بیش از 50 کارگاه آموزشی در ایران فارما 2018

 

یکی از عوامل کارایی هر صنعت، توسعه و ارتقاء علمی منابع انسانی شاغل در آن صنعت است. هر صنعت اگرکه به توسعه منابع انسانی خود توجه ننماید، در واقع دستیابی به اهداف خود را در معرض مخاطره قرار داده است. کارگاه‏‌های آموزشی از اثربخش‏‌ترين انواع آموزش هستند.

كارگاه‌هاي آموزشي دوره‌هايي هستند كه معمولاً با هدف‌ مشخص و از پيش تعيين شده براي ايجاد مهارت‌هايي درافراد طراحي مي‌شوند. ارزيابي كارگاه‌هااز ديدگاه شركت‌كنندگان و بررسي ميزان رضايت‌مندي آن‌ها می‌تواند به برگزاركنندگان كارگاه‌ها ديدگاه بهتري درباره نقاط قوت و ضعف كار و درنتيجه ارتقاء كيفيت آن‌ها درزمان‌ها و مقاطع ديگر ارائه كند. تجربه‌ برگزاری سه دوره نمایشگاه ایران ‌فارما ( دارو و صنایع وابسته)،که به همت کمیته علمی پژوهشی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، اداره ارشاد اسلامی شهرستان تهران وانجمن‌هايعلمي و صنفی برگزار شد، نشان داد که مخاطبان بازدیدکننده از این نمایشگاه علاقمند و راغب به حضور در این کارگاه‌های آموزشی هستند.

آن چه که نمایشگاه ایران فارما را متمایز از سایر نمایشگاه‌های تخصصی نموده است، رویداد محور بودن این نمایشگاه است. نمایشگاهی که حالا در چهارمین سال برگزاری خود به بالندگی رسیده است و نه تنها اهداف و چشم انداز‌های اقتصادی را برای خود متصور است بلکه اهداف علمی، فرهنگی و آموزشی را نیز با جدیت دنبال می‌کند. ايجاد ارتباط صحیح بين موضوع مورد بحث در کارگاه و موضوع نمایشگاه‌ موجب مي‌شود مخاطبان از زماني که براي آموزش مي‏‌گذارند لذت ببرند. این کارگاه‌های آموزشی فرصت‌های طلایی برای توسعه، رشد و آگاهی را به بازدیدکنندگان می‌دهند.

در کارگاه‌های چهارمین نمایشگاه ایران‌فارما جهت افزایش اثرگذاری به ابعاد مختلفی اندیشیده شده است که در زیر به آن اشاره شده است:

الف) سازماندهی: کمیته علمی پژوهشی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در خصوص تعیین برنامه آموزشی، روش آموزش، شیوه ثبت‌‌نام و امکانات مورد نیاز برای برگزاری، در جلسات متعددی که با حضور اعضاء تشکیل شد، به جمع‌بندی و تصمیم‌گیری رسید.

ب) هدف‌گذاری: تعیین هدف از برگزاری کارگاه‌ از اهمیت خاصی برخوردار است. هدف عمده آموزش ارتقاء دانش و ایجاد مهارت در مدت زمان کوتاه و حل برخی از مشکلات و موانع و چالش‌های پیش رو است.

ج) نیاز سنجی: توجه به نیاز فردی شرکت‌کنندگان در واقع ضمانت اجرایی موفقیت و ضامن افزایش رضایت آنان در برنامه آموزشی می‌باشد. بدین ترتیب نیاز سنجی راه را برای تهیه مواد آموزشی هموار می‌سازد.

به‌همین منظور در نظرسنجی‌های مختلفی که میان صاحبان صنایع، داروسازان، دانشجویان و مسئولین فنی توزیع شد، نیازهای مخاطبین این کارگاه بررسی و رصد و برای دوره‌های پر مخاطب، در چهارمین نمایشگاه ایران فارما، کارگاه‌های آموزشی تنظیم و برنامه‌ریزی شد.

د) هماهنگی: هماهنگی و سازگاری بین سطح علمی و تخصص شغلی شرکت‌کنندگان در کارگاه آموزشی اهمیت زیادی دارد.

