قیمت دارو انقباضی است، باید اصلاح شود

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه می‌توان صنعت دارویی کشور را با امکانات موجود ظرف مدت یکسال دگرگون کرد، گفت: قیمت داروها نیز باید اصلاح شود چون انقباضی است اما مشروط بر این که بیمه‌ها،هزینه‌ها را تقبل کنند و باری بر دوش مردم نباشد.

دکتر سعید نمکی در جلسه شورای عالی نظام پزشکی، ضمن تشکر و قدردانی از زحمات دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی - وزیر بهداشت سابق با عنوان این مطلب که کشور روزهای سخت اقتصادی را طی می‌کند، گفت: در نظام سلامت نیز دچار مشکلاتی هستیم و این امکان وجود دارد که هر لحظه با گردبادهایی مواجه شویم اما یکی از ارکان اصلی مدیریت نظام سلامت، سازمان نظام پزشکی است که بنده شخصا هیچ‌گاه به‌عنوان یک سازمان صرفا مدافع حقوق صنف به آن نگاه نکرده‌ام، بلکه این سازمان صنفی است که سلامت مردم را اداره می‌کند و یک رسالت فراسازمانی و فراصنفی به‌عنوان طبیب و عضو تیم نظام سلامت بر عهده دارد.

سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به امکان بروز آسیب‌های نظام سلامت از تحریم‌ها افزود: در صنعت داروسازی کشور، اتفاقات نامبارکی رخ داده که باعث آسیب این صنعت شده است و با واردات دارو، صنعت داخلی را لگدمال کرده‌ایم و این در حالی است که حدود 550 میلیون دلار ارز برای داروی ساخت داخل در نظر گرفته شده و حدود 3/1 میلیارد دلار برای واردات دارو اختصاص داده شده است که توازن و تعادلی در این بین مشاهده نمی‌شود.

نمکی با تاکید بر این که صنعت داروی کشور، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، تصریح کرد: نه تنها به صنعت دارو کمکی نکرده‌ایم بلکه فیلترهایی هم برای همکاران داروساز ایجاد کردیم. البته می‌توان صنعت دارویی کشور را با امکانات موجود ظرف مدت یکسال دگرگون کرد. قیمت داروها نیز باید اصلاح شود چون انقباضی است اما مشروط بر اینکه، بیمه‌ها هزینه‌ها را تقبل کنند و باری بر دوش مردم نباشد.

وی تاکید کرد: باید با وحدت و انسجام برای حل معضلات مختلف جامعه پزشکی از جمله بحث تعرفه واقعی، مشکلات بیمارستان‌ها، ناکارآمدی بیمه‌ها و .... کار کنیم و رسیدگی به مشکلات سلامت مردم را وجه اهتمام خود قرار دهیم.

مدیرکل امور دارو سازمان غذا و دارو:

سه ماه قبل از توقف تولید دارو اطلاع‌رسانی کنید

عبده‌زاده، مدیرکل امور دارو سازمان غذا و دارو، طی نامه‌ای از توقف تولید برخی مواد دارویی خبر داد و خطاب به شرکت‌ها اظهار کرد:‌ سه ماه قبل از توقف تولید، اطلاع‌رسانی کنید وگرنه عواقب کمبود دارو در کشور بر عهده آن شرکت خواهد بود.

وی در این مورد نامه را به شرکت‌های دارویی ابلاغ کرده است که در مشروح نامه، این چنین آمده است: با توجه به بررسی‌های به‌عمل آمده و گزارشات واصله، اخیرا برخی از شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه دارویی، بدون هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی قبلی، تولید برخی از مواد اولیه خود را متوقف نموده که این امر در شرایط فعلی منجر به کمبود‌های شدید در بازار دارویی کشور و عدم امکان تامین به‌موقع دارو می‌گردد، لذا بدین‌وسیله اعلام می‌دارد درصورت تصمیم به عدم تولید هر یک از مواد اولیه، آن شرکت مقتضی است موضوع را طی یک نامه رسمی از ۳ماه قبل به این اداره کل اعلام داشته تا امکان تامین به‌موقع آن توسط شرکت‌های داروسازی فراهم گردد. بدیهی است درصورت عدم اطلاع‌رسانی به‌موقع، عواقب ناشی از کمبود دارو در کشور به‌عهده آن شرکت بوده و همچنین نام ماده اولیه مورد نظر از کتاب مقررات صادرات و واردات حذف خواهد شد.

