صنعت دارو باید از فلاکت قیمتی خارج شود!

 

نشست دارو و تحریم در تالار رازی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران در بیست و هفتم آبان ماه با حضور دکتر هاله حامدی‌فر، مدیرعامل شرکت سیناژن و دکتر علی مهرآمیزی، مدیرعامل شرکت داروسازی تهران شیمی برگزار شد. در این نشست دکتر هاله حامدی‌فر، با بیان اینکه اگر قرار است در زمینه تحریم دارو، ستاد بحرانی تشکیل شود؛ گفت: ستاد بحران یک‌سری خصوصیات دارد. یکی اینکه هرکسی برای خودش فکر نمی‌کند بلکه یک نفر فکر کرده، ریسک می‌کند و سپس گروه آن را عملیاتی می‌کند اما متاسفانه هم‌اکنون قدرت ریسک کردن در مدیران وجود ندارد.

دکتر هاله حامدی فر ادامه داد: مسئولان و خود ما اگر بحران هم ندیده باشیم، فیلم جنگی که دیده‌ایم و مشاهده کردیم که چطور یکی ریسک می‌کند و بعضا جواب هم می‌دهد و در حال حاضر چاره‌ای هم غیر از این وجود ندارد.

دکتر هاله حامدی فر، با اظهار تاسف از اینکه هنوز تحریم‌های داخلی وجود دارد، عنوان داشت: هر هفته مدل کار در سامانه ثبت سفارش وزارت صنعت تغییر می‌کند و باید مجددا فرآیند ثبت سفارش را از ابتدا طی کنیم درحالی‌که در شرایط کنونی این تغییرات و کارها ضروری نیست و نباید به این شکل انجام شود.

وی ادامه داد: کالای من در گمرک می‌ماند چون گمرک می‌خواهد مطمئن شود پول طرف مقابل را پرداخت کرده‌ام تا اجازه ترخیص دهد. شما فرض کنید، اصلا من این محصول را دزدیده‌ام، چرا در شرایط تحریمی و بحرانی کنونی این‌گونه با ما برخورد می‌کنید. شاید ما آنقدر اعتبار داشته باشیم که بتوانیم بدون پرداخت، کالا را از طرف مقابل دریافت کنیم، این موضوع به گمرک چه ارتباطی دارد؟

مدیرعامل شرکت سیناژن با بیان این مطلب که به نظر می‌رسد برخی مدیران دولتی هنوز شرایط تحریمی و بحرانی کنونی را درک نکرده‌اند؛ اظهار داشت: در بین همه صنایع، من به‌شخصه ندیدم بدنه هیچ صنعتی مثل صنعت دارو اینقدر تحت فشار قرار داشته باشد، درحالی‌که کار ما تولید دارو و در واقع جابجایی سلامت است و نمی‌توانیم مثل کامیون‌داران باشیم و ممکن نیست بتوانیم آن را رها کنیم چراکه با سلامت مردم سروکار داریم.

دکتر هاله حامدی فر، تحریم‌ها را شرایطی گذران دانست اما تاکید کرد، این شرایط مثل هر جنگی است که یک سری قربانی و تلفات دارد اما باید تلاش کنیم که تلفات را به حداقل برسانیم.

وی به دانشجویان حاضر در نشست گفت: من به شما دانشجویان توصیه می‌کنم که اگر در داروسازی می‌خواهید روی موضوع خاصی کار کنید، ابتدا باید تابوی قیمت نازل داروی تولید داخل را بشکنید چراکه ضامن آینده شغلی و ارزآوری برای کشور، شکستن این تابو است و این کار یک کار فرهنگی طولانی‌مدت می‌خواهد.

دکتر حامدی فر، ضعف صنعت داروسازی را ناشی از قیمت نازل آن دانست و اظهار داشت: هم‌اکنون پزشک و بیمار معتقدند، داخل داروی تولید داخلی، به‌دلیل ارزانی آن گچ است و از طرفی به‌دلیل قیمت‌های پایین، امکان کار روی ارتقاء GMP کارخانه‌ها وجود ندارد و با کوچکترین نوسان نرخ ارز، کمر صنعت دارو می‌شکند.

