تحریم دارویی ایران، واقعیتی که آمریکا انکار می­کند

 


  "گرچه مدعیان دموکراسی مطرح می‌کنند، غذا و دارو شامل تحریم نمی‌شود، اما دروغ می­گویند. آن­ها دارو را وارد دایره تحریم کرده‌اند. "دکتر احمد شیبانی، رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، تنها فردی نبود که از تحریم دارویی (و غذایی) ایران، توسط دولت آمریکا، می­گفت. واقعیتی که همواره مورد تکذیب سیاستمداران آمریکایی قرار می­گیرد. به‌ویژه اینکه، آن‌ها ادعا می‌کنند، پس از برجام این اتفاق صورت نگرفته و نخواهد گرفت، درحالی‌که در داخل کشور، بسیاری از مسئولین، سیاستمداران و فعالان حوزه دارو، نه تنها این موضوع را منوط به دوران پس از برجام­ می­دانند، که همواره ایران را در طی این سال­ها، مورد تحریم غیرانسانی در این دو زمینه به‌شمار می­آورند، که یقینا بیماران و سالمندان و مردم عادی، اولین کسانی هستند که از آن ضربه می­بینند. در ادامه نگاهی داشته­ایم به مسئله تحریم، که ازدیدگاه­های مختلف بیان شده است و نشان از تضادی شدید بین واقعیت و آنچه ادعا می‌شود، دارد.

کاترین اشتون : دارو را براي مردم ايران تحريم نكرديم!

وزیر بهداشت : تحریم­های سیاسی، مانع فرستادن پول و خرید دارو است!

کاترین اشتون، مسئول وقت سياست خارجي اتحاديه اروپا، بهمن ماه سال 1391، اعلام کرد، ما دارو را براي مردم ايران تحريم نكرديم؛ وی دولت ايران را متهم كرد كه اقدام به وارد كردن دارو نمي‌كند. درحالی‌که یک ماه بعد از این ادعا، نيويورك‌تايمز، روزنامه معتبر آمریکایی، در يك گزارش تحقيقي، به تأثير تحريم‌ها بر واردات داروها به ايران، پرداخت. براساس این گزارش، واردات دارويي ايران از آمريكا و كشورهاي اروپايي، بين سال 2011 تا 2012، حدود 30درصد كاهش يافته و همچنان هم رو به كاهش است.

این واقعیت را وزیر بهداشت در سال 94 و در یکی از سخنرانی­هایش پیش از نماز جمعه، دروغ خواند. دکتر هاشمی گفت: در سال ۹۱، به‌دلیل تحریم‌ها، کمبود شدید دارویی وجود داشت. آن‌ها (آمریکا) دروغ مي‌گفتند كه دارو و تجهيزات پزشكي تحريم نيست؛ درعين اينكه داروها به ظاهر تحريم نبودند، اما به‌دليل مشكلات مالي براي فرستادن پول و واردات مجوزهاي لازم در اين حوزه، عملا ظلم زيادي به مردم شد.

نکته جالب تر اینکه، دکتر هاشمی زمان آغاز این تحریم­ها را سال 85 اعلام کرد و گفت : نخستين زمزمه تأثير تحريم‌ها بر حوزه دارو و درمان، اواخر سال 86 به گوش رسيد. البته كمبودها با مديريت مسئولان خيلي خودشان را نشان ندادند تا اينكه با شدت گرفتن تحريم‌ها و مصرف شدن ذخاير دارويي كشور در سال 90، كمبودها جدي شد. اين كمبودها در مورد بيماري‌هاي خاص و ازجمله سرطان، اثرگذارتر بود.

ریيس وقت سازمان نظام پزشكي : به تحريم‌هاي دارويي پایان دهید!

دبيركل سازمان ملل : گزارش دهید، دارو تحریم است!

