به گفته معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی علی‌رغم اینکه دستاوردهای صنعت داروسازی در کشور عالی است، اما در عرصه جهانی بازیگران شناخته‌شده ای نیستیم.

به گزارش سندیکا، پنل آینده شغلی صنعت داروسازی در بیستمین سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور با حضور دکتر رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو، دکتر حمید اکبری دبیر شورای آموزش داروسازی وزارت بهداشت و دکتر حمید خویی رئیس انجمن داروسازان برگزار شد. یکی از نکاتی که در ابتدای این پنل تخصصی توسط دکتر دیناروند مطرح شد، تصور غلطی است که در باور بسیاری از مسئولین و حتی داروسازان وجود دارد؛ اینکه ایران جزو کشورهایی است که بالاترین مصرف دارو را در کشور دارد.
وی ضمن بیان این مطلب تاکید کرد: اگر امروز تصور می شود آینده شغلی صنعت داروسازی به خطر افتاده، به دلیل محدودیت بازار دارویی کشور است.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: متاسفانه هنوز شرکتی نداریم که فروش آن در سال از ۲۰۰ میلیون دلار گذشته باشد؛ به همین دلیل علی رغم اینکه دستاوردهایمان برای خودمان عالی است، اما در عرصه بین المللی بازار جذابی نیستیم. رئیس سازمان غذا و دارو توضیح داد: از نظر ارزش فاصله بازار دارویی ایران با جهان بسیار زیاد است. در سال 2015 ارزش بازار داروی جهان حدود 1100 میلیارد دلار بود. در همین سال ارزش بازار دارویی ایران به 4.2 میلیارد دلار رسید، یعنی 0.4 درصد سهم در بازار و مصرف جهانی دارو؛ حتی اگر این رقم به قیمت واقعی هم تبدیل شود ارزش بازار داروی ایران به حدود 9 تا 10 میلیارد دلار می رسد که با توجه به واقعی شدن ارزش بازار جهانی و رسیدن آن به حدود 1600 میلیارد دلار باز هم می توان نتیجه گرفت که سهم ایران از بازار جهانی دارو چیزی در حدود 0.6 درصد خواهد بود. وی با انتقاد از تفکرات غلطی که در صنعت داروسازی وجود دارد، گفت: یکی از همین تفکرات غلط حاکم بر صنعت داروسازی، این تصور است که مصرف دارو در کشور بالاست، همین تفکر باعث شده صنعت دارو نتواند به شکل مناسب توسعه یابد.

در ادامه دکتر خویی با اشاره به وجود یک بیماری مزمن در داروسازی که تعریف نشدن صحیح حرفه داروسازی و خدمات دارویی در اقشار مختلف مردم است، بیان کرد: در حال حاضر خدمات، تولیدات و دانش دارویی در ایران ارزشی ندارد؛ زیرا تا زمانی که خدمات دارویی متناسب با شأن و مقام واقعی داروساز در جامعه ارایه نشود، به‌ طور مشخص مردم شناختی نسبت به آن پیدا نخواهند کرد و از تبعات این بیماری ارایه طرحی در مجلس بود که داروخانه بدون داروساز اداره شود.

دبیر انجمن داروسازان تهران تصریح کرد: تعریف ناشدگی خدمات دارویی علاوه بر مردم در بین تصمیم‌سازان نظام دارویی هم وجود دارد. به عنوان مثال در کتاب تعرفه بعد از فشارهای زیاد سرانجام برای حق خدمات فنی داروساز 0.1 کا در نظر گرفته شده است در حالی که برای آموزش شیوه صحیح مصرف اسپری‌های استنشاقی توسط پرستاران 0.7 کا تعیین شده است

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26