صنعت داروسازی به جایگاه واقعی‌اش باز می‌گردد

 

 

با هدف برقراری ارتباط متقابل میان اعضای هیئت مدیره دوره ششم و اعضای زیر مجموعه سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، بلافاصله پس از سومین جلسه هفتگی اعضای هیئت مدیره دوره ششم، کمیته‌های تخصصی این دوره تشکیل و هریک از اعضای هیئت مدیره عهده‌دار اقدامات اجرایی یکی از این کمیته‌ها شدند.

انتخابات ششمین دوره اعضای هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در دومین روز از  برگزاری نمایشگاه بین المللی " ایران فارما 2017" در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد. در این انتخابات که با مشارکت 90 درصدی مدیران عامل شرکت‌های داروسازی عضو سندیکا یکی از پرمشارکت‌ترین انتخابات سال‌های اخیر لقب گرفت، دکتر احمد شیبانی، دکتر ابوالحسن احمدیانی، دکتر مهرداد علیمیان، دکتر غلامرضا اخوان فرید، دکتر عباس کبریایی‌زاده، دکتر محمدرضا زرگرزاده، دکتر مرتضی خیرآبادی و مهندس حسن ریاحی ترکیب جدید اعضای هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای را رقم زدند. یک هفته پس از برگزاری این انتخابات، نشستی با حضور اعضای هیئت مدیره دوره پنجم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران تشکیل  شد که در این جلسه پس از تبادل نظر و تصمیم صاحب‌نظران دکتر احمد شیبانی به عنوان رییس و دکتر عباس کبریایی‌زاده و دکتر غلامرضا اخوان فرید به ترتیب به عنوان نایب رییس اول و دوم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران منصوب شدند.

آنچه در ادامه می‌خوانید مختصری از فعالیت‌های صورت گرفته توسط اعضای هیئت مدیره دوره ششم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران پس از آغاز کار رسمی این هیئت مدیره تا پایان سال 1396 است.

گرفتن مطالبات؛ مهمترین وظیفه سندیکاها

دکتر احمد شیبانی رییس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در مصاحبه‌ای اختصاصی با نشریه غذا و دارو تاکید کرد که یکی از مهمترین رسالت این دوره از هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، پیگیری برای حل مشکلات صنعت و بازگرداندن صنعت داروسازی به جایگاه واقعی خود با کمک کلیه فعالان این صنعت است.

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اشاره به این موضوع که گرفتن مطالبات یکی از مهمترین وظایف سندیکاهاست، یادآور شد: تحقق این مهم نیازمند تعامل است. در همین راستا، اولین جلسه رسمی اعضای هیئت مدیره دوره ششم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با حضور دکتر غلامرضا اصغری رییس سازمان غذا و دارو و برگزار شد.

این جلسه که با هدف بررسی مشکلات فعلی صنعت داروسازی به میزبانی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران بود، هریک از اعضای هیئت مدیره پس از بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات، پیشنهادات خود را به منظور برون رفت صنعت از شرایط فعلی اظهار کردند.

بازنگری قیمت‌گذاری داروهای تولید داخل و داروهای وارداتی، نوآوری، نقدینگی، مطالبات صنعت از دولت، عدم حمایت از تولیدکنندگان و فضای نابرابر رقابتی، نوسازی و بهسازی صنعت داروسازی، تشکیل صندوق تعاون داروسازی با همکاری بانک‌های خصوصی، تشکیل کمیته تخصصی دارو در معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه به منظور توسعه بازارهای صادراتی و تخصیص منابع مالی برای صادرات دارو از سوی سازمان برنامه و بودجه، تربیت نیروی انسانی متخصص توسط دانشگاه‌های خارجی، برگزاری جلسات مشورتی با سندیکا در ابلاغ و همچنین تهیه پیشنویس بخشنامه‌ها، ممانعت از ورود مراکز غیرتخصصی به حوزه دارو و اظهارنظر غیرکارشناسانه درباره مسائل آن، ارتقای کیفی داروهای تولید داخل، تمرکز سازمان غذا و دارو بر سیاست‌گذاری و برون‌سپاری اقدامات اجرایی از جمله مباحث اصلی این نشست بود که با تاکید بر اهمیت سندیکا به عنوان بازوی اجرایی قدرتمند سازمان غذا و دارو در تصمیم‌گیری‌ها، مورد استقبال رییس سازمان غذا و دارو قرار گرفت.

