احمد مسجد جامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران:

ایران فارما، صدای اعتراض به تحریم دارویی

امتیاز ایران فارما، این است که یک نمایشگاه صرف نیست و با اضافه شدن بخش رسانه و کتاب، کارایی آن بیشتر و موثرتر شده است. قرارگیری صنعت در کنار پژوهش و بخش کتاب، و همراهی آن با رسانه، اتفاق مبارکی است که امیدواریم ادامه پیدا کند. از طرف دیگر، حضور ناشران با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تخفیف ۵۰ درصدی کتاب‌ها، کمک بزرگی به جامعه مخاطب و دانشجویان رشته‌های مرتبط است.

در بخش‌های مختلف اعلام شد، که ۹۷٪ نیاز دارویی کشور در بخش داخلی تهیه و تولید می‌شود. فارغ از اینکه بخواهیم بر این حرف صحه بگذاریم یا خیر، فعالیت‌های ترویجی، آن‌ را باور پذیر می‌کند؛ این موضوع بر عهده بخش رسانه‌ای نمایشگاه است که فعالیت آن، برای دفاع از گفته‌هایتان ضروری به نظر می‌آید.

در عین حال نمایشگاه ایران فارما می‌تواند صدای اعتراضی به شرایط موجود هم باشد. اعتراض به اینکه چرا کشور ما باید تحریم دارویی شود ؟ حتی حضور همین تعداد شرکت‌های خارجی نیز می‌تواند این اعتراض را بهتر منعکس سازد.

دکتر مسعود پزشکیان، نایب رییس مجلس شورای اسلامی:

برای توسعه صنعت داروسازی، همه کار خواهیم کرد

کسری اعتباراتی که در حوزه سلامت وجود دارد، ارتباطی با اعمال تحریم‌ها ندارد و با اینکه دارو و تجهیزات پزشکی در لیست تحریم‌ها نیست، اما به‌طور غیرمستقیم تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرد. با این حال در پی بروز تحریم‌ها ممکن است حمل و نقل دریایی و جابجایی ارز با مشکل مواجه شود، بنابراین این موضوع بر روند تامین دارو و تجهیزات پزشکی وارداتی هم، اثرگذار خواهد بود.

خوشحال هستم که امسال این فرصت را پیدا کردم که بتوانم در نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 2018، حضور پیدا کنم تا از نزدیک توانمندی‌های صنعت داروسازی را ببینم و به نمایندگی از دیگر نمایندگان مجلس هم اعلام می‌کنم که هر کاری خواهیم کرد تا صنعت داروسازی بیش از این درگیر مشکلات نشود.

 

دکتر غلامرضا اصغری، رییس سازمان غذا و دارو:

تحقق صادرات؛ مهمترین هدف برگزاری ایران فارما

برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 2018، در شرایطی که سایه تحریم‌ها بر کشور افکنده شده است، کمک بسیاری می‌کند تا ظرفیت این صنعت برای همگان نمایانده شود. ضمن اینکه، برگزاری نمایشگاهی این چنینی، فرصت را برای تبادل تجربیات مشارکت‌کنندگان حاضر در نمایشگاه فراهم خواهد کرد و صنعتی مانند داروسازی که دارای قابلیت‌های متنوع است، در نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما می‌تواند، این ظرفیت را برای دیگران هم به اشتراک بگذارد. «تولید ملی؛ صادرات جهانی» که به‌عنوان شعار امسال این نمایشگاه اعلام شده است، گویای اهمیت برگزاری نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته، در داخل و خارج است و قطعا این فرصت فراهم خواهد شد تا صادرات تولیدات دارویی کشور رونق یابد. چون کارکرد نمایشگاه جز تحقق این هدف نخواهد بود.

دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

تحریم، فرصتی برای گفت و گو درباره گیاهان دارویی

دلیل و ایراد پیشرفت نکردن صنعت تولید داروهای گیاهی را می‌توانیم در جاهای دیگر مانند، هماهنگ نبودن دستگاه‌ها و وزار‌تخانه‌های مختلف هم ببینیم. ما همیشه گفته‌ایم که کشت و مصرف در بخش گیاهان دارویی هدفمند نیست ولی تا پیش از این برای تغییر رویکردها، اقدام عملی صورت نگرفته بود. چه بسا تحریم‌های پیش رو این اجبار و فرصت را ایجاد کرد، تا مسئولان وزارتخانه‌ها بالاخره سر یک میز بنشینند و در این مورد با هم حرف بزنند.

