گزارشی از بیماری‌هایی که از طریق تاتو کردن منتقل می‌شوند: ایدز، هپاتیت، مولوسکوم، زخم زرد، زگیل و ...

گزارشی از بیماری‌هایی که از طریق تاتو کردن منتقل می‌شوند

ایدز، هپاتیت، مولوسکوم*، زخم زرد*، زگیل و ...

زهرا رفیعی

یکی از مواردی که امروزه در میان جوانان ایرانی رواج پیدا کرده است، بحث تاتو یا نقش‌اندازی روی پوست است. این عمل، اگرچه بر زیبایی پوست می‌افزاید اما خطراتی نیز برای سلامتی به همراه دارد. عمده  بیماری‌هایی که از تاتو به انسان منتقل می‌شود، بیماری‌های خونی هستند. همین هم دلیلی است برای آنکه مراکز دریافت خون، از افرادی که روی بدنشان تاتو دارند، خون نمی‌گیرند. یکی از جریان‌های فرهنگی که در این خصوص ایجاد شد، حرکت کریستین رونالدو بازیکن فوتبال بود که اعلام کرد: «برای آنکه بتوانم همیشه خون بدهم، هیچ نقشی رو بدنم نمی‌اندازم». در راستای همین کار رونالدو، اعضای تیم ملی فوتبال آلمان نیز به تبعیت از این نگاه، هیچ تاتویی روی بدن خود انجام نمی‌دهند. به نظر می‌رسد در ایران نیز باید از این قبیل اقدامات فرهنگی صورت بگیرد. البته در مورد تاتو کردن، راه‌های ایمن‌تر و ارزان‌تری نیز وجود دارد که آسیب‌هایی به مراتب کمتر به سلامتِ خونی افراد وارد می‌کند و آن نقش‌اندازی با حنا است. این شیوه تاتو، موقت است و هر زمان که فرد بخواهد، می‌تواند با آب آن را بشوید. در ادامه به گزارشی در خصوص بیماری‌های ناشی از تاتو می‌پردازیم. این گزارش نوشته زهرا رفیعی خبرنگار همشهری‌آنلاین است.

خم ابروی یار این روزها به لطف تاتو کشیده‌تر و پررنگ‌تر شده است اما هزینه‌ غیرریالی این کار برای کسانی که مکان‌های آلوده و غیربهداشتی و افراد غیرمتخصص و غیرقابل اعتماد را انتخاب می‌‌کنند خیلی زیاد است. آن‌هایی که چنین می‌کنند خود را در معرض انواع بیماری‌های عفونی و پوستی قرار می‌دهند. دکتر امیر هوشنگ احسانی متخصص پوست درباره خطرهای احتمالی که تاتو کردن می‌تواند داشته باشد، گفت: همیشه تاتو کردن می‌تواند با خود ویروس‌های بیماری‌های عفونی مانند زگیل، ،HIV، هپاتیت، مولوسکوم و زخم زرد را به افراد منتقل کند. این بیماری‌ها از طریق سوزن دستگاه‌های تاتو می‌تواند به افراد دیگر منتقل شود و فرد جدید به بیماری‌هایی با منشأ باکتری و ویروس مبتلا شود.

وی در مورد واکنش تاتو گفت: در عملِ تاتو کردن، آنچه بیشتر از همه اهمیت دارد واکنش تاتو است. روزانه یکی‌دو مورد بیمار مراجعه می‌کنند که حتی با گذشت 10تا 15سال محل تاتویشان برجسته، قرمز و سفت شده است. به این واکنش گرانولوماتوز می‌گویند که به رنگ تاتو فرد حساسیت نشان می‌دهد. در تاتو رنگ‌های مشکی قرمز، سبز و آبی به‌کار برده می‌شود.

بدن می‌تواند به این رنگ‌ها واکنش نشان بدهد. این واکنش‌ها لزوما در نقطه تاتو شده خود را نشان نمی‌دهند بلکه می‌توانند واکنش‌های سیستمیک و پراکنده در بدن باشند. این واکنش‌ها که به واکنش‌های سارکوئیدوز معروفند می‌تواند همه بدن را درگیر کند.