شهاب‌الدين صدر، ریيس وقت سازمان نظام پزشكي، در همان زمان، نامه‌اي به دبيركل سازمان ملل نوشت و خواستار پايان دادن به تحريم‌هاي دارويي ايران شد. بان كي مون، 45روز بعد، در پاسخ به اين نامه، از دکتر صدر خواست جزئيات اثرات تحريم‌ها بر سلامت مردم ايران را به سازمان ملل متحد گزارش دهد. شهاب‌الدين صدر، در نامه دوم خود با لحن تندتري بان‌كي مون را مورد خطاب قرار داد و وي را متهم به نامه‌نگاري‌هاي طولاني و وقت‌كشي كرد. وي در اين نامه نوشته بود: بخش عمده‌اي از مواد اوليه داروهاي مورد نياز بسياري از كشورهاي دنيا ازجمله ايران، از تعداد معدودي كشورهاي توليد‌كننده اين مواد، تأمين مي‌شود. تحريم‌هاي يك‌جانبه غرب درخصوص مواداوليه دارويي، شركت‌هاي توليد دارو را با مشكلات جدي روبه‌رو كرده است.

   اعتراض شخصیت­ها به تحريم دارو : آقای بانکی­مون! مردم ایران تاوان تحریم را می­دهند

در همان سال تعدادي از شخصيت‌هاي سياسي، ادبي، هنري و پزشكي، با امضاي كارت پستال «اعتراض مردمي» به تحريم‌ داروها و تبعات آن در درمان بيماران و بازار دارويي كشور، انتقاد كردند. مخاطب اين اعتراض، دبيركل سازمان ملل بود. در بخشي از اين نامه آمده بود : جناب آقاي بان كي‌ مون، ما مي‌دانيم در هيچ سندي، سطري نیز درباره تحريم‌ دارويي نوشته نشده، اما به اذعان نماينده‌هاي پارلمان اروپا، تحريم‌ بانك‌هاي ايران و عدم ‌امكان مبادله‌ پول، ورود دارو به ايران را با سختي‌هاي بسياري همراه كرده و اينك مردم كشور من، تاوان آن را مي‌دهند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: در جنگ هم دارو تحریم نمی‌شود!

این اعتراضات در حالی صورت گرفت، که در داخل و خارج از کشور، تاکید بر این موضوع می‌شد که طبق کنوانسیون‌های جهانی، دارو به‌عنوان محصول استراتژیک، در لیست تحریم‌ها قرار نمی‌گیرد. محمدحسین قربانی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در زمان بازگشت­­ تحریم­های دارویی ایران، با اشاره به این مطلب در مصاحبه­ای عنوان کرد : درکنوانسیون‌های بین‌المللی، حتی در بدترین شرایط همچون جنگ، بسیاری از اقلام و محصولات استراتژیک، اعم از دارو شامل تحریم‌ها نمی‌شود. هر چند ما واردات دارو از آمریکا نداریم و ۸۵ درصد اقلام دارویی، در داخل کشور تولید می‌شود، اما ۱۵ درصد نیاز به واردات از قبیل داروی بیماری‌های صعب‌العلاج مثل برخی سرطان‌ها و بیماری‌های خاص، از کشورهای اروپایی، وجود دارد.

وزیر بهداشت : زیاد درباره تحریم دارو سوال نکنید!

با شنیده شدن زمزمه بازگشت دوباره تحریم­ها و زیرپا گذاشتن برجام توسط آمریکا، در شهریور امسال، وزیر بهداشت در حاشیه نشست هیئت دولت، در خصوص وضعیت واردات داروهای مربوط به بیماری‌های خاص، به خبرنگاران که نگران از تکرار دوباره وضعیت تحریم داروها بودند؛ گفت : زیاد درباره تحریم دارو سوال نکنید، یکی دوبار پرسیدید و پاسخ دادیم؛ تلاش می‌شود اتفاقی نیافتد. دکتر هاشمی، موضوع دارو و تجهیزات پزشکی را که کالایی حیاتی است، جزء مواردی دانست که تحریم­کنندگان از آن برای تحریک مردم استفاده می­کنند. دکتر هاشمی، درباره وضعیت واردات داروهای مربوط به بیماری‌های خاص نیز گفت : برای دارو، الان مشکلی نیست، اما به این معنا نیست که در آینده هم مشکلی نخواهیم داشت. باید علاج واقعه را، قبل از وقوع بکنیم، برای همین، همه دستگاه‌های مختلف داریم کار می‌کنیم، ولی مطمئن باشید، یکی از حوزه‌هایی که از طریق آن – به مردم- فشار می‌آورند، حوزه‌هایی است که مردم دردشان می‌آید، و بخش دارو و تجهیزات پزشکی چیزی است که مربوط به ماست. وزیر بهداشت درباره اینکه در ماه‌های آینده مشکلی در زمینه دارو وجود خواهد داشت و یا نه؛ پاسخ داده بود: خیلی وقت‌ها، تکرار یک سوال باعث اضطراب می‌شود؛ اگر دائم از من بپرسید حالت خوب است به من تلقین می‌شود که نکند حالم خوب نیست!

