چهارطاقی دانشمندان ایرانی در وین ابن سینا، زکریای رازی، ابوریحان، خیام

چهارطاقی دانشمندان ایرانی در وین

ابن سینا، زکریای رازی، ابوریحان، خیام

4otagh

 

یکی از اقداماتی که در جهت حفظ میراث معنوی ایران، از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، هدیه کردن مجسمه‌های ابن سینا، زکریای رازی، ابوریحان بیرونی و خیام نیشابوری به دفتر سازمان ملل متحد در وین-در سال 2009- بود. این بنا که به صورت چهارطاقی-ترکیبی از سبک‌های معماری و تزئینات هخامنشی و ساسانی- ساخته شده، به عنوان نشانی از پیشرفت علمی صلح‌آمیز ایران، در ورودی اصلی محوطه سازمان ملل، قرار دارد. دفتر سازمان ملل متحد در وین یکی از چهار مقر سازمان ملل متحد است. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به زندگی این چهار دانشمند بزرگ ایرانی.

ابن سینا

ابوعلی حسین‌بن عبدالله‌بن حسن‌بن علی‌بن سینا، مشهور به ابوعلی سینا، ابن سینا و پور سینا، پزشک، ریاضی‌دان، منجم، فیزیک‌دان، شیمی‌دان، روان‌شناس، جغرافی‌دان، زمین‌شناس، شاعر، منطق‌دان و فیلسوف ایرانی و از مشهورترین فیلسوفان و دانشمندان ایران‌ است که به ویژه به دلیل آثارش در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی اهمیت دارد. وی نویسنده کتاب شفا یک دانشنامه علمی و فلسفی جامع است و القانون فی طب، یکی از معروف‌ترین آثار تاریخ پزشکی است.

ابن سینا ۴۵۰کتاب در زمینه‌های گوناگون نوشته‌است که شمار زیادی از آن‌ها در مورد پزشکی و فلسفه است. جرج سارتن در کتاب تاریخ علم، ابن‌سینا را یکی از بزرگترین اندیشمندان و دانشمندان پزشکی می‌داند.همچنین وی او را مشهورترین دانشمند دیار ایران می‌داند که یکی از معروف‌ترین‌ها در همه زمان‌ها و مکان‌ها و نژادها است.دانشنامهفلسفه دانشگاه تنسی، ابن سینا را تاثیرگذارترین فیلسوف جهان پیش از دوران مدرن معرفی می‌کند. به پاس زحمات ابن‌سینا در حوزه پزشکی، روز یک شهریور به عنوان روز پزشک در ایران نام‌گذاری شده است.

زکریای رازی

ابوبکر محمدبن زکریای رازی، پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان ایرانی است. رازی آثار ماندگاری در زمینه پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته است و به‌عنوان کاشف الکل، جوهر گوگرد (اسید سولفوریک)و نفت سفید مشهور است. وی همچنین درباره کیهان‌شناسی، منطق و ریاضیات نیز آثاری دارد.

ابن‌الندیم در کتاب «الفهرست» خود تعداد آثار رازی را یک‌صدوشصت‌وهفت و ابوریحان بیرونی در کتاب فهرست کتب کتاب در ریاضیات و نجوم، ۷کتاب در تفسیر و تلخیص و اختصار کتب فلسفی یا طبی دیگران، ۱۷کتاب در علوم فلسفی و تخمینی، ۶کتاب در در مافوق الطبیعه، ۱۴کتاب در الهیات، ۲۲کتاب در کیمیا، ۲کتاب در کفریات، ۱۰کتاب در فنون مختلف که جمعاً بالغ بر 184 مجلد می‌شود محمود نجم‌آبادی استاد دانشگاه تهران کتابی به عنوان «مولفات و مصنفات ابوبکر محمدبن زکریای رازی» نوشته است که در سال ۱۳۳۹به‌وسیله انتشارات دانشگاه تهران چاپ شده است. به پاس زحمات زکریای رازی در حوزه داروسازی، روز 5شهریور به عنوان روز داروساز در ایران نام‌گذاری شده است.

ابوریحان بیرونی

ابوریحان محمد‌بن احمد بیرونی، دانشمند و ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس، تاریخ‌نگار و گاه‌نگار برجسته خوارزمی ایرانی در سده چهارم و پنجم هجری است. بیرونی را بزرگ‌ترین دانشمند مسلمان می‌دانند.همچنین او را پدرِ انسان‌شناسی و هندشناسی می‌دانند.وی به زبان خوارزمی، زبان فارسی، زبان عربی و زبان سانسکریت مسلط بود و با زبان یونانی باستان، عبری توراتی و زبان سریانی آشنایی داشت. بیرونی با لقب «استاد» شناخته شده است.

شمار کتب و رسالات ابوریحان بیرونی را بیش از ۱۴۶مجلد گزارش کرده‌اند که جمع سطور آن‌ها بالغ بر ۱۳هزار سطر است. او خود در رساله‌ای به بیان مولفات محمدبن زکریای رازی پرداخت و در آن تألیفات خود را نیز تا همین سال شرح داد. تعداد کتاب‌هایش را تا آن موقع یکصد و سیزده نسخه شمرده است. بیرونی کتاب دانشنامه خود را به نام سلطان مسعود غزنوی حاکم وقت کرد و به او نوشت که که کتاب را به خاطر خدمت به دانش و گسترش آن نوشته‌است.

خیام نیشابوری

عُمَر خَیّام نیشابوری فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و رباعی‌سرای ایرانی در دوره سلجوقی است. اگرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی اوست و لقبش «حجّةالحق» بوده‌است، ولی آوازه او بیشتر با انگیزه نگارش رباعیاتش است که شهرت جهانی دارد. افزون بر آن‌که رباعیات خیام را به بیشترِ زبان‌های زنده برگردان نموده‌اند، ادوارد فیتزجرالد رباعیات او را به زبان انگلیسی برگردانده است که مایه شهرت بیشتر او در مغرب زمین شده‌است.

محاسبات منسوب به خیام در زمینه تقویم، هنوز معتبر است و دقتی به مراتب بالاتر از تقویم میلادی دارد. وی در ریاضیات، نجوم، علوم ادبی، دینی و تاریخی استاد بود. او میزان الحکمت را درباره فیزیک و لوازم الامکنت را در دانش هواشناسی نوشت. نوروزنامه دیگر اثر ادبی اوست. کتاب جبر و مقابله خیام با تلاش دانش‌پژوهان اروپایی در سال ۱۷۴۲در یکی از کتابخانه‌های لیدن یافت شد. این کتاب در ۱۸۱۵توسط تنی چند از دانشمندان فرانسوی ترجمه و منتشر شد.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26