وی افزود: درمان این نوع از واکنش سخت است. علائم واکنش به تاتو سفتی و قرمزی و برجستگی محل تاتوست که در این حالت از کورتن‌های تزریقی داخل ضایعه استفاده می‌کنیم مدتی علائم واکنش فروکش می‌کند ولی دوباره جای تاتو برجسته می‌شود. در برخی موارد سیستم دفاعی بدن به رنگ تاتو حساسیت نشان می‌دهد در نتیجه علائمی مانند سرفه، تنگی نفس و خستگی زودرس بروز می‌کند. البته باید گفت این واکنش نادر است.

دکتر امیر هوشنگ احسانی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه درصد زیادی از کسانی که تاتو می‌کنند از نوع و شکل و رنگ تاتو راضی نیستند توصیه کرد برای تغییردادن یا پاک‌کردن تاتو حتما به متخصصان مراجعه کنند. رنگ دومی که برای پوشاندن رنگ اول به‌کار برده می‌شود خطر بروز واکنش‌ها را بیشتر می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا محل تاتو در بروز واکنش تاثیر‌گذار است گفت: قطعا نواحی‌ای از بدن مانند دور چشم و دور لب وجود دارد که درصورت واکنش، درمان سخت‌تری دارد مثلا روش پاک‌کردن و درمان تاتو دور لب با لیزر از حساسیت بیشتری برخوردار است. لیزر این قسمت با احتیاط بیشتری باید انجام شود.

این متخصص پوست در مورد تاتوی درمانی گفت: میکرو پیگمنتیشن، تاتوهای درمانی هستند که برای افرادی که بدنشان تغییر رنگ یافته استفاده می‌شود و برای نمونه افرادی که بر اثر بیماری ویتیلیگو روی لبشان سفید شده است می‌توانند از این تاتو استفاده کنند. لب در این بیماری با درمان‌های معمول خوب نمی‌شود. پزشک می‌تواند بیمار را برای این کار هدایت کند. میزان واکنش به رنگ‌های گیاهی این نوع از تاتو خیلی کم است این تاتو‌ها به‌صورت دوره‌ای باید تکرار شود. کسانی که در اثر تصادف ابرویشان زخم شده است می‌توانند به جای کاشت ابرو که روش گران‌تری است از تاتو استفاده کنند.

کسانی که تاتو می‌کنند امکان اهدای خون را از دست می‌دهند. دکتر احسانی در این‌باره گفت: این افراد با کاری که می‌کنند امکان انتقال ویروس‌ها از طریق خونشان را بیشتر می‌کنند. آن‌ها باید آزمایش‌های زیادی انجام دهند. آن‌ها درصورتی می‌توانند خون اهدا کنند که چندین سال از تاتو کردنشان گذشته باشد و آزمایش‌های دقیقی برای کنترل کیفیت خونشان داده باشند. یکی از راه‌های انتقال هپاتیت، خون است. هر وسیله‌ای که هنگام استفاده از آن خونریزی رخ دهد، می‌تواند باعث انتقال هپاتیت شود.

در تاتو از سوزن استفاده می‌شود و احتمال خونریزی وجود دارد. اگر سوزنی که استفاده شده آلوده باشد، فرد را به ویروس آلوده می‌کند. تاتو به‌ویژه در انواعی از تاتو که ماده تاتو به زیر پوست تزریق می‌شود، می‌تواند باعث انتقال بیماری‌هایی مانند هپاتیت B، C  و ایدز شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نظام پرستاری، افرادی که خالکوبی می‌کنند ۹‌برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به هپاتیت C قرار دارند.

دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی نیز می‌گوید: تاتو اگر در شرایط غیربهداشتی استفاده شود می‌تواند انواع بیماری‌های عفونی که با خون منتقل می‌شود را به دیگران منتقل کند. در ایران هپیاتیت C و B به‌دنبال تاتو گزارش شده است. این افراد حتما از استریل بودن محل و ابزار تاتو مطمئن شوند. همچنین فرد تاتو‌کننده نباید بیمار باشد، برخی از تاتوکننده‌ها در آرایشگاه‌ها ابتدا سوزن را در بدن خود امتحان می‌کنند.