یکی از نکات امیدبخش برای تولیدکننده‌های داروی گیاهی، این است که وزارت جهاد و کشاورزی، به‌صورت رسمی و کتبی اعلام کرد که گیاهان دارویی را تامین می‌کند و سازمان غذا و دارو از این شرکت‌ها خواسته نیازهایشان را اعلام کنند، تا برای آن‌ها برنامه‌ریزی و اقدام شود. از طرف دیگر ممنوعیت واردات اسانس و عصاره، جزء اتفاقاتی است که فرصت مناسبی را برای این گروه فراهم کرده است.

همایش طلای سبز در هفت سال گذشته با عزم راسخ دست‌اندرکاران، برگزار شده و در دو سال اخیر اتصال آن به صنعت و نمایشگاه ایران فارما، شرایط را برای پیشرفت بیشتر ایجاد کرده است. پله بعدی پیشرفت در زمینه تولیدات گیاهی، توسعه آموزه‌های طب سنتی و ایرانی است، که در برنامه ششم، وزارت بهداشت مکلف شد خدمات طب سنتی را در نظام سلامت، نه فقط به‌دلیل تحریم‌ها، بلکه به‌عنوان یک تکلیف قانونی، ادغام کند.

یکی از ویژگی‌های مهم طب ایرانی «سلامت‌محور» بودن است و اینکه رویکردش بیشتر برمبنای پیشگیری و ارتقاء سطح سلامت جامعه می‌باشد. از همین رو باید آموزه‌های آن‌ را به‌صورت ضابطه‌مند و منطقی در نظام سلامت، ادغام کنیم.

درحال حاضر نظام آموزش پزشکی رایج ما، به تبعیت از نظام پزشکی غربی، بیمارمحور و بیماری‌محور است؛ یعنی پزشک بر مبنای بیماری، آموزش دیده و «بهداشت و پیشگیری» فقط در حد شعار باقی مانده است.

در چنین نظام تجویزمحوری، حتی براساس معاینه و شرح حال، علت یک بیماری مثلا سردرد، تشخیص داده نمی‌شود و با وجود دریافت شرح حال، بیشتر پزشکان بدون ام‌آر‌آی و آزمایش‌های پرهزینه، جرأت تجویز ندارند، که این روش هزینه درمان، سلامت و بیمار را بالا می‌برد.

وقتی مبنای تشخیص براساس تجهیزات پاراکلینیکی باشد، فشار زیادی به اقتصاد و بیمار وارد می‌شود.

خدادوست ضمن اشاره به روش تشخیص در طب ایرانی، از رویکرد سید اسماعیل جورجانی، برای تشخیص بیماری در ۸۰۰سال پیش (بر مبنای محیط، خواب و بیداری، فعالیت بدنی، شرایط روانی و سابقه خانوادگی)، به‌عنوان یکی از بهترین روش‌‌های تشخیص یاد کرد، که در پزشکی نوین هم تایید شده است.

دکتر اکبر برندگی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان غذا و دارو:

صنعت داروسازی، چاره‌ای جز صادرات ندارد

 

برگزاری چهارمین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته، در وضعیت فعلی که با خروج آمریکا از برجام و یک‌جانبه‌گرایی این کشور در فضای بین‌المللی همراه شده است، می‌تواند نقش حائز اهمیتی در توسعه صادرات کشور ایفا کند. هر چند نباید از این نکته غافل شد، که صادرات دارو هم تحت تاثیر تحریم‌ها خواهد بود، اما معتقدم، امروز برگزاری این نمایشگاه، به‌عنوان نمادی از توانمندی‌های کشور است. درست است که در شرایط تحریم‌ها، اولویت اول وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، تهیه داروهای مورد نیاز داخل است، اما نباید فراموش کنیم که مانند تحریم‌های قبل قطعا این دوران را می‌توانیم پشت سر بگذاریم. بدون شک پس از گذراندن این دوره، شکوفایی صنعت را تجربه خواهیم کرد. ذکر این نکته حائز اهمیت است، که سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با برگزاری این نمایشگاه به‌ویژه امسال، پایه‌ریزی دقیقی برای توسعه صادرات در سال آینده و سال‌های آتی، خواهد کرد. چون کشور ما، راهی جز صادرات نخواهد داشت، زیرا ظرفیت تولید داخل 3 برابر بیش از نیاز داخل است.

