امروز 80 میلیون گرسنه در جهان داریم!

 

 "کنفرانس مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها" با هدف مشارکت بخش خصوصی در ایران در راستای به صفر رساندن گرسنگی به میزبانی جمهوری کره، برگزار شد. در این مراسم ویژه که صبح روز دوشنبه 14 آبان ماه در محل هتل اسپیناس با حضور نگار گرامی (نماینده برنامه جهانی غذا در ایران)، ریو جئونگ هیون (سفیر کره در ایران)، الیز بیجون (سرپرست مشارکت بخش خصوصی منطقه‌ای برنامه جهانی غذا برای خاورمیانه، آفریقای شمالی، آسیای مرکزی و اروپای شرقی) برپا شد؛ بر از بین بردن معضل گرسنگی در جهان تا سال 2030 تاکید شد.

نماینده برنامه جهانی غذا در ایران: 80 میلیون نفر در جهان گرسنه­‌اند!

در ابتدای کنفرانس که با پخش کلیپی درباره فعالیت برنامه جهانی غذا همراه بود، نگار گرامی (نماینده برنامه جهانی غذا در ایران) با بیان اینکه، برنامه جهانی غذا با وجودیکه سر و صدای زیادی ایجاد نکرده است اما بزرگترین آژانس بشردوستانه سازمان ملل به حساب می آید؛ گفت: هدف اصلی برنامه جهانی غذا به صفر رساندن گرسنگی در جهان تا سال 2030 است.

نگار گرامی، تعداد گرسنگان در جهان امروز را که مورد حمایت این آژانس قرار می‌گیرد، 80 میلیون نفر اعلام کرد و هدف این نشست را جلب مشارکت جمعی شرکت‌هایی عنوان کرد که در این نشست حضور دارند.

گرامی گفت: معضل گرسنگی خیلی دور از همه ما نیست و با اینکه ما ایرانی­ها همواره به‌عنوان افرادی خیر شناخته شده‌ایم اما اگر کمک‌هایمان جنبه مشارکتی و هدفمند به خود نگیرند، نمی‌توان به‌صورت سازمان یافته و موثر به افراد نیازمند کمک رساند.

نماینده برنامه جهانی غذا در ایران با اظهار امیدواری از اینکه با برگزاری جلسات هم‌اندیشی با کارشناسان داخلی و بین‌المللی بتوانیم جرقه این همکاری را روشن و بتوانیم مسئولیت اجتماعی­مان را به شکل درستی ایفا کنیم؛ افزود: برنامه جهانی غذا نمی‌خواهد بحث آکادمیک داشته باشد و به‌دنبال کارهای عملیاتی در کشورها با توجه به پتانسیل‌های موجود است.

سفیر کره جنوبی در ایران: گرسنگی، کره دهه 50 را ویران کرد

ریو جئونگ هیون، سفیر کره جنوبی، سخنران بعدی این مراسم بود. وی با تاکید بر اینکه شرکت‌های کره‌ای با وجود تحریم‌های جدید می‌خواهند با ایران همکاری داشته باشند، گفت: معضل گرسنگی در دهه 50، کشور کره را با ویرانی روبرو کرده بود اما در حال‌حاضر و تنها با گذشت 6 دهه، با کمک دیگر کشورها، دیگر با معضل گرسنگی روبرو نیستیم.

سفیر کره جنوبی ادامه داد: وظیفه همه ماست تا برای اینکه دنیا را جای بهتری برای زندگی کنیم، تلاش کرده و در این راه باید بدانیم، تلاش‌های فرهنگی و دیپلماتیک بین کشورها می­تواند بسیار موثر باشد و نه تنها به روابط بین کشورها کمک کند که با معضلات جهانی چون گرسنگی جنگیده و آن‌ها را ریشه‌کن کند.

جئونگ هیون، با بیان اینکه سرمایه‌گذارهایی موفق هستند که تمایل بیشتری به مسائل اخلاقی از خود نشان دهند، عنوان داشت: همواره در نظر گرفتن مسائل اخلاقی و انسانی توانسته است روابط دیپلماتیک بین کشورها را تعالی بخشد.

 

سفیر جمهوری کره با اشاره به این مطلب که دو کشور ایران و کره در طی این سال‌ها روابط بسیار خوبی با یکدیگر داشته‌اند؛ گفت: شرکت‌های کره‌ای بسیار علاقمند هستند تا علی‌رغم تحریم­ها، حضورشان را در ایران حفظ کنند و روابط و اهداف فرهنگی­شان را ادامه دهند و روابط دیپلماتیک با ایران داشته باشند.