دکتر مردانی با رد ارتباط افزایش خطر ابتلا به سرطان با انجام تاتو می‌گوید: اگرچه ارتباطی بین این دو وجود ندارد، فکر می‌کنم اگر کسی به سرطان مبتلا شود بهتر از ابتلا به ویروس HIV است. بسیاری از کسانی که HIV مثبت هستند از بیماری خود مطلع نیستند بنابراین ناخواسته می‌توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند. بسیاری از جوانان نیز برای انجام تاتو به کشو‌رهای جنوب شرق آسیا سفر می‌کنند. به‌دلیل گسترش بیماری‌های جنسی در این مناطق، تاتو، آن‌ها را بیشتر در معرض بیماری قرار می‌دهد.

چرا رونالدو خالکوبی نمی‌کند؟

کریستین رونالدو و هم‌تیمی‌هایش بعد از بازی تیم ملی پرتغال با تیم ملی بوسنی در رختکن ورزشگاه متوجه شدند که پسر ۳ساله هم تیمی آن‌ها یعنی کارلوس مارتینز مبتلا به سرطان خون است. هر یک از بازیکنان پرتغال او را دلداری دادند اما کریستین رونالدو در یک اقدام ستودنی بعد از بازی به یک مرکز اهدای خون رفت و خونش را برای پسر مارتینز که نیازمند پیوند مغز و استخوان بود، اهدا کرد. رونالدو بعد از این کار به خبرنگاران گفت: اهدای خون موضوع مهمی است و مردم باید نسبت به آن آگاه باشند.من هرگز روی بدنم تاتو نکرده‌ام تا بتوانم خونم را در مواقع نیاز به بیماران اهدا کنم. رونالدو عضو فعال انجمن حمایت و مبارزه با بیماری سرطان خون پرتغال است. گفتنی است افرادی که خالکوبی روی بدنشان می‌کنند به علت احتمال ورود ویروس به بدن، به مدت یک سال و شاید بیشتر نمی‌توانند خون اهدا کنند.

*مولوسکوم عفونی چیست؟

دکتر عباس انتظاری: مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum) (مولوسکوم کنتاژیوزوم) یک بیماری پوستی ویروسی است و به‌شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و به‌صورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر شود، این عارضه معمولا حالث ثانویه دارد و بعد از آلوده شدن به یک‌سری از باکتری‌ها ویروس مولوسکوم  نیز وارد بدن شده و فعالیت می‌کند.

این بیماری فقط بر پوست بیرونی اثرگذار بوده و در انسان‌های سالم به بقیه نقاط پوست گسترش نمی‌یابد و در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ماه تا یکسال ظاهر شده و ناپدید می‌شود هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند. این ویروس با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و می‌تواند در افراد با سیستم‌های ایمنی در معرض خطر هم رخ دهد. مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش ضایعات نیز منتقل شود.

*زخم زرد چیست؟

دکتر ابوالفتح محرابیان: زخم زرد یا زردزخم، نوعی بیماری پوستی است که به وسیله یکی از دو باکتری «استرپتوکوک پیوژنز» و «استافیلوکوس اورئوس» ایجاد می‌شود. این بیماری روی اپیدرمیس که لایه بیرونی پوست است تاثیر می‌گذارد. زخم زرد را در زبان محاوره زخم مدرسه می‌گویند و بیماری‌ای بسیار واگیردار است. تمام قسمت‌های پوست می‌تواند به زردزخم آلوده شود. با این وجود، اطراف دهان و دماغ اولین جاهایی هستند که به این بیماری دچار می‌شوند. در برخی از افراد، استرپتوکوک پیوژنز و استافیلوکوس اورئوس نوعی باکتری عادی (جانواران ذره‌بینی بی‌ضرری که روی پوست ما زندگی می‌کنند) موجود در دماغ و گلو هستند. با این حال اگر پوست توسط چیز تیزی بریده شود یا خراش بیافتد یا حتی در شرایطی مانند اگزما، این موجودات باعث عفونت می شوند.

گزارشی از شرایط اهدای خون و محدودیت‌های موجود برای اهدا

تاتو داری؟ نمی‌توانی خون بدهی!

