و عنوان کرد: تمام سعی­مان را کرده‌ایم تا آخرین کتاب­های موجود را در نمایشگاه داشته باشیم و همچنین از ورود کتاب‌های قدیمی و افست جلوگیری به عمل آوریم.

وی تاکید کرد: همه کتاب­ها، مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دارند و هیچ کتاب غیر قانونی و کپی شده­ای در نمایشگاه ارائه نمی­شود.

دکتر کاظمی از پیش­بینی برنامه­های جانبی در این نمایشگاه و نشست­های بحث و گفت‌وگو بین ناشرین و صنعتگران خبر داد و اظهار داشت: در نظر گرفتن بخش کتاب و رسانه در کنار بخش صنعت و دارو، نشان از تیزبینی ایده­پردازان این رویداد و آگاهی آن‌ها از میزان اهمیت، در کنار هم بودن این بخش‌ها، دانست.

وی تشکیل انجمن ناشران کتب تخصصی پزشکی و دارویی را یکی از نتایج مهم نمایشگاه کتاب سال گذشته ایران فارما برشمرد.

رییس شورای سیاست­گذاری سومین نمایشگاه کتاب­های تخصصی علوم دارویی، پزشکی و دانشگاهی و رییس دومین نمایشگاه رسانه­های تخصصی سلامت محور، درباره تعداد ناشران حاضر در این نمایشگاه گفت: تا به امروز 40 ناشر اعلام آمادگی برای حضور در نمایشگاه کرده­اند که امیدواریم این تعداد بیشتر شود.

در ادامه این نشست، اعضای سندیکا به راهکارهایی برای ارتباط بهتر و بیشتر نمایندگان شرکت­ها با شرکت­های خارجی اشاره کردند که یکی از این موارد مهم، حضور دائمی مترجم در غرفه­ ها بود.

در پایان این نشست دکتر مرتضی خیرآبادی با بیان اینکه باید حداکثر توان خود را به کار ببریم و با حفظ جبهه داخلی، وضعیت صنعت داخلی را قوت ببخشیم؛ گفت: ما امیدواریم علیرغم همه شیطنت­ها، نمایشگاه ایران فارما باعث رشد صادرات شود و در این زمینه آمار خوبی داشته باشیم و این امر ممکن نیست مگر اینکه با یکدیگر همراهی و همکاری داشته باشیم.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26