نگاهی به نمایشگاه کتاب و رسانه، چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما

 

 

 چهارمین دوره از نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما با برنامه‌های جانبی از جمله کارگاه‌های آموزشی متنوع با موضوعات GLP درصنعت داروسازی، کاربرد کامپیوتر در صنعت داروسازی، اصول و مبانی معتبرسازی Validation، روش‌های تأمین مالی در صنعت دارو، آشنایی با مقررات ثبت دارو و مواد اولیه دارویی در اروپا، مبانی تولید و کنترل کیفی فرآورده‌های پروبیوتیک همراه است که آن را از یک وجهی بودن نمایشگاهی بیرون می‌آورد و به آن شکلی از رویدادی چند جانبه را می­دهد که دایره مخاطبانش نه تنها گسترده می­شوند که همان مخاطبان می­توانند از بخش­های تخصصی بیشتری استفاده کنند. یکی از این بخش­های مهم که چند دوره است به نمایشگاه ایران فارما پیوسته و وجه فرهنگی آن را دوچندان کرده است؛ سومین نمایشگاه کتب علوم پزشکی، دارویی (دانشگاهی) و دومین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور است که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

رویداد تخصصی ایران فارما از ابتدا با هدف معرفی توانمندی شرکت‌های فعال داخلی و خارجی در صنعت دارو با مجوز سالانه سازمان غذا و دارو و با حمایت سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران شروع به کار کرده است. چهارمین دوره از این رویداد دارویی با سومین نمایشگاه کتب علوم پزشکی، دارویی (دانشگاهی) و دومین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور که با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌صورت همزمان برگزار می‌شود. امسال در این نمایشگاه علاوه بر فعالین حوزه کتاب و رسانه؛ بخش­های تبلیغات، چاپ و بسته‌بندی، رسانه‌های چندمنظوره، رسانه‌های دیجیتالی، نرم‌افزارها و استارتاپ‌ها و... هم حضور فعال خواهند داشت.

اعطای یارانه و بن کارت به ناشران، دانشجویان و اساتید

به اعتقاد صاحب‌نظران، برگزاری نمایشگاه کتب علوم پزشکی، مرجع خوبی برای دسترسی مراکز و صنایع به تازه‌های نشر این حوزه است. این نمایشگاه طبق هر سال با ارائه تسهیلاتی از جمله اعطای یارانه و بن کارت به ناشران، دانشجویان و اساتید همراه خواهد بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال اول برگزاری این رویداد فرهنگی 50 میلیون تومان و در سال دوم 100 میلیون تومان یارانه به نمایشگاه اختصاص داد و در سال سوم با افزایش 50 درصدی نسبت به سال گذشته این خدمات ارائه می‌شود. یکی از ویژگی­های نمایشگاه کتاب و رسانه همزمانی برگزاری آن با بازگشایی دانشگاه‌ها است که می‌تواند فرصت مناسبی برای دانشجویان باشد تا با دریافت بن کارت و لحاظ تخفیفات ویژه، کتاب‌های مورد نیاز خود را با کمترین قیمت تهیه کنند.

15 ناشر در اولین نمایشگاه

اولین نمایشگاه کتب علوم پزشکی و دارویی با حضور 15 ناشر تخصصی علوم پزشکی برگزار شد و در سال دوم این عدد به حدود 35 ناشر افزایش یافت. در سومین سال از برگزاری این نمایشگاه، با توجه به افزایش فضای نمایشگاهی نسبت به سال گذشته، حضور ناشران به‌دلیل شرایط اقتصادی و گرانی کاغذ با کاهش 30 درصدی به‌ویژه در بخش نمایندگان ناشران خارجی رو به رو شده است. همچنین باید خاطر نشان کرد که یکی از مهمترین دستاوردهاینمایشگاه کتاب و رسانه ایران فارما 2017 تشکیل انجمن فرهنگی ناشران علوم پزشکی دانشگاهی بود که در سال گذشته رقم خورد و فعالیت خود را در سال جدید آغاز کرد که این مسئله گام بزرگی در این عرصه بود و دستاوردهای بسیاری از جمله نظام‌مند کردن ناشران و کتب پزشکی را رقم زد.

دومین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور؛ پیوند صنعت و رسانه

دومین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور با هدف معرفی نشریات حوزه سلامت و دارو و تقویت این رسانه‌ها همزمان با چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما در شبستان اصلی مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود. از آنجایی‌که مهمترین ویژگی نمایشگاه ایران فارما، پرداختن به ابعاد فرهنگی در کنار مسائل تجاری است؛ این نمایشگاه فرصت مغتنمی برای رسانه‌های حوزه سلامت و پزشکی برای تعامل با صاحبان صنایع و فعالان بزرگ دارویی کشور است. فعالان حوزه رسانه معتقدند برگزاری نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور، منجر به اثبات جایگاه صنعت قوی داروسازی می‌شود چراکه پتانسیل‌ها و توانمندی موجود، نیاز به بازتاب پیدا کردن دارد و این صنعت بدون انعکاس در جامعه که عموم و مسئولین را شامل می­شود؛ جایگاه خودش را نمی­تواند بیابد.

