با حمایت از داروی ایرانی، جای حلقه مفقوده اعتماد را پر کنیم

 

با عنوان شدن این موضوع که طی مراسم «توانمندی صنعت داروسازی در چهلمین سالگرد انقلاب» یکصد و بیست قلم دارویی که تنها در مدت زمان یکسال گذشته برای اولین بار در ایران تولید شده‌اند، معرفی و از شرکت‌های تولیدکننده آن‌ها تجلیل به عمل می‌آید، اولین نکته­ای که به ذهن متبادر می­شود، میزان توانمندی و شکوفایی صنعت داروسازی است که پیشینه 80 ساله دارد.

صنعتی که در منطقه، یکه تاز است و فراتر از آن می‌تواند به رقابت با کشورهایی بپردازد که از نظر صنعت و اقتصاد نزدیک به ایران هستند.

اما آنچه بسیار مهم می­نماید، آگاهی به این موضوع است که جایگاه امروز صنعت دارو، نتیجه فعالیت متمرکز در زمینه تولید، فروش، تجارت و همچنین پشتوانه محکم علمی و دانشگاهی در رشته‌های مختلف از جمله، شیمی، فیزیک، ریاضیات و پزشکی است که در پیوند باهم توانسته­اند چنین موفقیتی را رقم بزنند.

نکته دیگر این است که در دو دهه اخیر با وجود تمام مشکلات، بخش­هایی چون صادرات، مارکتینگ و برندسازی با فعالیت خود به رشد صنعت دارو و معرفی محصولات، کمک شایانی کرده­اند و با معرفی فناوری و نوآوری‌های انجام‌گرفته، فضای فعالیت را امن و پایدارتر کرده‌اند.

امنیت و پایداری که باید از دوره دانشجویی شروع شود، با ورود به بازار کار ادامه پیدا کند و به تولیدکننده برسد، تولیدکننده‌ای که در نهایت می‌تواند از اعضای سندیکا شود.

... و این موضوع دقیقا اتفاقی است که در این سال‌ها شاهد آن بوده‌ایم و باعث شده است تا سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران به‌‌دلیل عملکرد خود، مورد حمایت سازمان غذا و دارو قرار گیرد، در بحث‌های اقتصادی و نرخ‌گذاری حضور فعال داشته باشد و در ادامه به جریانی ختم شود ‌که به راحتی مراسمی چون توانمندی صنعت داروسازی در چهلمین سالگرد انقلاب که می‌توانست سبقه دولتی به خود بگیرد و به‌عنوان توانمندی صرفا دولتی مطرح شود، در خواستگاه اولیه خود و در میان خود صاحبان صنایع و کارکنان و به نام خود آن‌ها برگزار شود.

از این رو است که می‌توان نتیجه گرفت، نه تنها یکی از مهمترین دستاوردهای 40 سال بعد از انقلاب اقلام ارزشمند دارویی است که همکاری مناسب بین یک سازمان دولتی، یک نهاد مدنی به‌عنوان سندیکا و دانشگاه به‌عنوان مبدع تجارت و صنعت است که چرخه موثر صنعت، دولت و دانشگاه را شکل داده است.

اما همان‌طور که پیش از این به نقش فعال مارکتینگ و تاثیر آن اشاره شد، انتظار می‌­رود این دیدگاه روشن ادامه پیدا کند و معرفی محصولات دارویی، توانمندی‌های موجود و ظرفیت‌های ایجاد شده تنها به یک برهه خاص معطوف نشود بلکه در طی سال با معرفی و تبلیغات محصولات دارویی از طرف دولت به روند اعتمادسازی کمک شود تا ضمن اینکه برندسازی صورت می‌گیرد، جای حلقه گمشده اعتماد به محصولات داخلی بین تولیدکننده، پزشک و بیمار پر شود.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26