حامدی فر، با انتقاد از اینکه قیمت هر چیزی در کشور بجز دارو تغییر می‌کند؛ گفت: هم‌اکنون در کشور این تابو وجود دارد که قیمت دارو کلا قرار نیست تکان بخورد و بعضا حتی شاهدیم که به داروی تولید داخل، مجوز افزایش قیمت نداده‌اند اما همان دارو را با ۱۰برابر قیمت وارد کرده‌اند. این معضل باعث شده صنعت داروسازی توان بازاریابی قوی نداشته باشد و کالاهای وارداتی با بسته‌بندی شیک و بازاریابی بهتر، تاج سر می‌شود چراکه قیمت مناسب و درستی به آن داده‌اند.

این مدیرعامل شرکت دارویی؛ خواستار تغییر فرهنگ قیمت پایین دارو شد و اظهار داشت: آنقدر قیمت داروی تولید داخل پایین است که برای داروخانه فروش آن، به صرفه نیست و صنعت دارو باید از این فلاکت قیمتی خارج شود.

بدون برنامه، با تحریم نمی‌توان مقابله کرد

علی مهرآمیزی، مدیرعامل شرکت داروسازی تهران شیمی که در این نشست حضور داشت با بیان این مطلب که «ما تجربه مدیریت شرایط تحریمی را داریم اما به نظر می‌رسد در حال‌حاضر برنامه مدون و مشخصی با سناریوهای مختلف به‌خوبی از سوی برنامه‌ریزان تدوین نشده است.» گفت:اثر تحریم روی دارو بیشتر و متفاوت‌تر از سایر محصولات است و تنوع تحریم هم حتی در مورد این کالا بیشتر است، چراکه مواد اولیه مورد نیاز در تولید یک دارو بسیار متنوع است.

مهرآمیزی با عنوان اینکه ما تجربه مدیریت شرایط تحریمی را داریم اما به نظر می‌رسد در حال‌حاضر برنامه مدون و مشخصی با سناریوهای مختلف به‌خوبی از سوی برنامه‌ریزان تدوین نشده و یا بازیگران این برنامه‌ها مشخص نیستند؛ گفت: ما به‌عنوان یک شرکت داروسازی در سطح بنگاهی تلاش کردیم، برنامه‌ای برای مدیریت شرایط تحریمی داشته باشیم و بتوانیم برای ۱۵۰محصول تولیدی‌مان نیاز بازار را تامین کنیم، ضمن اینکه به داروهای پرمصرف و مهم اولویت بیشتری برای تولید داده‌ایم.

تحریم اثر دارد

دکتر مهرآمیزی گفت: اینکه بگوییم تحریم اثر ندارد، حرف درستی نیست چراکه تحریم‌ها موثر است اما می‌توان با مدیریت درست اثرات منفی آن را به حداقل رساند.

وی ادامه داد: باید در شرایط کنونی اطلاعات درستی به بیماران ارائه شود و از برخی نگرانی‌های آن‌ها درخصوص کمبود دارو کاسته شود اما متاسفانه اطلاعات جامعی در دست مدیران وجود ندارد و شجاعت لازم برای تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی و چشم‌پوشی از برخی موارد، وجود ندارد.

مهرآمیزی خواستار عملکرد با برنامه‌ریزی مدیرانش شد و درباره عملکرد مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: دکتر عبده‌زاده شجاعت لازم را داشته و اطلاعات خوبی هم دارد اما شاید دستش باز نیست و برای همین، کار زیادی نمی‌توانند انجام دهند.

علی مهرآمیزی، درباره قیمت دارو نیز با انتقاد از قیمت‌های درنظر گرفته شده، عنوان داشت:هم‌اکنون تنها کالایی که به ریال فاکتور می‌شود و مهر می‌زنند، دارو است و تازه در آخر هم به ما می‌گویند گران‌فروشی می‌کنید!

 

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26