رییس فراکسیون غذا و داروی مجلس خواستار شد:

نظارت کافی بر نحوه توزیع منابع به دانشگاه‌های علوم پزشکی

رییس فراکسیون غذا و داروی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد که نظارت کافی بر نحوه توزیع منابع به دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت پرداخت مطالبات شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی تشدید شود چون نبود نظارت باعث افزایش روزافزون مطالبات شده است.

همایون هاشمی، وزارت بهداشت را از جمله وزارتخانه‌های مهم با ماموریت ویژه مرتبط با مسائل اجتماعی به‌خصوص در حوزه سلامت دانست و گفت: عمده فعالیت‌ها و خدمات وزارت بهداشت، اثرات مستقیمی بر آحاد مردم دارد که اگر نظارت کافی بر نحوه ارائه‌ خدمات وجود نداشته باشد، منجر به عدم رضایت مردم و به جای گذاشتن اثرات نامطلوب می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: بعد از اجرای طرح تحول، پیش‌بینی می‌شد که هزینه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزایش پیدا کند که همین اتفاق هم افتاد. با وجود اینکه این طرح مربوط به دو سه دهه گذشته بود ولی باید اجرا می‌شد که به‌دلیل عدم برآوردهای مالی مناسب در مقاطعی با مشکلات مالی مواجه شد.

رییس فراکسیون غذا و داروی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بعد از کنار رفتن وزیر بهداشت و سرپرستی آقای نمکی بر این وزارتخانه انتظار می‌رود که به وظایف ذاتی خود عمل کند چون در حال حاضر بدهی‌های مربوط به این وزارتخانه به‌ویژه در صنعت دارو مشهود است، آن هم صنعت دارو که باید چرخش مالی به روزی داشته باشد. متاسفانه عمق بدهی‌های دولت و بیمه‌ها به بخش‌های مختلف دارویی اعم از بازرگانی، پخش و داروخانه به بیش از دو سال می‌رسد که رقم قابل توجهی است.

هاشمی ادامه داد: با توجه به این وضعیت و تجربه آقای نمکی در سازمان برنامه و بودجه انتظار می‌رود که شاهد حمایت معنوی و مادی از کادر درمانی جهت ارائه‌ خدمات مطلوب به مردم باشیم چون کادر درمانی مدتی است نتوانسته مطالبات خود را اعم از کارانه و اضافه‌کار دریافت کند و در کنار آن هم متاسفانه اشکالاتی در بخش دارو وجود دارد به‌همین دلیل ما به وزارت بهداشت گفته‌ایم که باید نظارت‌ها بر نحوه‌ توزیع درآمدها در استان‌ها تشدید شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد:

درخواست 34 درصدی داروبدون نسخه پزشک

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طی ۵سال اخیر، ۳۴درصد مراجعات به داروخانه‌ها شامل افرادی بوده که بدون مراجعه به پزشک برای دریافت دارو اقدام کرده‌اند، گفت: کیفیت خدمات سلامت در بخش دولتی بهتر یا برابر بخش خصوصی است.

ایرج حریرچی در همایش دریچه‌ای به فردای نظام سلامت ایران با رویکرد ایرانی اسلامی پیشرفت، اظهار داشت: در کشور ما 7/98 بیمارانی که نیاز به مراجعه خدمت دارند در بخش دولتی و خصوصی، خدمات عادلانه دریافت می‌کنند و البته فقرا مراجعه کمتری برای بستری داشتند.

وی افزود: در ۵سال اخیر، ۳۴درصد مراجعات به داروخانه‌ها بیماران یا همراهان آن‌ها بوده‌اند که بدون نسخه پزشک، درخواست دریافت دارو داشتند و اکنون نگرانیم اگر خدمات قیمت مناسب نداشته باشد در شرایط تحریمی افراد به پزشک مراجعه نکنند و بدون نسخه جهت دریافت دارو اقدام کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت کاهش چشمگیری داشته،‌ گفت: ‌البته در زمینه کاهش هزینه‌های کمرشکن به اندازه کاهش پرداختی‌ها موفق نبوده‌ایم و این مسئله ناشی از دو فاکتور اتفاقات داخل حوزه و وضعیت عمومی اقتصاد کشور است.

وی بیان داشت:‌ بیش از ۴میلیون و ۲۰۰هزار نفر در کشور با یک ریال پرداخت در حوزه سلامت فقیر می‌شوند و این موضوع در بررسی‌ها مورد توجه قرار دارد. همچنین باید توجه داشت که عمل‌های زیبایی همچون جراحی بینی یا رفع پف چشم، افراد را با هزینه‌های کمرشکن مواجه می‌کند.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26