علت کمبود دارو واکاوی شود

 

«مردم در مورد دارو نگران نباشند. در مورد داروی وارفارین نیاز چهار ماه را در بازار توزیع کرده‌ایم، اما در عرض یک هفته تمام شد چراکه مردم از بیم کمبود دارو، بیش از مقدار مصرف خود خریداری کردند.» این‌ها گفته‌های معاون کل وزارت بهداشت، دکتر ایرج حریرچی است که وضعیت دارویی امروز را امن و مشکلات پیش‌آمده در کمبود برخی از اقلام دارویی را نشان از ترس ایجاد شده در بین مردم و تهیه داروی بیش از حد نیاز می‌داند. در گزارشی که می‌خوانید نگاهی داشته‌ایم به گفته‌های مسئولین وزارت بهداشت و درمان، درباره وضعیت دارو و کبود اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی که این روزها شاهد آن هستیم.

مکمل دارو نیست و کمبودش به ما ربطی ندارد

دکتر حریرچی، در نشست خبری که در آبان ماه در وزارت بهداشت برگزار شد، با بیان اینکه در حال حاضر، بازار دارو و تجهیزات پزشکی به شرایط عادی و مشابه سال‌های ٩٤ و ٩٥ رسیده است، در پاسخ به کبود اقلام دارویی و همچنین تجهیزات پزشکی عنوان کرد: برخی از اقلامی که به‌عنوان کمبود مطرح شده، جزء مکمل‌ها هستند و بارها تاکید شده طبق قانون، مکمل‌ها دارو نیستند و مصرف آن‌ها در اکثر مواقع ضرورتی ندارد، بنابراین مردم منابع مالی خود را برای خرید کالایی غیر ضروری هزینه نکنند.

معاون کل وزارت بهداشت همچنین خبر داد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های وزارت بهداشت و حمایت‌های دولت از 5/3 میلیارد دلاری که برای تامین دارو و ملزومات پزشکی، لازم است، ٣ میلیارد دلار تاکنون، تخصیص پیدا کرده است و در نتیجه توانستیم اقدامات مغرضانه دشمنان را که سلامت مردم را نشانه گرفته بود، کنترل کنیم.

 

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر این موضوع که داروهای تولید داخل، کیفیت خوبی دارند و مردم از این بابت آسوده‌خاطر باشند و پول خود را برای خرید داروهایی که قاچاق بوده و کیفیت مناسبی ندارند، صرف نکنند؛ گفت:طبق قانون مکلف هستیم که مشابه خارجی داروهایی که تولید داخل دارند، وارد کشور نشوند.

حریرچی همچنین بر اهمیت جلوگیری از تخلفات پزشکی و تعرفه‌ای تاکید کرده و ادامه داد: اکثر همکاران و بیمارستان‌ها این موضوع را رعایت می‌کنند اما به صراحت اعلام می‌کنم که هرگونه پرداختی که خارج از صندوق بیمارستان یا فاکتور داروخانه و درمانگاه باشد، غیرقانونی بوده و تخلف محسوب می‌شود.

وی اعزام بیمار به خارج از بیمارستان اعم از بیمارستان‌های دولتی، خصوصی، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و خیریه را به هر دلیل ممنوع اعلام کرد و گفت: مردم هرگونه تخلف در این زمینه را به سامانه ۱۹۰گزارش دهند. همچنین افراد می‌توانند از طریق سامانه ۱۹۰از موجودی داروها در داروخانه اطلاعات کسب کنند.

عرضه داروهای خاص در داروخانه‌های خاص

حریرچی درباره توزیع برخی داروهای خاص نیز اظهار داشت: به‌دلیل نیاز به کنترل بیشتر داروها، برخی از داروهای خاص در بعضی از داروخانه‌های دولتی و بزرگ که نظارت بهتری در آن‌ها صورت می‌گیرد، توزیع می‌شود. اگرچه می‌دانیم که شاید مراجعه به این داروخانه‌ها برای مردم سخت باشد و آن‌ها نتوانند دارو را از داروخانه محل، تهیه کنند، اما خواهش ما این است که آن‌ها نیز ما را همراهی کنند تا این دوران را به‌خوبی سپری کنیم و کمبودهای دارویی را در مقطع کنونی کنترل کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین از مردم خواسته بود تا برای تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، به مراکز بهداشتی درمانی دولتی مراجعه کنند.

 

   به گفته حریرچی، در حال‌حاضر، بیش از ۷۲میلیون نفر از افراد جامعه اطلاعات اولیه خود را برای تشکیل پرونده الکترونیک ثبت کرده‌اند و بیش از ۵۲میلیون نفر نیز حداقل یک خدمت از طریق پرونده الکترونیک سلامت، دریافت کرده‌اند.

کمبود دارو تنها در 30 قلم بود

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نیز با اشاره به اینکه تعداد اقلام فهرست کمبود دارویی در آبان ماه به کمتر از ۳۰قلم رسید، عنوان داشت: با اقدامات صورت‌گرفته، وضعیت دارو به نقطه قابل قبولی رسیده و کمبود در مورد داروهایی که مشابه تولید داخل ندارند، موردی است.

