cpHi منطقه خاورمیانه و آفریقا: به چالش کشیدن ایران فارما است؟!

 

 

با گذشت حدود سی سال از برگزاری نخستین نمایشگاه صنایع دارویی cpHi، این پلتفرم با اعتباری فزاینده به کار خود ادامه می‌دهد. شعار اساسی این نمایشگاه فراهم آوردن عرصه‌ای برای B2B و تعامل صنایع مختلف داروسازی است که از طریق پوشش بخش‌های مختلف این صنعت محقق می‌شود. در اکثر این نمایشگاه‌ها، تقسیمات به گونه‌ای است که بخش‌های مختلف صنعت، از تحقیق و توسعه، مواد اولیه، مهندسی و تولید، محصولات دارویی، ماشین‌آلات و تجهیزات، بسته‌بندی و تولید مشترک، سهم کافی از بزرگترین گردهمایی خود داشته باشند. در ادامه و به مناسبت برگزاری رویداد بزرگ دارویی ایران فارما نگاهی داشته‌ایم به اتفاق­ها و رویدادهای سه دهه cpHi که می­خوانید.

 

سیاست‌های کلی: آمار غیر علنی

برگزارکننده این نمایشگاه‌ها، UBM، که مجموعه‌ای چندملیتی به مرکزیت لندن است، از انتشار آمار برگزاری سال‌های گذشته به شکل علنی خودداری می‌کند. دلیل این پرهیز، دیدگاه کلی آنان در جهت تمرکز بر برگزاری منظم سالانه و پویایی نمایشگاه‌هایی است که سالانه، در چندین نوبت و چندین کشور برگزار می‌شود. با توجه به ادغام اخیر این شرکت با یکی دیگر از غول‌های برگزارکننده نمایشگاه، Informa در ماه جولای سال جاری، باید دید که سیاست‌های کلی این مجموعه تغییراتی به سوی سنتی‌‌‌تر شدن (که شیوه معمول Informa است) خواهد داشت و یا شیوه کنونی خود را ادامه خواهد داد.

با توجه به سال‌ها و تعداد نمایشگاه‌های برگزار شده زیر چتر این پلتفرم، می‌توان تخمین زد که تا کنون بیش از 100 هزار شرکت و مجموعه محصولات و خدمات خود را در این نمایشگاه‌ها عرضه کرده‌اند و متجاوز از یک میلیون بازدیدکننده در مجموع از این نمایشگاه‌ها بازدید به عمل آورده‌اند که رقم بسیار قابل توجهی است. از میان کشورهایی که اخیراً میزبان این نمایشگاه بوده‌اند می‌توان به آلمان، ایتالیا، اسپانیا، چین، هند، ژاپن، اندونزی، کره جنوبی، آمریکا، روسیه، ترکیه، امارات متحده عربی و ... اشاره کرد.

صنایع دارویی: چرایی رونقِ مداوم

بخشی از این رونق مداوم حاصل طبیعت کسب و کار صنایع پزشکی و دارویی است که کم و بیش از نوسانات بازارهایی که با محوریت مصرف‌کننده فعالیت می‌کنند، رها هستند. اکثر تغییرات جریان‌های بازار دارو در جهت رونق هستند، چراکه حرکت کلی جوامع در جهت افزایش امید به زندگی و در نتیجه، افزایش جمعیت، افزایش مصرف، افزایش تعداد بیماری‌ها و البته افزایش محصولات مصرفی دارویی-پزشکی است. آمارهای مختلف در اقصی نقاط جهان نیز خبر از افزایش نسبت مخارج درمانی در بودجه‌ها و سهم بخش مصارف بهداشت دولت‌ها از تولید ناخالص ملی کشورها می‌دهد.

در این میان، پیشرفت‌های مختلف در صنایع مختلف مرتبط به داروسازی و هزینه‌های سرسام‌آوری که مجموعه‌های داروسازی برای تحقیق و توسعه، در جهت تولید محصولات جدید، افزایش سهم خود از بازار و تثبیت جایگاه و ارزش محصولات پزشکی و دارویی در جهت افزایش کیفیت زندگی می‌کنند نیز موثر واقع شده است. دولت‌ها نیز از این روند با عنوان "حمایت از تولید دانش" استقبال کرده و موجبات تسهیل این تحقیقات را فراهم می‌آورند. مرکزیت یافتن این بخش از اقتصاد در کشورهای توسعه یافته به گونه‌ای است که به‌عنوان مثال در کشورهای منطقه اسکاندیناوی، به‌طور میانگین، 30-40 درصد از درآمد ناخالص ملی کشورها در تحقیق و توسعه هزینه می‌شود. این نسبت در کشورهای در حال توسعه نیز، طی دو دهه گذشته روند تصاعدی فزاینده‌ای پیدا کرده است.

جایگاه امروزcpHi : سیاست‌ها و خط مشی‌های متفاوت

سخن گفتن از جایگاه این رویداد در سیاست‌گذاری‌های کلان صنایع دارویی در گرو در نظر گرفتن عوامل متعددی است. چراکه با گسترش و تغییر مختصات صنعت و شکل‌گیری و تاسیس مجموعه‌های جدید در اندازه‌های مختلف برای عرضه محصولات مختلف به بازار دارو و محصولات پزشکی-دارویی، تاثیرگذاری و تعیین‌کننده بودن این نمایشگاه نیز تغییر شکل داده است و مجموعه‌ها همه ساله پا به این نمایشگاه می‌گذارند.