 

تشکیل کارگروه‌های تخصصی برای پیگیری و حل مشکلات

با هدف برقراری ارتباط متقابل میان اعضای هیئت مدیره دوره ششم و اعضای زیر مجموعه سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، بلافاصله پس از سومین جلسه هفتگی اعضای هیئت مدیره دوره ششم، کمیته‌های تخصصی این دوره تشکیل و هریک از اعضای هیئت مدیره عهده‌دار اقدامات اجرایی یکی از این کمیته‌ها شدند. بر این اساس، کمیته مالی و اقتصادی، کمیته علمی – پژوهشی، کمیته صادرات، کمیته قوانین و مقررات، کمیته روابط عمومی و تشکیلات، کمیته تنظیم بازار و کمیته بازاریابی و اطلاع رسانی از جمله مهمترین کمیته های تخصصی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران است که به ترتیب دکتر خیرآبادی، دکتر کبریایی‌زاده، ، دکتر علیمیان ، دکتر زرگرزاده، دکتر سلیمانجاهی، دکتر اخوان و آقای ریاحی مدیریت این کمیته ها را بر عهده دارند و جلسات این کیمته‌ها مرتبا به صورت هفتگی یا ماهانه تشکیل می‌شود.

 

همدلی و همکاری جامعه داروسازی و  حل مشکلات صنعت

با تأکید اعضای هیئت‌مدیره دوره ششم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران بر همدلی و همکاری هریک از اعضای این سندیکا، اولین نشست عمومی اعضای هیئت‌مدیره وقت سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با مدیران عامل شرکت‌های داروسازی عضو، سه‌شنبه 18 مهر 1396 ( کمتر از یک ماه از آغاز فعالیت رسمی هیئت‌مدیره) به میزبانی شرکت داروسازی آریا برگزار شد. نشستی که حضور اعضا در آن قابل‌توجه بود و این فرصت فراهم شد تا با شکل‌گیری ارتباط دوسویه، علاوه بر تشریح برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت سندیکا و ارایه مهمترین برنامه‌های کارگروه‌های تخصصی تشکیل‌شده توسط هریک از اعضای هیئت‌مدیره، پیشنهادات مدیران عامل عضو برای بهبود آینده استراتژیک صنعت داروسازی و اقدامات اجرایی ضروری از سوی سندیکا بیان شود.

 تقویت ارتباط میان صنعت و رسانه

یکی از نکات حایز اهمیت در این دوره از فعالیت سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، حفظ ارتباط سندیکا با اصحاب رسانه به عنوان نماینده صنعت داروسازی و بیان مشکلات این صنعت در رسانه‌های فعال در حوزه سلامت بود. اعضای هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، بلافاصله پس از آغاز بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، با دعوت خبرنگاران رسانه‌های مختلف به نمایشگاه مطبوعات آمدند و به‌صورت مستقیم پاسخگوی سؤالات فعالان رسانه شدند.

انتشار خبرنامه سندیکا

خبرنامه سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در قالب 8 صفحه و با چاپ مطالبی از مدیران عامل شرکت‌های داروسازی و اساتید دانشگاه، ماهانه علاوه بر انتشار الکترونیکی ، در نشریه غذا و دارو با توزیع گسترده به چاپ می‌رسد.

به‌روزرسانی سایت سندیکا و درج اخبار مرتبط با شرکت‌های داروسازی

روزانه مهم‌ترین اخبار مرتبط با صنایع داروسازی از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های کشور رصد و در سایت سندیکا به نشانی http://syndipharma.org/ قرار داده می‌شود.  همچنین در طول هفته حداقل دو خبر تولیدی در سایت منتشر می‌گردد. همچنین طی ارتباط مستمر با مدیران روابط عمومی شرکت‌ها، مهم‌ترین اخبار شرکت‌های داروسازی مانند رونمایی از محصول جدید دریافت و منتشر می‌شود.

اطلاع‌رسانی کلیه دستورالعمل‌ها و نامه‌های سازمان غذا و دارو، هیئت‌های تجاری و نمایشگاه‌های بین‌المللی در سایت و گروه تلگرامی سندیکا و ارسال پیامک به مدیران

برگزاری پاویون دارویی شرکت‌های داروسازی در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی فارمتک روسیه

