عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای ایران:

ارتقای کیفیت پیش‌نیاز ورود به بازارهای جهانی است

دکتر علی منتصری از پیشکسوتان صنعت داروسازی کشور و همچنین عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران است. وی در گفت‌وگو با نشریه تخصصی " غذا و دارو" ضمن بیان این موضوع که نمایشگاه‌های بین‌المللی فرصتی برای شکل‌گیری مراودات جهانی است، دومین نمایشگاه بین ‌المللی ایران فارما می تواند در شکل‌گیری گفت‌وگوی صنایع داروسازی جهان پیشگام باشد. گفت‌وگوی وی با نشریه تخصصی غذا و دارو را در ادامه می‌خوانید:

ارزیابی جنابعالی از برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته ( ایران فارما ) چیست؟

شکی نیست که نمایشگاه‌های بین المللی محل شکل‌گیری مراودات است؛ خودمان سالها است که می رویم CPHI و ایران هم کم کم به آن ملحق می‌شود.نمایشگاه CPHI در حقیقت مرکزی است که مراودات در آنجا نطفه اش بسته می‌شود و بعدا فعالیت‌های بزرگتر صورت می‌گیرد. فراموش نکنیم خصوصی ‌سازی و ادغام نیاز امروز صنعت داروسازی است، صنعت داروسازی ایران در حال حاضر رو به پیشرفت است. اما این صنعت رو به پیشرفت نیازمند حمایت حاکمیت در سطوح بالا برای استراتژی صنعت داروسازی است. خصوصی سازی ، ادغام و ... مسائلی است که ما به شدت نیازمند آن هستیم. حضور شرکت‌های داخلی و خارجی حاضر در نمایشگاه در این دوره بسیار حائز اهمیت بود.

خوشبختانه داروهای تولید داخل از کیفیت بالایی برخوردار هستند. اما این افزایش کیفیت در داخل مرز‌ها باقی نمی‌ماند بلکه دیوار مرز‌ها را می‌شکافد و جهانی می‌شود. به این شکل دارو سرمایه‌ای پایدار و ملی برای کشور محسوب می‌شود. بنابراین ما باید به سوی برند سازی، بین المللی سازی و تعالی کیفیت حرکت کنیم. اگر استراتژی بلند مدت سیاستگذاران سلامت کشور در این مسیر حرکت نکند آینده صنایع کشور حتی بدتر از صنایعی خواهد شد که اعلام ورشکستگی کردند. متاسفانه امروز بیش از آنکه

درباره نیاز کشور فکر کنند و بر کیفی و بین‌المللی سازی تاکید کنند دائما کمیت را نشان می‌دهند. شاید دلیلش این است که کمیت در زمان کم بهتر می‌تواند مورد محاسبه و تشویق قرار بگیرد اما ارتقای کیفیت نیاز به زمان دارد و زودبازده نیست.

  • ·در ادامه صحبت‌های خود از بحث کیفیت و اینکه الحاق به سازمان جهانی تجارت تضمین‌کننده کیفیت محصولات تولید شده در جهان است، به عقیده شما الحاق به سازمان جهانی تجارت آینده صنایع دارویی کشور به چه شکل خواهد بود؟

الحاق به سازمان جهانی تجارت فارغ از بحث‌های متعدد درباره چرایی و چگونگی الحاق، به نفع کشور است. اما نکته مهم حفظ موقعیت خود در صورت عضویت کامل در این سازمان است.شرکت های صنعتی در درجه اول باید ملحق به پیکس شوند. یعنی مهم ترین مساله برای ما WTO نیست؛ بلکه مهم‌ترین مساله سازمانی است که در حقیقت مقرارت دارویی و GMP دارویی را کنترل می‌کند. ما باید در کشور برای ا فزایش استانداردهایمان ظرفیت‌سازی کنیم. هر چقدر استانداردهای ما به استانداردهای بین المللی نزدیکتر باشد به همان اندازه جهانی خواهیم شد. برای ایجاد بالانس مثبت در تجارت نیاز داریم که کیفیت محصولات خود را بالا ببریم.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26