گفت‌و‌گو با شاشانک کولکارنی:

ایران فارما 2016، سایه‌ای از CPhI تهران

شاشانک کولکارنی مدیر ارشد بخش فروش شرکت «فارمالب ایندیا» است. این شرکت کار خود را از سال 1962 آغاز کرده است و سابقه‌ 6 دهه فعالیت در این حوزه را دارد. کشورهای همسایه و کشورهایی که مشترکات فرهنگی و تاریخی بسیاری با ایران دارند، همواره شرکای تجاری خوبی هستند و شباهت‌های فراوانشان سبب ایجاد روابط بلندمدت و نزدیکی با ایران می‌‌شود. مدت‌هاست که ایران و هندوستان روابط نزدیکی در بسیاری از حوزه‌های تجاری دارند. حضور و تمایل به همکاری هند با ایران را می‌توان در فعالیت برجسته نماینده‌های این کشور در دومین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) نیز مشاهده کرد. در همین راستا با شاشانک کولکارنی به گفت‌و‌گو پرداختیم و صحبت‌هایی پیرامون همکاری شرکت «فارمالب ایندیا» با ایران، ارزیابی نمایشگاه و کیفیت برگزاری آن داشتیم. در ادامه گفتگوی ما با او را می‌خوانید.

*دومین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌فارما را چگونه دیدید؟

مدت‌هاست که تجهیزات مختلفی را برای شرکت‌های معتبر داروسازی ایران تامین می‌کنیم. با توجه به این تصویر خوب و مقبولیتی که میان صنعت‌گران ایرانی داریم، و همین طور محصولات جدیدی که به مرحله تولید رسیده‌اند،‌ بسیار نسبت به آینده امیدواریم و مشتاقیم در سال‌های آینده همکاری‌های بیشتری با صنعت داروسازی کشور ایران داشته باشیم. طی دو روز گذشته تعداد زیادی از مشتریان ما در این غرفه حضور پیدا کردند و محصولات جدید ما را مورد بررسی قرار دادند و صحبت‌ها و مذاکرات ابتدایی راجع به پروژه‌های آتی ما در ایران انجام گرفت.

* آیا از دستاوردهای خود در نمایشگاه ایران‌فارما رضایت دارید؟ و اینکه عملکرد نمایشگاه را به طور کلی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بله، بسیار راضی هستیم. آنچه از برگزارکنندگان شاهد بودیم، بسیار عالی و رضایت‌بخش بود. در رابطه با تدارکات باید گفت که با هیچ گونه مشکلی مواجه نشدیم و نقصی در امکاناتی که مورد نیاز ما بود مشاهده نکردیم. مهمان‌نوازی برگزارکنندگان هم بسیار خوب بود و بابت زحماتی که در راستای برگزاری هر چه بهتر این نمایشگاه صورت گرفت کمال تشکر را داریم.

* صنایع دارویی ایران را به طور کلی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

چیزی در حدود 15 تا 20 سال است که در بازار صنایع دارویی ایران با تولیدکنندگان همکاری داریم. میزان پیشرفت شرکت‌های داروسازی در ایران طی این چند سال بسیار قابل توجه است. قدم‌های بلندی در محصولاتی که در بازار ارائه می‌شوند و حوزه‌های زیست‌فناوری و نانوفناوری و محصولاتشان برداشته شده و صنایع داروسازی ایران پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته است. ما امیدواریم بتوانیم در راستای رضایت مشتریان ایرانی عمل کنیم.

* توافق هسته‌ای و تغییر نگرش‌های سیاسی تا چه میزان در دیدگاه شما نسبت به ایران تاثیر گذاشته است؟‌

بعد از آنکه رفع تحریم‌ها به شکل عملی آغاز شد، شرکت‌های فعال در این صنعت به بازار صنایع دارویی ایران هجوم آوردند. ولی ما نگران نیستیم؛ چرا که محصولات ما در بازار ایران پذیرفته شده‌اند. به همین دلیل است که توانسته‌ایم 20 سال متوالی در این بازار حضور فعال داشته باشیم. آماده مقابله با چالش‌ها هستیم، هر چقدر هم که بزرگ باشند.

* تاکنون با چالشی روبه‌رو شده‌اید که دیدگاه شما را نسبت به بازار ایران تغییر دهد؟

نیازی نیست که سیاست خود درباره بازار ایران را تغییر بدهیم. در حال حاضر مشتریان بسیار خوبی در این بازار داریم که از آنچه ارائه می‌دهیم رضایت کامل دارند. ما سعی می‌کنیم حرفه‌ای باشیم و اخلاقیات حرفه‌ای را در کارهایمان مدنظر قرار دهیم.

* می‌دانیم که هند از جمله کشورهایی‌ است که سال‌هاست نمایشگاه CPhIبرگزار می‌کند. این نمایشگاه را در مقایسه با CPhIهند چگونه ارزیابی می‌کنید و پتانسیل برگزاری نمایشگاه CPhIدر ایران را چقدر می‌دانید؟

مقایسه این رویداد با CPhIهند کار دشواری است. بیش از بیست سال است که این نمایشگاهدر هند برگزار می‌شود. مدت زمان زیادی برای رسیدن به این سطح از فعالیت نیاز است، ولی با توجه به کیفیت برگزاری نمایشگاه،‌ ایران نیز می‌تواند به زودی یک CPhIبرگزار کند. به اعتقاد من،‌ برگزارکنندگان ایران‌فارما می‌بایست بیشتر از نمایشگاه‌های CPhIبازدید کنند و شکل و شمایل برگزاری این نمایشگاه‌ها را از لحاظ تدارکات و میزبانی از نزدیک ببینند. با توجه به تلاش‌های صورت گرفته در برگزاری این نمایشگاه، مطمئن هستم که ایران به زودی شاهد برگزاری یک CPhIبسیار موفق در تهران خواهد بود.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26