جئونگ هیون، ایران و کره را دو دوست قدیمی خواند که روابط معناداری با یکدیگر دارند و در طی دهه‌ها، همراهان خوبی با یکدیگر بوده‌اند.

وی در ادامه صحبت­های خود، معضل گرسنگی در جهان را یکی از مهمترین چالش‌های پیش‌رو دانست و ادامه داد: رسیدگی به مسئله سوء تغذیه که میلیون‌ها نفر را در دنیا درگیر خود کرده است، به تنهایی و توسط سازمان‌های بشردوستانه نمی‌تواند حل شود و دولت‌ها باید با همکاری یکدیگر بتوانند نقش گسترده و مهمی در این زمینه ایفا کنند.

سفیر کره جنوبی، حمایت دولت‌ها از شرکت‌های خصوصی را که می‌خواهند در زمینه مبارزه با گرسنگی همکاری داشته باشند، بسیار مهم دانست و گفت: دولت‌ها باید با حمایت همه‌جانبه از این شرکت‌ها به آن‌ها کمک کنند تا در این فضای مشارکتی باقی بمانند و همکاری‌های خصوصی‌شان را با این نهادها ادامه دهند.

وی پاسخگو بودن به امکاناتی را که کشورها برای همدیگر فراهم می‌کنند، ادامه‌دهنده چرخه کمک و رفع مسائل جهانی دانست و از مردم کشور کره جنوبی به‌عنوان کسانی نام برد که قدردان کمک­های بشر دوستانه هستند و فعالیت امروزشان نشانگر این روحیه بوده و بی‌پاسخ نگذاشتن کمک­هایی است که روزی به آن‌ها شده است.

سرپرست مشارکت بخش خصوصی منطقه‌ای برنامه جهانی غذا: همه ما می‌توانیم گرسنگی را تجربه کنیم!

الیز بیجون (سرپرست مشارکت بخش خصوصی منطقه‌ای برنامه جهانی غذا برای خاورمیانه، آفریقای شمالی، آسیای مرکزی و اروپای شرقی) دیگر سخنران این مراسم بود. بیجون با عنوان این مطلب که همه ما می‌توانیم در عین ناباوری در موقعیتی قرار بگیریم که گرسنگی را تجربه کنیم؛ گفت: حق همه مردم است که دسترسی به غذا داشته باشند تا بتوانند زندگی فعالی را برای خود رقم بزنند و این بسیار ناعادلانه است که بسیاری از ما دسترسی به غذای سالم داریم در حالی‌که در دنیا افراد بسیاری از جمله کودکان گرسنه باشند.

سرپرست مشارکت بخش خصوصی منطقه‌ای برنامه جهانی غذا که برای اولین‌بار و به‌واسطه برنامه جهانی غذا در تهران حضور پیدا کرده بود، اهمیت حضور در بخش‌های بومی و استفاده از نیروهای فعال در همین مناطق را بسیار مهم دانست و توضیح داد: برنامه جهانی غذا، بزرگترین سازمان بشردوستانه جهان است در حالی‌که این موضوع خیلی مورد تبلیغات قرار نمی‌گیرد.

وی که در حضور نمایندگان بیش از 200 شرکت خصوصی و از جمله نمایندگانی از وزارت بهداشت صحبت می‌کرد، به نقش فعال و مهم شرکت‌های خصوصی در مبارزه با معضل گرسنگی اشاره کرد و ادامه داد: با در نظر گرفتن اهداف تجاری خوب و در عین حال کمک‌کننده، می‌توانیم متحول‌کننده زندگی‌ها باشیم و این یکی از اهداف اصلی برنامه جهانی غذا است.

الیزا بیجون، برنامه جهانی غذا را دارای دو بخش برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت معرفی کرد و گفت: برنامه جهانی غذا، بازوی کمکی سازمان ملل است و در برنامه‌های کوتاه مدت خود به کسانی که در جنگ، بحران‌های غذایی و بلاهای طبیعی گرفتار شده اند، کمک‌رسانی می‌کند.

بیجون مردم کشور یمن را در حال‌حاضر از جمله کسانی دانست که به‌دلیل شرایط جنگی در معرض گرسنگی قرار گرفته‌اند. وی عنوان کرد: در حال‌حاضر، در یمن 8 میلیون نفر مورد پوشش غذایی برنامه غذایی بوده که این تعداد رو به افزایش است. همچنین تعداد 4 میلیون سوری، مورد حمایت برنامه جهانی غذا هستند و در کل 80 میلیون نفر از 80 کشور جهان مورد حمایت ما قرار دارند.