دکتر محمد عبده‌زاده که در کارگاه آموزشی" بررسی آثار تحریم بر دارو و تجهیزات پزشکی، فرصت‌ها و چالش‌ها" سخن می‌گفت؛ با اشاره به اینکه پیگیری‌های بین‌المللی در حوزه تحریم دارو و تجهیزات پزشکی ارجح است، عنوان داشت: علی‌رغم ادعای آمریکا مبنی بر عدم تحریم دارو و تجهیزات پزشکی، در یکی از بندهای مصوبه کنگره آمریکا، وارد کردن حداکثر فشار به مردم ایران ذکر شده است که ایجاد مشکل در دسترسی به کالاهای اساسی و دارو، از جمله اقدامات آمریکا در این راستا است. بنابراین اگر در بخش بین‌الملل فعال نباشیم، مردم دچار مشکل خواهند شد.

عبده‌زاده، با بیان اینکه در سه ماه گذشته، روزهای سختی به‌ویژه در حوزه تامین مواد اولیه دارو داشتیم، ادامه داد: ذخایر برخی داروهای مورد نیاز کشور در وضعیت مطلوبی نبود، اما خوشبختانه با کمک تولیدکنندگان، واردکنندگان، انجمن‌ها، سندیکاها و تمامی ذی‌نفعان این حوزه، برای تمام داروها، برنامه تولید و واردات تدوین شد.

وارفارین توزیع کردیم؛ اما نیست!

مدیرکل امور دارو سازمان غذا و دارو، اظهار داشت: براساس گزارش دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، میزان کمبود داروها در ماه گذشته به کمتر از ۲۰تا ۳۰قلم (داروهایی که مشابه تولید داخل ندارند) رسید، در حال‌حاضر نیز به جز کمبودهای موردی، مشکل جدی در تامین دارو وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه قسمت عمده ارز مورد نیاز دارو تخصیص یافته و حتی به حساب ذی‌نفعان واریز شده است، گفت: کل ارز دارو و تجهیزات ضروری 5/3 میلیارد دلار بوده که ۳میلیارد دلار آن تخصیص پیدا کرده است.

به گفته دکتر عبده‌زاده، با تمهیدات اندیشیده شده و اقدامات صورت‌گرفته، در حال‌حاضر برای مبادلات مالی دارو در برخی کشورها مشکلی وجود ندارد و امیدواریم مشکلات ایجاد شده در چین نیز به زودی حل شود، با احتساب این موارد حداقل در حوزه تولید دارو با مشکلی مواجه نخواهیم بود.

وی با تاکید بر لزوم نظارت بیشتر دانشگاه‌های علوم پزشکی بر دارو، عنوان کرد: برای مثال ۱۶میلیون وارفارین در شهریور و مهر، به اندازه نیاز ۴ماه کشور توزیع شده است، اما با این حال براساس اعلام سامانه ۱۹۰،بیشترین تماس‌ها کماکان مربوط به این دارو است، بنابراین باید نظارت بر توزیع دارو دقیق‌تر دنبال شود.

مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو، خاطرنشان کرد: در حال‌حاضر، تامین دارو از حالت کمبود نسبی خارج شده، اما برخی موارد کمبود هنوز به‌طور کامل رفع نشده است که با جدیت در دستور کار قرار دارد.

علت کمبود دارو؛ واکاوی شود؟!

بشیر خالقی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اما در آذر ماه امسال درباره وضعیت کمبود دارو در کشور گفت: کسری دارو در کشور با توجه به اینکه نرخ ارز دولتی برای تامین دارو اختصاص یافته است، منطقی نیست زیرا تمهیداتی از چندماه گذشته در نظر گرفته شده است، بنابراین اگر کسری دارو در بازار وجود دارد باید علت آن واکاوی شود.

وی با بیان اینکه تنها درد کسری دارو را بیمار و همراهان آن به نحو مطلوب درک می‌کنند زیرا کمبود دارو، می‌تواند مشکلات بزرگی در راستای درمان کامل بیمار ایجاد کند؛ عنوان داشت: تامین و تهیه دارو باید در اولویت اساسی دولت یازدهم قرار گیرد و این در حالی است که وزارت بهداشت و درمان، می‌بایست تمهیداتی اتخاذ کند، که گرانی داروهای آزاد نیز بر دوش بیماران نباشد و به نوعی از طریق تعامل با بیمه این معضلات را برطرف کند.

بشیر خالقی، با تاکید بر اینکه گرانی داروهای آزاد باید با تمهیدات اقتصادی متوقف شود زیرا این نوع گرانی داروهای آزاد، مسیر سوء‌استفاده را در بازار دارویی کشور باز می‌کند؛ تصریح کرد: گرانی داروهای آزاد با اقتصاد بیماران همخوانی ندارد و کسری دارو با تخصیص ارز دولتی معنایی ندارد، بنابراین بیماران نباید با معضل کسری دارو روبرو باشند.

طبق این گفته­ها و اظهار نظرها، کمبود دارو در بازار وجود دارد اما منوط به دو موضوع است، یکی اینکه این کمبود، تنها شامل اقلام محدودی می­شود و دیگر اینکه ترس حاکم بر فضای دارویی خصوصا درباره داروهایی که باید به‌صورت طولانی مدت مصرف شوند، باعث شده تا خرید این داروها به‌صورت غیر منطقی باشد و باعث انبار کردن آن‌ها شود. در حالی‌که دارو شباهتی به اقلام بهداشتی و غذایی ندارد و تاریخ محدود نگهداری آن و همچنین فضایی که باید در آن قرار گیرد، موجب می‌شود تا نه تنها انبار کردن آن بازار مصرف را دچار بحران کند که سلامت دارو را به خطر بیاندازد. این موضوع نه تنها تلاش و برنامه‌ریزی مسئولین را می‌طلبد که فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی مردم نیز در پیشگیری از این موضوع بسیار اهمیت دارد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26