پنل بررسی نظام دارویی در بیستمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور،

تجویز غیر منطقی پزشکان؛ نزول کیفیت طرح تحول نظام سلامت

اولین پنل سمینار بیستم با حضور دکتر کبریایی‌زاده؛ ریيس سنديكاي صاحبان صنايع داروهاي انساني ايران، دکتر عبداللهی‌اصل؛ دبیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو، دکتر آذرنوش؛ عضو هيات مديره شركت داروسازي شفاياب، دكتر نيك‌فر؛معاون تحقیق و توسعه سازمان غذا و دارو برگزار شد. در بخش اول این پنل به موضوع طرح تحول سلامت و تاثیر آن بر نظام دارویی پرداخته شد و در بخش دوم بحث در مورد تفاوت کیفیت داروی ایرانی و خارجی صورت گرفت .

photo 2017 04 12 23 53 21

در ادامه این گفت و گو دکتر آذرنوش نیز ایجاد ساختار مناسب و زیر ساخت‌های موثر در طرح تحول نظام سلامت به علاوه عدم اختصاص منبع پایدار و معتبر جهت تامین بودجه این طرح را از عوامل اصلی مشکل‌ساز آن بیان کرد. همچنین، به ضرورت اجرای درست و منطقی طرح نظام ارجاع که هم‌راستا با طرح تحول نظام سلامت می‌باشد، اشاره‌ای داشت.

دکتر اکبر عبداللهی‌اصل به بیان تاریخچه‌ای از حوزه دارویی این طرح پرداخت و در ادامه از مشکلات این طرح صحبت کرد. وی یکی از این مشکلات را منبع تامین هزینه‌ها و مدیریت آن دانست. به عقیده وی وزارت بهداشت فقط باید تامین‌کننده بودجه باشد و وظیفه تعیین سطح قیمت برای داروهای مختلف را به بیمه‌ها بسپارد.

در ادامه بحث، دکتر کبریایی‌زاده صحبتی پیرامون سیاست دولت برای جایگزینی کارت بیمه سلامت به جای دفترچه‌های بیمه کنونی عنوان کرد. در این خصوص وی با اشاره به اینکه مشکل اساسی در این حوزه، ساختار اداری کشورهای در حال توسعه می باشد، بیان کرد: 

اختلافی بین دولت و سازمان بیمه در کلیت طرح وجود ندارد و تنها اختلاف نظر در فرآیند اجرا می‌باشد که بیشتر به خاطر متغیر بودن منابع تامین هزینه‌ها می‌باشد.

وی تصریح کرد که تاخیر پرداختی بیمه‌ها به داروخانه همیشه وجود داشته اما در حال حاضر به دلیل وابستگی داروخانه‌ها به بیمه، این موضوع بیشتر به چشم می‌آید.

این عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه اظهار کرد: بهتر است ردیف هزینه‌های دارویی از سایر هزینه‌های بیمارستانی جدا شود و همچنین خصوصی‌سازی نظام سلامت می‌تواند عامل کمک‌کننده‌ا‌ی برای ارتقا طرح تحول نظام سلامت باشد.

دکتر کبریایی‌زاده افزود: با وجود تمام این مشکلات از زمان آغاز طرح تحول نظام سلامت تاکنون با تلاش‌‌های دولت و سازمان بیمه و... سهم سلامت از GDP ((Growth Domestic Product کشور از حدود 4-5% به 6% رسیده است که این، رشد 20 درصدی در این حوزه را موجب شده است.

در بخش دوم پنل طرح تحول نظام سلامت، دكتر كبريايي‌زاده پیرامون سياست‌هاي حمايت از توليد داخل و مجریان آن اظهار کرد: سياست‌گذاری بايد در بستر جهاني مفهوم داشته و به دنبال تراز مثبت خدماتي باشيم. مهم‌ترين نقطه قوت اين سياست‌ها خوداتكايي است. در واقع پاسخ اين سوال توجه به يك سير تاريخي است و منطق حكم مي‌كند كه صنايع داروسازي به دنبال تراز تجاري مثبت باشند.

رییس سندیکای صاحبان صنایع دارویی انسانی ایران در ادامه بیان کرد: در ارتباط با كيفيت داروهاي ايراني، داروي توليد داخل توانسته در نظام سلامت تاثيرگذار باشد. اما متاسفانه به عنوان مثال ما به راحتي به داروي هندي قيمت بيشتر اما به داروي ايراني قيمت كمتر اختصاص مي‌دهيم، درواقع نظام اقتصادي كه خودمان ايجاد كرديم، نظام سركوب كيفيت است.

دكتر عبداللهي‌اصل در اين‌باره فرمود: زمانی که مي‌گوييم دارويي كيفيت ندارد، منظور اين است كه خط توليد آن GMPندارد و احتمال بروز خطر وجود دارد و شركت‌هاي ما متاسفانه از نظر  GMPبسيار فرسوده و high risk هستند.

در ادامه دكتر نيك‌فر؛دبیر شورای فهرست داروهای ایران در پاسخ به اين سوال كه نظر شما در مورد ورود داروهای شركت‌هاي خارجی به سيستم بيمه‌اي كشور چيست، گفت: ما بايد به سمت طبقه‌بندي منطبق با فهرست دارویی کشور برويم. تدوين‌كنندگان فهرست دارويي كشور حمايت‌كنندگان سيستم واردات نيستند.

دكتر كبريايي‌زاده در مورد مديريت عرضه و تقاضا خاطر نشان كرد: دارو يك كالاي high requestedو به شدت مقررات-محور است و صيانت از فهرست دارويي كشور بسيار مهم بوده و بايد به طور جد دنبال شود.

دكتر عبداللهی‌اصل دراين مورد اشاره كرد: عدم وجود ظاهر و بسته‌بندي جذاب درمورد داروهاي ساخت داخل، منجر به فروش كمتر آن‌ها مي‌شود. همچنين، با وجود اینکه GMP درمورد داروهاي داخل به طور کامل رعايت نمي‌شود با اين حال حداقل‌هاي فارماكوپه‌ای را دارا می‌باشند. پس لزوما كيفيت در رضايت و فروش دخيل نيست.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26