20 میلیون نفر در دنیا نمی‌دانند ایدز دارند!

 

"با وجود اینکه پیشرفت‌هایی در کنترل ابتلا به ایدز صورت گرفته، اما این پیشرفت‌ها کند بوده و در بسیاری از کشورها شکننده است، چراکه وابسته به کشورهای دیگر هستند و چنانچه تحت تاثیر تحریم یا کشمکش‌های سیاسی قرار گیرند، روی برنامه مبارزه با ایدز نیز اثرگذار خواهند بود. برای مثال این شکنندگی‌ها را می‌توان در کشور اوکراین مشاهده کرد. آنچه خواندید گفته‌های دکتر محمدمهدی گویا (رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر) در همایش روز جهانی ایدز است. روزی که هر ساله در اول دسامبر (دهم آذر ماه) در سراسر جهان به نام سرخ ِ ایدز، نام‌گذاری شده است و درحالی‌که وخامت حال آگاهی درباره این بیماری مثل روزهای اول شناسایی این بیماری نیست اما همچنان این بیماری نیازمند فعالیت‌های گسترده نه تنها بهداشتی که اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نیز هست.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، با بیان اینکه موارد ابتلا به ایدز در خاورمیانه و شمال آفریقا از مرز هشدار گذشته است، در عین حال از ادغام خدمات پیشگیری، درمان و مراقبت HIV در نظام خدمات بهداشتی اولیه (PHC) خبر داد.

دکتر محمدمهدی گویا، با بیان اینکه ابتلا به HIV در بسیاری از کشورها کاهش یافته است اما در ۵۰ کشور شاهد افزایش موارد ابتلا به این بیماری بوده‌ایم، گفت: در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا موارد ابتلا به ایدز از مرز هشدار عبور کرده است و در این میان به وضعیت نوجوانان و جوانان که بیشتر در معرض خطر هستند، کمتر توجه شده است.

پیوست ایران به اعتراف پیشگیری از اچ آی وی

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر ادامه داد: بر اساس همین آمارها ما به سازمان جهانی بهداشت متعهد شده‌ایم که به هدف ۹۰ درصد، تا سال ۲۰۲۰ برسیم. در همین راستا به اعتراف پیشگیری از اچ آی وی پیوستیم و معتقدیم که می‌توانیم پرچمدار این اعتراف در این منطقه خاورمیانه باشیم. همچنین تصمیم گرفتیم که هر چقدر تحت تاثیر تحریم و کشمکش‌های سیاسی قرار بگیریم، تسلیم نشویم و اقدامات خود را انجام دهیم. در همین راستا برنامه کشوری ترسیم کردیم، اجراهای ساختاری داشتیم و سرمایه‌گذاری را افزایش دادیم.

دکتر محمدمهدی گویا، با بیان اینکه دنیا ثابت کرده است که پیشگیری از HIV بدون برنامه کاهش آسیب، امکان ندارد، اظهار داشت: برای رسیدن به اهداف پیشگیری، برنامه کاهش آسیب را ارتقاء کیفی و برنامه testing را به‌صورت همه‌جانبه ارتقاء داده‌ایم. همچنین نه تنها جمعیت پرخطر، بلکه مناطق پرخطر نیز در ابتلا به ایدز نقش دارند. بر اساس مطالعات دقیق، در تلاشیم که از مناطق استان‌ها، محل‌های در معرض خطر را بیشتر تحت نظر قرار دهیم. ۵۷۰هزار مادر باردار نیز تست شدند و البته این کار آسان نبود و در این بین تنها دو کودک مبتلا به HIV در ۸۰ میلیون جمعیت شناسایی شدند که آن هم به‌دلیل دیر مراجعه کردن خود مادران بود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، چهار کشوری را که به هدف پیشگیری از حذف انتقال اچ آی وی از مادر به فرزند دست یافتند، دارای جمعیت زیر ۵ میلیون دانست و اضافه کرد: تنها کشوری که بالای پنج میلیون جمعیت دارد، تایلند است.

