همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی یک برند شده است

 


 اولین نشست شورای سیاست‌گذاری هفتمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی با حضور دکتر عباس کبریایی‌زاده (رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران)، دکتر فرزین حلب‌چی (معاون دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران)، دکتر جعفر میرفخرایی (دبیر اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی و رژیمی و ویتامینی)، دکتر حسین رضازاده (رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران)، دکتر توحید سیف‌برقی (عضو هیئت‌علمی گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران) و دکتر منان حاجی‌محمودی (معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران) در محل معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، صبح روز سه‌شنبه، یازدهم دی ماه در محل سازمان غذا و دارو برگزار شد.

تمرکز دوره هفتم، مباحث علمی است

دکتر فرزین حلب‌چی، دبیر علمی هفتمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی با بیان اینکه دوره هفتم همایش تمرکز بیشتری بر مبحث‌های علمی دارد، گفت: همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی سه مخاطب اصلی داروساز، پزشک و متخصصان تغذیه را دارد که در این دوره سعی کرده‌ایم مباحثی متفاوت از دوره‌های قبل را انتخاب و جذابیت بحث را بیشتر کنیم.

دکتر حلب‌چی، عنوان کرد: با گذشت شش دوره از همایش، این رویداد تبدیل به برندی شناخته شده در حوزه مکمل شده است و در نظر گرفتن مباحث کاربردی اهمیت بیشتری دارد. با این دیدگاه تصمیم گرفته‌ایم، کمتر وارد حوزه سیاست‌گذاری مکمل، کنترل کیفیت و ساخت مکمل شویم و بیشتر بر مباحث تجویز و مصرف بر اساس نیازها متمرکز شویم.

دبیر علمی هفتمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی با اشاره به استقبال ورزشکاران و مربیان از برنامه‌های همایش عنوان داشت: این دوره فراخوان مقاله و پوستر خواهیم داشت و امتیاز بازآموزی هم در نظر گرفته‌ایم.

مکمل‌های تقلبی را در همایش جدی بگیریم

دکتر عباس کبریایی‌زاده (رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران) نیز یکی از موارد مهمی را که در حوزه مکمل وجود دارد، بحث تقلب در ساخت مکمل دانست و خواستار دقت نظر این دوره بر این موارد شد.

دکتر عباس کبریایی‌زاده، گفت: در سال‌های گذشته با نمونه‌های وحشتناکی از افراد روبرو بودیم که به علت مصرف نادرست مکمل و یا مکمل‌های تقلبی دچار عوارض شدید و مرگ‌های ناگهانی شده بودند، بنابراین اهمیت پرداختن به این موضوع در همایش هفتم، بسیار مهم است.

رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران همچنین خواستار حضور کارشناسان شهرهای مختلف در زمینه تقلب‌های رخ‌داده در حوزه مکمل شد.

برچسب اصالت تقلبی داریم

دکتر منان حاجی‌محمودی (معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران) نیز با تایید این موارد، درباره برچسب‌های تقلبی اصالت عنوان کرد: برچسب اصالت می‌تواند نشان‌دهنده تایید یک محصول باشد اما متاسفانه موارد تقلبی همین برچسب‌ها نیز تولید شد تا جایی‌که برخی از برچسب‌ها که برای محصولات دیگر گرفته شده بودند برای مکمل‌های غیرمجاز استفاده می­شدند و با استعلام گرفتن از آن‌ها با این پیام روبرو می‌شدیم که "قبلا استعلام شده است".

دکتر حاجی‌محمودی این پیام را نشانگر عدم تایید محصول دانست در حالی‌که مردم عادی به‌دلیل عدم شناخت، چنین استباطی را ندارند و آن محصول را مصرف می‌کنند.

وی همچنین بر نقش رابطین سلامت بر اشاعه مباحث مکمل در میان جامعه تاکید کرد.

دکتر توحید سیف‌برقی (عضو هیئت‌علمی گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران) نیزبر آموزش خانواده‌ها در زمینه مکمل تاکید کرد و گفت: اشاعه مصرف مکمل و اخبار نگران‌کننده­ای که خانواده‌ها در معرض آن قرار می‌گیرند، باید در این دوره مد نظر قرار بگیرد و آموزش‌ها به گونه‌ای باشد که آگاهی جامعه را بالا ببرد.

گفتنی است، هفتمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، یازده تا سیزدهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26