افزایش بیش از 20 درصدی قیمت دارو، نه قانونی ، نه عرفی و نه شرعی است

دکتر سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی چهاردهم فروردین در دیدار نوروزی خود با مدیران و کارکنان سازمان غذا و دارو و سازمان انتقال خون ایران و انستیتو پاستور ایران اظهار امیدواری کرد؛ صنعت دارو و تجهیزات پزشکی ایرانی بتواند در بازار جهانی حضور داشته باشد.

دکتر سیدحسن هاشمی گفت: هیچ بخشی در کشور در حد و اندازه جامعه پزشکی و داروسازی و نظام سلامت، در دهه های اخیر در جهت خودکفایی و حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی گام برنداشته است. وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: بارها اعلام کرده‌ام که به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم کاری که در صنعت خودرو در کشور انجام شد در حوزه پزشکی هم رخ دهد؛ چرا که آن را خیانت می دانیم که دارو و تجهیزات پزشکی بی‌کیفیت را در اختیار مردم قرار دهیم و به اسم حمایت از تولید داخل برای عده‌ای رانت ایجاد کنیم. بنابراین باید دارویی را در اختیار مردم قرار دهیم که خودمان هم آن را برای خانواده‌مان استفاده می‌کنیم.

به عدم حمایت از تولید داخل متهم می شویم
دکترهاشمی با بیان اینکه معتقدم در سال 97 باید مسیر سال گذشته را دنبال کنیم و حمایت از تولید داخل را که وظیفه ملی، شرعی و قانونی‌مان است انجام دهیم؛ گفت: گاهی به عدم حمایت از تولید داخل متهم می شویم، اما این حرف نشأت گرفته از زیاده خواهی عده‌ای است که تسلیم‌شان نشده و نمی‌شویم. بنابراین در حوزه تولید داخل کیفیت و قیمت برایمان مهم است؛ چرا که این پول از جیب مردم تامین شده و باید با ارزان‌ترین قیمت، بهترین کیفیت را در اختیار مردم قرار دهیم. البته اعمال افزایش قیمت 15 تا 20 درصدی وظیفه ماست اما بیش از آن نه قانونی است، نه عرفی و نه شرعی است.
وی همچنین عنوان داشت: اگر بخش تیمی سازمان غذا و دارو تقویت و همکاری‌ها افزون‌تر شود و معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت هم به این سازمان کمک کنند، قطعا این سازمان می تواند موثرتر از گذشته عمل کند. البته باید بدانیم که دولت از نظر منابع مالی با محدودیت‌هایی مواجه است؛ هر چند که من شخصا گله‌مندم چرا که قول‌هایی داده شد، اما به آنها عمل نشد و صحبت هایی برای پرداخت کامل مطالبات انجام شده بود و نتوانستیم آنطور که شایسته است این کار را انجام دهیم.
 
وزارت بهداشت پیشرو در خودکفایی

هاشمی با تاکید بر لزوم کنترل در هزینه‌ها در حوزه سلامت با اشاره به شعار امسال مبنی بر حمایت از کالاهای ایرانی، اظهار کرد: باید توجه کرد که در این حوزه هیچ دستگاهی به اندازه وزارت بهداشت و جامعه پزشکی در جهت خودکفایی در طول 30 تا 40 سال گذشته اقدام نکرده و عملکرد حوزه سلامت و جامعه پزشکی در این زمینه بی‌نظیر بوده است. به طوریکه در گذشته شاهد اعزام بیماران ایرانی به کشورهایی چون اسرائیل، آمریکا و ... بودیم. از طرفی در کشور نیز پزشکان غیرایرانی ارائه خدمت می‌کردند. این در حالیست که دو دهه است که نه تنها بیماران‌مان را به خارج اعزام نمی کنیم بلکه در حوزه سلامت پذیرش بیمار از سایر کشورها را هم داریم. 50 درصد داروهای مورد نیاز در داخل تولید می شود
وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به پیشرفت های ایران در حوزه تولید دارو نیز گفت: در حال حاضر 50 درصد داروهای مورد نیاز کشور صفر تا صدش در داخل تولید می شوند و بقیه آن هم قابل تولید است. همچنین اگر سخت‌گیری‌های لازم انجام شود و امتیازاتی برای صادرات در نظر گرفته شود، می توانیم ظرفیت‌های خالی صنعت دارو را جبران کنیم. البته بخشی از خالی ماندن ظرفیت صنعت دارو به دلیل قدیمی بودن این صنعت است. بنابراین صنعت دارو باید متحول شود تا در دنیا برای خودش جایگاهی پیدا کند که البته بخشی از این موضوع هم در گرو ارتباطات سیاسی است.

 2500 میلیارد تومان از شرکت‌های دانش‌بنیان خرید کردیم
دکتر سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بابیان اینکه طی طرح تحول نظام سلامت بیشترین خرید را از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام دادیم، اضافه کرد: در طی این طرح به میزان 2500 میلیارد تومان از این شرکت‌ها خرید کردیم. همچنین در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی هم اعلام کردیم که هرکسی در کشور تولیدی داشته باشد که محصولش در بازار مشتری پیدا کند، 90 درصد بازار آن محصول را به این تولیدکننده اختصاص می‌دهیم و محصولش را به میزان 75 درصد قیمت برند اصلی خریداری می‌کنیم.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26