نمایشگاه کتب علوم پزشکی؛ جایگزین نمایشگاه‌های عمومی

مهرشاد کاظمی،معاون امور فرهنگی و رسانه­ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و رییس شورای سیاست­گذاری سومین نمایشگاه کتب علوم پزشکی، دارویی (دانشگاهی) و رییس دومین نمایشگاه رسانه­های سلامت محور، در گفت و گویی که با ایشان داشتیم با بیان اینکه سیاست­اصلی برگزاری نمایشگاه تخصصی کتاب و رسانه در نمایشگاه ایران فارما، پیوند دو بخش مهم صنعت و فرهنگ است، گفت: این دو بخش بدون هم نمی‌توانند حیات فعالانه­ای داشته باشند.

کاظمی اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب و رسانه در کنار نمایشگاه بزرگی که به صنعت دارو با حضور شرکت­های مهم داخلی و خارجی داروسازی، می­پردازد، در این سال­ها بسیار مورد استقبال همه جانبه قرار گرفته است تا جایی‌که تعدادی از ناشران حاضر در نمایشگاه ایران فارما مدعی شدند که شرکت در این نمایشگاه را جایگزین نمایشگاه‌های عمومی می‌کنند.

نمایشگاه تخصصی، مخاطب تخصصی و نتیجه بهتر

شادمهر راستین، دبیر اجرایی و عضو شورای سیاست‌گذاری سومین نمایشگاه کتب علوم پزشکی، دارویی (دانشگاهی) و دومین نمایشگاه رسانه­های سلامت محور هم معتقد است اثر بخشی برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در مقایسه با نمایشگاه‌های عمومی بیشتر است و دلیل آن این است که ازدحام، رفت ‌و آمد و مناسبات اقتصادی (در فضاهای نمایشگاه عمومی)، قابلیت اجرا و کنترل ندارد. یعنی اینکه اگر تخفیف در نظر گرفته شده برای نمایشگاه کتب علوم پزشکی در نمایشگاه عمومی اعمال شود، خیلی معلوم نیست که به مخاطب اصلی برسد یا نه و شناسایی کسانی که تخلف می‌کنند هم به‌ راحتی ممکن نیست.

مهندس راستین تأکید می‌کند: یکی از مهمترین مشکلات نمایشگاه‌های بین‌المللی، این است که بین ناشران فعال و ناشرانی که کتاب‌های اصطلاحا کنکوری چاپ می‌کنند، تفاوتی وجود ندارد و عملا برای اینکه نمایشگاه‌ها رونق داشته باشند، کتاب‌هایی که خریدار زیاد دارند- مانند کتاب‌های تست کنکور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا - را به نمایشگاه می‌آورند و می‌فروشند. در حالی‌که محدود کردن نمایشگاه کتاب ایران‌فارما برای این است که چنین ناشرانی در نمایشگاه حضور نداشته باشند.

رسانه؛ فرصتی برای حضور و تقویت صنایع

امیر صدری، روزنامه­ نگار و از اعضای شورای سیاست‌گذاری سومین نمایشگاه تخصصی کتب علوم پزشکی و دومین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور با بیان اینکه فعالان صنعت داروسازی نتوانستند آن‌طور که باید رسانه­ها را با خود همسو کنند، درباره این اتفاق می­گوید: صنعت به‌طور عام و صنعت داروسازی به‌طور خاص در ایران کمترین بودجه را برای اطلاع‌رسانی و بخش فرهنگ‌سازی اختصاص داده، که این اتفاق به قوانین، استقلال و اقتصاد رسانه هم ضربه وارد کرده و پای روابط ناسالم را به آن باز کرده است که این روابط ناسالم باعث از دست رفتن رسالت رسانه و همچنین ریزش مخاطبان آن شده و می‌شود.

دکتر صدری عنوان می‌کند: اطلاع‌رسانی نادرست، صنعت را در این بین متضرر می‌کند، چون از طرفی نه خود می‌تواند رسانه مستقل و تاثیرگذار داشته باشد و نه از طرفی قدرت لازم را از رسانه‌های دیگر می­گیرد.

وی ادامه می­دهد: در بخش‌ها و حوزه‌های دیگر، حداقل، روابط و تعاملات مناسب‌تری وجود دارد. به‌طور مثال در چند صنعت شاخص ما مثل صنعت نفت، رسانه‌های تخصصی‌تر و روابط مناسب‌تری وجود دارد که می‌توانند صنعت را پشتیبانی کنند. در صنعت داروسازی که اتفاقا یکی از صنایع اصلی است، این اتفاق نیفتاده و متاسفانه ارزش و جایگاه رسانه برای مدیران این حوزه، آن‌طور که باید جا نیفتاده است.

دکتر صدری، نمایشگاه بزرگ ایران فارما را محلی می‌داند برای اینکه همه دست‌اندرکاران داروی ایران دور هم جمع شوند و فرصت مناسبی را برای آشتی صنعت داروسازی و رسانه، فراهم ­آورند.

شمارش معکوس برای این اتفاق بزرگ آغاز شده است؛ اتفاقی که بخش­های صنعتی و علمی را در کنار بخش فرهنگی و رسانه­ای قرار می­دهد و شکل ویژه­تری به آن می­بخشد، چراکه در بسیاری وقت­ها یکی از این سه حلقه پیوسته بهم در فضایی که فراهم بوده، غایب بوده‌اند و به همین دلیل تاثیرگذاری که باید بوجود نیامده است.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26