با تمام پیشرفت‌های علمی بشر در درمان بیماران، هنوز هیچ ماده‌ای جایگزین خون نشده است. در کشور ما نیز ادامه زندگی حدود 2000 بیمار تالاسمی و هزاران بیمار دیگر (بیماران جراحی، نوزادان مبتلا به زردی، مصدومان تصادفات، آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه، بیماران دچار سوختگی، مبتلایان به بدخیمی‌ها، بیماران دیالیزی، بیماران هموفیلی و ...) به ایثار انسان‌های آگاه و دلسوزی که «اهداکننده مستمر خون سالم» هستند، وابسته است. نیاز به خون در کشور یک امر انکارنشدنی است و همواره این نیاز وجود دارد و از همین حیث، اهداکننده مستمر بودن از اهمیت بالایی برخوردار است. به نظر می‌رسد در این حوزه نیازمند فرهنگ‌سازی بیشتری هستیم. در ادامه به گزارشی از ایسنا در این خصوص می‌پردازیم.

هشتم مرداد آغاز هفته انتقال خون است. به همین بهانه بی‌مناسبت نیست که یادآوری کنیم دسترسی به خون و فرآورده‌های خونی سالم و استفاده منطقی از آن یکی از چالش‌های عمده نظام سلامت در بسیاری از کشورهای دنیاست. در این میان بنا بر اعلام مسئولان سازمان انتقال خون، ایران تنها کشور در منطقه مدیترانه شرقی است که خون‌های اهدایی مردم دو مرتبه کنترل می‌شود. به دنبال همین موضوع است که سطح سلامت خون‌ها بسیار افزایش یافته است. البته مشاوره در زمان اهدای خون نیز توسط پزشکان مجرب انجام می‌شود که این امر نیز در سلامت خون‌های اهدایی تاثیر بسزایی دارد.

خون، بافت زنده‌ای است که نجات بخش زنده است و میانگین حجم آن در هر فرد بالغ بر 4.5 الی 5.5 لیتر است. خون از دو قسمت سلولی و پلاسمایی تشکیل شده است. عناصر سلولی 45 درصد حجم خون را تشکیل می‌دهند و شامل گلبول‌های قرمز با طول 120 روز که مسئول اکسیژن‌رسانی به سلول‌های بدن می‌باشد، هستند. گلبول‌های سفید نیز با طول عمری از چند روز تا چند ماه که مسئول دفاع از بدن در برابر عوامل خارجی هستند و نیز پلاکت‌ها با طول عمر 7 الی 10 روز که در بند آمدن خون‌ریزی دخالت دارند، از دیگر عناصر سلولی تشکیل‌دهنده حجم خون هستند.

پلاسما نیز 55 درصد حجم خون را تشکیل می‌دهد و دارای پروتئین‌هایی نظیر آنتی‌بادی‌ها، فاکتورهای انعقادی خون و مواد غذایی نظیر انواع قندها، چربی‌ها، املاح مختلف و هورمون‌هاست.

شرایط اهدای خون چیست؟

* حداقل سن 18 سال تمام و حداکثر 60 سال (در صورت اهدای خون مستمر تا 65 سال)

*حداقل وزن 50 کیلوگرم

*فواصل اهدای خون هر هشت هفته یک بار، مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یکسال بیش از چهار مرتبه برای مردان و 3 مرتبه برای زنان نباشد.

*همراه داشتن کارت شناسایی معتبر عکس‌دار (ترجیحا کارت ملی)

لازم به ذکر است در صورت وجود سوابق زیر باید پزشک انتقال خون در جریان قرار گیرد:

*آلرژی‌ها: کهیر و آلرژی تنفسی و ...

*سابقه غش، صرع و تشنج

*سابقه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی

*سابقه اعمال جراحی

*سابقه رفتارهای پرخطر (تماس جنسی خارج از چهارچوب خانواده)

*سابقه خالکوبی، حجامت و تتو

*سابقه زردی و یرقان در خود یا خانواده

*مسافرت به مناطق آندمیک مالاریاخیز

*سابقه بیماری‌‌های قلبی و عروقی

*سابقه مصرف دارو

اهداکننده مستمر کیست؟

اهدا کننده مستمر فرد سالمی است که حداقل طی یک سال دو مرتبه خون اهدا کند.

مزایای اهدای خون چیست؟

اهدای خون مستمر سبب افزایش ضریب امنیت و سلامت خون شده زیرا در هر بار اهدا مشاوره انجام می‌شود و کلیه آزمایشات غربالگری روی خون اهدایی انجام می‌شود. این کار سبب می‌شود در صورت بروز مشکل‌های دیگر در خون نیز، اهداکننده به سرعت متوجه آن شود و در پی درمان آن بر آید. 

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26