رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در پنل آینده صنعت داروسازی بیستمین سمینار دانشجویان داروسازی کشور از ساختار نادرست حاکم بر صنایع دارویی کشور انتقاد کرد.

به گزارش سندیکا، وی در این سمینار تخصصی که 24 تا 26 فروردین در مرکز همایش‌های بین‌المللی هتل المپیک برگزار شد، بیان کرد: یکی از ایرادهای اساسی امروز صنعت داروسازی، موضوع سیاست‌گذاری است که خود سرکوبگر کیفیت تولید داروهای داخلی است.

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران توضیح داد: بر اساس مطالعه‌ای که شخصا از 105 قلم داروها مختلف از نقاط مختلف کشور جمع‌آوری کردم، این نتیجه حاصل شد که داروهای ما از نظر کیفیت هم سطح داروهای اروپای شرقی است. با این حال در قیمت‌گذاری می‌بینیم برای نمونه قیمت یک داروی هندی 1000 تومان هست، اما مشابه همان نوع دارو از نوع ایرانی 200 تومان قیمت دارد.

کبریایی‌زاده خاطرنشان کرد: صنعتی که 90 درصد بخش‌های آن خوب کار می‌کند، نباید فدای 10 درصدی شود که عملکرد مطلوبی ندارد.

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران تاکید کرد: دارو جزو کالاهایی است که به شدت تابع مقررات است. در اغلب کشورهای دنیا، این مقررات به نحوی است که داروهای خارج از فهرست داروهای رسمی به مصرف‌کنندگان عرضه نشود. اما متاسفانه در ایران قضیه کاملاا خلاف این قضیه است و محل عرضه داروهای خارج از فهرست رسمی، داروخانه‌ها هستند.

کبریایی‌زاده ضمن بیان این موضوع که سیاست‌گذاری در بستر جهانی معنا می‏یابد، افزود: تراز تجاری مثبت زمانی میسر می‌شود که رابطه اقتصادی- سیاسی خوبی با بقیه کشورها داشته باشیم. اگر امروز مقاصد صادراتی کشور محدود است و به کشورهایی چون عراق و سوریه ختم می‌شود، به دلیل روابط محدودی است که داریم و فراموش کردیم توسعه صنعتی در یک کشور، در گرو بهبود روابط است.

همچنین وی در ارزیابی خود از طرح تحول سلامت خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست‌گذاری‌های موجود در حال حاضر مشکل اصلی طرح تحول نظام سلامت، نبود ساختاری کارآمد و حضور ناکافی متخصصین در حوزه سیاست‌گذاری و مدیریت است.
به گفته رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، طرح جدید وزارت بهداشت مبنی بر مقابله با تجویز غیر منطقی پزشکان یکی از موارد موثر در ارتقای سطح کیفی طرح تحول نظام سلامت خواهد بود.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26