وزیر امور خارجه : دارو، استثنای تحریم، که آمریکا رعایت نمی­کند

شهریورماه امسال، دکتر ظریف، وزیر امور خارجه نیز، با بیان اینکه، حوزه دارویی از استثناهای تحریم‌های آمریکا است، این موضوع را هم مثل باقی حرف‌های آمریکا، شعاری صرف دانست. وزیر امور خارجه، بابیان اینکه اقدامات آمریکا در حوزه تحریم دارویی ظالمانه است، گفت : با کمک و همکاری دو وزارتخانه امورخارجه و بهداشت، می‌توانیم در حوزه سلامت، وضعیتی ایجاد کنیم که علاوه بر معرفی کشور در سطح منطقه و جهان، به تأمین مایحتاج دارویی مردم و ارتقاء وضعیت معیشتی آن‌ها نیز کمک کند، تا از این مرحله نیز با آرامش، عزت و سربلندی عبور کنیم.

فعالان حوزه دارو در نمایشگاه ایران فارما : تحریم دارویی؛ لبه تیز تحریم­های آمریکا

یکی از رویدادهایی که طی آن، بارها به تحریم دارویی ایران و ناعادلانه و غیرانسانی بودن آن اشاره شد، نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما بود. دکتر محمد عبده‌زاده، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، در جلسه هلدینگ‌های بزرگ داروسازی کشور، به این موضوع اشاره کرد و تحریم دارویی را نه تنها منوط به زمان تحریم‌های تازه که به زمانی بسیار قبل‌تر ارجاع داد.

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران نیز، نمایشگاه ایران فارما را صدای اعتراضی به شرایط موجود در زمینه تحریم‌ها برشمرد و گفت : نمایشگاه ایران فارما، اعتراض به تحریم دارویی است.

دکتر غلامرضا اصغری، رییس سازمان غذا و دارو، در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما ۲۰۱۸ نیز، در سخنان خود به موضوع تحریم‌ها به‌طور جدی اشاره کرد و اظهار داشت: در شرایطی که کشور به‌دلیل تحریم‌ها، در تامین مواد اولیه مشکل دارد، اما جامعه پزشکی پیش از این نیز در دوران جنگ نشان دادند که نیاز کشور را به هر طریقی تامین خواهند کرد.

دکتر مرتضی خیرآبادی، عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران نیز، تحریم نبودن دارو را یک دروغ بزرگ خواند و گفت : برخلاف بسیاری از ادعاها مبنی بر عدم تحریم دارویی ایران، بسیاری از شرکت‌های دارویی که با ایران همکاری داشته‌اند، بعد از تحریم‌ها همکاری‌شان را قطع کرده‌اند.

دكتر محمدرضا زرگرزاده، رییس کمیته قوانین و مقررات سندیکا و عضو هیئت مدیره، از تحریم دارویی، به‌عنوان لبه تیز تحریم­ها نام برد و گفت : با این که ادعا می‌شود، تحریم به حوزه دارو مربوط نمی‌شود، اما کاملا این حوزه را هدف گرفته‌اند.

بیانیه سازمان­های مردمی : کودکان و بیماران خاص، اولین قربانیان تحریم دارو

اول مهرماه امسال نیز، تعداد زیادی از سازمان‌های غیردولتی ایران، با انتشار بیانیه‌ای، اقدام یک­جانبه دولت ایالات متحده آمریکا را در اعمال تحریم‌های همه جانبه علیه ایران، نقض مسلم حقوق بشر و حقوق اساسی ملت ایران دانستند. آن‌ها در این بیانیه آورده‌اند: تحریم دارویی، حملاتی است که اولین قربانیانش را از بین کودکان، سالخوردگان و مبتلایان به انواع بیماری‌های دیردرمان و سایر گروه‌های آسیب پذیر، می‌گیرد و همه این موارد و گفته‌ها در عرصه­های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، نشان از آن دارد، که تحریم دارویی یک واقعیت تلخ است که نیاز به آگاه‌سازی مجامع بشری دارد، پیش از آنکه بسیاری از جمله بیماران و سالخوردگان را قربانی خود کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26