داروها در گروه یک تخصیص ارز 4200 تومانی

 

اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با مسئولان حوزه دارو، درمان و تجهیزات پزشکی کشور روز سیزدهم آبان ماه، در محل اداره‌ کل تجهیزات پزشکی، جلسه‌ای داشتند تا به بررسی وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی در زمان تحریم بپردازند. در این نشست، معاون درمان وزارت بهداشت، معاون غذا و دارو و رئیس سازمان غذا و دارو نیز حضور داشتند.

محمد نعیم امینی­ فر، نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در شرایط جدیدی که در کشور ایجاد شده، حساسیت کمیسیون روزافزون شده است، گفت: ما جلسات متعددی با وزیر بهداشت، ریاست مجلس شورای اسلامی، رئیس بانک مرکزی و معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت و درمان برگزار کردیم و مهمترین هدف از برگزاری این جلسات این بوده که نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی یک‌ساله به طرز مناسبی از بُعد نقدینگی و تخصیص ارز تامین شود.

620 میلیون دلار برای واردات مورد نیاز است

وی تصریح کرد: هم‌اکنون 90 درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود، اما حداقل مبلغ 620 میلیون دلار برای واردات مورد نیاز است، بنابراین در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با ذخیره‌سازی استراتژیک باید حدود 3/5 میلیارد دلار به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص پیدا کند.

امینی فرد اظهار کرد: نوسانات ارزی، تغییراتی را در زمینه تصمیم‌گیری‌ها برای حوزه دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد کرد، اما نتیجه این است که در شرایط کنونی سامانه‌های هوشمندی از سوی وزارت بهداشت و درمان طراحی شده است که بر اساس اطلاعات مندرج در آن با اطمینان قابل‌توجهی تخصیص ارز صورت می‌گیرد.

نقصان ثابت نگه داشتن تعرفه‌ها در بخش خصوصی

وی افزود: در این نشست، توضیحات لازم در مورد مکانیزم‌های طراحی‌شده برای شفاف‌سازی به‌ویژه در ارتباط با تخصیص ارز، ارائه شد ضمن اینکه مشخص شد داروها معمولا در گروه یک تخصیص ارز 4200 تومانی قرار دارند که مراکز دولتی در این رده قرار می‌گیرند و تجهیزات پزشکی بخش خصوصی در گروه دو قرار می‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: البته اینکه ما تعرفه‌ها را در بخش خصوصی هم ثابت نگه داشته‌ایم، یک نقصان است و افزایش 2 تا 2/5 برابری نرخ تجهیزات پزشکی قطعا در روند سرمایه‌گذاری، مشارکت بخش خصوصی و کیفیت ارائه خدمات این بخش صدمه وارد خواهد کرد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: به نظر می‌رسد باید هم در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و هم وزارت بهداشت و درمان برای رفع مشکلات تامین منابع مورد نیاز بخش خصوصی، تدبیری بیندیشیم یا حداقل انبساطی در تعرفه‌ها ایجاد کنیم یا به نحوی تخصیص ارز مناسبی را برای این بخش درنظر بگیریم.

وزیر نباید کفش آهنی بپوشد!

پیش از این جلسه در شهریور ماه جاری، رئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس کمیسیون بهداشت مجلس بر ضرورت تشکیل نشست هم‌اندیشی مسئولان مربوطه به‌منظور رفع مشکلات حوزه سلامت خبر داده بود.

علی لاریجانی عنوان کرده بود: حدود 95 درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و اگر همین رویکرد را در تجهیزات پزشکی به نتیجه برسانیم و در این زمینه به شرکت‌های دانش‌بنیان اعتماد کنیم، قطعاً رشد خواهند کرد، بنابراین در این زمینه امکان گشایش فراهم است و بستگی به رویکرد ما دارد کما اینکه در زمان جنگ هم این‌گونه بود که ابتدا مشکلاتی داشتیم تا جایی‌که سرزمین‌هایمان را دشمن گرفته بود، از سوی دیگر به‌دلیل استفاده از ساز و کار کلاسیک، موفق نبودیم و بعد از ابتکارات جدید و پیوستن مردم به جنگ، کار جنس دیگری پیدا کرد و شاهد فتوحاتی بودیم کما اینکه خرمشهر آزاد شد.

لاریجانی با اشاره به مشکلات بدهی به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها از آن به‌عنوان اشکالی مهم نام برده و اضافه کرد: باید به گونه‌ای تصمیم‌گیری شود که بودجه‌های تعیین‌شده، تخصیص یابد و این روند همراه با اعمال شاقه نباشد. چراکه این اقدام درستی نیست و وزیر بهداشت نباید برای دستیابی به این میزان اعتبارات، کفش آهنی بپوشد همچنین برای سال آینده نیز نیاز به ابتکارات جدید وجود دارد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26