نمایشگاه چهارم، مانور قدرت تولیدکنندگان در دوران تحریم‌ها

 

 

به اعتقاد فعالان صنعت داروسازی، برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما ۲۰۱۸ با مشارکت شرکت‌های دارویی اروپایی و آسیایی در شرایطی که به علت خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه کشور، ترس سرمایه‌گذاری را به جان شرکت‌های بزرگ اروپایی انداخته است، عملاً یک مانور قدرت به شمار می‌رود. اما این قدرتمندی چه پیشینه‌ای دارد؟

شهریور 1393: گام اول سندیکا برای معرفی توانمندی تولیدات داخلی دارو

شهریورماه ۱۳۹۳ بود که اولین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته، (به‌اختصار ایران‌فارما ۲۰۱۴) برگزار شد. سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران به‌عنوان متولی صنعت داروسازی کشور در نظر داشت تا با هدف معرفی توانمندی‌های تولیدات داخلی کشور و تبادل دانش و تجربیات در این صنعت استراتژیک، مقدمات برگزاری نمایشگاهی مختص به تولیدکنندگان دارو را فراهم آورد. به‌همین منظور نمایشگاه مذکور در مرکز دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا شد که با استقبال شرکت‌های داروسازی داخلی و خارجی همراه بود.

پس از روی کار آمدن هیئت مدیره پنجم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران به ریاست دکتر عباس کبریایی‌زاده، این سندیکا تصمیم گرفت تا مقدمات برگزاری دومین دوره از نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما را که با تغییر هیئت مدیره این سندیکا با یک‌سال وقفه همراه بود، فراهم کند.

در جلسات اجرایی این سندیکا از سوی هیئت مدیره جدید تأکید شد که هدف از برگزاری نمایشگاه‌ بین‌المللی نه صرفاً یک نمایشگاه با تعدادی غرفه و بازدیدکننده، بلکه رویدادی همه‌جانبه است تا کلیه ذی‌نفعان صنعت داروسازی امکان مشارکت در این رویداد بین‌المللی را داشته باشند. در همین راستا، با انتخاب موسسه «رسایش» به‌عنوان مجری برگزاری نمایشگاه بین‌‌المللی ایران‌فارما، این موسسه عهده‌دار ارتباط با بزرگترین شرکت‌های دارویی داخلی و خارجی به‌منظور دعوت از آن‌ها در ایران فارما ۲۰۱۶ شد.

علاوه بر این باهدف دسترسی راحت‌تر مخاطبان به فضای نمایشگاهی و برخورداری از امکانات شهری مقرر شد تا نمایشگاه بین‌المللی ایران‌فارما ۲۰۱۶ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شود.

شهریور 1395: یک تجربه جدید دارویی در سطح منطقه

۲۴ تا ۲۶ شهریور ۱۳۹۵، مصلی امام خمینی (ره) میزبان ۲۷ هزار نفر از متخصصان دارویی داخلی و خارجی بود. سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی متفق‌القول اظهار کردند برگزاری نمایشگاهی تخصصی در اشل ایران‌فارما که برگرفته از الگوی جهانی cpHi است یک تجربه جدید دارویی در سطح منطقه به‌شمار می‌رود.

برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی کتاب‌های علوم دارویی، پزشکی و دانشگاهی، مهمترین رویداد جانبی نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما ۲۰۱۶ بود که مجری برگزاری این نمایشگاه، با تأکید بر توصیه هیئت مدیره سندیکا مبنی بر مشارکت کلیه ذی‌نفعان، با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اقدام به برپایی آن کرد.

دانشجویان به‌عنوان مهمترین گروه‌های هدف شناسایی‌شده در نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، این فرصت را پیدا کردند تا در قالب تورهای دانشجویی از آخرین دستاوردهای صنعت داروسازی کشور بازدید کرده و در مورد آینده شغلی خود، به دورنمایی واقعی دست پیدا کنند.

کیفیت برگزاری این رویداد و رضایت حداکثری شرکت‌های داخلی و خارجی باعث شد تا دکتر رسول دیناروند، رییس وقت سازمان غذا و دارو، مجوز سالانه شدن این نمایشگاه را صادر کند. از طرفی ایران فارما موفق شد تا لقب بزرگترین رویداد دارویی خاورمیانه را از آن خود کند.

شهریور 96: حضور رسانه‌های سلامت‌محور

نمایشگاه ایران فارما 2017 با حضور 500 شرکت داخلی و خارجی، برگزاری 15 کارگاه آموزشی، بیش از 27 هزار بازدیدکننده داخلی و خارجی، شهریور 1396 در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد. از نکات حائز اهمیت این دوره در مقایسه با سال گذشته، رشد کمی و کیفی ۲ برابری رویدادهای جانبی این نمایشگاه بود.

