نشریه تخصصی غذا و دارو در آستانه برگزاری پنجمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی، گزارش می‌کند:

95 درصد واردات مکمل، قاچاق است/ متولی نظارت بر توزیع مکمل‌ها در بدنسازی‌ها کیست؟!

دکتر سیدعلی کشاورز مدیر گروه تغذیه بالینی دانشکده تغذیه و رژیم‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو شورای سیاست‌گذاری پنجمین همایش‌ مکمل‌های غذایی و رژیمی، می‌گوید: یکی از مهم‌ترین معضلات مکمل‌های ورزشی عدم مدیریت صحیح و بحث ساماندهی است. بطوریکه در حال حاضر ۹۵ درصد واردات مکمل‌ قاچاق است و برای حل این معضل همواره تاکید کردیم که سازمان غذا و دارو در واردات مکمل‌های ورزشی با اختیار بیشتری عمل کند تا علاوه بر کسب سود، بتوان بازار را هم کنترل کرد.

05606157955484536139

گفته‌های دکتر کشاورز در حالیست که آمارهای متعددی مبنی بر خطرات مکمل‌های تقلبی بر سلامتی افراد و به ویژه ورزشکاران وجود دارد و حتی در برخی موارد، استفاده از مکمل‌های تقلبی ورزشی منجر به مرگ ورزشکار شده است. حال پرسش اینجاست که چرا هیچ اقدامی از سوی نهاد‌های نظارتی در این خصوص صورت نمی‌گیرد.

چرا با اینکه می‌دانیم محل عرضه مکمل‌ها باشگاه‌های بدنسازی و عطاری‌ها نیست، همچنان شاهد این قبیل خرید و فروش‌ها و تجویز‌های خودسرانه در این مکان‌ها هستیم؟!

بازار مکمل‌ها در اختیار تولید داخل نیست

دکتر رسول دیناروند رییس سازمان غذا و دارو نیز در این خصوص به خبرنگار نشریه غذا و دارو، گفت: با اینکه سخت‌گیری‌هایی را در حوزه واردات مکمل‌ها در نظر گرفته‌ایم اما با این وجود همچنان بخش زیادی از بازار مکمل‌ها در اختیار قاچاق است. برای نمونه در حوزه مکمل‌های ورزشی، چون تولید داخل داشته‌ایم اجازه نداده‌ایم واردات زیادی صورت بگیرد و سخت‌گیری کرده‌ایم اما متاسفانه بازار در اختیار تولید داخل نیست که این موضوع کار دولت را در حوزه مکمل‌ها، سخت می‌کند.

جلوی قاچاق را نگیریم معلوم نیست چه بلاهایی بر سر جوانان کشور بیاید

چندی پیش روزنامه آرمان گزارشی را در این خصوص منتشر کرد. یوناتن بت کلیا عضو فراکسیون ورزش و جوانان مجلس هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف مسئول در حوزه مکمل‌ها را، تنها راه مبارزه با افزایش مکمل قاچاق و تقلبی می‌داند و به آرمان می‌گوید: وزارت بهداشت در کنار وزارت ورزش و جوانان باید در این زمینه پیشقدم شوند و با همکاری سایر نهادها مانند نیروی انتظامی و اماکن اقدامات لازم را انجام دهند تا بتوان از این نظر یک امنیت نسبی ایجاد کرد. اگر اقدامی صورت نگیرد در آینده معلوم نیست چه چیزهای دیگری رواج می‌یابند و چه بلاهایی بر سر جوانان کشور ما می‌آيد.

یوناتن بت کلیا به نقش رسانه‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: رسانه‌ها باید اطلاع رسانی لازم را در این زمینه داشته باشند و نسبت به خطرات این داروها و آسیب های آنها مردم را آگاه کنند.

او دلیل به ثمر ننشستن تلاش‌های قبلی را اینگونه بیان می‌کند: نبود همکاری لازم بین دستگاه‌ها و درست انجام ندادن وظایف، از دلایل اصلی به نتیجه نرسیدن تلاش های قبلی است. برای نمونه اگر یک نماینده وظیفه نظارتی خود را به خوبی انجام دهد می‌تواند مسئولان را به خوبی در جریان مشکلات ایجادشده در این زمینه قرار دهد و آن‌ها را موظف به انجام اقدامات لازم کند.

۷۰ درصد مکمل‌های ورزشی تقلبی و مخدر هستند

سال گذشته نیز رئیس کمیته موارد خاص کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در مورد قاچاق در حوزه مکمل‌های ورزشی گفت: طبق آماری که اعلام می‌شود ۷۰ درصد مکمل‌های ورزشی که عرضه می‌شود دارای مواد تقلبی، غیرمجاز و مخدر است.

به گزارش ستاد خبری پنجمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی و به نقل از مهر، حسین طلا با انتقاد از عدم ساماندهی مکمل‌های ورزشی برای استفاده جوانان و ورزشکاران، گفت: در مورد میزان قاچاق داروهای مکمل آمار دقیقی ارائه نمی‌شود و ترس از ارائه آمار نشان می‌دهد. ضریب و حجم بسیار بالایی از داروهای پرورش اندام و مکمل‌های ورزشی از طریق قاچاق تامین می‌شود و حتی بعضا توزیع‌کنندگان اذعان دارند که خود این افراد مکمل‌ها را به طرز غیرقانونی بسته‌بندی و توزیع می‌کنند.

وی با اشاره به سود کلان ماهانه‌ای که به جیب دلالان بازار مکمل‌ها می‌رود، اظهار داشت: متاسفانه بازار گسترده‌ای برای فروش این محصولات از طریق قاچاق در داخل کشور وجود دارد و عرضه مکمل‌های ورزشی تقلبی حتی در عطاری‌ها به راحتی ارائه می‌شود. عدم نظارت به‌گونه‌ای است که پاساژ ۵ طبقه در خیابان مروی بخش زیادی از محصولاتش از طریق قاچاق تامین می‌شود!

از آنجایی که امسال در پنجمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی اغلب تولیدکنندگان و فعالان حوزه مکمل‌ها و همچنین مسئولان ذی‌ربط حضور دارند، باید به برخی از پرسش‌ها پاسخی داده شود. اینکه چرا عطاری‌ها اقدام به خرید و فروش مکمل می‌کنند؟! چرا باشگاه‌های بدنسازی تبدیل به مطب تشخیص و تجویز مکمل برای ورزشکاران شده‌اند؟! در صورت بروز حادثه مرگ و میر از مکمل‌های تقلبی، کدام ارگان باید پاسخگو باشد؟! دولت چه سهمی در فرهنگ‌سازی مصرف مکمل‌ها دارد؟! سیاست‌های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای کاهش قاچاق چیست؟! نقش وزارت ورزش و جوانان و سازمان تربیت بدنی در این میان چیست؟ و ...

نشریه تخصصی غذا و دارو به عنوان حامی رسانه‌ای پنجمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی به دنبال روشن ساختن فضا برای فعالان این حوزه، در روزهای برگزاری این همایش(26 تا 28 اردیبهشت)، در هتل المپیک مستقر خواهد بود.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26