شرکت‌هایی که امسال در نمایشگاه ایران فارما حضور دارند و قطعا از دو سال گذشته برگزاری این رویداد هم در جریان جزئیات نمایشگاه قرار گرفته‌اند، منجر به این خواهد شد تا بتوانیم تحریم‌های پیشرو را، دور بزنیم.

دکتر مهدی پیرصالحی، مدیرعامل شرکت کارخانجات داروپخش:

مسئولان داخلی هم توانمندی‌های صنعت داروسازی کشور را ببینند

صنعت داروسازی، عملکرد خود را با تولید بیش از 97 درصد از نیازهای مصرفی مردم، به همه نشان داده است و برگزاری این نمایشگاه نیز، مهر تاییدی بر قدرت صنعت داروسازی است. امسال با نگاهی که به اسامی شرکت‌های حاضر در نمایشگاه داشتم، متوجه شدم، شرکت‌های خارجی بسیار خوبی در این دوره شرکت کرده‌اند. علاوه بر این، برخی کشورها در قالب پاویون در نمایشگاه شرکت کرده‌اند، که به نظر من باید حضور آن‌ها را در شرایط فعلی مغتنم دانست. اما متاسفانه یکی از مهمترین چالش‌هایی که صنعت داروسازی کشور امروز درگیر آن است، عدم حمایت مسئولان و غفلت آنان از ظرفیت‌هایی است که صنعت داروسازی کشور، به‌عنوان یک صنعت استراتژیک، می‌تواند در اقتصاد سلامت کشور ایفا کند. تولیدکنندگان و صنعتگران دارو از پتانسیل‌های صنعت دارو کاملا مطلع هستند و امروز هم اینجا جمع شده‌اند. منتهی کسانی که باید حضور داشته باشند تا از نزدیک با مزایای این صنعت و مشکلاتی که فعالان صنعت داروسازی با آن مواجه هستند، آشنا شوند، غایبین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما 2018، هستند.

ژواعو ژوزه کورته رئال، سفیر پرتغال:

زنجیره تامین صنعت داروسازی ایران، در همه حوزه‌ها حائز اهمیت است

صنعت داروسازی ایران، دارای پتانسیل‌های بسیار خوبی است. در مدتی که به‌عنوان سفیر پرتغال، مشغول به فعالیت هستم، شاهد پیگیری‌های مداوم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، برای توسعه صنعت داروسازی به خارج از مرزهای کشور ایران هستم. از زمانی هم که فعالیت شرکت‌های داروسازی پرتغالی با شرکت‌های دارویی ایران آغاز شده، هم ظرفیت صنعت داروسازی ایران و هم جدیتی که سندیکا در پیگیری دارد، بسیار حائز اهمیت است.

نکته قابل توجهی هم که با حضور در این نمایشگاه و مشاهده غرفه‌های حاضر دریافت کردم، زنجیره کامل صنعت داروسازی ایران در تمامی حوزه‌هاست، که برای هر سرمایه‌گذار خارجی دارای اهمیت است.

محمدباقر ضیا، رییس انجمن داروسازان ایران:

ایران فارما، فرصتی برای کاهش تاثیر تحریم‌ها

به‌دلیل تحریم­ها، ما در شرایط ورود به بحران هستیم و با آنکه زمان کمی داریم، ولی هنوز فرصت برای پیشگیری هست. به نظر من وضعیت فعلی، بیشتر تحت تاثیر سیاست‌‌ها و تصمیم‌گیری‌های اشتباه داخلی است، و نمی‌توانیم آن‌ را نتیجه مستقیم تحریم‌ها بدانیم. قیمت‌گذاری، تخصیص ارز، توجه نکردن به مارژین‌ها و تعرفه‌ها، سیستم بوروکراسی اداری و ترخیص نشدن به موقع مواد اولیه، بعضی از مواردی هستند که باعث شده‌اند، وضعیت دارویی نگران‌کننده شود. ما دستورهای رییس‌جمهور را برای رفع مشکلات داریم، ولی این دستورها فقط روی کاغذ مانده‌ا‌ند و اجرایی نمی‌شوند. در این میان نمایشگاه ایران فارما، فرصت خوبی برای شرکت‌های داروسازی کشور است؛ چراکه نمایشگاه‌ها، همیشه محل عرضه هستند و در هر شرایطی کمک کننده‌اند. ایران فارما، باعث ارتقاء سطح خدمات و سلامت می‌شود و فرصت خوبی برای آشنایی بیشتر شرکت‌های تولیدکننده با صنعت داروسازی، محصولات نهایی یکدیگر و نیز تولیدات داخلی می‌شوند. ما می‌خواهیم به هر شکل از تاثیر تحریم‌ها کم کنیم و ایران فارما می‌تواند به رابطه شرکت‌های داخلی با تولید‌کنندگان خارجی کمک ‌کند.

