نقد موسیقی‌دانان دانشگاه هنر بر اثر «می‌فهممت» یک اتفاق متفاوت

نقد موسیقی‌دانان دانشگاه هنر بر اثر «می‌فهممت»

یک اتفاق متفاوت

photo 2017 07 22 12 22 12

 

27 تیر 1396، اثر «می‌فهممت»، اولین آلبوم موسیقی محمدرضا فروتن، با حضور استادانی از دانشگاه هنر، مورد نقد و بررسی قرار گرفت. علاوه بر چهره‌های سرشناسی مانند استاد میلاد کیاییآهنگساز، نوازنده سنتور و پژوهشگر موسیقی، بابک زرین نیز به عنوان یکی از آهنگسازهای آلبوم می‌فهممت در سالن حضور داشت. همچنین، خانواده مرحوم دکتر افشین یداللهی، ترانه‌سرای آلبوم می‌فهممت نیز در سالن حضور داشتند.

مراسم با پخش قطعه «می‌فهممت» آغاز شد و سپس مسئولان و سخنرانان بالای سن رفتند و هر کدام نقطه‌نظری را در مورد آلبوم می‌فهممت، عنوان کردند اما مهم‌ترین چیزهایی که همه روی آن اتفاق نظر داشتند، متفاوت بودن اثر می‌فهممت بود. یکی دیگر از نکاتی که به صورت مشترک در سخنرانی استادان موسیقی دانشگاه هنر، وجود داشت، «اشتیاق مخاطب عمومی، به شکلی از موسیقی پاپ» بود که در آن از الفاظ خشونت‌بار و ناسالم استفاده می‌شود. در همین راستا بابک زرین، آلبوم می‌فهممت را از این حیث که سعی کرده است به گوش مخاطب احترام بگذارد، ارزشمند دانست.

مجید ناظم‌پور، عودنواز و پژوهشگر موسیقی عرب و رضا مهدوی آهنگساز و منتقد موسیقی نیز از دیگر حاضران در نشست بودند.

یکی از نکاتی که در این نشست مطرح شد موضوع خواننده شدنِ بازیگر‌ها بود. از دیدگاه استادان حاضر در این نشست، قبول نکردن هنرمندان برای ورود به عرصه موسیقی، به نوعی تنگ‌نظری محسوب می‌شود. نقدی که باید آن را بپذیریم. در موسیقی ایران، گروهی صرفا سعی دارند همه چیز در سکون باشد و سنت‌ها به هر قیمتی، دست نخورده بماند. اما فراموش کرده‌اند، موسیقی درون خود کامل می‌شود و از خودش به خودش می‌رسد. یعنی در این مسیر، حتی تجربه‌های تلخ، به نوعی در خدمت پیشرفت موسیقی هستند. حال آنکه، همه این نکته را قبول داشتند که آلبوم می‌فهممت، به هیچ عنوان یک موسیقی تلخ و یا یک تجربه تلخ نیست، بلکه آلبومیست که در خدمت سلامتِ انسان است و سعی دارد آرامش را به مخاطب، بازگرداند.

بابک زرین، سالم بودن می‌فهممت را از حیث ملودی و تنظیم و بخش موسیقایی یک اثر تشریح کرد و محمدرضا فروتن، خواننده آلبوم می‌فهممت، این آلبوم را از حیث مسائل روانی نهفته در اشعار افشین یداللهی، مورد بررسی قرار داد. فروتن، به عنوان آخرین سخنران این مراسم، بالای سن رفت. فروتن از شرکت داروسازی عبیدی به عنوان حامی آلبوم سلامت‌محور «می‌فهممت»، تشکر کرد. همچنین گفت: از دانشگاه هنر بابت برگزاری این مراسم ممنونم.

نوبت به آوردن نام دکتر یداللهی که رسید، اشک‌های فروتن، جاری شد و گفت: افشین برای من هنوز زنده است و خوشحالم که خانواده افشین را امروز در این مراسم می‌بینم.

او در مورد خودش گفت: آمده‌ام به دنیا تا قبل از هر چیز، خودم را تغییر دهم، بلکه‌هم دنیای من هم تغییر کرد و زیبا شد.

فروتن در مورد موسیقی گفت: فکر می‌کنم موسیقی و ترانه و اصولا، شعر، موضوعی بسیار جدی است و در پرورش عواطف ما، طرز فکر ما و حتی ضمیر ناهوشیار ما بسیار تاثیرگذار است. یعنی موسیقی می‌تواند در نهایت به اصلاح عملکرد و بهبود کیفیت زندگی ما کمک کند. امیدوارم همیشه موسیقی‌های خوب و شعر‌های خوب باشد و صدای من هم به عنوان یک واسطه بتواند در خدمت موسیقی سالم باشد.

او در مورد می‌فهممت گفت: اساس می‌فهممت صلح است. صلح درون برای ماست. و اساس رسیدن به صلح، گفت‌و‌گو است. بخش حمایتگر وجود ما می‌تواند از نیمه نامطلوب ما، حمایت کند. آن گاه خودمان را می‌پذیریم و خودمان را دوست داریم. در این صورت می‌توانیم زندگی سالم‌تری را تجربه کنیم.

 

 

غذا و دارو یک نشریه تخصصی حوزه سلامت و بهداشت و درمان میباشد که با توزیع هدفمند و تخصصی، به منظور ایجاد پل ارتباطی مستحکم تر میان اساتید، تولید کنندگان و وارد کنندگان با مخاطبان عرصه سلامت منتشر میگردد.

آدرس: ایران، تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،خیابان نظامی گنجوی،خیابان پیوند،کوچه حماسی، پلاک 26