علاوه بر این ستاد اجرایی این نمایشگاه بر آن شد تا به‌منظور تکمیل حلقه مشارکت‌کنندگان و تأثیرگذاران در صنعت داروسازی کشور، از رسانه‌های سلامت‌محور فعال برای حضور در این نمایشگاه دعوت به عمل آورد و برای تحقق این هدف «اولین نمایشگاه رسانه‌های سلامت‌محور» همزمان با این رویداد تخصصی برگزار شد و به هرچه بیشتر گسترده شدن آن و یک رویداد کامل انجامید.

همچنین با توجه به استقبال گسترده‌ دانشجویان و داروسازان از کتاب‌های تخصصی ارائه‌شده در نمایشگاه ایران‌فارما ۲۰۱۶ در قالب نمایشگاه کتاب‌های تخصصی علوم دارویی، پزشکی و دانشگاهی و تسهیلات در نظر گرفته‌شده برای خرید کتاب از سوی دانشجویان، دومین دور از برگزاری این نمایشگاه تخصصی با حضور ۷۰ ناشر تخصصی داخلی و خارجی برگزار شد.

مهرماه 97: دانشجویان آینده‌سازان صنعت دارو

در این دوره نیز به روال سال گذشته، دانشجویان به‌عنوان مهمترین گروه‌های هدف شناسایی‌شده در نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما این فرصت را پیدا کردند تا در قالب تورهای دانشجویی از آخرین دستاوردهای صنعت داروسازی کشور بازدید کرده و آینده شغلی خود را رقم زنند. یکی از مهمترین تفاوت‌های برگزاری این تورهای دانشجویی در مقایسه با سال گذشته، حضور دانشجویان از کلیه نقاط کشور بود. اتفاقی که به همت مجری برگزاری رویداد و با در نظر گرفتن امکان حمل‌ و نقل رایگان برای دانشجویان رقم خورد و در طول 3 روز برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 2017، بیش از 9 تور دانشجویی از این نمایشگاه بازدید کردند.

سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با این باور که تقویت ارتباط میان فضای دانشگاهی و صنعت و تبادل تجربیات باعث ارتقاء صنعت داروسازی خواهد شد، توجه ویژه‌ای به مشارکت دانشجویان در مهمترین رویداد دارویی کشور، داشته است.

تحریم‌ها، چالش نمایشگاهی و درخشش ایران‌فارما ۲۰۱۸

در شرایطی که به‌واسطه خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه کشور، برگزاری بسیاری از نمایشگاه‌های بین‌المللی در داخل کشور با چالش مواجه شده است، اما از زمان اعلام فراخوان برگزاری چهارمین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته، شاهد استقبال بزرگترین شرکت‌های داخلی و خارجی از ثبت‌نام بودیم. به‌طوری‌که با اعلام اولیه فراخوان ثبت‌نام در ساعت اولیه، بیش از ۱۰۰ شرکت اقدام به ثبت‌نام اولیه کردند و بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی دبیرخانه این نمایشگاه پیش از ۴ ماه از زمان باقی‌مانده به برگزاری ایران‌فارما ۲۰۱۸، ۸۰ درصد از فضای نمایشگاهی جانمایی شده بود.

ارائه آخرین دستاوردها و نوآوری‌ها در زمینه دارو و صنایع وابسته، معرفی ظرفیت و پتانسیل موجود شرکت‌های فعال در زمینه دارو و صنایع وابسته، برقراری ارتباط با مراکز تحقیقاتی علمی داخلی و بین‌المللی، ایجاد بستر مناسب برای تجارت بین‌المللی در زمینه دارو و صنایع وابسته و به‌ویژه حمایت از تولیدات داخلی و توسعه صادرات دارویی در شرایط کنونی کشور، از اهداف چهارمین سال نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته اعلام ‌شده است.

از مهمترین رویدادهایی که امسال همزمان با برگزاری این رویداد تخصصی، شاهد برپایی آن هستیم (جز نمایشگاه رسانه‌های سلامت‌محور و همچنین نمایشگاه کتاب‌های تخصصی علوم دارویی، پزشکی و دانشگاهی)، برگزاری هفتمین همایش طلای سبز است.

با توجه به اینکه مشارکت‌کنندگان در نمایشگاه ایران فارما، کلیه تولیدکنندگان دارو هستند و از ابتدا سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران تأکید بسیاری بر حضور تولیدکنندگان داخلی و خارجی داشت، امسال شرکت‌های تولیدی داروهای طبیعی هم فرصتی پیدا کردند تا بتوانند در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته در کنار دیگر تولیدکنندگان دارو حضور به هم رسانند.

حضور 24 شرکت آسیایی و اروپایی و برگزاری پاویون دارویی از کشورهای مختلف که حاصل تلاش چند ماهه ستاد اجرایی نمایشگاه ایران فارما در بزرگترین و معتبرترین نمایشگاه‎‌های بین‌‌المللی داخلی و خارجی ازجمله cpHiشانگهای و ابوظبی، ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، ایران هلث و ... است، نشان‌دهنده این واقعیت است، در شرایطی که به علت خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه کشور، ترس سرمایه‌گذاری را به جان شرکت‌های بزرگ اروپایی انداخته است، برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 2018 عملاً یک مانور قدرت به‌شمار می‌رود.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26