سخت‌ترین راه‌ کنترل اچ آی وی مربوط به اعتیاد تزریقی

این مقام مسئول با بیان اینکه با اتکا به سرمایه‌های ملی، برنامه‌هایی به‌صورت سیستماتیک انجام دادیم و نرخ شیوع HIV در زنان تن‌فروش و معتادان تزریقی را کاهش دادیم، گفت: حدود ۲۰ مرکز به‌صورت سیستماتیک به این زنان سرویس می‌دادند. همچنین یکی از سخت‌ترین راه‌های کنترل اچ آی وی در دنیا مربوط به اعتیاد تزریقی است. تحقق تمام برنامه‌های ما به‌واسطه کاهش آسیب بوده است.

گویا اظهار کرد: اطلاع از وضعیت ابتلا و افزایش پوشش درمان از مهمترین اهداف پیشگیری است. مهمترین ابزار این آگاهی، آزمایش است، اگر آزمایش هدفمند باشد ما را به هدف خود می‌رساند. دانش و آگاهی قدرت ما است. مصداق دانش در مورد HIV، آگاهی از میزان ابتلا، پوشش درمان و پایش Viral load است.

وی با بیان اینکه آخرین گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد ٧۵ درصد از مبتلایان به HIV در دنیا از ابتلای خود آگاهی دارند و نزدیک به ۲۰ میلیون نفر نمی‌دانند که مبتلا به این عفونت هستند، افزود: این میزان در شمال آفریقا و منطقه خاورمیانه، ۳۴ درصد و در کشور ما ۴۱ درصد است. در شمال آفریقا و خاورمیانه پوشش درمان، ۵٣ درصد و در کشور ما ۵۸ درصد است و ما اصلا از این موضوع راضی نیستیم.

گویا در ادامه صحبت‌هایش گفت: برای شناسایی افراد مبتلا به اچ آی وی، انجام مشاوره و آزمایش لازم است. ما برای انجام مشاوره و آزمایش پنج اصل مهم را در نظر گرفتیم؛ هرگز بدون رضایت فرد برای او آزمایشی انجام ندهیم، محرمانه بودن انجام آزمایش و ارائه پاسخ آن را به‌طور کامل رعایت کنیم، هرگز بدون مشاوره، آزمایش انجام ندهیم، نتایج تست مثبت را هر چه سریع‌تر با انجام آزمایش تاییدکننده، رد یا قبول کنیم. فرد شناسایی شده را به خدمات پیشگیری، درمان و مراقبت، ارتباط دهیم.

ادغام پیشگیری، درمان و مراقبت اچ آی وی در نظام خدمات بهداشتی اولیه

وی درباره اقداماتی که از سال گذشته تاکنون برای کنترل و درمان اچ آی وی انجام شده، گفت: ما خدمات پیشگیری، درمان و مراقبت اچ آی وی را در نظام خدمات بهداشتی اولیه (PHC) خود ادغام کردیم. آخرین مراحل فنی آن نیز طی شده است. امکانات دسترسی به آزمایش را با روش‌های خودمان فراهم کردیم. کلیه امکانات وصل آزمایش سریع به خدمات آزمایشی تاییدکننده و برنامه پیشگیری، مراقبت و درمان را در سراسر کشور ایجاد کردیم.

وی ادامه داد: درمان‌های جدید را به درمان استاندارد کشوری مانند سال‌های گذشته اضافه کردیم. امکانات انجام آزمایش Viral load را در کشور فراهم کردیم. برنامه کاهش آسیب را از نظر کیفی ارتقاء دادیم.

گویا، درباره انجام "تست سریع" و "سلف تست" گفت: تجربه جهانی نشان داده است که تشخیص زودهنگامHIV ،اولین گام برای تداوم بقای فرد مبتلا، مراقبت، درمان و در سطح کلان خودپیشگیری و کنترل HIV است.

وی در پایان افزود: مردم می‌توانند از این تست در مراکزی غیر از مراکز بهداشتی و درمانی استفاده کنند. انجام این تست عمدتا برای افرادی است که امکان مراجعه به مراکز درمانی بهداشتی و دسترسی به انجام آزمایش را ندارند و همچنین کسانی که دسترسی به آن‌ها برای ما دشوار است. برای انجام این تست، تحمیلی وجود ندارد و انجام آن، نیازمند مشاوره درست است.

