جلسة مشترک هيأت‌مديره‌هاي تشکل‌هاي دارويي، عصر روز شنبه، نهم شهريور به ميزباني سنديکاي صاحبان صنايع داروهاي انساني ايران، بعد از نشست ايران فارما در باغ موزة دفاع مقدس برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه دکتر احمد شيباني، رئيس هيأت‌مديرة سنديکاي صاحبان صنايع داروهاي انساني ايران ضمن خوش‌آمدگويي به حضار گفت: «ما در يک خانواده‌ايم و يک هدف مشترک داريم که تأمين به‌موقع و باکيفيت داروست و به‌دنبال آن مطالباتي نيز داريم که بسيار شبيه هم است؛ اما در بحث تخصصي به‌هرحال متفاوت هستند.»

وي با بيان اينکه شايعات پيرامون حوزة دارو شدت گرفته است، افزود: «متأسفانه فضاي رسانه‌اي و کانال‌هاي خبري مرتبط با دارو به‌شدت کم‌لطفي مي‌کنند و به برخي شايعات دامن مي‌زنند. رسانه‌ها در زمان درج هر خبري بايد از صحت آن اطمينان حاصل کنند؛ اما چنين کاري را نمي‌کنند و باعث ايجاد شبهه مي‌شوند.»

دکتر شيباني اظهار کرد: «همواره تلاشمان اين بوده است وضع دارو سامان گيرد. خانوادة دارو خانواده‌اي بااصالت و نجيب است و اين نجابت بايد با هم‌دلي با يکديگر ادامه پيدا کند. نبايد اجازه دهيم بحث‌هاي کذب ادامه پيدا کند و بايد با چنين نشست‌هايي ايجاد هم‌دلي کرده و به وزارت بهداشت کمک کنيم.»

ناصر رياحي، رئيس هيأت‌مديرة اتحادية واردکنندگان دارو هم در ادامة اين جلسه عنوان کرد: «خوشبختانه موج مبارزه با فساد در کشور به راه افتاده که اتفاق خوب و دل‌گرم‌کننده‌اي است. فساد ممکن است در همة حوزه‌ها وجود داشته باشد و حوزة دارو نيز از اين قاعده مستثنا نيست. اگرچه همه مي‌دانيم در حوزة دارو به‌دليل نظارت‌هاي فراوان کمتر از ساير حوزه‌ها مشکلي از اين نظر وجود دارد. در اين روزها نبايد به اخبار کذب و ملتهب‌کننده دامن بزنيم و صحبت‌هايي را عنوان کنيم که جامعه را نگران کند. من معتقدم صنعت دارو فخر صنايع ايران است.»

وي با بيان اينکه در استان تهران در حال حاضر حدود هفتصد استارت‌آپ فعال وجود دارد، افزود: «از اين تعداد، چهارصد استارت‌آپ در حوزة سلامت فعاليت مي‌کنند که سيصد عدد از آن‌ها در حيطة دارو کار مي‌کنند و اين باعث افتخار است.»

در ادامة جلسه، دکتر ابراهيم هاشمي، رئيس هيأت‌مديرة انجمن پخش دارو و مکمل انساني ضمن تشکر از برگزاري جلسه گفت: «اگر دست ما از نظر مالي خالي باشد، اوضاع تأمين‌کننده نيز مساعد نخواهد بود و اگر اوضاع آن‌ها خوب نباشد، به همين ترتيب اوضاع ديگر حوزه‌هاي دارو نيز مساعد نخواهد بود.»

دکتر کبريايي‌زاده رييس هيأت مديره سنديکاي توليدکنندگان مکمل هاي غذايي و رژيمي هم در اين جلسه اظهار کرد: «امروز در بهترين شرايط زماني قرار داريم که بتوانيم درمورد سياست‌هاي دارو صحبت کنيم.»

وي با بين اينکه در زمان دفاع مقدس همه باهم دست‌به‌دست يکديگر داديم تا توسعة دارو اتفاق بيفتد، افزود:«داشتن استراتژي واحد مهم است و در حال حاضر در حوزة دارو استراتژي واحدي نداريم. کمک به وزير داروساز با توسعة دسترسي راحت آحاد جامعه به دارو بايد يک استراتژي واحد باشد.»

دکتر کبريايي‌زاده در ادامه افزود: «اگر تشکل هيأت‌مديره‌هاي گروه‌هاي دارويي منجر به دبيرخانه يا ساختاري نشود که هم‌دلي و همکاري داشته باشند، به تک‌روي‌ها منجر خواهد شد و به همه آسيب خواهد زد. پيشنهاد مي‌کنم تشکل‌ها را به‌سمت دبيرخانه‌اي واحد ببريم و در آن صورت همگرا و هم‌دل خواهيم شد.»

