ایران فارما 2016: نگاه‌های خیره، جهش‌های بزرگ

امیر هواسی

مدیران و مسئولان عالی رتبه و بیش از 400 صنعتگر از بیش از 40 کشور جهان در دومین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما 2016) که چهارشنبه، 24 شهریور در تهران افتتاح شد حضور پیدا کردند.

حدود 100 شرکت معتبر از ایتالیا، آلمان، فرانسه،‌ دانمارک، انگلستان، سوئیس، بلژیک، ژاپن، کره جنوبی، چین، آرژانتین، اسپانیا، هند و جمهوری چک در نخستین رویداد دارویی پسابرجام ایران شرکت داشتند.

از آن جایی که شرکت‌های واردکننده، صادرکننده و واسطه غایب بوده و تنها تولید‌کنندگان و فعالان صنایع دارویی در این نمایشگاه حضور داشتند، فضا بسیار حرفه‌ای و تخصصی بود.

به گفته دکتر عباس کبریایی‌زاده، رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران،‌ تنها از «شرکت‌هایی که در صنایع دارویی ایران فعالیت داشته و می‌توانند به پیشرفت این حوزه، چه در مسئله فراهم آوردن فناوری تولید ‌و یا در موضوع صادرات، کمک کنند دعوت به عمل آمد تا در این نمایشگاه شرکت داشته باشند.»

از میان شرکت‌های حاضر در نمایشگاه می‌توان به نام‌های معتبری چون مِرک، بوش، AWH، آزوفارما، دکتر مولر، هارو هافلیگر و M+W از آلمان،‌ کوماس، ایزیفارما،‌ رانچی و فارما کوالیتی گروپ از ایتالیا،‌ بوکار و کالیکس از فرانسه، فارما پکجینگ سیستمز و MRC از انگلستان، آرجنول و تلستار از اسپانیا، ترنسمر و آسپتیک از بلژیک، سجونگ از کره جنوبی، تروکینگ و توفلون از چین و پی وی فارما و لبیندیا از هند اشاره کرد.

همچنین رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو در این خصوص می‌گوید: صنایع دارویی ایران توانایی حرکت فرای مرزهای کشور و تسلط بر بازار منطقه‌ای با ظرفیت وسوسه‌برانگیز بیش از 400 میلیون مصرف‌کننده بالقوه را دارد.

این مسئول، برگزاری باشکوه نمایشگاه و ‌ اشتیاق شرکت‌های خارجی برای حضور و فعالیت در ایران را از جمله گواه‌های این مدعا برشمرد.

وی افزود: جمعیت کشور ما و میزان تقاضای داروی کشور،‌ با وجود بالا بودن، محدود است. اولویت اول ما باید بهره‌مندی از برتری فناوری ما در منطقه برای تلاش بیشتر در حوزه صادرات باشد.

طبق آماری که دیناروند ارائه داد، طی سال مالی 1394، صادرات دارویی کشور‌ با میزان 200 میلیون دلار و حضور در 17 کشور جهان، در نقطه اوج خود بود؛ این در حالی است که میزان واردات ما بیش از 1 میلیارد دلار بود.

طبق گفته‌های این مسئول، 98 درصد تقاضای داخلی محصولات دارویی با تولیدات داخلی پاسخ گفته می‌شود.

با این وجود، محصولات خاص خارجی بیش از 30 درصد ارزش مالی بازار داخلی را تشکیل می‌دهند. این صنعت بیش از نیمی از مواد خام برای تولید داروهای شیمیایی را از طریق واردات تامین کرده،‌ اما در حوزه مواد اولیه برای داروهای زیستی خودکفاست.

بر اساس اهداف تعیین شده در برنامه ششم توسعه، صنایع دارویی می‌بایست حداقل 75 درصد ارزش بازار داخلی را در دست خود داشته باشد.

فرصت‌ها و تهدیدها

نوونوردیسک،‌ تولیدکننده دانمارکی و بزرگ‌ترین تامین‌کننده انسولین در جهان، یکی از حاضران معتبر این نمایشگاه بود. غرفه این شرکت در محلی دور از بخش بین‌الملل و در دل نمایشگاه پیش‌بینی شده بود که نشان از توجه ویژه سندیکا، برگزارکننده این نمایشگاه،‌ به این تولیدکننده داشت.

این تولیدکننده بزرگ دارو در ایران بسیار شناخته‌شده است و با پرسنلی به تعداد 130 نفر، توانسته در دوره تحریم نیز، از سال 2005 در ایران حضور داشته باشد و اکنون برنامه‌ای مدون برای دو برابر کردن این تعداد و افزودن 160 نیروی جدید دارد. این تصمیم برای افزایش، نتیجه سرمایه‌گزاری بزرگ 70 میلیون یورویی این شرکت برای تاسیس کارخانه تولید انسولین در ایران بود.

فرهاد رئوفی، مدیر تولید این شرکت گفت: تاسیس این کارخانه انسولین بزرگترین سرمایه‌گزاری در ایران از زمان انقلاب اسلامی و بزرگ‌ترین تعهد این مجموعه تا به امروز است.

