در دومین نشست شورای سیاست‌گذاری مکمل‌های غذایی و رژیمی مطرح شد

دومین نشست شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی 20 آذر 96 در اداره کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو برگزار شد. در این نشست علاوه بر دکتر عباس کبریایی‌زاده رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش و دکتر هدایت حسینی دبیر علمی همایش، دکتر مهناز خانوی مدیر کل اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو ، دکتر جعفر میرفخرایی دبیر اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی، رژیمی و ویتامینی، دکتر سید محمد ناصری دبیر اتحادیه تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران و مازیار ناظمی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ورزش و جوانان به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری این همایش حضور داشتند.

دکتر کبریایی‌زاده با اشاره به اینکه این همایش‌ها در راستای ارتقای دانش و مهارت در حوزه مکمل‌ها در کشور است افزود: مشکلاتی که ما در بحث مکمل‌های ورزشی داریم بخش عمده‌ای از آن به وزارت ورزش برمی‌گردد. زیرا وزارت بهداشت کار خود را به‌ خوبی انجام داده و برای تولید و واردات نظام رجیستری گذاشته و نظامی پیش‌بینی‌شده که فرآورده‌ای که به‌عنوان مکمل ورزشی تولید یا وارد می‌شود دارای استانداردهای موردقبول وزارت بهداشت باشد. آنچه در شبکه باشگاه‌های ما اتفاق می‌افتد متأسفانه در دسترس بودن مکمل‌هایی است که هم ازلحاظ ماهیتی و هم ازنظر فهرست و تنوع خیلی مورد تائید نیستند.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران تاکید کرد: وزارت ورزش باید در جریان‌سازی سلامت مکمل‌ها کمک کند و حضورداشته باشد؛ یعنی وقتی ما می‌خواهیم سالم‌سازی مکمل را ایجاد کنیم می‌بینیم آثار نتایج همایش در سیاست‌ها و روش‌ها و کارهایی که در وزارت بهداشت انجام می‌شود اثر خود را می‌گذارد ولی در حوزه ورزش خبری نیست.

ترویج سلامت مکمل‌های ورزشی؛ مهمترین سیاست برگزاری این همایش

رییس شورای سیاست‌گذاری ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی در ادامه افزود: نیت ما ترویج سامان دادن بحث سلامت مکل‌های ورزشی است و سمن‎های فعال در این حوزه بسیار کمک‌کننده هستند. سال‌ها است روی این زمینه کار می‌شود که مکمل‌ها سالم تولید شوند ولی هیچ تضمینی وجود ندارد که سالم هم مصرف ‌شوند و مکمل‌های سالم‌ به دست مصرف‌کننده می‌رسند یا خیر.

همکاری وزارت ورزش و جوانان همزمان با ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی

در همین راستا مازیار ناظمی رئیس روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان، با حضور در این نشست از همکاری این وزارتخانه در روند برگزاری ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی خبر داد و خاطر نشان کرد: شناخت مخاطبان تخصصی همایش و نمایشگاه‌ها یکی از مهمترین نکات برگزاری هر همایش است. باید دید که مخاطب این همایش چه کسانی هستند. زمانی مخاطب، مردم عام هستند و در انتخاب مکمل و تهیه آن دچار مشکل می‌شوند و اطلاعات کافی ندارند؛ ولی زمانی هم مخاطب ما خاص است که شامل مربیان و بدنسازان و ورزشکاران هستند که خودشان خودسر و به‌صورت تجربی مکمل‌هایی را مصرف می‌کنند. در همین راستا یکی از مهمترین سیاست‌هایی که در این همایش ایجاد و سالانه دنبال می‌شود، اطلاع رسانی و آموزش تخصصی است.

وی همچنین اعلام کرد از اقدامات صورت گرفته می‌توان به ایجاد زمینه‌های همکاری با وزارت ورزش و جوانان و سمن‌ها بهره جست. رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ورزش و جوانان، اذعان داشت: به نظرم باید اقدام اساسی روی باشگاه‌های بدنسازی انجام دهیم که یکی از مشکلات بزرگ ما است و آدم‌هایی آنجا هستند که به‌صورت گسترده تجارت می‌کنند و در این زمینه بسیار مرگ‌های خاموشی را مشاهده می‌کنیم که اصلاً پیگیری نمی‌شود.

بررسی اهداف و محورهای ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی از جمله مهمترین موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که با همفکری شورای سیاست‌گذاری، اهداف و محورهای ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی مشخص شد. بر این اساس مهمترین اهداف و محورهای برگزاری این رویداد تخصصی به شرح زیر است:

اهداف:

 1. مرور آخرين یافته‌های علمي و نقش مکمل‌ها در پيشگيري از آسيب‌هاي ورزشي
 2. بررسی و ارزیابی مقررات فنی بهداشتی و راهنماهای موجود در کنترل کیفیت و پایش کارایی مکمل‌ها در کشور
 3. تبیین نقش دستگاه‌های نظارتی دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد در پایش سلامت و کارایی مکمل‌ها
 4. تبیین نقش وزارت بهداشت به‌عنوان متولی عرصه سلامت در پایش سلامت مکمل‌ها
 5. انتظارات از وزارت بهداشت به‌عنوان متولی عرصه سلامت در پایش سلامت مکمل‌ها
 6. اهمیت فرآیند نظارت بر کنترل کیفی مکمل‌ها
 7. تبیین نقش فدراسیون پزشکی ورزشی و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در کنترل کیفی و پایش سلامت و اثربخشی مکمل‌ها در ورزش
 8. معرفي دستورالعمل‌های مصرف مؤثر و موفق مکمل‌ها
 9. اطلاع‌رسانی، آموزش و فرهنگ‌سازی در حوزه مکمل‌ها
 10. بررسی آخرین یافته‌های علمی در خصوص اثربخشی مکمل‌ها و مروری بر پژوهش‌های موجود
 11. بهبود روش‌هاي كنترل، توزيع، توليد فراورده‌هاي مکمل‌ها

 

محورها:

 1. نظارت و مقررات کنترل کیفی مکمل‌ها
 2. راهكارهاي بهبود كيفيت مکمل‌ها
 3. روش‌های جديد و کم‌هزینه كنترل كيفي و كمي مکمل‌ها
 4. اصول و مباني مصرف منطقي مکمل‌ها
 5. غذاهای ایرانی واجد نقش مکمل
 6. کاربرد مکمل‌ها در بيماري‌هاي مزمن
 7. تداخلات داروئی و دارویی – غذایی با مکمل‌ها
 8. نحوه پایش سلامت مکمل‌ها در چرخه واردات تولید، توزیع و مصرف
 9. مکمل‌های ورزشی و دوپینگ و سوءمصرف
 10. مکمل‌ها و سلامت

گفتنی است ششمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی با رویکرد کنترل کیفی و پایش کارایی و سلامت مکمل‌های غذایی و رژیمی همراه با سمپوزیوم پایش سلامت مکمل‌‌های ورزشی 29 تا 31 خرداد 1397 در مرکز همایش‌های بین‌المللی هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرسایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26 

    88203845 21 (98)+

   88198520 21 (98)+