در ادامة جلسه، دکتر مرتضي خيرآبادي گفت: «ما خواهان آن هستيم که مصوبه‌اي در دولت مشخص شود که قيموميت وزارت صنايع بر ارز دارو برداشته شود. از ابتداي امسال شش ليست تعرفه به بانک مرکزي ارسال شده است که هر شش تعرفه توسط وزارت صمت به بانک مرکزي ارسال‌شده است. ما دربارة رديف‌هاي خودمان مي‌توانيم صحبت کنيم؛ اما دربارة رديف‌هايي که از وزارت صمت مي‌رود، هيچ خبري نداريم. اميدواريم تعيين رديف‌هاي بودجه توسط وزارت بهداشت صورت گيرد يا دست‌کم هيأتي مشخص شود و تعرفه‌ها بازنگري شود.»

در ادامة جلسه، مهندس فرامرز اختراعي، رئيس هيأت‌مديره سنديکاي توليدکنندگان مواد دارويي گفت: «تحولات ناشي از توسعة تکنولوژي اطلاعات موجب شده است که اطلاعات به‌سرعت در اختيار ديگران قرار بگيرد. ما به‌عنوان کشوري جهان‌سومي در خيلي از حوزه‌ها ضعف داريم و حوزة رسانه نيز يکي از آن‌هاست. اما بايد بدانيم بسياري از وقايعي که امروز شاهد آن هستيم، مانند دستگيري برخي مديران به جرم فساد، به‌خاطر همين تحولاتي است که در رسانه صورت گرفته است.»

او بابيان اينکه شرايط عمومي کشور در حوزة اقتصادي شرايط خاصي است، افزود: «تحريم‌ها و کاهش درآمد ناخالص ملي وضع را بدتر کرده است. در اين تنگناي اقتصاد دارو، طبيعتاً به همه، مخصوصاً به بخش واردات دارو فشار مي‌آيد. کمبود جدي است و بايد عرصه‌اي را که کمتر ارز مصرف مي‌کند، فعال نگه داشت.»

مهندس اختراعي گفت: «بحث توليد ملي نيز مهم است. منابع را بايد به‌کمک نظام دارو آورد. به‌هرحال اين دوران نيز مي‌گذرد و اگر در اين دوران منابع تأمين شود، نيازي به وام‌گرفتن از بانک‌ها نخواهيم داشت. قطعاً اين مسير دشواري‌هايي دارد؛ ولي بايد تحمل کرد.»

دکتر حسام‌الدين مدني، رئيس توليدکنندگان و صادرکنندگان داروهاي بيوتکنولوژي پزشکي ايران در ادامة جلسه گفت: «افرادي که در اين جمع هستند، عمدة تأثيرگذاران صنعت داروي کشور هستند. ضربه به هرکدام از سنديکاها و بخش‌ها مي‌تواند ضربه به امنيت سلامت و اقتصاد کشور باشد. سياست‌هايي در زمينة دارو نوشته و اعمال مي‌شود، بدون آنکه از جمع بزرگان دارو نظرخواهي شود. تشکيل يک دبيرخانه مي‌تواند صحبت‌هاي ما را همگرا و هماهنگ کند. با تشکيل اين دبيرخانه مي‌توانيم بفهميم مشکلات عمومي همه‌مان چيست و براي آن چاره‌جويي کنيم.»

او با بيان اينکه يکي از مشکلات دارو ارز دولتي است، گفت: «ما مدت‌هاست مي‌گوييم ارز دولتي نمي‌خواهيم. بايد براي اين موضوع برنامه‌ريزي شود و آن را به گوش مسئولان رده‌بالا رساند و برايش تصميم‌گيري کرد.»

در ادامة جلسه، دکتر حميد خويي، رئيس انجمن داروسازان تهران گفت: «ارتقاي کيفيت فعلاً پاشنة آشيل صنعت داروست و اگر اصلاح نشود، صادرات نيز موفق نخواهد بود. بايد راه‌هاي رسيدن به کيفيت بالاتر را برسي کنيم و به آن‌ها دسترسي پيدا کنيم. وزير خودشان عنوان کرده‌اند در ارتقاي سطح کيفي دارو تلاشي ديده نمي‌شود؛ پس ايشان دغدغه‌مند هستند و ما نيز بايد از اين فرصت استفاده کرده و شرايط را براي ارتقاي کيفيت دارو بالا ببريم.»