تفاوت محل‌های برگزاری نمایشگاه نیز مزید بر علت شده است. به‌عنوان مثال، آخرین دوره از این cpHi خاورمیانه و آفریقا، در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی برگزار شد. با توجه به عوامل داخلی مختلف بازار داروی این منطقه، دارو و عرضه‌کنندگان محصول نهایی از استقبال بیشتری برخوردار شدند و این امر سبب شد که شرکت‌های فعال در صنایع سنگین داروسازی و تجهیزات حضور کم‌رنگ‌تری داشته باشند. این تفاوت در نوع بازارها، سبب شده که مجموعه‌های دارویی با نگرش‌های متفاوتی در نمایشگاه‌های مختلف حضور یابند. از میان دیگر تفاوت‌ها می‌توان به فضای علم‌محور cpHi در نمایشگاه‌های آمریکا و ژاپن نیز اشاره کرد.

همگام با صنعت: جذب حداکثری

برگزارکنندگان همچنین با در نظر گرفتن تحرکات مختلف و جریان‌های اقتصادی، تصمیماتی در جهت تغییر مکان و زمان برگزاری نمایشگاه‌های مختلف اتخاذ می‌کنند. بارزترین نمونه برگزاری سالانه WorldwidecpHi در شهرهای مختلف اروپا است. این تغییرات، نه تنها باعث جذب حداکثری صنایع و مخاطبان این نمایشگاه می‌شود، که سبب شده تا فضای کلی نمایشگاه رونق و پویایی خاصی بیابد. این تغییرات حتی به‌صورت برگزاری دفعی و حذف آنی با توجه به عدم تناسب هزینه با بازخورد از نمایشگاه نیز صورت گرفته است که می‌توان به برگزاری یک دوره نمایشگاه cpHiدر روسیه در سال 2017 اشاره کرد.

آخرین تغییر این نمایشگاه، با اعلام قبلی در این دوره از نمایشگاهCpHi خاورمیانه و آفریقا، در سپتامبر جاری صورت گرفت. نمایشگاه CpHi خاورمیانه و آفریقا که پیش از این در استانبول ترکیه و در ماه مارس برگزار می‌شد، با تشدید تنش‌های سیاسی اقتصادی ترکیه، و کاهش مشهود استقبال شرکت‌ها و بازدیدکنندگان از این رویداد، و با تصمیم برگزارکننده، UBM، به زمان و مکان دیگری موکول شد.

نخستین دوره CpHi منطقه خاورمیانه و آفریقا: به چالش کشیدن ایران فارما

در نخستین دوره نمایشگاه در ابوظبی، که از 3 تا 5 سپتامبر در محل شرکت ملی نمایشگاهی ابوظبی برگزار شد، حدود 250 شرکت دارویی حضور داشتند. بر اساس گمانه‌زنی‌ها، برگزاری این نمایشگاه در سپتامبر در تلاش برای به چالش کشیدن جذابیت ایران‌فارما برای فعالان این عرصه و در جهت زیر سایه بردن موفقیت‌های این رویداد صورت گرفت. نمایشگاهی که پیش‌بینی می‌شود به زودی به قطب نمایشگاه دارویی خاورمیانه تبدیل شود. با این وجود و با توجه به آمار و گزارش‌هایی که از ابوظبی منتشر شد، استقبال و بازخورد این نمایشگاه کمتر از حد انتظار بود. با به پایان رسیدن این نمایشگاه در ابوظبی، تاکنون برگزارکنندگان اطلاعیه‌ای درباره محل برگزاری این نمایشگاه در سال 2019 منتشر نکرده‌اند.

باکس پایین صفحه

اهمیت دارویی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا

منطقه MENA (خاورمیانه و شمال آفریقا)، یکی از بکرترین مناطق جهان برای سرمایه‌گذاری در صنایع دارویی است. از پتانسیل‌های این منطقه می‌توان برای فروش و تاسیس کارخانه‌های تولیدی صنایع دارو استفاده کرد. تعدادی از شرکت‌های دارویی بین‌المللی سرمایه‌گذاری‌های خود در منطقه را از سال‌ها پیش آغاز کرده‌اند. با توجه به غیرقابل ‌پیش‌بینی بودن بازخورد انتخاب‌های استراتژیک شرکت‌ها، تحقیق و بررسی این بازار پیش از ورود به آن امری حیاتی است.

ارزش مالی بازار دارویی خاورمیانه و شمال آفریقا در سال 2016 برابر با 36 میلیارد دلار بوده است. این رقم شامل 2 درصد از حجم کل بازار صنایع دارویی جهان است. با سن امید به زندگی 73 سال، و نرخ افزایش جمعیت 2 درصد، پیش‌بینی می‌شود تا سال 2022، حجم بازار دارویی منطقه به رقمی معادل 41.5 میلیارد دلار برسد. همچنین، پیش‌بینی می‌شود این منطقه در سال‌های آتی رشدی برابر 10 درصد داشته باشد. این در حالی است که نرخ رشد جهانی بازار دارو بین 4 تا 6 درصد پیش‌بینی شده است. حتی قدرت‌های جدید و در حال پیشرفت دارو مانند برزیل و چین، نرخ رشد پایین‌تری به خود اختصاص داده‌اند.

با توجه به افزایش سن امید به زندگی، افزایش جمعیت و تغییر الگوی بیماری‌ها در منطقه، شرکت‌های متعددی اقدام به ورود به این منطقه کرده‌اند. همچنین، نسبت پایین مصارف درمانی و دارویی از درآمد ناخالص ملی کشورهای این منطقه (حدود 6 درصد) به جذابیت‌های منطقه برای شرکت‌های بزرگ و چندملیتی افزوده است.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26