سرپرست مشارکت بخش خصوصی منطقه‌ای برنامه جهانی غذا، با بیان اینکه این آژانس هیچ­گونه بودجه مشخصی ندارد و تنها به واسطه حمایت‌های مردمی و خصوصی فعالیت دارد؛ گفت: ما حدود 16 هزار کارمند در اقصی نقاط جهان داریم که از این تعداد 90 درصد آن‌ها بومی مناطق هستند.

او با بیان اینکه ما تنها غذا برای رفع گرسنگی به مردم نمی‌دهیم، عنوان داشت: اولویت اصلی ما در برنامه‌هایمان حفظ کرامت انسانی افراد است و به‌همین دلیل در صدد هستیم تا آن‌ها را برای زندگی توانمند سازیم و با حمایت‌های خود زیرساخت یک زندگی سالم را برای آن‌ها فراهم آوریم که البته پیش‌شرط آن عدم گرسنگی است.

الیزا بیجون، با بیان اینکه تمرکز برنامه جهانی غذا بر روی زنان و کودکان به‌عنوان اقشار آسیب‌پذیرتر است، گفت: همه شما می‌توانید در برنامه‌های ما با هر میزان بودجه و روشی که انتخاب می‌کنید، مشارکت داشته و نه تنها مسئولیت اجتماعی خود را ایفا کنید که بستری را فراهم کرده تا نام خود را در عرصه بین‌المللی مورد شناخت دیگران قرار دهید.

سرپرست بخش خصوصی منطقه‌ای برنامه جهانی غذا در ایران، تاکید کرد با مشارکت شرکت‌ها می‌توان گرسنگی را در جهان به صفر رساند.

سرپرست واحد ارتباطات برنامه جهانی غذا در ایران : ما خیریه نیستیم!

در ادامه این نشست، دارا دربندی، سرپرست واحد ارتباطات برنامه جهانی غذا در ایران نیز با تاکید بر این مطلب که برنامه جهانی غذا، یک خیریه نیست و یک سازمان بشردوستانه است؛ گفت: خیریه کارکردی شبیه به قلک دارد که یک فرد پول می‌ریزد و دیگری استفاده می‌کند در حالی‌که فعالیت ما فضایی را فراهم می‌کند تا هر دو طرف در یک بازی "برد – برد" مشارکت داشته باشند.

دربندی میزان مشارکت و وفاداری مشتری‌ها را به شرکت‌هایی که فعالیت خیرخواهانه داشته‌اند، بسیار بیشتر دانست و گفت: تحقیقات نشان داده که اگر شما فعالیت خیرخواهانه داشته باشید حتی اگر کالای­تان را با قیمت بالاتر ارائه دهید، مشتری‌ها از محصول شما استقبال می‌کنند چراکه می‌دانند با شما در فعالیت‌های خیرخواهانه شریک شده‌اند.

وی این مشارکت را دارای نتایج بسیاری از جمله پیدا کردن بعد بین‌المللی برای شرکت‌های حامی دانست و اضافه کرد: هر کدام از شما می‌توانید با هر رقمی که در نظر می‌گیرید، در برنامه جهانی مشارکت داشته باشید و باید بدانید بقای ما وابسته به کمک‌هایی است که دریافت می­کنیم و بدون این کمک‌ها حتی یک روز و به یک نفر در جهان نمی‌توانیم کمک‌رسانی داشته باشیم.

حمایت از زنان سرپرست خانواده‌های آسیب‌پذیر، آموزش دختران و دادن وام برای اینکه افراد بتوانند کار شخصی خود را راه‌اندازی کنند و به افرادی شاغل تبدیل شوند، از دیگر کارهایی بود که دارا دربندی به آن‌ها اشاره کرد که توسط برنامه جهانی غذا در ایران انجام گرفته است.

در پایان این نشست شرکت‌های حامی و همچنین افراد حاضر به طرح این سوال پرداختند که چطور می‌توانند با این آژانس جهانی همکاری داشته باشند.

گفتنی است، کنفرانس مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها (مشارکت بخش خصوصی در ایران در راستای به صفر رساندن گرسنگی) توسط برنامه جهانی غذا در ایران و با همکاری سفارت کره جنوبی در تهران برگزار شد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26