کشف روش جدید مقابله با ایدز

 

 پژوهشگران روش تازه‌ای را برای درمان بیماری ایدز ابداع کرده‌اند که در قالب آن می‌توان ویروس عامل این بیماری را برای ماه‌ها مخفی کرد تا کنترل و مدیریت آن ساده‌تر شود.

 ایدز بیماری است که افراد مبتلا را تا آخر عمر درگیر می‌کند و در شرایطی که هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، پزشکان فعلا بر روی مهار و کنترل ویروس اچ آی وی متمرکز شده‌اند.

داروهایی که فعلا برای درمان ایدز تولید شده‌اند باید به‌طور مرتب مصرف شوند و در غیر این‌صورت فرد در خطر مرگ ناشی از ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار می‌گیرد. اما به تازگی شناسایی دو نوع آنتی بادی طبیعی که در بدن برخی افراد یافت شده‌اند شانس مخفی کردن بیماری اچ آی وی و مهار ویروس آن را افزایش داده است.

آنتی بادی‌های یادشده در بدن افرادی کشف شده‌اند که جسم آن‌ها در مقایسه با دیگر افراد مبتلا از توانایی بیشتری برای دفاع از خود در برابر اچ آی وی، برخوردار بوده است. این دو آنتی بادی که توسط پژوهشگران دانشگاه راکفلر شناسایی شده‌اند 3BNC117 و 10-1074 نام دارند و به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند تا با عفونت‌ها به شکلی قوی‌تر مقابله کنند و برخی پروتئین‌های مضر موجود در روی سطح ویروس اچ آی وی را هدف بگیرند.

قرار است داروهای جدید ضد ایدز با ترکیب این دو آنتی‌بادی تولید شوند و پس از انجام برخی آزمایش‌های اولیه در مورد نحوه تکمیل این روش درمانی تصمیم‌گیری شود.

موثرترین واکسن مبارزه با ایدز ساخته شد

آزمایش واکسن HIV در فاز انسانی، نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان داده است، چراکه احتمالا می‌تواند از سرایت چندین گونه ویروس جلوگیری کند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از MedicalXpress، یک تیم بین‌المللی از دانشمندان، آزمایش‌های کلینیکی گسترده‌ای از واکسن جدید Ad26 را که برای مبارزه علیه ویروس نقص ایمنی بدن ساخته شده است، بر روی بیش از 400 فرد بزرگسال، انجام دادند. 

نتایج آزمایش‌ها، پاسخ ایمنی پایدار بدن علیه ویروس و بی‌خطر بودن این دارو را تایید کرد. گفته می‌شود که در حال‌حاضر، این واکسن، یگانه داروی موثر در میان داروهای آزمایش شده به‌شمار می‌رود. 

آزمایش این واکسن بر روی بیش از 393 فرد کاملا سالم بین سنین 18 تا 50 ساله از 12 کلینیک در مناطق مختلف: آفریقای جنوبی و شرقی، تایلند و ایالات متحده امریکا، انجام شد. 

آزمایش در دو مرحله شامل، مرحله بی‌خطر بودن واکسن و اندازه تزریق واکسن، صورت گرفت. 

تمام شرکت‌کنندگان به‌طور تصادفی به 8 گروه تقسیم شدند. این آزمایش به گونه غیر روشن اجرا شد، یعنی نه شرکت‌کنندگان و نه سازمان‌دهندگان تا پایان آزمایش، نمی‌دانستند که کدام گروه واکسن را دریافت می‌کنند و کدام‌یک نه. 

نتایج آزمایش، امن بودن واکسن Ad26 را به اثبات رساند زیرا داوطلبان فقط در محل تزریق احساس درد کردند. 
اگرچه پژوهش‌های زیادی در سرتاسر جهان در مورد ویروس اچ‌آی‌وی و راه‌های مؤثر پیشگیری از آن یا درمان بیماری ایدز در جریان است اما تا رسیدن به راه‌های اثربخش و نهایی، زمان نامشخصی مانده است. با این حال می‌توان به آینده امیدوار باقی ماند.

این یکی از پنج واکسنی است که تاکنون توانسته به مرحله آزمایش انسانی برسد، اما هیچ‌کدام از آن‌ها به اندازه کافی موثر نبودند.

با این حال، یک انگیزه قوی برای موفقیت این واکسن وجود دارد. برخلاف تلاش‌های گذشته که تنها بر روی گونه‌های خاصی از اچ.آی.وی متمرکز شده بود، این واکسن یک "واکسن موزاییکی" است، بدین معنی که برای جلوگیری از چندین گونه ویروس و در تلاش برای ایجاد یک داروی جهانی طراحی شده است.

اگر اثربخشی این واکسن اثبات شود، پزشکان می‌توانند واکسن را در مقیاس گسترده تجویز کنند، چراکه واکسن‌های گذشته، حتی اگر دارای اثربخشی مناسبی بودند، فقط برای جمعیت‌های کوچک کارایی داشتند.

بعید به نظر می‌رسد که این واکسن یک راه حل جامع باشد، اما اگر همه چیز خوب پیش برود، ممکن است یک سلاح قابل توجه در برابر اچ.آی.وی باشد.

منبع :http://cterc.sbmu.ac.ir

https://af.sputniknews.com

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26