در ادامه، دکتر جليل سعيدلو، نايب‌رئيس انجمن صنفي توليدکنندگان تجهيزات پزشکي و دندان‌پزشکي و آزمايشگاهي گفت: «داروخانه ويترين صنعت داروست و نهايتاً اگر مردم از داروخانه ناراضي بيرون بروند، دچار شبهه و ناراحتي خواهند شد. بيشتر داروسازاني که فارغ‌التحصيل مي‌شوند، آيندة شغلي‌شان را در داروخانه مي‌بينند.»

او با بيان اينکه داروخانه‌هاي آموزشي بايد صرفاً آموزشي باشند، گفت: «هر نهاد دولتي مي‌خواهد يک داروخانه داشته باشد و بايد جلوي اين روند گرفته شود.»

در ادامه مهندس شکرالله معماريان، عضو هيأت‌مديرة اتحاديه واردکنندگان دارو گفت: «در حال حاضر شرايط دارو سخت و حساس است. واقعاً تحريم‌ها مشکلاتي به وجود آورده که همة صنايع را مورد آسيب قرار داده و صنعت دارو نيز يکي از آن‌هاست.»

او گفت: «اگر بخواهيم مسائل دارو را دسته‌بندي کنيم، يکي از آن‌ها موضوع سنتز داروهايي است که مي‌خواهيم توليد کنيم و يکي هم فرمولاسيون است. ما در قسمت فرمولاسيون توانسته‌ايم پيشرفت کنيم و فکر نمي‌کنم کسي در اين جمع معتقد باشد داروي ايراني داروي بدي است. ممکن است مثل برخي از کشورهاي ديگر برخي از داروهاي ما مشکل داشته باشند؛ اما درنهايت اغلب آن‌ها کيفيت خوبي دارند و بيماران نيز از آن‌ها راضي هستند. در توليد مواد اوليه نيز خوب عمل کرده‌ايم؛ اما هنوز جاي کار داريم.»

وي در خصوص سنتز نيز افزود: «به دوستاني که در اين زمينه فعال هستند، پيشنهاد داديم مواد اوليه را به‌جاي واردات در کشور سنتز کنيم و در توليد از آن استفاده کنيم. توليد تحت ليسانس ما کم است و اغلب توليدات ما داخلي هستند. اميدوارم کميته‌اي تشکيل شود که بخش‌ها و سنديکاها را به هم نزديک کند.»

در ادامة جلسه، دکتر زرگرزاده گفت: «آقاي وزير گفتند شرکت‌هاي داروسازي پروپوزال خود را به وزارت ارسال کنند. پروپوزال دارويي را چه کسي غيرازاين تشکل‌ها مي‌تواند ارائه دهد؟ کميته‌هاي هماهنگي بايد به‌سرعت تشکيل شوند و ما به‌سرعت سند ملي صنعت داروسازي کشور را ولو با نقص در دورة وزارت دکتر نمکي به تصويب برسانيم.»

او در خصوص کيفيت داروهاي توليد داخل گفت: «متأسفانه در طي سال‌هاي اخير ارز دولتي و نيمايي گرفته‌ايم و تحريم‌ها باعث شده‌اند که بُعد کيفيتي و GMP کمتر موردتوجه قرار گيرد. ما در حالي مي‌خواهيم از کيفيت داروي داخلي دفاع کنيم که از بستر ساخت اين داروها خيلي مطمئن نيستيم.»

در پايان جلسه، دکتر غلامحسين مهرعليان، مدير ادارة کل دارو و مواد تحت‌کنترل سازمان غذا و دارو گفت: «شرايط دارويي کشور با وجود تمامي مشکلات در وضعيت خوبي قرار دارد و اين را از رضايت مردم مي‌توان فهميد. من شخصاً هفته‌اي چند بار بازديد سرزده از مراکز درماني دارم و اين موضوع را از نزديک مي‌بينم و خدا را شکر مردم ازنظر تهية دارو هيچ دغدغه‌اي ندارند.»

او با بيان اينکه مردم اعتماد زيادي به صنعت دارو دارند، افزود: «ممکن است اخباري را بشنويم که خلاف اين موضوع باشد؛ اما بدنة مردم هنوز به داروي داخلي اعتماد دارد؛ چراکه آن را مصرف کرده و جواب گرفته است. هر جا صحبت از علم و پيشرفت است، صحبت دارو به ميان مي‌آيد و اين براي ما افتخار بزرگي است.»

دکتر مهرعليان گفت: «در سال 98 تاکنون حدود 950ميليون دلار ارز به حوزة دارو تخصيص داده‌شده و تابه‌حال 80هزار دلار تأمين‌ شده است. از اين مقدار 58درصد شامل مواد اوليه و 43درصد نيز به واردات دارو تخصيص داشته است. همچنين در سال 98 حدود 526ميليون يورو تخصيص ارز داشته‌ايم که 375ميليون آن تأمين‌شده است.»

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26