ه) آموزش مشارکتی و گروهی:

در کارگاه‌های آموزشی، یادگیری به روش مشارکتی و بحث و تبادل نظر بین استاد و شاگرد انجام ‌می‌گیرد . در چنین کارگاه‌هایی مدرس عمدتا عامل ایجاد بحث و گفت‌وگو است و شرکت‌کننده در کارگاه نقش بیشتری در فرآیند یادگیری دارد و هرگونه ابهام و سئوال در خصوص مباحث در طول برگزاری کارگاه مطرح می‌شود.

و) فضای مناسب: برگزاری کارگاه‌های آموزشی در فضای نمایشگاه تخصصی این فرصت را در اختیار مخاطبان علاقمند خواهد داشت تا با قرارگرفتن در فضایی مناسب بر اندوخته‌های علمی و تخصصی خود بیافزاید.

کارگاه‌های چهارمین رویداد بین‌المللی در سه بخش زیر برنامه‌ریزی شده است:

1-     کارگاه‌های دارویی رویداد بین‌المللی ایران فارما 2018

با هدف ارتقاء سطح آگاهی شرکت‌کنندگان در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته از جدیدترین اطلاعات، قوانین و مقررات و فناوری‌های صنعت دارویی کشور، 25 نشست، کارگاه و دوره تخصصی، در طول نمایشگاه ایران‌فارما، برگزار خواهد شد. این نشست‌ها و کارگاه‌ها به‌عنوان یک امکان در اختیار شرکت‌ها و موسسه‌های شرکت‌کننده و بازدیدکنندگان این نمایشگاه قرار گرفته است. این دوره‌ها پس از رایزنی با کارشناسان و متخصصان این عرصه، انتخاب و نهایی شده است و برای شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها گواهی معتبر از سوی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی صادر خواهد شد.

2-کارگاه‌های سرای اهل قلم

سومین نمایشگاه کتب تخصصی علوم پزشکی، دارویی و دانشگاهی و دومین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور همزمان با چهارمین نمایشگاه ایران فارما 2 تا 4 مهرماه 1397 برگزار خواهد شد.

کارگا‌ه‌های این بخش از نمایشگاه با عنوان سرای اهل قلم برای مخاطبان فرهنگ‌دوست معرفی شده است. کارگاه‌های سرای اهل قلم فضایی مناسب برای ناشران تخصصی، رسانه‌های سلامت محور و فعالان صنفی است تا در چارچوب پنل‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی، چالش‌های بخش فرهنگ و رسانه را مطرح نمایند.

کارگاه آموزشی روابط عمومی، کارگاه خبرنویسی، نشست بررسی چالش‌های صنعت نشر از مهمترین عناوین کارگاهی است که به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در سرای اهل قلم به آن پرداخته می‌شود.

 

3-کارگاه‌های مورد کاوی (CASE STUDY)

 

مطالعه موردی Case Study معروف، همیشه و همه جا در آموزش مدیریت و مهارت مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

این نوع کارگاه‌ها، شیوه‌ای برای آموزش کاربردی‌تر و متممی برای مدیریت و مهارت محسوب می‌شوند.

کارگاه‏‌های Case Study از اثربخش‏‌ترين انواع کارگاه‌ها هستند. به‌همین دلیل است که شرکت‌ها به برگزاری این‌گونه کارگاه‌ها در فضای نمایشگاه روی آورده‌اند. از ویژگی‌های اصلی برگزاری کارگاه‌های آموزشی می‌توان به همزمان بودن بخش‌های نظری با فعالیت‌های عملی اشاره کرد که نتیجه آن همراهی فعال شرکت‌کنندگان است.

20 کارگاه مورد کاوی توسط شرکت‌های حاضر در نمایشگاه ایران فارما، در سه روز نمایشگاه ایران فارما برنامه‌ریزی شده است.

 

از این رو نمایشگاه ایران فارما با نزدیک به 50 کارگاه آموزشی به لحاظ کمیت و کیفیت در برنامه‌ریزی نسبت به ادوار گذشته این نمایشگاه رشد و توسعه داشته است.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26