میکل سورین لارسن، مدیر پروژه این شرکت اشاره کرد:‌ سال‌ها در ایران فعالیت داشته‌ایم و اکنون که دوباره بازگشتیم شاهد بهبود و پیشرفت‌های زیادی هستیم.

وی همچنین تاکید کرد که زیرساخت‌های پزشکی ایران برای تشخیص دیابت پیشرفت قابل توجهی طی چند سال اخیر داشته و امروز درک بهتری از جمعیت مبتلا به دیابت در کشور ایران داریم.

لارسن ادامه داد: این مسئله به این معناست که بازار در حال رشد است و نوونوردیسک آماده است تا درمان باکیفیت را در اختیار بیماران ایرانی قرار دهد.

وی از آمادگی مجموعه نوونوردیسک برای انتقال فناوری تولید به ایران از طریق آموزش متخصصان صنعت ایران خبر داد.

لارسن افزود:‌‌ اکثر پرسنل کارخانه‌ای که در دست تاسیس داریم بومی خواهند بود و تعداد کمی از متخصصان دیگر کشورها در این کارخانه حضور پیدا خواهند کرد. او همچنین تاکید کرد که فناوری تولید، کیفیت محصول و تجهیزات ساخت مشابه دفتر مرکزی کارخانه در دانمارک خواهد بود.

لارسن گفت: برنامه ما نمایش عملکردی بهتر در زمینه بهره‌وری و کیفیت محصول در مقایسه با دیگر شرکت‌های فعال در این حوزه است. برای تحقق این هدف در طولانی مدت نیاز به افراد باتجربه و دانش داریم. بنابراین، به خدمت گرفتن نیروی کار با استعداد و آموزش آن‌ها کلید موفقیت است.

این مسئول ادامه داد: نگاه‌ها به ایران است و رقابتی بالقوه میان شرکت‌های خارجی برای ورود به بازار انسولین ایران شکل گرفته است. با این وجود،‌ نوونوردیسک تنها تولیدکننده داروهای دیابتی در ایران است.

بر اساس گفته‌های لارسن، کارخانه 70 میلیون یورویی تولید انسولین در سال 1399 به مرحله تولید خواهد رسید و اکنون در مرحله طراحی و تعیین ماشین‌آلات مورد نیاز برای تولید، مسائل مربوط به فناوری اطلاعات و ظرفیت خروجی قرار دارد.

برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی مربوط به برنامه انرژی هسته‌ای ایران، با تسهیل روند ورود و فعالیت در بازار ایران، شرایط را برای شرکت‌های خارجی ساده‌تر از پیش کرده است و همین دلیلی برای روی آوردن کشور‌ها به سرمایه‌گذاری در ایران شده است. اما همه چیز در حالت ایده‌آل نیست؛‌ چرا که بیشتر تحریم‌های ایالات متحده، در رابطه با مراودات بازرگانی و محدودیت‌های مجوز دادن برای نرم‌افزارها همچنان پابرجا هستند.

فرهاد رئوفی مدیر تولید شرکت نوونوردیسک در این رابطه می‌گوید: به دلیل مسائل مربوط به تهیه مجوز طی دوران تحریم، قادر نبودیم از تعداد زیادی از راهکارهای IT و نرم‌افزارهای مایکروسافت استفاده کنیم و این مشکل همچنان وجود دارد. وی ابراز امیدواری کرد که با مذاکرات دولت با قدرت‌های جهانی، این مشکل تا حدودی رفع شود.

پاورچین پاورچین

بخش فناوری‌های بسته‌بندی شرکت بوش، یکی دیگر از شرکت‌های معتبر اروپایی است که در دوران پسابرجام به ایران بازگشته بود،‌ اما این شرکت آلمانی بر خلاف نوونوردیسک قدم‌های محتاطانه‌تری در مسیر ورود به ایران برمی‌دارد.

بر اساس گفته‌های مازن حمصی، مدیر کل اجرایی این شرکت، تخصص بوش در انجام پروژه‌های محصول نهایی برای تولید محصولاتی چون قرص، کپسول و آمپول است.

وی افزود: از آن جایی که بخش عظیمی از صنایع دارویی ایران با ماشین‌آلات بوش تجهیز شده، از بازگشت به ایران و حضور میان دوستان قدیمی خود بسیار خرسندیم.

او همچنین اشاره کرد که هدف شرکت راه‌اندازی مجدد و ارتقای ماشین‌آلات موجود در کشور و به تدریج افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت تولید آن‌ها در آینده است.

وی ادامه داد: صنایع داروسازی شما به تغییراتی جزئی احتیاج دارد و می‌توان این تغییرات را به سرعت و با بهره‌وری بالا اعمال کرد.

این تولیدکننده آلمانی تاکید کرد که بوش در حال حاضر قصد دارد میزان و حدود فعالیت خود در ایران را پایین نگه دارد.

او در پایان گفت: قدم بعدی این است که ما امیدواریم تحریم‌ها به طور کلی برداشته شود و مشتریان ما بتوانند ماشین‌آلات پیشرفته و گران‌قیمت‌تر ما را سفارش بدهند.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26