دکتر حمیدرضا ادراکی، مدیرعامل انجمن بیماری‌‌های نادر:

ایران فارما و امید به ورود داروهای بیماری­های نادر

 

داروهای مورد نیاز بیماران ما، خیلی گران و در عین حال کمیاب هستند. این داروها جزء تولیدات داخلی نیستند و همه‌شان وارد می‌شوند. ایران فارما، این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهد که با شرکت‌های واردکننده و توزیع‌کننده دارو، ارتباط برقرار سازیم و به کمک آن‌ها وارد کردن و توزیع داروها ساده‌تر شود. یکی دیگر از فرصت‌هایی که نمایشگاه ایران فارما، فراهم می­کند، ارتباط و گفت‌وگوی مستقیم با مسئولان است. ما امیدواریم در این نمایشگاه بتوانیم با مسئولان حوزه‌های مختلف دارویی ارتباط برقرار کنیم و چه بسا مجوزهایی بگیریم، که داروها بدون واسطه، وارد کشور شوند و با قیمت تمام شده کمتری، به دست مصرف‌کننده برسند. در عین حال لازم است، دولت خود را موظف بداند که پوشش بیمه‌ای کاملی، در اختیار این بیماران قرار دهد.

دکتر مصطفی کریمی، رئیس اداره بازرسی فنی سازمان غذا و دارو:

صنعت داروسازی، تحریم‌ها را خنثی کرد

چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، نشان‌دهنده توانمندی کشور ایران، در حوزه صنعت دارو است؛ با توجه به اینکه 120 شرکت داروسازی داخلی ما به این توانایی رسیده‌اند، که 97 درصد از داروهای مورد نیازمان را تولید کنند، آن‌هم درست در شرایطی که ما با تحریم‌های یک جانبه و ظالمانه آمریکا مواجه هستیم، این نمایشگاه فرصتی را در اختیار ما قرار می‌دهد که توانمندی‌هایمان را در معرض دید داخل و خارج از کشور، قرار دهیم و نشان دهیم که چطور با تکیه‌ بر توان داخلی خودمان، تحریم‌ها را خنثی کردیم. بسیاری از بازدیدکنندگان نمایشگاه ایران فارما، مردم عادی هستند، درحالی‌که 400 شرکت دارویی که در زمینه‌های مختلف محصولات خودشان را به نمایش گذاشته‌اند، فرصتی را فراهم می‌کنند تا اثر روانی ناشی از تبلیغات منفی نبود و کمبود دارو، خنثی شود. همچنین جایگاه این نمایشگاه در عرصه بین‌الملل، بسیار مهم است و درحال حاضر شرکت‌های دارویی خارجی از کشورهای هند، چین، اروپا و ... در این نمایشگاه شرکت دارند و خود آن‌ها از نزدیک می‌توانند، به‌عنوان نمایندگان کشورهایشان تولیدات و توانمندی‌های صنعت داروسازی ما را ببینند و در دنیا انعکاس دهند.

مهندس فرهاد شایقی، پیشکسوت صنعت داروسازی:

دولت اجازه فعالیت مستقل را به صنعت دارو بدهد

اگر می‌خواهیم صنعت داروسازی کشور پیشرفت کند، دولت باید اجازه دهد، فعالان صنعت داروسازی و سندیکا، خود، ساز و کارهای مرتبط با صنعت داروسازی را بیندیشند. درحالی‌که سال‌هاست، دولت با دخالت بیجای خود در این صنعت، برای فعالان مشکل درست کرده است، بطوریکه، حجم مطالبات صنعت داروسازی از دولت به میلیاردها تومان رسیده است.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26