در بیستمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور بررسی شد،

آینده شغلی داروسازان؛ فرصت های شغلی صنعت دارو

در روز پنجشنبه، بیست و چهارم فروردین‌ماه سال جاری در سالن اصلی همایش‌های بین‌المللی هتل المپیک دومین پنل بیستمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور با موضوع بررسی آینده شغلی داروسازان با حضور دکتر دیناروند؛ ریاست محترم سازمان غذا و دارو، دکتر خویی؛ رئیس انجمن داروسازانتهران و دکتر اکبری؛ قائم‌مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت برگزار شد .

photo 2017 04 12 23 23 00

به گزارش نشریه تخصصی غذا و دارو و به نقل از ستاد خبری سمینار دانشجویان داروسازی، در ابتدای برنامه آماری از فرصت‌های شغلی موجود برای دانشجویان داروسازی، ارایه شد. با توجه به آمار ارایه شده در صورت ایجاد زیرساخت‌های مناسب، امکان ایجاد 1500 موقعیت شغلی به‌عنوان موسس داروخانه، 1000 موقعیت شغلی در داروخانه‌ها به‌عنوان مسئول فنی، 2500 موقعیت شغلی به‌عنوان داروساز بیمارستانی و 1000 موقعیت در صنعت وجود دارد.

با وجود این فرصت‌ها، با توجه به پذیرش سالانه 1500 داروساز، همچنان نیاز به ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر احساس می‌شود..

دکتر دیناروند ضمن تبریک بیست‌ساله شدن سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور، تأکید کرد: مداومت در برگزاری این سمینار، نشان از پیگیر بودن دانشجویان داروسازی دارد که بسیار ارزشمند است.

وی با اشاره به تعداد کم سرانه داروساز در ایران در مقایسه با سایر کشورها بیان کرد: یک پارادوکس مهم وجود دارد و آن احساس اشباع شدن بازار دارویی کشور است که حتی برخی از داروسازان نیز به آن دامن می‌زنند؛ درنتیجه آینده شغلی مطمئنی وجود ندارد. این سخن صحت ندارد؛ بازار دارویی کشور ما محدود است ولی آینده شغلی وابسته به بازار دارویی و اقتصاد می‌باشد و این دلیل اصلی ایجاد احساس اشباع شدن بازار کار دارویی است.

این استاد برجسته گروه فارماسیوتیکس دانشگاه علوم پزشکی تهران طبق مطالعه‌ای که خود در سال‌های 87 و 94 انجام داده بود، آماری را به شرح زیر ارائه نمود: نسبت داروهای مصرفی در ایران از هر دو جنبه‌ی عددی و ارزش ریالی به استثنای آنتی‌بیوتیک‌ها بسیار پایین‌تر از کشورهای OECDاست. ارزشبازار جهانی در زمینه دارو در سال 2014، 1100 میلیارد دلار بوده و سهم ایران 4.2 میلیارد دلار ارزیابی شده که از نظر ارزشی معادل 0.4% می‌باشد. در بازار جهانی دارو ایران تقریبا نقشی ایفا نمی‌کند. این نشان می‌دهد که بازار دارویی کشور نیاز به توسعه و گسترش دارد تا بتوان فرصت‌های شغلی بیشتری ایجاد کرد.

در ادامه دکتر اکبری بیان کرد: این موضوع که وزارت بهداشت متولی داروسازی است، یک مزیت است زیرا رشته‌های زیرمجموعه وزارت علوم برنامه‌ریزی کافی نداشته و توجه ویژه‌ای به آن‌ها نمی‌شود. اما در وزارت بهداشت، با سنجیدن شرایط موجود و نظارت مناسب بر روند رشته‌ها، بر اساس نیاز، پذیرش دانشجو صورت می‌پذیرد.

در حال حاضر 25 دانشکده داروسازی فعال در سطح کشور وجود دارد که با توجه به بالا بودن هزینه تأسیس، آموزش و ... بر اساس استاندارد، بهتر است راه‌اندازی دانشکده‌های جدید داروسازی متوقف شود؛ چراکه با وجود موقعیت‌های شغلی فعلی با ظرفیت موجود، می‌توان پاسخگوی نیاز به داروسازان در سطح کشور بود. فقط باید این توزیع ناهمسان به سمت همسان شدن پیش رود. به عنوان مثال در مناطقی که داروساز وجود ندارد، از افراد بومی همان منطقه انتخاب برای داروسازی صورت گیرد. در این صورت، هم رقابت برای قبولی در این منطقه ایجاد می‌شود، هم نیاز به داروساز منطقه تأمین خواهد شد.

دکتر خویی، دبیر انجمن داروسازان تهران در ادامه به وجود یک بیماری مزمن در داروسازی که تعریف نشدن صحیح حرفه داروسازی و خدمات دارویی در اقشار مختلف مردم است؛ اشاره نمود.

دکتر خویی تصریح کرد: در حال حاضر خدمات، تولیدات و دانش دارویی در ایران ارزشی ندارد؛ زیرا تا زمانی که خدمات دارویی متناسب با شأن و مقام واقعی داروساز در جامعه ارایه نشود، به‌ طور مشخص مردم شناختی نسبت به آن پیدا نخواهند کرد و از تبعات این بیماری ارایه طرحی در مجلس بود که داروخانه بدون داروساز اداره شود.

در ادامه‌ی پنل پیرامون عدم اقدام موثر وزارت بهداشت در ارتقای سطح کیفی دانشگاه‌ها و روند پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور و اعتبار دانشکده‌های مورد نظر به بحث و گفت‌و‌گو پرداخته شد.

دکتر اکبری در ارتباط با این موضوع بیان کرد: دانشکده‌های قرارگرفته در رتبه‌بندی‌های معتبر بین‌المللی از جمله QS  در لیست دانشکده‌های مورد قبول وزارت کشور قرار دارند و تا حد توان اقدامات لازم جهت خارج نمودن دانشکده‌های نامعتبر از این لیست انجام گرفته است. تلاش ما در جهت کاهش خروج دانشجو از کشور و افزایش پذیرش دانشجو در ایران است.

وی در پایان اظهار کرد: در طول سه سال دوره‌ی حضور اینجانب در وزارت بهداشت با وجود تمام مشکلات موجود در دانشکده‌ها شرایط رو به رشدی در دانشکده‌ها داشتیم و همچنان تلاش ما در راستای ارتقای کیفیت آموزش و امکانات لازم برای دانشکده‌ها است.

تعداد بسیاری از دانشجویان داروسازی سراسر کشور در این پنل حضور داشته و سوالات خود را پیرامون موضوع آینده شغلی به صورت شفاهی پرسیده و مسئولان حاضر در پنل پاسخگوی سوالات آن‌ها بودند.

در پایان نتیجه‌ی نظرسنجی انجام شده در طول پنل تحت عنوان " از نظر تضمین آینده‌ی شغلی، به چه میزان از انتخاب رشته‌ی داروسازی رضایت دارید؟ " با آرای 26 درصدی عدم رضایتمندی دانشجویان اعلام گردید.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26