یکی از مهم‌ترین اقدامات سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران باهدف توسعه بازارهای صادراتی پس از برگزاری موفقیت‌آمیز سه دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، حضور در مهم‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی مرتبط با حوزه صنعت و صادرات داروست. در همین راستا با توجه به اهمیت بازار دارویی روسیه برای ایران و تقویت روابط تجاری دو کشور، این سندیکا اقدام به برگزاری پایون دارویی شرکت‌های داروسازی ایرانی درنوزدهمین نمایشگاه بین‎‌المللی فارمتک روسیه ( Pharmtech & Ingredients )کرد.در نمایشگاه فارمتک روسیه 2017، 401 شرکت از 29 کشور جهان در فضایی به متراژ 16500 متر، مشارکت داشتند که بر اساس اعلام ستاد اجرایی نمایشگاه، در مقایسه با سال گذشته با رشد 18 درصدی همراه بوده است و بسیاری از شرکت‌های حاضر در نمایشگاه برای اولین بار بود که محصولات هایتک خود را به نمایش گذاشتند. در طول برگزاری نمایشگاه چندین سمینار مختلف آموزشی برگزار شد، تعداد بازدیدکنندگان نمایشگاه از روز اول تا پایان روز چهارم با افزایش نسبی همراه بود؛ اما مهم‌ترین نکته‌ای که بسیار نمود یافت و در مستندات نمایشگاه هم به آن اشاره شد، برگزاری سه پاویون رسمی از کشورهای ایران، سوئیس و آلمان بود. پویش دارو، هوبر دارو گستر، ستاد توسعه زیست‌فناوری به همراه چهار شرکت دانش‌بنیان خود، پرسیس‌ژن، داروسازی حکیم و دبیرخانه نمایشگاه ایران فارما 2018 ازجمله نمایندگان ایران در این پاویون بودند که به ارائه توانمندی‌های صنعت داروسازی کشور در میان 397 دیگر غرفه‌دار حاضر در نمایشگاه پرداختند.

برگزاری دومین نشست اعضای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران این بار به شکلی متفاوت

دومین نشست اعضای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در حالی برگزار شد که این بار علاوه بر حضور اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل شرکت‌های داروسازی عضو سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، رییس و مدیرکل اداره دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو نیز حضور داشتند و پاسخگوی سؤالات تک‌تک اعضای سندیکا در خصوص سیاست‌های دارویی سازمان غذا و دارو بودند.

برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی ویژه فعالان صنعت

برگزاری سمینارهای آموزشی ویژه صنعت داروسازی یکی از مهمترین استراتژی‌های سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با هدف آموزش تخصصی فعالان و ارتقای وضعیت صنعت داروسازی کشور است. در همین راستا پس از روی کار آمدن هیئت‌مدیره ششم سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، اولین دوره آموزشی این دوره هیئت‌مدیره تحت عنوان" تحقیقات بازار در صنعت داروسازی" به همت کمیته علمی- پژوهشی سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ، یکشنبه 19 آذر در کارخانجات داروپخش برگزار شد.ملزومات تحقیق در بازارشاخص‌های اصلی برای تعیین یک پروژه جدید برای خط لوله تحقیق و توسعه در صنعت داروسازی و مقدمه‌ای بر جمع‌آوری اطلاعات از منابع معتبر بین‌المللی برای تحقیقات بازار دارویی از جمله عناوین صلی این دوره آموزشی بود.

نامه‌نگاری و حضور در نشست‌های تخصصی صنعت داروسازی

بنا بر گزارش رییس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در طول فعالیت 4 ماهه هیئت مدیره دوره ششم، درمجموع 600 نامه با مسئولین مختلف درگیر در حوزه دارو، مکاتبه شده است. علاوه بر این برگزاری جلسات جداگانه با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسئولان سازمان غذا و دارو و سایر تشکل‌های مرتبط با حوزه دارو یکی از مهمترین استراتژی‌های سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در پیگیری و حل مشکلات صنعت است.

 برگزاری نمایشگاه بین‌المللی اصفهان فارما

از دیگر اقدامات حایز اهمیت در ششمین دوره هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، برگزاری نمایشگاه بین‌المللی "اصفهان فارما" به عنوان اولین تجربه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما در خارج از پایتخت و باهدف تمرکززدایی فعالیت‌های دارویی از یک استان بود. در این نمایشگاه که از 18 تا 21 بهمن در نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های داروسازی کشور برگزار شد، 65 شرکت فعال در حوزه  تولیدات دارو، محصولاتوفرآورده‌هایطبیعیوگیاهاندارویی، آرایشی و بهداشتی،خدماتچاپوبسته‌بندی و انتشار جراید و رسانه به ارایه جدیدترین فعالیت‌ها و خدمات خود پرداختند و محصولاتشان را در معرض دید عموم قراردادند. نمایشگاه بین‌المللی اصفهان فارما در حالی به کار خود پایان داد که 3500 نفر از این نمایشگاه بازدید کردند و مشارکت‌کنندگان وعده برگزاری ایران فارما در سراسر کشور را عملی دانستند.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26