افراد مبتلا به ایدز از وضعیت خود اطلاع ندارند

محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) به مناسبت سی‌امین سالگرد نام‌گذاری روز جهانی ایدز، طی یادداشتی عنوان کرد: امسال در سی‌امین سالگرد نام‌گذاری روز جهانی ایدز، تم وضعیت خودت را بدان "Know your status" به عنوان شعار انتخاب شده است. واقعیت این است که در ایران نیز مثل سایر کشورها یکی از چالش‌های مهم مقابله با ایدز این است که افراد مبتلا به ایدز از وضعیت خود اطلاع ندارند. البته باید اشاره کرد که برآوردهای جهانی نشان می‌دهد، حدود ۹میلیون و چهارصد هزار نفر از کسانی که با ویروس HIV زندگی می‌کنند از وضعیت خود مطلع نیستند.

محمد شریعتمداری ادامه داد: بر این اساس همانگونه که در "چهارمین برنامه استراتژیک ملی کنترل عفونت اچ ای وی جمهوری اسلامی ایران" ذکر شده است، مداخله‌های هدفمند و موثر برای انجام تست اچ ای وی، یک اقدام ضروری است که تحقق این امر نیز مستلزم آگاهی‌سازی عمومی و انگیزه‌زایی بوده و همچنین نیازمند افزایش دسترسی به تست است.‎نکته‌ای دیگر که در خصوص ایدز نگران‌کننده است، همان چیزی بوده که در برنامه استراتژیک ملی به آن اشاره شده است: "امکان در پیش بودن موج چهارم انتقال ایدز که تلفیق موج دوم و موج سوم است یعنی انتقال همزمان از طریق سرنگ آلوده و روابط جنسی پرخطر. «عمیقاً بر این باورم که موفقیت در برنامه‌های ملی کنترل ایدز به جز از مسیر انسجام و هماهنگی بین دستگاه‌های ذی‌ربط از یکسو و مشارکت همه فعالان مدنی و افراد با دانش در این حوزه از سویی دیگر، امکان‌پذیر نخواهد بود. باید سیاست‌گذاری مشارکتی به معنای واقعی اجرایی شود. به‌ویژه در حوزه مسائلی نظیر ایدز که شاخص‌های اپیدمیولوژیک نظیر درصد زنان در موارد تشخیص داده شده، روند درصد انتقال و روند درصد سنی، نگران‌کننده است و باید یک عزم ملی ایجاد شود.»

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این موضوع که باید عزم ملی برای انگ‌زدایی‌، از بین بردن تابوهای موجود، آموزش پیشگیری و مراقبت از خود به عموم مردم، بسترسازی و حمایت از نهادهایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، ایفای دقیق نقش و وظایف خود و همراهی گروه‌های مرجع که بر جامعه مخاطب خود به شدت مؤثرند، شکل گیرد؛ عنوان داشت: باید بخش‌های مختلف دولت و سایر نهادهای حکومتی، نهادهای مدنی، کنشگران رسانه‌ای، احزاب سیاسی، دانشگاهیان، روحانیون، همه و همه نقش فعال خود را در مسیر مقابله با ایدز یعنی پیشگیری، مداوا، مراقبت و حمایت، انجام دهیم.‎به‌عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ضمن تعهد به حمایت از فعالان مدنی و زمینه‌سازی برای مشارکت ساختارمند آن‌ها در سیاست‌گذاری در این حوزه، تلاش خواهم کرد که در نهادهای تصمیم‌گیرنده، بیش از پیش در خصوص ضرورت‌ها و الزامات موفقیت در کنترل و کاهش ایدز سخن بگویم. از مشکلات و انتظارات مبتلایان به ایدز حرف خواهم زد چراکه معتقدم باید مبتلایان احساس کنند که مسئولان آن‌ها را می‌بینند و همدلانه انتظارات آن‌ها را می‌شنوند.

وی در پایان افزود: دستگاه‌ها و معاونت‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در برنامه استراتژیک ملی، کنترل وظایفی در حوزه‌های بیمه‌ای، حمایت معیشتی، آموزش‌های‌ فنی و حرفه‌ای و خدمات اشتغال‌زایی، بر عهده دارند در کنار سازمان بهزیستی کشور که در مواردی نظیر آموزش و اطلاع‌رسانی، پیشگیری از انتقال تزریقی و کاهش آسیب، پیشگیری از انتقال جنسی، حمایت و توانمندی دارای مسئولیت هستند، موظف خواهند شد که اقدامات خود را به‌صورت ادواری به مردم گزارش دهند و در اجرای سیاست‌های خود با ارتقاء رویکرد علمی و سیاستی از ظرفیت کنشگران مدنی، بیش از پیش بهره‌مند شوند.

 

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26